Beyaz Gül (grup)

Beyaz Gül (Almanca: Die Weiße Rose), Almanya'da 1940-1943 arasında etkinlik göstermiş Katolik ve antifaşist bir direniş grubunun adı.[1]

Scholl-Denkmal, München
Ludwig-Maximilian Üniversitesi'nin önündeki Beyaz Gül Anıtı, Münih

Üyeler

Grup, Münih Üniversitesi'nden beş öğrenci ile onların felsefe profesörleri olan Kurt Huber'den oluşuyordu. Bu öğrenciler Sophie Scholl, erkek kardeşi Hans Scholl, Alex Schrommel, Cristoph Probst ve Willi Graf'tı.

Etkinlikleri ve eylemleri

Nazi yönetiminin soykırım eylemlerine karşı örgütlenen ve Münih ile çevresinde bildiri yazıp dağıtma ve duvarlara yazı yazma eylemleri gerçekleştiren grubun bazı üyeleri, 1943'te yine üniversitede bildiri dağıtırken yakalanmış ve ardından grubun diğer üyeleri de yakalanarak idam edilmişlerdir.

İlk aşamada, yani Haziran/Temmuz 1942'de, her biri yaklaşık yüz adet basılan 4 adet bildiri dağıttılar. Ocak 1943'te, 5. bildiri ortaya çıktı ve 6.000 ila 9.000 adet basılarak Almanya’nın güneyi ve Avusturya’da dağıtıldı. Şubat 1943'te Münih’in bazı binalarına “Batsın Hitler”, “Katil Hitler” ve “Özgürlük” yazdılar. Aynı tarihte grubun 6. bildirisi ortaya çıktı. Stalingrad’da yaşanan hezimetten de faydalanarak, Münih Üniversitesi gençliğini Nazi sisteminden uzaklaşmaya çağırdılar. 18 Şubat 1943'te, bu bildirinin dağıtımı esnasında Hans ve Sophie Scholl kardeşler tutuklandılar ve 22 Şubat 1943'te idam cezasına çarptırılarak aynı gün infaz edildiler.[1]

19 Nisan 1943 tarihinde Schmorell, Graf ve Huber’de ölüm cezasına çarptırıldı ve infaz edildi. Ekim 1944 tarihine kadar 5 mahkeme daha yapıldı ve 12 yıla varan hapis cezaları verildi.

Popüler kültürdeki yeri

Bugün Almanya'da Beyaz Gül üyelerinin adlarını taşıyan okullar vardır. Yönetmen Michael Verhoeven, 1986 yılında olayı beyaz perdeye aktaran "Beyaz Gül" adında bir film çekmiştir.

2005 yılında Sophie Scholl - Son Günler (Almanca: Sophie Scholl - Die Letzen Tage) adında, grup üyelerinden Sophie Scholl'ün idam edilişinden önceki günlere odaklanan bir film çekilmiştir.

Kaynakça

  1. ^ a b "LMU-Weiße Rose". 15 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi.
Kurt Huber

Kurt Huber (d. 24 Ekim 1893 - ö. 13 Temmuz 1943), Nazi Almanyası'na karşı direniş yürüten Beyaz Gül grubunun bir üyesiydi.

Huber Chur, İsviçre'de doğdu. Münih'te babasının ölümünden sonra Stuttgart'ta büyüdü. Müzik, felsefe ve psikoloji gibi konularda bir yetenek gösterdi. Huber, Münih Ludwig Maximilian Üniversitesi'nde 1920 yılında profesör oldu. Huber nazilerin yükselişi tarafından dehşete kapılmıştı. Huber Hitler ve onun iktidarının kaldırılmasına karar verdi. Hans Scholl ve Alexander Schmorell gibi derslerine katılan bazı öğrenciler ile Beyaz Gül hareketiyle temas etti. Huber nasyonal sosyalizme bir son verilmesi için Beyaz Gül grubunun altıncı ve son broşürüne çağrılar yazdı.

Huber'in siyasi faaliyetleri Gestapo'nun dikkatini çekti ve 27 Şubat 1943 tarihinde tutuklandı. Bunun üzerine Besteci Carl Orff Arkadaşı Kurt Huber'in bağışlanması için, Huber'in karısının ricasını reddetmişti. Gerekçesi de, Huber ile olan yakınlığının ortaya çıkmasıyla her şeyini yitireceğinden korkmasıydı.

Huber 19 Nisan'da Halk Mahkemesi huzuruna çıkarıldı. Başyargıç Roland Freisler kendisine küçük düşürücü bir sözlü saldırı yaptı. Halkı ayaklandırdığı için ölüm cezasına çarptırıldı. 13 Temmuz günü, Huber, Alexander Schmorell birlikte Münih-Stadelheim Cezaevi'nde giyotin ile idam edildi.

Sophie Scholl

Sophia Magdalena Scholl (d. 9 Mayıs 1921 – ö. 22 Şubat 1943), Alman öğrenci ve Nazi Almanyası'nda Beyaz Gül adlı şiddet içermeyen direniş grubunun üyesiydi.

Münih Üniversitesinde, savaş karşıtı broşürler dağıtırken yakalandıkları için Sophie ve ağabeyi Hans vatana ihanetten yargılandı ve suçlu bulundu. Sonucunda ikisi de giyotinle 22 Şubat 1943 tarihinde idam edildiler.1970'ten beri Sophie Almanya'da savaşa karşı çıkan en büyük kahramanlardan biri olarak görülmektedir.

Diğer diller

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.