Et suyu

Et suyu, kemiklerin, etlerin, balıkların veya sebzelerin kaynatıldığı sudan yapılmış lezzetli bir bulyondur. Yalnız yenebilir, ancak en çok çorba, piatto, qarnir, gravy, ve sos gibi başka yemekler hazırlamak için kullanılır.[1] Ticari olarak hazırlanmış sıvı fondolar, tipik olarak tavuk suyu, et suyu, balık suyu ve sebze suyu için mevcuttur. Kuzey Amerika'da, tabletler şeklinde kurutulmuş et stoklarına küp bulyon denir. Endüstride üretilen bulyon küpleri, 1908'de Maggi markasıyla, ve 1910'da Oxo tarafından ticarileştirildi. 2013 yılına kadar “kemik suyu” olarak adlandırılan çorba, bir sağlık gıda trendi olarak popüler hale geldi ya da Amerika Birleşik Devletleri'nin bazı bölgelerinde kayboldu.[2]

18. yüzyılın sonlarında, Bavyera Seçmenine hizmet eden Amerikalı doğumlu bir fizikçi olan Benjamin Thompson (1753-1814), tamamen besleyici, katı bir kemik stoğu, ucuz et yan ürünleri ve diğer malzemeleri icat etti ve toplu olarak üretti.[3] Seçmen ordusunu beslemek için kullanıyordu. Buluşu bulyon küpünün öncüsü idi.[4]

Broth hg

Kaynakça

  1. ^ https://blog.barebonesbroth.com/goodness-through-the-ages/
  2. ^ https://www.eater.com/drinks/2015/5/20/8626891/how-bone-broth-got-its-early-start-from-beef-tea-in-the-1800s
  3. ^ http://www.foodtimeline.org/foodsoups.html
  4. ^ http://ossaorganic.com/history-bone-broth/

Ayrıca bakınız

Akcami, Şefaatli

Akcami, Yozgat ilinin Şefaatli ilçesine bağlı bir köydür.

Arroz rojo

Arroz rojo veya diğer kullanımıyla İspanyol pilavı, beyaz pirinç, domates, sarımsak, soğan ve diğer bileşenlerden yapılmış Meksika mutfağına ait garnitür. Genellikle diğer Meksika yemeklerinin yanında servis edilir.

Geleneksel olarak, rengi kahverengine dönene kadar pirinç bir tavada sote ederek yapılır. Daha sonra su veya tavuk suyu ilave edilir. Kıyılmış tavuk eti ve domates suyu katılarak garnitür tamamlanır. Bazı tariflerde et suyu, salsa sosu, tereyağı veya kimyon konularak çeşitli varyasyonlar ve yeni tatlar elde edilmektedir.Arroz rojo özellikle Güneybatı Amerika Birleşik Devletleri'nde popüler bir yiyecektir. Bu bölgede Meksika Pilavı veya Meksika Pirinci olarak da adlandırılmaktadır. Kuzey Meksika'da ise aynı tarif daha fazla domates ve chili biberi katılarak yapılır. Kırmızı-turuncu bir renk alan garnitür soğan ve sarımsak eklenerek tatlandırılır. Bu tarifte garnitür homojenize edilir.

Bovril

Bovril 1870'lerde John Lawson Johnston tarafından geliştirilen bir maya ekstraktına benzer bir kalın ve tuzlu et ekstresi macununun ticari markasıdır. Kendine özgü, soğanlı bir kavanozda, küpler ve granüller halinde satılmaktadır. Bovril, Unilever UK'ye aittir.

Bovril, bir suyla, sıcak suyla veya daha az yaygın olarak suyla seyreltilerek yapılabilir. Çorbalar, et suyu, yahni ya da yulaf lapası için bir tatlandırıcı olarak ya da özellikle Marmayt ve Vegemite ile aynı şekilde tostlarda yaymak olarak kullanılabilir.

Bulyon

Bulyon fransız et suyu türüdür ve genellikle bunun için eşanlamlı olarak kullanılır. Bu isim, kaynama anlamına gelen "bouillir" kelimesinden geliyor. Genellikle mirpua (doğranılan farklı sebzeler), aromatik bitkiler (genellikle bir buket garni), sığır eti, dana eti, kümes hayvanı kemikleri, veya karideslerin kaynayan suda sebze ile pişirilmesiyle yapılır. 18. yüzyılın sonlarında Amerikan doğumlu bir fizikçi olan Count Rumford (1753-1814) üretti ve Dük'ın ordusunu onunla besledi. Onun buluşu, küp bulyon'un habercisiydi.Geleneksel olarak, bulyon kelimesi, et suyuna dayalı bir çorba ve balık eti suyuna dayalı olan balık bulyonunu tarif etmek için kullanılmıştır. Temiz et bulyonuna consommé denir.

Eminler, Karaman

Eminler, Karaman ilinin merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Güllük, Ereğli

Güllük, Zonguldak ilinin Karadeniz Ereğli ilçesine bağlı bir köydür.

Hüseyinli, Alaplı

Hüseyinli, Zonguldak ilinin Alaplı ilçesine bağlı bir köydür.

Kızamık

Kızamık veya Rubeola, özel bir virüsle (morbilli) meydana gelen, bulaşıcı bir çocukluk hastalığı. Kızamığı ilk olarak 860 senesinde Farslı hekim Razi bildirmiştir. Sydenham ise 17. asrın ikinci yarısında hastalığı tarif etmiş ve 18. yüzyıldan itibaren de kızamık salgınları tanınmaya başlamıştır. 1911'de Anderson ve Goldbergen, kızamığı insanlardan maymunlara nakletmişler ve sebebinin bir virüs olduğunu bildirmişlerdir.

Mantı

Mantı, çeşitli baharatlarla çeşnilendirilen kıymanın, küçük hamur parçalarının içine konulması ve bu hamur parçalarının suda haşlanması ile yapılan yemektir. Türk mutfağının olduğu kadar diğer Orta Asya mutfaklarının da bir parçası olan mantı, eski SSCB ülkelerinde de popüler bir yiyecektir. Orta Asya'dan Anadolu'ya göçebe Türkler tarafından getirilmiştir. Bazı yörelerde mantıya "tatar böreği" denilmesi, mantının göçebelikle olan ilişkisini doğrulamaktadır. Mantı, Uzak Doğu'da baozi (包子) ve mandu adları ile anılan etli/sebzeli hamur yemeklerine benzemektedir.

Trakya usulu mantı da et suyu veya salçalı su dökülerek tepside pişirilir. Bir çeşit böreği andırır, bilindik mantıdan farkı kızarmış tepsi mantısıdır.

Kazak mutfağında mantı yapımı: Hamur parçalarının içine koyun ya da at eti kıyması konulur, buharda pişirilir, karabiber ekilir, doğranmış balkabağı eklenir. Üstüne tereyağı, ekşi krema ya da soğan sosu dökülerek servis yapılır.

Kırgız mutfağında mantı yapımı: Hamur parçalarının içine koyun eti, dana eti, patates ve balkabağı gibi malzemelerden biri ya da birkaçı konulur. Yağ eklenir. Eklenen yağ, mantıyı daha sulu ve lezzetli yapar. Buharda veya suda haşlanarak ya da yağda kızartılarak pişirilir. Üzerine genellikle tereyağ konur ve ekşi krema, özel domates sosu veya sirke ve karabiber ile lezzetlendirilen taze soğan halkaları ilave edilerek servis yapılır. Çocukların sevdiği bir yemektir. Pişirmesi zahmetli ve zaman alıcıdır. Mantı pişirmek, çocukların da dahil olduğu bir aile aktivitesidir.

Türk mutfağında mantı yapımı: Üzerine sarımsaklı yoğurt, salça ve erimiş tereyağı dökülerek ve sumak, kuru nane ve eğer iç kıymasına karıştırılmadı ise fesleğen ya da reyhan ekilerek servis yapılır.

Mercimek çorbası

Mercimek çorbası, ana malzemesi kırmızı, sarı veya yeşil mercimekten oluşan; un, tuz, tereyağı, et suyu, soğan, kırmızı veya karabiber ile hazırlanan çorba.Türkiye'de mercimek çorbası yapmak için soğanın yanı sıra patates, havuç ve kereviz de kullanılır.

Nogaylar

Nogaylar, Don ve Kuban ırmakları arasındaki alanda Astrahan yöresinde varlığını sürdüren Türk dillerinden Nogayca'yı konuşan bir Türk boyu.

Rāmen

Rāmen (ラーメン veya 拉麺, raamen), Çin kökenli olan ve çorba içinde sunulan eriştenin Japon Mutfağı'ndaki adıdır. Genellikle çorbası, et suyu ile yapılır ve dilimlenmiş et, kurutulmuş deniz yosunu (海苔, nori), kamaboko, yeşil soğan ve hatta mısır gibi üst malzemeleri ile servis edilir. Japonya'daki hemen hemen her yöre veya ada, Kyūşū'nun tonkotsu rāmeninden Hokkaidō'nun miso rāmenine kadar, kendi rāmen çeşidine sahiptir.

Sulu yemek

Sulu yemek, tencerede ve kendi suyu içerisinde pişirilen ve suyuyla servis edilen yemek türüne verilen addır. Tencere yemeği olarak da adlandırılır, bazen ev yemeği ile de sulu yemek kastedilir. Pişirme sıvısı olarak çoğunlukla su kullanılsa da, şarap, et suyu ve bira kullanımı da yaygındır. İçerik olarak çeşitli sebzeler (havuç, patates, soğan, biber, domates, fasulye vb.) ve et kullanılabilir.

Sulu yemek ile çorba ayrımı her zaman net değildir. Bazı mutfaklarda çorba olarak adlandırılan yemekler, diğerlerinde çorba sayılmayıp sulu yemek olarak adlandırılabilir.

Özellikle Türk mutfağında sulu yemekler yaygındır. Diğer ülke mutfaklarından Macar yemeği gulaş, Fransız yemekleri ratatuy ve cassoulet, Tex-Mex yemeği chili con carne sulu yemeklere örnek olarak verilebilir.

Sıvacı, Giresun

Sıvacı, Giresun ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

=== Sıvacı adının; köydeki taş yatakları ve yetişen taş ustaları dolayısıyla verilmiş olduğu söylenmektedir.Köy 1956 yılına kadar Lapa köyüne bağlı bulunmuş,1956 yılında yapılan değişiklik sonucu Bıçakçı,Karayakup,Dilber ve Taşhan mahalelerinin Merkez Sıvacı mahalesine bağlanmasıyla yeni bir köy teşekkül etmiştir.Köydeki yaşlılardan edinilen bilgiler; köye ilk olarak yerleşenlerin bugün Dizdar soyadını taşıyan Hasan Ağaların olduğu ve köyde tiftikarlık yaparak diğer ailelere yerleşim alanı sağladıkları yönündedir.

=Halk Mutfağı

9.1.Çorbalar

9.1.1. Mendek Çorbası

Malzemeleri:

1 bağ mendek, 1 fincan pirinç, 1 adet soğan, Biber, 1 bardak et suyu, 1 su bardağı kuru fasulye, 2 yemek kaşığı tereyağı, 2 fincan mısır unu

Hazırlanışı:

Bir tencerede su ve et suyu kaynatılır. Ayıklanıp, yıkanıp, doğranmış mendek kaynayan suyun içine ilave edilir. Sonra içine haşlanmış fasulyeler konur. Biraz pişince çorba karıştırılarak mısır unu elle yavaş yavaş ilave edilir. (Topaklanmamasına dikkat edilir) Pirinci ilave edilir. Pirinçler uzayıncaya kadar pişirilir.

Diğer yandan yağ ile beraber soğan ve biber pembeleşinceye kadar kavrulur. Kaynayan çorbanın içine ilave edilir, tuzu eklenir. Mendekler pişince ateşten alınır. Sıcak olarak servis yapılır.

9.1.2. Pancar (Karalâhana) Çorbası

Malzemeleri:

1 Demet Karalâhana, 2 Çorba Kaşığı Tereyağı, 1 Çorba Kaşığı Salça, Su, Tuz, Karabiber, 2–3 Çorba Kaşığı Mısır Unu, 1 Su Bardağı Haşlanmış Fasulye

Hazırlanışı:

Lahana yapraklarını yıkayalım. İnce şeritler halinde doğrayalım. Şeritler uzunsa ikiye keselim. Tencerede tereyağını eritelim. Lahanaları ilave edip yumuşayana dek kavuralım. Lahanalar yumuşamaya başladığında bu kez salçayı ilave edelim. 1–2 dakika daha kavurduktan sonra tencereye yeterince sıcak su ekleyelim. Tuzunu, karabiberini ayarlayalım.

Mısır ununu azar azar ve sürekli karıştırarak ilave edelim. Fasulyesini tencereye aktaralım. Sürekli karıştırarak bir iki taşım kaynatalım.

9.1.3. Çalı Çileği Çorbası

Malzemeleri:

1/2 kg. çileklik (çalıçileği), 2 adet soğan, 1 çay bardağı mısır yarması, 1 kaşık salça, 1 su bardağı kuru fasulye, 1 adet soğan, 2 kaşık tereyağı.

Hazırlanışı:

Ayıklanmış çalıçileği kaynamakta olan suya konarak haşlanır. Süzülür ve sıkılarak doğranır. Bir tencereye koyulan suya haşlanmış mısır yarması ve fasulye ilave edilerek 10 dakika pişirilir. Doğranmış çileklikler kaynamakta olan suya ilave edilerek 20 dakika daha pişirilir. Diğer taraftan ince bir şekilde kıyılan soğan yağda pembeleşinceye kadar kavrulur, kaynamakta olan çorbaya ilave edilir. 10 dakika daha pişirilerek sıcak servis yapılır.

9.2.Sebze Yemekleri

9.2.1.Pezik Kavurması

Malzemeleri:

l bağ pezik (pazı), 3 adet soğan, 4 adet yumurta, 2 çorba kasığı tereyağı, l fincan, sıvı yağ, karabiber, tuz

Hazırlanışı:

Pezik yıkanıp, ayıklandıktan sonra doğranarak, haşlanır ve süzülür. İnce doğranmış soğan yağda pembeleşinceye kadar kavrulur. Buna haşlanmış pezik eklenerek karıştırılır. Tuzu ve karabiberi atılır. Üzerine yumurtalar kırılır. Pişene kadar hafif ateşte tutulur.

9.2.2.Fasulye Diblesi

Malzemeleri:

5 kase ince doğranmış fasulye, l su bardağı pirinç, 2 adet boy soğan, 2 yemek kaşığı tereyağı, l fincan sıvıyağ

Hazırlanışı:

Bir tencereye doğranmış fasulyenin yarısı konulur, üzerine yıkanmış pirinç ilave edilir. Tekrar bir sıra fasulye konulur. En üste soğan ilave edilerek pirinçler uzayıncaya ka­dar kısık ateşte pişirilir. Ayrı kapta eritilerek yağ diblenin üzerine ilave edilir. Ağzı kapatılarak 10 dakika demlendirilir, sıcak servis yapılır. Arzuya göre l adet havuç minik küpler halinde ilave edilir.

9.2.3. Fasulye Turşusu Kavurması

Malzemeler:

2 tabak fasulye turşusu - 2 adet orta boy soğan, 1 kaşık tereyağı, 1–2 kaşık sıvı yağ.

Hazırlanışı:

Fasulye turşusu bol suda yıkanır. Tuzu çıkınca küçük parçalar halinde doğranır. Tavada eritilmiş tereyağının içine ince doğranmış soğanlar ve sıvı yağ ilave edilerek pembeleşinceye kadar karıştırılır. Daha önceden doğranan turşular katılarak karıştırılır, ateşin altı kısılarak tavanın kapağı kapatılır ve beş, on dakika pişmeye bırakılır. Sıcak olarak servis yapılır.

9.2.4. Fırın Fasulyesi Yemeği

Malzemeleri:

1/2 kg fırın kurusu fasulye, l su bardağı kuru fasulye, 2 kaşık pirinç, 1 çay bardağı mısır yarması, l avuç mısır unu, 2 adet soğan, l tatlı kaşığı salça, 2 yemek kaşığı tereyağı, 2 yemek kaşığı sıvı yağ.

Hazırlanışı:

Fırın kurusu fasulyeler ayıklanarak haşlanır, süzülür ve doğranır. Diğer taraftan kuru fasulye ve yarma ayrı ayrı haşlanır, süzülür. Tencerede tereyağı eritilir, soğan ve salça konarak kavrulur. Kuru fasulye, yarma ve fırın kurusu fasulyeler ilave edilerek bir süre kavrulur. Üzerine sıcak su konur. Pirinç ve tuz ila­ve edilir. Yemek karıştırılarak mısır unu da konduktan sonra pirinçler uzayıncaya kadar pişirilir.

9.2.5. Etli Pancar (Lahana) Sarması

Malzemeler:

2 demet karalâhana, l kg. kıyma, 1,5 su bardağı pirinç, yarım demet maydanoz, 2 baş soğan, 2 kasık salça, tuz.

Hazırlanışı:

Lahanalar yıkanır, sapı koparılır ve haşlanır, soğumaya bırakılır. Pirinçler yıkanır, soğanlar ince doğranır ve kıymaya katılır. Maydanoz ile tuz ilave edilerek yoğrulur. Pancar yapraklan büyüklüğüne göre ikiye veya dörde bölünür ve içerisine hazırlanan kıymadan bir miktar konularak sarılır. Sarmalar tencereye dizilir. Üzerine sulandırılmış salça, tuz ve sıcak su konularak pişirilir. Et yerine pirinçli iç hazırlanarak zeytinyağlı olarak da yapılabilir

9.2.6. Sırgan (Isırgan Otu) Yemeği

Malzemeleri:

1 kg Isırgan otu, 4 diş sarımsak, l çay bardağı un, 3 kaşık tereyağı, Tuz, nane, su.

Hazırlanışı:

Isırgan iyice yıkanır ve kaynar suda haşlanarak süzülür. Sonra tel süzgeçten elle ezilerek geçirilir (robot veya karıştırıcı ile de ezilebilir). Ezilen ısırgan tencereye alınarak ateşe konur. Eğer kıvamı koyu ise arzuya göre biraz su ilave edilir. Tuzu konur. 2–3 dakika piştikten sonra karıştırılarak azar azar unu ilave edilir. Unun topak olmamasına dikkat edilir. Muhallebi kıvamına gelinceye kadar pişirilir. Ayrı bir kapta ince doğranmış sarımsak yağda kavrulur ve ısırgana ilave edilir. Üzerine nane serpilerek servis yapılır.

9.2.7. Pancar (Karalâhana) Diblesi

Malzemeler:

l bağ karalahana, 2 su bardağı pirinç, 2 çorba kaşığı tereyağı, 4 adet soğan, yarım kaşık tuz, l adet acı biber,

Hazırlanışı:

Yıkanmış karalâhanalar iyice ince kıyılır. Tencereye bir kat karalâhana, bir kat pirinç ve doğranmış soğan konur. Üst kısmına lahana yayılarak tuzlanır ve ağzı kapatılarak ateşe oturtulur. Pişmeye yüz tutunca karıştırılır ve üzerine kızdırılmış yağda biber ilave edilir. Ağzı kapatılarak dinlenmeye bırakılır. Sonra tekrar karıştırılarak sofraya çıkarılır.

9.2.8. Kiraz Tuzlusu Kavurması

Malzemeleri:

4 kâse tuzlu kiraz, 3 adet soğan, 2 kaşık tereyağı, l fincan tereyağı, tuz.

Hazırlanışı:

a)Kiraz Tuzlaması: Kirazlar yıkanır, bütün olarak kavanoza konur. Üzerine kalın tuz serpilir.

b)Kavurması: Kirazların çekirdekleri çıkarıldıktan sonra suya konularak tuzun çıkması sağlanır. Tencerede yağ eritilir, ince doğranmış soğanlar yağa ilave edilerek kavrulur. Kirazlar üzerine koyulur ve karıştırılarak kavrulur.

9.2.9. Menevcen ( Diken ucu) Kavurması

Malzemeleri:

l kg menevcen, 2 baş soğan, l kaşık tereyağı, l adet domates, tuz, maydanoz.

Hazırlanışı:

Menevcenler bol suyla yıkandıktan sonra kaynayan suyun içinde haşlanır. Haşlandıktan sonra süzülür ve doğranır. İnce kıyılmış soğanlar tereyağı ile iyice pembeleşinceye kadar kavrulur. İyice sıkılmış menevcenler kavrulan soğana katılarak iyice karıştırılır ve tuzu ilave edilerek 2–3 dakika pişirilir. Servis tabağına alınarak üzeri maydanoz ve domatesle süslenir. Ayrıca arzuya göre sarımsaklı yoğurt eklenerek de güzel olur

9.2.10. Sakarca Kızartması

Malzemeleri:

l kg. sakarca, l çay bardağı mısır unu, 2 adet yumurta, Tuz, sıvı yağ.

Hazırlanışı:

Sakarcalar temizlenip, doğranır ve haşlanır. Süzüldükten sonra sıkılarak fazla suyu giderilir. Un, tuz ve yumurta ilave edilerek karıştırılır. Kızgın yağlı tavaya yayılarak arkalı önlü kızartılır. Sıcak servis yapılır.

9.2.11. Yeşil Domates Tuzlusu Kavurması

Malzemeleri:

8 adat yeşil domates, 2 adet orta boy soğan, l kaşık tereyağı, 1–2 kaşık sıvı yağ.

Hazırlanışı:

a) Tuzlu domates: Domatesler yıkanır ve isteğe göre bütün olarak veya dilimleyerek kavanoza konur. Üzerine domatesin miktarına göre kalın tuz konur, kavanozun ağzına kadar su ile doldurulur ve saklanır,

b) Kavurması: Tuzlu domates bol su içine konulur ve tuzun çıkması sağlanır. Tuzu çıkınca domatesler bütün ise istenilen büyüklükte doğranır. Tencere eritilen yağla soğanlar kavrulur ve domatesler ilave edilir. Karıştırılarak pişirilir. Altı kısılır tencerenin kapağı kapatılarak 5–10 dakika pişirilir.

9.2.12. Galdirik Kavurması

Malzemeleri:

2 bağ galdirik, 4 baş orta büyüklükte soğan,1 kaşık yağ, yeterince tuz

Hazırlanışı:

Galdirik temizlenip, yıkanır. Kaynayan suyun içine atılarak haşlanır ve süzülür. Sıkılarak doğranır. Ayrı bir kapta ince kıyılmış soğan yağda pembeleşinceye kadar kavrulur. Üzerine doğranmış galdirik ve tuz ilave edilerek sık sık karıştırılır, bir süre ateşte bekletilir.

9.4.Ekmek ve Hamur İşleri

9.4.1. Darı (Mısır) Ekmeği

Malzemeleri:

Yarım kilo mısır unu, 1 litre sıcak su, 1 tatlı kaşığı tuz

Hazırlanışı:

Mısır unu sıcak su ve tuz katılarak genişçe bir kapta yoğurulur. Bakır tepsiye koyularak guzinenin( yöresel soba) gözünde pişirilir.

9.5.Tatlılar

9.5.1. Samaksa

Malzemeleri:

Yarım litre pekmez, 250 gram su, 200 gram mısır unu

Hazıranışı:

Pekmezi sulandırıp mısır ununu koyarak, kısık ateşin üzerinde koyulaşana kadar pişirilir. Kaplara boşaltılarak soğuması beklenir. Üstüne kaymaklı süt koyularak yenilmesi tavsiye edilir.

9.5.2.Un Helvası

Malzemeleri:

5 Yemek kaşığı Tereyağı, 3 su bardağı un

Hazırlanışı:

Tereyağı tavada eritilir. Un kısık ateşte tereyağının içinde rengi sararana kadar kavrulur. İyice kavrulan un tepsiye alınarak üstü düzleştirilir. Ayrı bir kapta şeker ve sudan oluşan şerbeti kaynatılır. Un soğumadan sıcak şerbet üzerine dökülür. Soğuduktan sonra bıçakla kesilerek yenilir.

[[== ==

Türk mutfağı

Türk mutfağı, Türkiye'nin ulusal mutfağıdır. Osmanlı kültürünün mirasçısı olan Türk mutfağı hem Balkan ve Orta Doğu mutfaklarını etkilemiş hem de bu mutfaklardan etkilenmiştir. Ayrıca Türk mutfağı yörelere göre de farklılıklar gösterir. Karadeniz mutfağı, Güneydoğu mutfağı, Orta Anadolu mutfağı gibi birçok yöreler kendilerine ait zengin bir yemek haznesine sahiptirler.

Udon

Udon (Japonca: 饂飩, うどん), Japon mutfağında kalın buğday unundan yapılan bir eriştedir. Udon, genellikle en basit şekli ile kake udon olarak kakejiru adı verilen hafif aromalı bir et suyu içinde sıcak halde bir erişte çorbası olarak servis edilir.

Yahni

Yahni, sebze (çoğunlukla; biber, domates, patates, fasulye), et, baharat veya deniz ürünlerinin, et suyu veya kemik suyu ya da sos ile pişirilmesiyle yapılan ana yemektir.

Bazı yöresel yahni çeşitleri şunlardır:

Ayvalı dana yahni

Burgonya usulü sığır yahnisi

Karidesli acılı yahni

Tavuk yahnisi

Çömlekte kuru kayısı yahnisi (Nevşehir)

Dana eti yahnisi

Etli pırasa yahnisi

Kabak yahnisi (Erzincan)

Karın yahnisi (Sivas)

Tatlı yahni (Bursa)

Kırmızı mercimekli yahni

Papaz yahnisi (Zonguldak)

Pirinçli biftek yahnisi

Sakız yahnisi (İzmir)

Sebzeli balık yahnisi

Ekşili yahni

Çerkes mutfağı

Çerkes yemekleri (шхынхэр) daha çok et ve süt ürünleri ağırlıklıdır. Çerkesler ekmeği (хьэлыгъу haluğ ekmek) az kullanırlar. Çerkesleri/Adığeleri tanıtan yemekler şıpsı-p’aste (щыпс-пӀастэ; soslu et suyu ve kaçamak) ile şelame-halıjo’dur (щэлэмэ-хьалыжъо; yağda kızartılmış ve içi peynirle doldurulmuş ince börek). Adiğelerin geleneksel yemekleri et, tahıl ve süt yemeklerinden oluşur. Çerkeslerde yemeğe başlamadan, sofra büyüğünün bir konuşma (dua) yapması adettir.

Özbaşı, İnebolu

Özbaşı, Kastamonu ilinin İnebolu ilçesine bağlı bir köydür.

Diğer diller

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.