Betanzos

Betanzos İspanya'nın otonom bölgelerinden biri olan Galiçya'nın kuzeybatısında bulunan A Coruña eyaletine bağlı belediyesi.

Location of Betanzos
Galiçya'daki konumu
2003 Dünya Atletizm Şampiyonası

2003 Dünya Atletizm Şampiyonası, 23-31 Ağustos 2003 tarihleri arasında Fransa'nın başkenti Paris'te yapılan Dünya Atletizm Şampiyonlarının 9. organizasyonu.

2004 Dünya Salon Atletizm Şampiyonası

10. Dünya Salon Atletizm Şampiyonası Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği'nin (IAFF) organizasyonları dahilinde Macaristan'ın Budapeşte Arena stadyumunda 5-7 Mart 2004 tarihleri arasında düzenlenmiştir. 139 ülkeden toplam 677 atlet turnuvada yer almıştır.Daha önce 1989 yılında Budapeşte'te yapılan şampiyona, 15 yıl sonra bu kentte ikinci kez düzenlenmiş; 1999 yılında bir yangında yıkılan eski stadyumun arazisine, bu organizasyonun yapıldığı 13000 kişilik stadyum inşa edilmiştir.

200 m yarışı Dünya Salon Şampiyonaları dahilinde burada son kez yapılmış; iç kulvarlardaki atletlerin aşırı dezavantajlı olduğu savunulan 200 m yarışı bu sebeple organizasyondan çıkarılmıştır.

2005 Dünya Atletizm Şampiyonası

10. Dünya Atletizm Şampiyonası, Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF) tarafından, 1983'teki ilk dünya şampiyonasına da ev sahipliği yapmış olan, Finlandiya'nın başkenti Helsinki'deki Olimpiyat Stadyumu'nda düzenlenen (6-14 Ağustos 2005) spor organizasyonu. Yarışmaların büyük bölümü yoğun yağmur altında yapıldı.

2005 Orta Amerika ve Karayipler Şampiyonası

2005 Orta Amerika ve Karayipler Atletizm Şampiyonası Nassau, Bahamalar'da düzenlenmiştir.

2006 Dünya Atletizm Finali

4. IAAF Dünya Atletizm Finali, 9 Eylül-10 Eylül 2006 tarihleri arasında Almanya'nın Stuttgart şehrindeki Gottlieb-Daimler-Stadion'da düzenlenmiştir.

2006 Dünya Salon Atletizm Şampiyonası

11. Dünya Salon Atletizm Şampiyonası Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği'nin (IAAF) denetiminde 10 Mart-12 Mart 2006 tarihlerinde Moskova'da bulunan Olimpiyski Sport Arena'da düzenlenen atletizm organizasyonu.

IAFF'ın Kasım 2003'te yaptığı açıklama organizasyona talip olan diğer şehir olan Madrid'i üzdü ancak İspanya bu şampiyonayı daha önce iki kez düzenlemişti. Organizasyon Rusya için ise büyük bir boykota sahne olan 1980 Yaz Olimpiyatları'ndan sonra ülkede düzenlenecek ilk büyük atletizm etkinliği anlamına geliyordu.

Büyük Britanya, Avustralya ve Jamaika gibi İngiliz Milletler Topluluğu ülkelerinin sporcularının büyük çoğunluğu, aynı dönemde yapılan 2006 İngiliz Milletler Topluluğu Oyunları sebebiyle organizasyona katılmadı.

2007 IAAF Golden League

Bu sayfa 2007 IAAF Golden League hakkındadır.

Francisco Buyo

Francisco Buyo Sánchez (d. 13 Ocak 1958), kaleci pozisyonunda görev yapmış İspanyol millî futbolcu ve teknik direktördür.

Profesyonel futbolculuk kariyerine 1975 yılında Mallorca kulübünde başladı. Daha sonra sırasıyla Deportivo La Coruña, Huesca, Sevilla ve Real Madrid kulüplerinde oynadı.

José Manuel Romay Beccaría

José Manuel Romay Beccaría (d. 18 Ocak 1934, Betanzos, A Coruña ili) İspanyol siyasetçi ve hukukçu. İspanya Danıştay Başkanı.

Santiago de Compostela Üniversitesi'nde hukuk eğitimi almış, idare hukuku alanında uzmanlaşmıştır. 1963-1966 yıllarında, General Franco döneminde, Sağlık Genel Sekreteri olmuş, 1974'te Başkanlık sekreter yardımcısı, 1975'te ise İçişleri sekreter yardımcısı olarak atanmıştır. Galiçya bölgesel yönetiminde yer almıştır. 1982-1990 ve 2000-2003 yılları arasında milletvekili olmuş, 1990-1996 yıllarında tekrar Galiçya yönetiminde yer almıştır. 6 Mayıs 1996 - 27 Nisan 2000 tarihleri arasında Sağlık ve Tüketim Bakanı olarak görev yapmıştır. 25 Aralık 2002 - 19 Nisan 2004 tarihleri arasında Danıştay Başkanı olmuş ve PSOE iktidara geldikten sonra bu görevden ayrılmıştır. 2011-2012 yılları arasında ise senatör olmuştur. 3 Mayıs 2012 itibarıyla tekrar Danıştay Başkanı olmuş ve 5 Temmuz 2018'e dek bu görevde kalmıştır.

Lara Martorell

Lara Martorell Via ( Palma, Mallorca, 18 Ağustos 1987 ) transseksüel bir İspanyol aktristir.

2019'dan itibaren İspanyol televizyon dizisi polisinde Servir y proteger'da Ángela Betanzos'u canlandırıyor. Bu rol ile, bir İspanyol televizyon dizisinde ilk defa başrol karakterinde oynayan transseksüel kişi oldu.

Pedro Pardo de Cela

Pedro Pardo de Cela (Betanzos, d. 1425 - Mondoñedo, 1483), Galiçya valisi ve dönemin feodal soylusu. Katolik hükümdarlara karşı Galiçya'nın kendi ulusal çıkarlarını savunduğu için halkı arasında ulusal kahraman olarak görülür. Hayatı Galiçya efsanelerine ve halk edebiyatına konu olmuştur.

Servir y proteger

Servir y proteger ( Türkçe: Hizmet et ve koru ), Televisión Española için bir Plano a Plano tarafından üretilen bir polisiye drama pembe dizisidir . Dizi 24 Nisan 2017'de La1'de gösterime girdi. Madrid'deki CNP (Ulusal polis) polis karakolunun günlük rutinini anlatıyor.

Vikinglerin Galiçya seferleri

Vikingler'in Galiçya seferleri, Vikingler'in dokuzuncu ve onikinci yüzyıllar arasında Atlas Okyanusu üzerinden Galiçya'ya yaptıkları yağma ve fetih hareketlerini kapsar.

İnka İmparatorluğu

İnka İmparatorluğu, Kolomb öncesi Amerika'nın en büyük imparatorluğudur. İnka terimi, yarı efsanevi kurucu Manco Capac'tan 1532'de İspanyollara yenik düşmüş Atahualpa'ya dek toplam 13 imparatordan oluşan bir hanedanın hükmettiği Kolomb öncesi Güney Amerika halklarının tarihi ve uygarlığına ilişkin her türlü olayı kapsayan bir ifadedir.

Bu uygarlıkta başta bulunan ulu öndere İnka'nın tek efendisi anlamına gelen "Sapa İnka" unvanı verilirdi. İnka İmparatorluğu Kolomb öncesi Amerika’nın üç büyük imparatorluğundan biridir. Bir yüzyıldan az bir zamanda kurulan İnka İmparatorluğu (Quechua dilinde “dört eyalet”'i ifade etmek üzere dört çeyrek anlamına gelen Tawantinsuyu ya da Tahuantinsuyu) And Dağları boyunca geniş bir bölgeye yayıldı. En parlak döneminde bir yandan bugünkü Kolombiya’dan Arjantin ve Şili’ye, diğer yandan Ekvador, Peru ve Bolivya’ya uzanıyordu; yani And Dağları ve Büyük Okyanus kıyıları boyunca Güney Amerika’nın batı kısmında uzanıyordu. Bu yaklaşık 4000 km uzunluğunda ve 3 milyon km2'den fazla bir bölge demekti. Başkenti bugünkü Peru’nun Cuzco kentiydi.

Bu imparatorluğun benzerine az rastlanır bir özelliği, özgün bir devletçi örgütlenmeyle, kendisini oluşturan halkların sosyokültürel çeşitliliğini tek bir çatı altında birleştirebilmiş olmasıydı. İnka İmparatorluğu böylece toprakları üzerinde sayıları 700’ü aşan farklı dillerde konuşan birçok farklı halkı ya da etnik topluluğu bir araya getirebilmişti. Bununla birlikte İnkalar resmî dil olarak Quechua dilini benimsetmişlerdi.

İmparatorluğun idari, siyasi ve askerî merkezi, yarı efsanevi bir kişilik olan Manco Capac liderliğinde kurdukları, günümüzde Peru'da bulunan Cuzco (Quechua dilinde "Qosqo", Türkçede "Kusko" okunur) kentidir. İlk kez Peru'nun dağlık arazilerinde bir oymak olarak ortaya çıkan İnkalar zamanla önce krallık, daha sonra (14.-15. yüzyılda) imparatorluk haline geldiler. Politeizm, animizm ve şamanizmin bir karışımı olarak ifade edilebilecek İnka dininde İnka hanedanınca desteklenen ve ibadet edilen tanrı, İnti'dir (Güneş Tanrısı). İnkalar bu tanrının bedenlenmiş temsilcisi olarak gördükleri imparatorlarını "Güneşin Oğlu" diye tanımlardı.

İspanya'daki ilçeler

İlçe (İspanyolca: comarca), İspanya'da illeri oluşturan parçalardır. İspanya'nın idari yönetim sistemine göre, idari yapılanma şöyledir.

Özerk topluluklar → İller → İlçeler → Belediyeler

Ve, İspanya'da birçok ilçe bulunur. Aşağıda İspanya'nın ilçelerini (İspanyolca: comarcas de España) görüyorsunuz;

A Coruña'nın belediyeleri

Diğer diller

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.