D Grubu

D Grubu. 1933 yılında, beş[1] ressam (Zeki Faik İzer, Nurullah Berk, Elif Naci, Cemal Tollu, Abidin Dino) ve bir heykeltıraş (Zühtü Müridoğlu) tarafından kurulan sanatçı birliğidir.

1930'lu yıllar

Grup; Osmanlı Ressamlar Cemiyeti, Sanâyi-i Nefîse Mektebi (Güzel Sanatlar Birliği) ve Müstakil Ressam ve Heykeltıraşlar Birliği'nden sonra Türkiye'de kurulan dördüncü sanatçı birliğidir. Buradan yola çıkarak Nurullah Berk'in önerisiyle Türkçe alfabenin dördüncü harfini kendilerine isim olarak seçerler.

İlk sergilerini 1933 yılında, Narmanlı Yurdu'nda bulunan, Mimoza isimli şapka dükkanında açan grubun, sanatsal yönden temel çıkış noktaları; empresyonist eğilimleri reddetmek, kompozisyonu kübist ve konstrüktivist akımlarından esinlenerek sağlam bir desen temeline oturtmaktır.[2]

Kaynakça

  1. ^ "D Grubu". Milliyet Sanat. 22 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Aralık 2016.
  2. ^ Mehmet Ali Genç (2012). "D Grubu Ressamlarının Türk Resim Sanatının Gelişimine Katkıları" (PDF). İdil. 1 (5), s. 412.
1982-83 Türkiye 2. Futbol Ligi

1982-83 Türkiye 2. Futbol Ligi, günümüzde 1. Lig olarak adlandırılan ligin 20. sezonudur. A Grubu, B Grubu, C Grubu ve D Grubu olarak dört ayrı torba oluşturularak oynanan ligden Karagümrük, Denizlispor, Gençlerbirliği ile Orduspor bir üst lige yükselen takımlar olmuşlardır.Gruplarının son beş sırasında yer alan Beylerbeyi, Davutpaşa, Yedikule Gençlik, Feriköy, Eyüp, Uşakspor, Yeşilova, Çanakkalespor, Manisaspor, Tirespor, DÇ Karabükspor, Konya Ereğlispor, Ankara Demirspor, Amasyaspor, Eskişehir Demirspor, Hatayspor, Tarsus İdman Yurdu Erkutspor, Sivasspor, Tokatspor ve Erzincanspor ligden düşmüşlerdir.Ayrıca sezon öncesinde Tarsus İdman Yurdu Spor Kulübü Tarsus İdman Yurdu Erkutspor Spor Kulübü adını alırken, Sirkeci Gençlik Kulübü ve Süleymaniye Gençlik Kulübü Süleymaniye Sirkeci Spor Kulübü adı altında birleşmiştir.

1994-95 UEFA Şampiyonlar Ligi

1994-95 UEFA Şampiyonlar Ligi Sezonu, UEFA Şampiyonlar Ligi'nin 3. toplamda 40. sezonudur. Turnuvayı Hollanda'nın Ajax Amsterdam takımı, finalde İtalya'nın Milan takımını 1-0 yenerek 4. kez kazanmıştır. Ajax Amsterdam turnuva boyunca mağlubiyet yüzü görmemiştir.

1995-96 UEFA Şampiyonlar Ligi

1995-96 Şampiyonlar Ligi Sezonu bu ad ile 5. toplamda 41.sezonudur. Turnuvayı finalde Ajax takımını penaltı atışlarıyla yenen Juventus 2. kez kazanmıştır.

Bu turnuva galibiyetlere 3 puan verilen ilk turnuvadır. Daha önce galibiyetler 2 puanla değerlendiriliyordu.

1996 Avrupa Futbol Şampiyonası

10. Avrupa Futbol Şampiyonası, 8 Haziran 1996 ile 30 Haziran 1996 tarihleri arasında İngiltere'de düzenlenmiştir. Türkiye'nin finallerine katıldığı ilk Avrupa Futbol Şampiyonası'dır. Euro ön adıyla anılan ilk turnuvadır. Euro 96 olarak da bilinen turnuva toplam 8 şehirde oynanmış ve turnuvada oynanan 31 maçta toplam 64 gol atılmıştır. İngiltere, 30 yıl aradan sonra büyük bir turnuvaya ev sahipliği yapmıştır.

Turnuvanın formatı değişmiş, sekiz takımdan 16 takıma yükseltilmişti. Böylelikle daha çok takımın şampiyonaya katılımına olanak sağlanmıştı. Ancak Taylor Raporu'ndan sonra tüm stadyumlarını koltuklu hale getiren İngiltere, hiçbir taraftarı açıkta bırakmamıştı.

2000 Avrupa Futbol Şampiyonası

11. Avrupa Futbol Şampiyonası, 10 Haziran 2000 ile 2 Temmuz 2000 tarihlerinde Hollanda ve Belçika'nın ortaklığı ile düzenlenmiş olan futbol turnuvasıdır. Bu Avrupa şampiyonası ilk kez iki ülkenin ortaklaşa düzenlediği bir turnuva olmuştur. Belçika ve Hollanda, dörder stadyumla bu turnuvayı düzenlemişlerdir.

2001-02 UEFA Şampiyonlar Ligi

2001-02 UEFA Şampiyonlar Ligi, 1992'de Şampiyon Kulüpler Kupası'nın yerini alan UEFA Şampiyonlar Ligi'nin onuncu sezonudur. Final Real Madrid ile Bayer 04 Leverkusen arasında oynanmıştır ve kupayı Bayer Leverkusen'i 2-1 mağlup eden Real Madrid kaldırmıştır.

2002-03 UEFA Şampiyonlar Ligi

2002-03 UEFA Şampiyonlar Ligi Avrupa futbolunun kulüpler arasındaki en yüksek seviyedeki turnuvasının 48. sezonudur. Kupa'nın format değiştirmesi sonucu, şimdiki ismi ile UEFA Şampiyonlar Ligi'nin 11. sezonudur. Turnuvaya 76 takım katılmış, üç ön eleme turundan sonra takım sayısı gruplarda 32'ye düşmüştür.

Final maçı İngiltere'nin Manchester şehrindeki Old Trafford Stadı'nda, 28 Mayıs 2003’te oynanmış ve İtalyan ekibi Milan yine bir İtalyan ekibi olan Juventus'u penaltılarla 3-2 mağlup ederek kupayı altıncı kez müzesine götürmüştür.

2004 Avrupa Futbol Şampiyonası

12. Avrupa Futbol Şampiyonası, 12 Haziran ile 4 Temmuz 2004 tarihleri arasında Portekiz'de düzenlenen futbol turnuvasıdır. Organizasyon tarihinde ilk kez açılış ve final maçları aynı takımlar arasında oynandı. Turnuvanın hatırda kalan özelliği neredeyse hiç şans verilmeyen Yunanistan'ın favorilerin formsuzluğundan da yararlanarak oynadığı savunma futboluna rağmen şampiyon olmasıdır. Aynı savunma taktiğiyle oynayıp finalde ev sahibi Portekiz'i 1-0'la geçen Yunanistan ilk şampiyonluğunu yaşadı.

2010 FIFA Dünya Kupası

2010 FIFA Dünya Kupası final maçlarının 2010 yılında Güney Afrika'da yapılması kararlaştırılan Dünya Kupası finalleridir. Bu sayede FIFA Dünya Kupası ilk kez Afrika kıtasında düzenlenmiş olacaktır. Kupayı, 11 Temmuz 2010 tarihinde oynanan final maçında Hollanda'yı 1-0 yenen İspanya kazanmıştır.

2012 Avrupa Futbol Şampiyonası

2012 Avrupa Futbol Şampiyonası ya da daha çok bilinen ismiyle Euro 2012, UEFA tarafından organize edilen ve millî futbol takımlarının katıldığı 14. Avrupa Futbol Şampiyonası. Ukrayna ve Polonya'nın ortak ev sahibi olduğu turnuva 8 Haziran ve 1 Temmuz 2012 tarihleri arasında düzenlenmiştir. Turnuvayı düzenleyecek ülkeler oylama sistemi ile 2007 yılında UEFA İcra Komitesi tarafından seçilmiştir. Bu şampiyona 1996'dan beri düzenlenen on altı takım formatlı şampiyonalar arasında maç başına (46.481) ve toplamda (1.440.896) en fazla biletli seyircinin izlediği şampiyona olmuştur.

Turnuvaya katılacak olan takımlar Ağustos 2010 ile Ekim 2011 arasında yapılan eleme maçları sonucunda belli olmuştur. Ayrıca bu turnuva on altı ülkenin katıldığı son Avrupa Futbol Şampiyonası'dır. Bir sonraki şampiyona olan 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası'na yirmidört ülke katılım sağlayacaktır.

Şampiyona her iki ülkeden dörder tane olmak üzere sekiz stadyumda düzenlenmiş ve bu stadyumların beş tanesi bu turnuva için inşa edilmiştir. Ayrıca UEFA'nın talebi üzerine bu stadyumların etrafındaki otoyollar ve demiryollarında altyapı çalışmaları yapılmış, konaklayacak mekanlarda iyileştirmeler yapılmıştır.

Şampiyonanın ev sahipleri Ukrayna ve Polonya millî futbol takımları gruptan çıkamayarak 2008 Avrupa Futbol Şampiyonası'nın ev sahipleri Avusturya ve İsviçre'den sonra çeyrek final aşamasını göremeyen ikinci Avrupa Futbol Şampiyonası ev sahipleri olmuşlardır.

Turnuvanın final maçı Ukrayna'nın başkenti Kiev'de bulunan Olimpiyat Stadyumu'nda oynanmıştır. Son şampiyon İspanya ile İtalya'nın karşılaştığı finalde İspanyollar İtalyanları 4-0 mağlup ederek unvanlarını korumuştur. 2008 Avrupa Futbol Şampiyonası ve 2010 FIFA Dünya Kupası'nın da şampiyonu olan İspanya bu turnuvayı da kazanarak üst üste üç büyük turnuvayı kazanan tek takım unvanını da elde etmiştir. Turnuva şampiyonuna verilen 2013 FIFA Konfederasyonlar Kupası'na direkt katılım hakkı ise İspanya'nın FIFA Dünya Kupası şampiyonluğu nedeniyle zaten katılım hakkı olması dolayısıyla finalist İtalya'ya verilmiştir.

2015 AFC Asya Kupası

2015 AFC Asya Kupası, Asya Futbol Konfederasyonu (AFC) üyesi ülkelerin katıldığı AFC Asya Kupası'nın 16. turnuvasıdır. Avustralya'nın ev sahipliğinde, 9-31 Ocak tarihleri arasında düzenlendi. 16 takımın katıldığı turnuvada Avustralya, organizasyon tarihindeki ilk şampiyonluğunu kazandı ve Rusya'da düzenlenecek olan 2017 FIFA Konfederasyonlar Kupası'na katılma hakkı elde etti. Okyanusya Futbol Konfederasyonu (OFC) üyesiyken 2006'da AFC üyesi olan Avustralya, bu şampiyonlukla birlikte iki farklı kıtasal yarışmada şampiyonluk yaşayan ilk millî futbol takımı oldu.

2016 Avrupa Futbol Şampiyonası

2016 Avrupa Futbol Şampiyonası ya da İngilizce kısaltması olarak Euro 2016, UEFA tarafından düzenlenen 15. Avrupa Futbol Şampiyonası'dır. Fransa'nın ev sahipliği yaptığı turnuva 10 Haziran - 10 Temmuz 2016 tarihleri arasında gerçekleşmiştir. Son iki Avrupa Futbol Şampiyonası'nı İspanya kazanmıştır.

1996'dan bu yana 16 takımla oynanan Avrupa Futbol Şampiyonası, bu turnuvada ilk kez 24 takımla oynanacaktır. Bu yeni düzende, finallere kalan takımlar dörderli altı gruba dağılacak, grup aşamasından sonra üç turda final aşamasına gelinecektir. Turnuvaya katılan 24 takım, 19'unun eleme gruplarında gerekli sırayı elde etmesiyle - elemlerde gruplarını ilk iki sırada bitiren takımlar ve en iyi üçüncü takım dördü eleme gruplarının ardından oynadığı baraj maçlarında rakiplerine üstünlük sağlamasıyla ve Fransa'nın da ev sahibi olarak doğrudan katılmasıyla oluşmuştur.

Turnuvaya ev sahipliği yapacak olan ülke 28 Mayıs 2010'da İtalya, Türkiye ve Fransa arasından seçilmiş ve Fransa finalde Türkiye'yi bir oy farkla geçerek turnuvayı düzenleme hakkını elde etmiştir. Turnuvada maçlar 10 şehirdeki 10 farklı stadyumda oynanacaktır. Bunlar: Bordeaux, Lens, Lille, Lyon, Marsilya, Nice, Paris, Saint-Denis, Saint-Étienne ve Toulouse'tur. Fransa bu turnuvaya 1960'taki açılış turnuvası ve 1984 finallerinden sonra ikinci kez ev sahipliği yapacaktır. Ev sahibi Fransa 1984'te ve 2000'de bu turnuvayı kazanmayı başarmıştır.

Şampiyonayı kazanan takım olan Portekiz, 2017 yılında Rusya'da düzenlenecek olan FIFA Konfederasyonlar Kupası'nda Avrupa'yı temsil edecek.

Abidin Dino

Abidin Dino (d. 23. Mart 1913, İstanbul - ö. 7. Aralık 1993, Paris) Türk ressam, karikatürist, yazar, film yönetmeni.

Çok yönlü bir kültür adamı olan Abidin Dino, çağdaş Türk resminin öncülerindendir. Türk resim tarihinde D Grubu ve Yeniler Grubu adlarıyla anılan sanat topluluklarının öncülerinden oldu. Türkiye'nin yanı sıra Fransa, Cezayir, ABD gibi ülkelerde sergiler açmış, yurtdışında "Fransa Plastik Sanatlar Birliği Onursal Başkanlığı", "New York Dünya Sanat Sergisi Danışmanlığı" gibi görevler üstlendi.

Sol siyâsî görüşlü bir aydın olan Dino, siyâsî düşünceleri nedeniyle bir süre Türkiye'de sürgünde yaşamıktan sonra 1952'den itibaren yaşamını Paris'te sürdürdü.

Şair, Arif Dino'nun kardeşi, yazar Güzin Dino'nun eşidir. Beşiktaş kulübü tarafından efsane futbolcular arasında gösterilen ünlü kaleci Sabri Dino'nun da amcasıdır.

Cemal Tollu

Cemal Sait Tollu (d. 19 Nisan 1899, İstanbul - ö. 26 Temmuz 1968, İstanbul) Türk ressam.

1930 kuşağının önde gelen temsilcilerindendir. Resimlerinde yerel konuları kübist bir anlayışla işleyen Tollu, D Grubu sanatçılarındandır. Eserleri İstanbul Resim ve Heykel Müzesi’nde, Millî Kütüphane Koleksiyonu’nda ve daha birçok resmi ve özel koleksiyonda yer alır.

Derinlemesine Araştırma Laboratuvarı

Derinlemesine Araştırma Laboratuvarı ya da Derin Araştırma Laboratuvarı (kısaca DAL), 12 Eylül Darbesi sonrası dönemde Ankara Emniyet Müdürlüğü içinde "D Grubu" olarak anılan siyasi şubeye verilen ad. D Grubu daha sonra, 'D'nin arapça okunuşuyla 'DAL' olarak anılmaya başlanmıştır. Hasan Fehmi Güneş’in İçişleri Bakanlığı sırasında kurulan şube , 12 Eylül Darbesi'nde gözaltına alınan kişilere yönelik sistematik işkence ve kötü muamele suçlarıyla gündeme gelmişti.Birçok kişinin yaşamını yitirdiği ve 100'e yakın kişinin sakat kaldığı Derinlemesine Araştırma Laboratuvarı'nda daha sonra İstanbul Emniyet Müdürlüğü ve Ordu Valiliği yapacak olan Kemal Yazıcıoğlu da görev almıştır. O dönem 'Komiser Kemal' olarak tanınan Yazıcıoğlu'nun bizzat işkencelerde bulunduğu da iddialar arasındadır. Yazıcıoğlu, 12 Eylül dönemiyle ilgili bir savcılık soruşturmasında "DAL Grubu Operasyon ve Sorgu şeflerinden" olarak şüpheli konumunda yer almıştır.Sırrı Süreyya Önder, Ali Asker, Orhan Taylan, Murat Çelikkan gibi isimler o dönemde bir müddet burada kalmıştır. DAL’dan geçmiş ama travmayı atlatamamış binlerce insan olduğu tanıklar tarafından ifade edilmektedir. Bu merkeze getirildikten sonra kendisinden haber alınamayanlar da mevcuttur.12 Eylül iddianamesinde, Diyarbakır Askeri Cezaevi ile Mamak Askerî Cezaevinin, sistematik işkencenin merkezi haline getirildiği belirtildi ve Ankara Emniyet Müdürlüğündeki DAL’ın (Derin Araştırma Laboratuvarı), Adıyaman’da Pirin Palas'ın ve İstanbul Gayrettepe’nin öne çıkan işkence merkezlerinden olduğu vurgulandı. İddianamede ayrıca gözaltına alınanların sağ görüşlü iseler sol görüşlü, sol görüşlü iseler sağ görüşlü polis ve askerden oluşturulan işkenceci ekipler tarafından sorgulandığı da yer almıştır. Ankara Emniyetinde polis amirleri Zeki Kaman ve Dürüst Oktay’ın işkence uygulamalarında öne çıktığı da söylendi.

12 Eylül dönemindeki işkence ve kötü muamele iddialarının soruşturulması kapsamında, bu şubede görev alanların da ifadelerine başvuruldu. Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde süren 12 Eylül davasından ayrı olarak yürütülen 'sistematik işkence ve kötü muamele' soruşturmasında, DAL grubunda o tarihlerde görev yapan polislerin ifadesi alındı.

Elif Naci

Elif Naci (10 Ağustos 1898, Gelibolu - 8 Mayıs 1987, İstanbul), Türk ressam, yazar ve müzeci. D Grubu'nun kurucularındandır.

Nurullah Berk

Nurullah Berk (d. 22 Mart 1906 İstanbul -ö. 9 Ocak 1982 İstanbul) Türk ressam. Türkiye’ de geometrik-figüratif yapımcılığın (konstruktivizim) ilk temsilcilerinden biridir. Eserlerinde kübizm etkilenmeleri de mevcuttur.

Türkiye’de geometrik-figüratif yapımcılığın (konstruktivizim) ilk temsilcilerinden biri sayılan ressam ve yazar Nurullah Berk 22 Mart 1906'da İstanbul'da doğudu ve 9 Ocak 1982'de İstanbul'da hayatını kaybetti. Nurullah Berk, Sanayi-i Nefise Mektebi'nde İbrahim Çallı ve Hikmet Onat'ın öğrencisi oldu. 1924'te Fransa'ya gitti ve Paris Güzel Sanatlar Yüksek Okulu'nda Ernest Laurent'la çalıştı. 1928' de öğrenimini tamamlayarak Türkiye'ye döndü ve bir grup arkadaşıyla “Müstakil Ressamlar ve Heykeltıraşlar Birliği" nin kuruculan arasında yer aldı. Beş yıl sonra yeniden Paris' e giden sanatçı 1933'te Türkiye'ye geri döndü ve aynı yıl Abidin Dino, Elif Naci, Zeki Faik İzer, Cemal Toiu ve Zühtü Mürüdoğlu ile birlikte "Türkiye'ye egemen izlenimci tutuma karşı, biçim olarak Batı’ daki çağdaş akımlara paralel kübist ve yapımcı teknik” şeklinde tarif edilen yeni bir anlayışın öncülüğünü yaptı. Berk’in önerisiyle bu grup “D Grubu” ismini aldı. Yurtiçi ve yurtdışında birçok sergi açan Berk, 1947'de Ahmet Çanaklı Ödülünü, 1966'da 28. Devlet Resim ve Heykel Sergisi birincilik ödülünü ve 1975'te DYO Ödülü Resim Yanşmasını kazandı. Berk'in son 15 yıllık çabası ise "Doğu ile Batı esprilerini kaynaştırmak, geleneksel sanat biçimlerini Batı anlaşıyla bağdaştırmak" biçiminde yorumlandı. 1953'te Suut Kemal Yetkin'le birlikte UNESCO'ya batı Uluslararası Sanat Eleştirmenleri Birliği'nin Türkiye ulusal komitesini kuran Berk'in sanat tarihi, resim ve heykel sanatı konulu çok sayıda yayınlanmış yapıt vardır.

İzmir Halkapınar Spor Salonu

İzmir Halkapınar Spor Salonu İzmir'in Halkapınar semtinde bulunan çok amaçlı spor salonu. Basketbol başta olmak üzere salon sporlarında kullanılan salon, 23. Üniversite Yaz Oyunları için inşa edildi. Kapasitesi 10.000 olan salon, 2010 FIBA Dünya Basketbol Şampiyonası D Grubu maçlarına ev sahipliği yapmıştır.

Türkiye'de görsel sanat yaklaşımları

Diğer diller

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.