Brian De Palma

Brian De Palma (11 Eylül 1940; Newark, New Jersey) Amerikalı bir film yönetmeni.

Filmlerinde gerilim, cinayet, tutku, psikolojik rahatsızlıklar gibi temaları işler. De Palma sinema eğitimi görmüş insanların oluşturduğu Yeni Hollwood jenerasyonunun öncüsü kabul edilir. Çoğunlukla Alfred Hitchcock'un takipçisi olarak kabul edilir. Filmlerinde sürekli tekrarlanan konu ve motifler Voyeurizm (röntgencilik) ve gözetleme, benzer kişiler, çoklu kişilik ve şiddettir.

Brian De Palma
Brian De Palma (Venice 2007)
Doğum Brian Russell DePalma
11 Eylül 1940
Newark, New Jersey,
Amerika Birleşik Devletleri ABD

Filmleri

Uzun metrajlı filmler

 • The Wedding Party (1963)
 • Murder a la Mod (1967)
 • Greetings (1968)
 • Hi, Mom! (1969)
 • Get to Know Your Rabbit (1971)
 • Sisters (1973)
 • Phantom of the Paradise (1974)
 • Obsession (1975)
 • Carrie (1976)
 • The Fury (1978)
 • Home Movies (1979)
 • Dressed to Kill (1980)
 • Blow Out (1981)
 • Scarface (1983)
 • Body Double (1984)
 • Wise Guys (1985)
 • The Untouchables (1987)
 • Casualties of War (1989)
 • The Bonfire of the Vanities (1990)
 • Raising Cain (1992)
 • Carlito's Way (1993)
 • Mission: Impossible (1996)
 • Snake Eyes (1998)
 • Mission to Mars (2000)
 • Femme Fatale (2002)
 • The Black Dahlia (2006)
 • Redacted (2007)
 • Capone Rising (2008)
 • The Blue Afternoon (TBA)
 • Toyer (TBA)

Kısa filmleri

 • Icarus (1960)
 • 660124: The Story of an IBM Card (1961)
 • Woton's Wake (1962)
 • Jennifer (1964)
 • Bridge That Gap (1965)
 • Show Me a Strong Town and I'll Show You a Strong Bank (1966)

Belgesel filmleri

 • The Responsive Eye (1966)
 • Dionysus in '69 (1969)

Dış bağlantılar

11 Eylül

11 Eylül, Miladi takvime göre yılın 254. (artık yıllarda 255.) günüdür. Yıl sonuna kadar kalan 111 gün vardır.

22. Uluslararası İstanbul Film Festivali'nde gösterilen filmler

22. Uluslararası İstanbul Film Festivali'nde gösterilen filmler

Aşağıdaki listede 12 Nisan - 27 Nisan 2003 tarihleri arasında düzenlenen 22. Uluslararası İstanbul Film Festivali'nde gösterime sunulan filmlerin tamamı yer almaktadır.

Kuyu (Kısa Canlandırma)

Carlito'nun Yolu

Carlito's Way, 1993 yılında Brian De Palma'nın yönettiği, Al Pacino'nun başrolünü üstlendiği bir film. Filmde ayrıca Sean Penn gibi önemli oyuncular da var.

Danny Elfman

Daniel Robert "Danny" Elfman (d. 29 Mayıs 1953), Yahudi asıllıdır. 1985 yapımı Pee-wee's Big Adventure filminden beri yaygın olarak film müzikleri, özellikle Tim Burton'ın filmlerinin şarkılarını ve "The Simpsons Theme"i besteleyen, ayrıca rock grubu Oingo Boingo'da 1976'dan grubun dağılma tarihi 1995'e kadar şarkı yazarı ve solist olarak görev yapan ünlü Amerikan müzisyen. Üç kere Akademi Ödülleri'ne aday olmuş ve Tim Burton'ın Batman filmiyle Grammy, Desperate Housewives dizisine yaptığı müzik teması ile Emmy kazanmıştır. Elfman ayrıca Fable adlı video oyununun müziklerini yapmıştır.

En Kötü Yönetmen Altın Ahududu Ödülü

En Kötü Yönetmen Razzie Ödülü kazananların ve adayların listesi;

F. Murray Abraham

Fahrid Murray Abraham, (24 Ekim 1939, Pittsburgh doğumlu) Amerikalı Süryani aktör. 1984 yılında Amedeus filminde Antonio Salieri canlandırdığı rolüyle En İyi Erkek Oyuncu Akademi Ödülü'nü kazandıktan sonra 1980'li yıllarda ünlendi. (All the President's Men) ve Scarface gibi filmlerde, önde gelen birçok rolde yer aldı. Ayrıca, televizyon ve tiyatro çalışmaları mevcuttur.

Görevimiz Tehlike

Mission: Impossible 1996 yapımı, Türkiye'de Görevimiz Tehlike ismiyle gösterilmiş 1960'lı ve 1970'li yılların Mission İmpossible isimli televizyon dizisinden yola çıkarak çekilmiştir. Filmin başrolünde Tom Cruise oynamaktadır. Yardımcı rollerde Emmanuelle Béart, Kristin Scott Thomas, Jon Voight, Jean Reno, Ving Rhames, Vanessa Redgrave ve ayrıca Tom Cruise'nin yakın arkadaşı olan ve filmde ismi geçmeyen Emilio Estevez yardımcı rolleri canlandırmaktadır. Film çok tutmasının ardından 4 devam filmi gelmiştir.

Günah Tohumu (film, 1976)

Stephen King'in ilk romanı olan Carrie 1976 yılında Brian De Palma yönetmenliğinde beyazperdeye uyarlanmıştır. Filmin senaryosu Lawrence D.Cohen tarafından yazılmış ve dönemin başarılı filmlerinden biri olmuştur. Telekinetik güçlere sahip bir kızın bağnaz dini düşünceler sahip annesi tarafından yapılan baskı sonucu güçlerinin önüne geçememesi ve insanlara ve yaşadığı şehre zarar vermesi konu edilen filmde Carrie White rolünde ünlü oyuncu Sissy Spacek'i, dönemin genç oyuncularından John Travolta'yı da Billy Nolan rolünde izliyoruz. Sissy Spacek bu filmdeki rolüyle ilk defa En İyi Kadın Oyuncu Oskarına aday olmuştur. Film en iyi yardımcı kadın oyuncu dalında da oskara aday olmuş; fakat, iki ödülü de alamamıştır. Brian De Palma ekranı ikiye bölme gibi pek çok yeniliği bu filmde yapmış olmasından dolayı film kendi devrinde bir çığır açmıştır. Bu film sinema tarihinin en iyi 20 korku filminden biri olarak kabul edilir.

Merhaba, Anne!

Hi, Mom!, başrolde Robert De Niro'nun yer aldığı 1970 yapımı Amerikan filmi. Filmin yönetmeni Brian De Palma'dır. Seyirciye birçok kavramı sorgulatan film, içindeki "Be Black Baby!" projesiyle akıllara kazındı. Greetings filminin devamı niteliğindedir.

Orson Welles

George Orson Welles (6 Mayıs 1915, Kenosha - 10 Ekim 1985, Los Angeles), Amerikalı oyuncu, yönetmen, yazar ve yapımcı.

George Orson Welles, 6 Mayıs 1915 yılında ABD'nin Wisconsin eyaletinde doğdu. Welles; tiyatro, televizyon ve radyo alanlarında yarattığı eserlerle 20. yüzyıla damgasını vuran bir sanatçıdır.

Robert De Niro

Robert Mario De Niro, Jr. (d. 17 Ağustos 1943, New York), Amerikalı oyuncu. De Niro’nun en ünlü eseri Baba II film başrolü en çok tanınabilir.

The Bonfire of the Vanities

The Bonfire of the Vanities (Türkçe: Şenlik ateşi), Melanie Griffith, Tom Hanks, Bruce Willis, Morgan Freeman ve Kirsten Dunst'ın oynadığı komedi macera filmidir. Film sevdiği karısı ve çocuğu olmasına rağmen yine de evrenin hakimi lakabına sahip olan bir zenginin karısını aldatması sonucu başına gelenleri konu alıyor. Film bir gazetecinin (Bruce) ağzından anlatılıyor.

Tony Montana

Antonio "Tony" Montana, 1983 yılında Brian De Palma tarafından beyazperdeye aktarılan Yaralı Yüz filminde Al Pacino tarafından canlandırılan film karakteridir.

Filmde, Amerika Birleşik Devletleri'ne gelen Kübalı politik bir suçlu olan Tony Montana'nın girdiği uyuşturucu dünyasında yaşadıkları anlatılmaktadır. Bulaşıkçı olarak başladığı iş yaşantısı sonraları uyuşturucu dünyasına kayar. Al Pacino'nun canlandırdığı Tony Montana Miami'de hızlı bir şekilde yükselmiştir. Tony Montana karakteri aslında Al Capone adlı mafya liderinden esinlenmiştir. Şu anda birçok sitede birçok oyunda adı geçmektedir. Dünya üzerinde çok büyük bir idol haline gelmiştir. Grand Theft Auto: Vice City adlı video oyunundaki Tommy Vercetti karakteri de Tony Montana'dan esinlenilmiştir.

WorldFest-Houston Uluslararası Film Festivali

WorldFest-Houston Uluslararası Film Festivali uzun ve kısa metrajlı bağımsız filmlere tahsis edilmiş, Houston, Texas’ta gerçekleşen, yıllık bir film festivalidir.

WorldFest-Houston San Francisco ve New York’dan sonra Kuzey Amerika’nın ilk üç uluslararası film festivalinden biridir. 1961 yılında uluslararası Film Cemiyeti olarak kurulmuştur. Büyük stüdyolardan film kabul etmeyi reddettiği için Kuzey Amerika’nın, tamamen bağımsız yapımlara adanmış uluslararası tek film festivalidir. Festival bağımsız sinemacılara bir film festivali sunmak amacıyla yapımcı/yönetmen Hunter Todd tarafından kurulmuştur.

WorldFest-Houston Steven Spielberg, George Lucas, Ang Lee, Ridley Scott, The Coen Brothers, David Lynch, Brian De Palma gibi pek çok ünlü yönetmene ilk ödüllerini veren festivaldir. Her yıl Nisan ayında 55 civarında bağımsız uzun metrajlı film ve 100 civarında kısa film sunan festivalin bütün gösterim, seminer ve organizasyonları halka açıktır.

Kısa ve uzun metrajlı filmlerin çoğu yönetmenleri tarafından tanıtılan festival boyunca profesyonel seminerler ve çalışma grupları da gerçekleşir. Festivalde her akşam açık olan bir Festival Kulübü, festivalin sonlarına doğru bir Ödül Galası Yemeği ve festivalin son günü de benzersiz bir yat yarışı ve Houston Yat Kulübü’nde Texas barbeküsü vardır. Katılımcılarına yat yarışı düzenleyen dünyadaki tek film festivali WorlFest-Houston’dır. 10 gün süren festivale 30.000’in üzerinde seyirci ve 550’den fazla uluslararası sinemacı katılır.

Bütün 35mm ve dijital projeksiyon kısa ve uzun metraj gösterimleri, Goerge DuPont tarafından WorldFest’e sunulan, AMC Studio 30 Dunvale Sinemaları’nda yapılır.

43. WorldFest-Houston International Film Festivali 9-18 Nisan 2010’da gerçekleşecektir.

Yaralı Yüz (film, 1932)

Scarface, Howard Hawks tarafından 1932 yılında çekilen sinema tarihinin en ünlü gangster filmlerinden biridir. Scarface: the Shame of the Nation yahut The Shame of a Nation adlarıyla da bilinen film, Kara film (film-noir) olarak sınıflandırılabilir. Filmde acımasız bir insan olan Antonio 'Tony' Camonte ' nin kurduğu çete ile yükselişi, çöküşü ve kızkardeşi ile olan tartışmalı ilişkisini anlatmaktadır. Scarface 1983'te senaryosu Oliver Stone'a ait olmak üzere Brian De Palma tarafından başrolü Al Pacino'ya verilerek yeniden çekilmiştir.

"Yaralı Yüz", 1994 yılında Kongre Kütüphanesi tarafından "kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli" filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi'nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir.

Öldüren Kadın

Brian De Palma'nın yönetmenliğini yaptığı, Rebecca Romijn ve Antonio Banderas'ın oynadığı film.

Şans Sende

Lucky You, yönetmenliğini Curtis Hanson'un yaptığı, Eric Bana, Drew Barrymore ve Robert Duvall'ın başrolde yer aldığı 2007 yapımı drama filmidir.

Diğer diller

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.