Barro

Barro, İspanya'nın güneybatısında bulunan Galiçya özerk bölgesinin Pontevedra eyaletine bağlı bulunan belediyesi. 2005 yılı sayımına göre nüfusu; 3.408 kişidir.

1979 Akdeniz Oyunları'nda yüzme

1979 Akdeniz Oyunları'nda yüzme mücadeleleri Split'te yapıldı. 14'ü altın, toplam 41 madalya kazanan İtalya en başarılı ülke oldu.

1998 Afrika Uluslar Kupası

1998 Afrika Uluslar Kupası, Afrika Futbol Konfederasyonu üyesi ülkelerin katıldığı Afrika Uluslar Kupası'nın 21. turnuvası. Burkina Faso'nun ev sahipliğinde, 7-28 Şubat tarihleri arasında düzenlendi. 16 takımın katıldığı turnuvada Mısır, organizasyon tarihindeki dördüncü şampiyonluğunu elde etti.

2002 FIFA Dünya Kupası elemeleri - CAF birinci tur

CAF Birinci Tur 2002 FIFA Dünya Kupası'na katılmak için mücadele eden 50 Afrika kıtası takımının iştirak ettiği turnuva.

A.T.O.M.

A.T.O.M. (Alpha Teens on Machines), Fransız-Amerikan üretimi animasyon televizyon serisidir. Seride Axel, King, Shark, Lioness ve Hawk adındaki 5 gencin, kurgusal Landmark şehrinde yaşanan maceraları anlatılmaktadır. Ayrıca Birleşik Krallık, Avustralya ve Latin Amerika'da "Action Man A.T.O.M." adıyla gösterime girmiştir. Seriyle ilgili olarak Panini Comics'in kendi çizgi romanı bulunmaktadır.

Jetix kanalında yayına girmiş ve Action Man kurgu karakterine dayalı olarak yapılmıştır.

Antonio Carrizo

Antonio Carrozzi Abasca (15 Eylül 1926 - 1 Ocak 2016), Arjantinli radyo, Tv sunucusu ve aktör. Arjantin radyoları Radio El Mundo ve Radio Rivadavia 'da Dj lik yaparak mesleğe başlamıştır. Tv'de Arjantin kanalı Canal 7'de sunuculuk yapmıştır. Sinemada ise El barro humano (1955), El noveno mandamiento (1963) ve Muchachos impacientes (1966) adlı yapımlarda oyuncu olarak yer aldı.

Carrizo 15 Eylül 1926'da General Villegas, Buenos Aires'te doğdu. 2008'de zehirlenmeye bağlı hastanede bir süre tedavi gören Carrizo 1 Ocak 2016'da Buenos Aires'te 89 yaşında ölmüştür.

Danny Trejo

Dan "Danny" Trejo (d. 16 Mayıs 1944; Los Angeles, Kaliforniya, ABD), Hollywood sinemalarının birçoğunda gözüken bir Amerikalı oyuncu. Genellikle sert adam rollerinde bilinir.

Gençlik yıllarında amcasıyla beraber çeşitli suçlara bulaşan Trejo, ayrıca bu dönemde eroin bağımlısı oldu. Gençlik yıllarında boksa merak sardı. Trejo’nun profesyonel boks kariyeri ile ilgili kurduğu hayaller, tutuklanarak uzun süreli hapis cezasına çarptırılmasıyla son buldu. Hapishanede geçirdiği süre boyunca düzenlenen boks şampiyonalarına katılan Trejo, hafif ve orta sıklet dallarında Kaliforniya Eyalet Şampiyonu unvanını uzun süre elinde bulundurdu. Hapiste geçirdiği süre boyunca terapi seanslarına katılan Trejo, eğitim programını düzenli takip ederek uyuşturucu sorunundan kurtulmaya çalıştı. 1985 yılında düzenlenen bir terapi seansı sırasında tanıştığı bir arkadaşı sayesinde sinema sektörüne giriş yapan Trejo, ilk olarak 1985 tarihli Runaway Train adlı sinema filminde rol aldı. Runaway Train filminde oyunculuğun yanı sıra filmin başrol oyuncusu Eric Roberts’a verdiği boks dersleri ile de tanınan Trejo, bu filmin başarısından sonra Hollywood'da öne çıkan isimlerden oldu. İlginç yüz hatlarıyla uzun Meksikalı bıyığı ve vücudundaki dövmeler sayesinde Holywood’un en çok aranan kötü adamlarından birisi haline gelen Trejo, Jean-Claude Van Damme, Al Pacino, Nicolas Cage ve Harrison Ford gibi pek çok ünlü isimle beraber kamera karşısına geçti. 1995 yılında Desperado ve 1996 yılında From Dusk Till Down filmlerinde usta yönetmen Robert Rodriguez ile beraber çalışmaya başlayan Trejo, setteki bir tesadüf sonucunda Rodriguez’in kuzeni olduğunu farketti. Desperado filminden bu yana Rodriguez ile beraber çalışan Trejo, sinemadaki asıl ününü de usta yönetmenin filmlerinde oynadığı ve genellikle dövüş aleti olarak keskin metal objeleri ya da fırlatma bıçaklarını tercih eden kötü adam karakterleri ile kazandı. Dünya çapında tanınmaktadır.

David Ricardo

David Ricardo, (18 Nisan 1772 - 11 Eylül 1823) İngiliz politik iktisatçı. Klasik iktisatçıların en etkili ve önemli isimlerinden birisidir.

Dinozorlar listesi

Bu listede dinozor cinsleri kapsamlı bir şekilde listelenmiştir. Listede, geçerli olan veya henüz resmi isimlendirmesi yapılmamış 1379 cins ve alt sınıf dinozor ismi yer almıştır. Bazı isimlerin yanına aşağıdaki terminolojide belirtilen açıklamalar eklenmiştir.

Ekonomik büyüme

İktisadi büyüme, bir iktisatta zaman içinde mal ve hizmet üretimi miktarında artış olmasıdır ve para yaratımında artış olmasına bağlıdır. Büyüme, geleneksel olarak reel (gayri safi yurtiçi hasıla) veya reel GSYİH artış oranı yüzdeleriyle ölçülür. GSYİH genellikle reel olarak hesaplanır, örneğin düzeltilmiş-enflasyon (inflation-adjusted) terimi, mal ve hizmet üretiminin fiyatı üzerindeki enflasyonun net satış etkileri için kullanılır. İktisatta, "iktisadi büyüme" veya "iktisadi büyüme teorisi", potansiyel üretimin büyümesi manasına gelir, mesela, toplam talep veya gözlenen satıştaki büyümenin neden olduğu, "tam istihdam"daki üretim.

Çalışma alanı olarak, iktisadi büyüme ana hatlarıyla iktisadi kalkınmadan ayrılmaktadır. Eskiden dar bir açıyla iktisadi çıktıdaki nicel artışa odaklanmış (genel olarak Gayri safi yurtiçi hasıla, GSYİH ile ölçülür); daha sonra daha genel olarak iktisadi nitel dönüşümlerin nasıl olacağını araştırmaya başlamıştır, özellikle yüksek katma değerli sektörlerin geliştirilmesi açısından, mesela doğal kaynakları çıkarmak yerine yüksek teknoloji ürünlerinin imalatı.

GSYİH alınan parayı önemsemeksizin sadece ülkedeki tüm nihai mal ve hizmetler için parasal işlemleri ölçtüğünden, kişi başına GSYİH işçi başına kazanç aynı şey değildir. Örneğin, ABD'de 1990 ile 2006 yıllarında özel sanayi ve hizmetlerde (enflasyona göre düzenlenmiştir) kişi başına kazanç yıl başına %0,5'den az artmışken, GSYİH (enflasyona göre düzenlenmiştir) aynı zaman diliminde yıl başına yaklaşık %3,6 oranında artmıştır.

Ekonomik eşitsizlik

Ekonomik eşitsizlik bir gruptaki bireylerin, bir popülasyonu oluşturan grupların ya da ülkelerin arasındaki ekonomik refah seviyesindeki farklılıkların bulunması durumunu tanımlar. Ekonomik eşitsizlik ifadesi gelir eşitsizliği, servet eşitsizliği, ya da zenginlik boşluğu olarak da ifade edilebilir. Ekonomistler genellikle ekonomik eşitsizliğe üç kriteri ölçü alarak yaklaşır: servet, gelirve tüketim. Ekonomik eşitsizlik sorunu eşitlik, eşitlik çıktısı, ve eşitlik fırsatı kavramları ile ilişkilidir.Ekonomik eşitsizlik, toplumlar, tarihsel dönemler, ekonomik yapılar ve ekonomik sistemler arasında değişiklikler gösterir. Bu eşitsizlik, gelirin ya da servetin herhangi bir periyottaki yatay seyri ve gelir ya da servetin uzun süreler içerisindeki değişimi anlamını taşır. Ekonomik eşitsizliği ölçmek için birçok sayısal endeks mevcut olup en yaygın olarak kullanılan ise Gini katsayısı'dır.

Bazı çalışmalar, ekonomik eşitsizliğin toplumsal bir sorun olduğunu ortaya koymuştur Örneğin, Yüksek değerdeki eşitsizlik yıkıcı olabilir, çünkü bu eşitsizlik uzun vadeli büyümeye engel olacaktır. Yüksek değerdeki gelir eşitliği de aynı şekilde yıkıcıdır, çünkü verimliliği azaltır, risk alma ve servet edinme isteğini köreltir.

Ekonomistler listesi

Bu sayfada tanınmış iktisatçıların bir listesi bulunmaktadır.

Jaguar

Jaguar (Panthera onca), kedigiller (Felidae) familyasından ve Panthera cinsinin dört büyük kedisinden biri olan bir Yeni Dünya memelisidir. Diğer üç büyük kedi, Eski Dünya’nın kaplan, aslan ve parstır. Kaplan ve aslandan sonra en büyük üçüncü kedi olan jaguar Batı Yarımküresinin en büyük ve en güçlü kedisidir. Jaguar günümüzde Meksika’dan (bazen ABD’nin güneybatısında da görülebilir) Orta Amerika’ya ve Paraguay’ın güneyi ile kuzey Arjantin’e kadar dağılan bir alanda bulunmaktadır.

Benekli kedi, fiziksel olarak daha çok parsa benzese de daha güçlü yapısı, davranışsal ve habitat özellikleri ile kaplana daha yakındır. Tercih ettiği habitat cengel olsa da, ormanlık araziden açık araziye kadar çeşitli alanlarda yaşar. Genel olarak su kenarlarında bulunur ve kaplan gibi yüzmekten hoşlanan kediler olarak dikkat çekerler.

Jaguar genel olarak yalnız dolaşan, avını izleyip pusuya düşüren bir avcıdır ve avını seçerken fırsatçı davranır. Aynı zamanda ekosistemi dengelemek ve av türlerinin nüfuslarını kontrol altında tutmak konusunda önemli rol oynayan hem süper hem de kilittaşı avcıdır. Jaguar, diğer kedilere göre bile oldukça kuvvetli bir çeneye sahiptir. Kuvvetli çenesi sayesinde zırhlı sürüngenlerin kabuklarını deler ve memeliler arasında sıradışı olan bir öldürme yöntemi kullanır. Beyne ölümcül darbeyi indirmek için doğrudan avının kafatasını iki kulağının arasından ısırır.

Juan María Solare

Juan María Solare (11 Ağustos 1966), Arjantinli besteci ve piyanist.

Libreville

Libreville, 578.000'lik nüfusu ile (2005) Gabon'un en büyük şehri ve başkentidir. Şehir, Gine Körfezi'ne yakın bir noktada Komo Nehri kıyılarında kuruludur. Bölgede kereste ticaretinin en canlı olduğu yerlerdendir.

Müzeler listesi

Müzeler listesi ülkeler bazında alfabetik sıra ile verilmiştir. Kültürel, sanatsal, bilimsel veya tarihsel bir ilgi konusu olabilecek objeleri bir araya getiren ve halka sergileyen her çeşit kamu ve özel kuruluşlar müze olarak kabul edilmiştir.

Tabletteki Sır

Tabletteki Sır, Julia Navarro'nun özgün adı La Biblia de Barro ve özgün dili İspanyolca olan polisiye romanı.

Roman Türkiye'de A. Cengiz Büker tarafından çevirildi ve Doğan Kitapçılık tarafından basıldı. (ISBN 975-991-441-7)

Tonicha

Tonicha (born Antónia de Jesus Montes Tonicha 8 Mart 1946) Portekizli şarkıcı ve söz yazarı. Tonicha 1971 Eurovision Şarkı Yarışması'na katılmasıyla bilinir.

Vestfalya Antlaşması

Birkaç antlaşmayı da içine alan (Münster Antlaşması ve Osnabrück Antlaşması) Westphalia Barışı, Otuz Yıl Savaşları ve Seksen Yıl Savaşları'nın sonunda Ekim ve Mayıs 1648 tarihlerinde imzalanmıştır. Antlaşma 24 Ekim ve 15 Mayıs 1648'de Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu, diğer Alman prensleri, İspanya, Fransa, İsveç ve Hollanda Cumhuriyeti temsilcileri arasında imzalanmıştır. Fransa ve İspanya arasında 1659 yılında imzalanan Pyrenees Antlaşması'nı da bu antlaşmanın içine dahil edebiliriz. Bu barış tarihçiler tarafından modern çağın başlangıcı olarak gösterilmektedir.

İki antlaşmanın metni de hemen hemen aynıdır ve Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu'nun iç meselelerinden bahsetmektedir. Barış bugün bile önemini yitirmemiştir, akademisyenler bugün var olan uluslararası sistemin Westphalia ile başladığını belirtmektedirler. Bu temel ve ortaya çıkan duruma revizyonist akademisyenler ve benzer düşüncedeki politikacılar tarafından karşı çıkılmaktadır. İmzalanan barışa revizyonistler kuşku ile bakmaktadır ve bunu söyleyenlerle ve politikacılar "Westphalia Sistemi"'nin bir sonucu olan egemen ulus-devlet sistemine karşı çıkmaktadırlar.

Pontevedra'nın Belediyeleri

Diğer diller

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.