Avustralya Kraliyet Donanması

Avustralya Kraliyet Donanması ( AKD ), (İngilizce: Royal Australian Navy ( RAN ) Avustralya Savunma Kuvvetleri'nin deniz kuvvetleri bölümüdür. 1901 yılında Avustralya'nın federasyonlaşması, sömürge donanmalarına ait gemi ve kaynakları kullanarak Milletler Topluluğu Deniz Kuvvetleri adıyla, ulusal olarak kurumu entegre etmiştir. Başlangıçta yere savunma için tasarlanan silahlı kuvvet, 1911 yılında Avustralya Kraliyet Donanması adını almıştır ve bölge savunmasına daha fazla hizmet etmeye başlamıştır.

İngiltere Kraliyet Donanması, İkinci Dünya Savaşı başlarına kadar Avustralya Kraliyet Donanması (RAN)'nı desteklemiş ve Pasifik'te Mavi-su donanması yeteneklerini kazanmasına yardım etmiştir. Donanma daha sonra hızlı bir şekilde büyük yüzeyli gemiler ve birçok küçük savaş gemisi satın almış, yaptırmıştır. Savaşın hemen ardından 10 yıllık bir süre içerisinde RAN elinde bulunan az sayıdaki uçak gemilerini devreden çıkarmış ve son uçak gemisini ise 1982 yılında demontaj yapmıştır.

Bugün RAN'ın, görevlendirilen 51 gemisi ve 16.000'den fazla personeli bulunmaktadır. Donanma günümüzde Pasifik bölgesindeki en büyük ve en gelişmiş deniz kuvvetlerinden birisidir. Özellikle Hint Okyanusu ve dünya çapında askeri kampanyalara destek vermekte ve barış operasyonlarında önemli şekilde varlığını hissettirmektedir.

Avustralya Kraliyet Donanması
RAN badge.png&filetimestamp=20130526015520&
Etkin 1911-günümüz
Ülke  Avustralya
Bağlılık HM The Queen
Sınıfı Donanma
Büyüklük 14,215 kalıcı personel
2,150 Aktif Yedek Personel
51 görevli gemi
1 yapımı devam eden gemi
Garnizon/Karargâh Russell Ofisleri, Canberra
Patron Avustralya Savunma Kuvvetleri
Marş Avustralya Kraliyet Donanması
Yıldönümleri 10 Temmuz
Savaşları Birinci Dünya Savaşı
İkinci Dünya Savaşı
Kore Savaşı
Malayan Acil Durumu
Endonezya-Malezya çatışması
Vietnam Savaşı
Körfez Savaşı
Afganistan Savaşı
Irak Savaşı
Website navy.gov.au
Komutanlar
Savunma Kuvvetleri Başkanı General David Hurley AC, DSC
Deniz Kuvvetleri Şefi Koramiral Ray Griggs AO, CSC
Deniz Kuvvetleri Başkan Yardımcısı Tuğamiral Trevor Jones AM, CSC
Filo Komutanı Tuğamiral Michael van Balen
Ünlü
komutanları
VADM Sir William Creswell
VADM Sir John Collins
ADML Sir Victor Smith
VADM Sir Richard Peek
ADML Chris Barrie
VADM Russ Crane
Nişanlar
Donanma Sancağı (1967-günümüz)
Naval Ensign of Australia
Donanma Bayrağı
Flag of Australia (converted)
Donanma Sancağı (1911-1967)
Naval Ensign of the United Kingdom
Hava Araçları
Keşif Seahawk
Eğitim Bell, Squirrel
Nakliye MRH 90

Tarihi

Avustralya'nın federasyonlaşmasından iki ay sonra 1901 yılının Mart ayında Milletler Topluluğu Deniz Kuvvetleri adıyla kurulmuştur. 10 Temmuz 1911 tarihinde ise Kral V. George donanmaya "Avustralya Kraliyet Donanması" unvanını vermiştir.[1]

Birinci Dünya Savaşı sırasında, RAN Almanya'nın Güney Pasifik kolonilerini yakalamakla sorumlu ve Alman Doğu Asya Filosu'na karşı Avustralya sevkıyatlarını korumakla görevliydi. Daha sonra savaşta, RAN'ın büyük gemilerinin pek çoğu Akdeniz ve Kuzey Denizi'nde Kraliyet Donanması güçlerinin bir parçası olarak göre yaptı.

1920 ve 1930'lu yılların başlarında RAN'ın boyutu büyük ölçüde azaltıldı. Ancak uluslararası gerginlikler artmaya devam edince RAN modernize edilerek genişletilmeye başlandı. Dünya Savaşı'nın başlarında, Akdeniz, Kızıldeniz, Batı Afrika kıyıları, Basra Körfezi ve Hint Okyanusu'nda RAN'a ait gemiler yeniden Kraliyet Donanması'nın parçası olarak kullanıldı. Pasifik Savaşı'nın patlak vermesi üzerine ve Asya'da Kraliyet Donanması güçlerine verilen zararla birlikte RAN daha bağımsız hale geldi ve Amerika Birleşik Devletleri Deniz Kuvvetleri'nin bir parçası olarak görevler yaptı. Savaşın sonunda RAN, dünyanın en büyük beşinci donanması haline gelmişti.

Dünya Savaşı'nın ardından RAN'ın büyüklüğü bir miktar azaldı ancak kendisine teslim edilen iki uçak gemisiyle birlikte yeni yetenekler kazandı. RAN Asya-Pasifik bölgesinde Soğuk Savaş döneminde pek çok çatışmada yer aldı. Ayrıca Kraliyet Donanması ve Amerika Birleşik Devletleri Deniz Kuvvetleri ile birlikte Kore, Malezya ve Vietnam'da görevler yaptı. Soğuk Savaş'ın sona ermesinin ardından RAN, Basra Körfezi ve Hint Okyanusu'nda koalisyon güçlerinin bir parçası olarak yer aldı. Doğu Timor ve Solomon Adaları Avustralya'nın operasyonlarında kritik unsurlar haline gelmiştir.

Günümüzde RAN

Komuta yapısı

RAN'ın günümüzdeki stratejik komuta yapısı, yeni nesil Deniz Kuvvetleri değişiklikleri sırasında oluşmuştur.

RAN Canberra'daki Donanma Komutanlığı (NHQ) aracılığıyla kumanda edilmektedir. Komuta kademesinde en yetkili, profesyonel olarak Koramiral rütbesine sahip Deniz Kuvvetleri Başkanı'dır (CN). Başkan NHQ'yu Savunma Bakanlığı'nın verdiği kararlara uyulması ve politikaların uygulanması için alt komuta kademelerini taktiksel ve operasyonel konularda denetlemekle görevlidir.

NHQ'nun iki alt komuta kademesi bulunmaktadır;
 • Donanma Komutanlığı; Avustralya Filo Komutanlığı (COMAUSFLT)'nı, (FCAUST) olarak adlandırılan Filo Komutanı yönetir. Filo Komutanının rütbesi Tuğamiral'dir. Eskiden bu kademe Sancak Görevlisi olarak adlandırılıyordu fakat 1988 yılında HM Avustralya Filo Komutanı (FOCAF) olarak adı değiştirilmiştir.[2] 1 Şubat 2007 tarihinde komuta kademesinin adı şimdiki adıyla değiştirilmiştir.[3] Komutanlık, ortak operasyonlar için operasyonel filo kuvvetlerin hazırlanmasından ve tam olarak komuta edilmesinden sorumludur.
 • Deniz Kuvvetleri Stratejik Komutanlığı; Bu komutanlık RAN'ın eğitim, mühendislik ve lojistik destek ihtiyaçlarını sağlayan idari personelden oluşur. 2000 yılında Komutanlığın başına Komodor rütbesiyle atanan Deniz Kuvvetleri Stratejik Komutanı pozisyonu, 2008 yılında Tuğgeneral rütbesine çıkartılmıştır. Donanma Komutanlığı daha önce yedi Eleman Grubu Kuvvetinden oluşuyordu ancak yeni nesil Deniz Kuvetleri değişikliğinin ardından, dört Kuvvet Komutanlığı olarak tekrar yapılandırılmıştır. Bunlar;
  • Yüzey Kuvvetleri; RAN'ın yüzeyde savaşan savaşçılarını kapsar. (Genellikle fırkateyn veya daha büyük gemilerdir. )
  • Denizaltı Kuvvetleri; Collins sınıfı denizaltılar ile faaliyet gösterirler.
  • Mayın Harbi, Hidrografi ve Karakol Botu Kuvvetleri; bir önceki Karakol Botu, Hidrografi ve Mayın Harbi ve Gümrükleme Dalış Kuvvetleri'nin birleşmesi sonucu oluşmuştur ve toplu olarak adlandırmışlardır. Bunlar RAN'ın en küçük savaş gemileridir.
  • Donanma havacılık kuvvetleri; donanmanın hava kuvvetlerini teşkil ederler.

Filo

2011 yılı Aralık ayında Filo'daki deniz taşıtları; fırkateynler de dâhil olmak üzere, denizaltılar, gemiler, devriye botları ve yardımcı gemiler ile birlikte 54 adettir. RAN'da bulunan gemi adlarının ve deniz üs'lerinin önekine HMAS takısı eklenmektedir. Bu takı Majestelerinin Avustralya Gemisi anlamına gelmektedir.

RAN filosu iki temel üs'te konuşlandırılmıştır. Bunlar;

 • Sidney'de bulunan HMAS Kuttabul (deniz üssü) ve,
 • Perth yakınlarındaki HMAS Stirling'tir.

Ayrıca bu üs'lere ek olarak, küçük savaş gemilerinin çoğunluğuna üç üs ev sahipliği yapmaktadır. Bunlar;

 • Darwin'de bulunan HMAS Coonawarra,
 • Cairns'te bulunan HMAS Cairns (deniz üssü) ve
 • Sidney'de bulunan HMAS Waterhen (deniz üssü)'dür.

Şu andaki gemileri

RAN şu anda 54 gemi ile faaliyette olup, bu gemiler sekiz sınıf ve dört ayrı gemi türünden oluşmaktadır.

Resim Sınıfı/Adı Tür Miktar Hizmete Girişi Ayrıntılar
HMAS Toowoomba, Anzak sınıfındaki yedinci gemi
Anzak sınıfı Fırkateyn 8 1996 Anti-denizaltı ve uçaksavar fırkateyni ile 1 S-70B-2 Seahawk helikopteri. Yeni Zelanda Kraliyet Donanması içinde olmak üzere ikiden fazla inşa edilmiştir.
HMAS Sydney, Adelaide sınıfındaki üçüncü gemi
Adelaide sınıfı Fırkateyn 4 1985 2 genel amaçlı güdümlü füze fırkateyni ile Sikorsky S-70B-2 Seahawk helikopterleri. İki gemi 2005 ve 2008 yıllarında görevden alınmıştır.
HMAS Armidale, Armidale sınıf devriye botu
Armidale sınıfı Devriye botu 14 2005 Kıyı savunma, deniz sınırı ve su ürünleri koruma
HMAS Huon, Huon sınıfı gemi
Huon sınıfı Mayın avcısı 6 1997 Mayın avcısı
HMAS Sheean, Collins sınıfı beşinci denizaltı
Collins sınıfı Denizaltı 6 2000 Anti-nakliye, istihbarat toplama. Dizel-elektrik gücüyle çalışır.
HMAS Balikpapan, Balikpapan sınıfı gemi
Balikpapan sınıfı Ağır Çıkartma Gemisi 3 1971 Hafif kaldırma sistemli amfibik taşıma. 1975 yılında bu türde iki gemi Papua Yeni Gine Savunma Kuvvetleri'ne devredilmiştir.
HMAS Leeuwin, Leeuwin sınıfı gemi
Leeuwin sınıfı Araştırma gemisi 2 2000 Hidrografik araştırma.
HMAS Benalla, Paluma sınıfının dördüncü gemisi
Paluma sınıfı Araştırma Başlatıcı 4 1989 Hidrografik araştırma.
HMAS Tobruk
HMAS Tobruk Ağır Çıkarma Gemisi 1981 Ağır deniz kaldırma ve taşımacılığı. Yuvarlak Masa sınıfı olarak düzenlendi.
HMAS Choules
(Koy sınıfı iskele gemisi)
HMAS Choules
İskele Çıkarma Gemisi 2011 Ağır deniz kaldırma ve taşımacılığı. Eski Kraliyet Filo Yardımcısı Koy sınıfı iskele gemisi RFA Largs Bay
HMAS Success
(Durance sınıfı tanker)
HMAS Success
İkmal Muharebe gemisi 1986 Denizde ikmal muharebesi ve su üstünde destek. Durance sınıfı tanker''Durance'' sınıfı olarak düzenlenmiştir.
HMAS Sirius
HMAS Sirius İkmal Muharebe gemisi 2006 Denizde ikmal muharebesi ve su üstünde destek. Ticari tankerden modifiye edilmiştir.

Görevli gemilere ek olarak, RAN'da yelkenli okul gemisi Young Endeavour ve sivil mürettebatlı ADV Ocean Shield gemisinde pek çok personel görev yapmaktadır.

Filo Hava Birliği

Avustralya Deniz Kuvvetleri Havacılık Grubu, (gayri-resmi Fleet Air Arm olarak bilinir.) RAN'a havacılık desteği sağlar. 2011 itibarıyla Fila Hava Birliği (FAA) üç aktif filodan oluşmaktadır. Anti-denizaltı savaşı ve deniz yolları güvenliğine dört helikopter ile destek vermektedir. Nowra, Yeni Güney Galler'de faaliyet gösteren en büyük RAN fırkateyni HMAS Albatross içerisinde büyük amfibik savaş gemilerine büyük destek vermektedir.

Temizleme Dalış Ekibi

CDT-1
2006 yılında yapılan RIMPAC esnasında bir gemide görev yapan Temizleme Dalış Ekibi

RAN'da iki ana dalış ekibi ünitesi bulunmaktadır. Bunlar;

 • Temizleme Dalış Ekibi 1 (AUSCDT ONE), Yeni Güney Galler ekibidir.
 • Temizleme Dalış Ekibi 4 (AUSCDT FOUR), Batı Avustralya'daki ekiptir.

Bu personel herhangi bir mücadele için gönderildiğinde ise Temizleme Dalış Ekibi 3 (AUSCDT THREE) oluşturulur.

TDE'lerin iki temel görevi bulunmaktadır. Bunlar;

 • Mayınlara karşı alınacak tedbirler ve patlayıcı madde imhası ile
 • Taktiksel deniz işlemleridir.

Gelecekteki faaliyetleri ve çalışmaları

F-102 Almirante Juan de Borbon CSSQT
Álvaro de Bazán–sınıfı fırkateyn, Hobart sınıfı hava savaşı destroyeri esas teşkil eder.

RAN yeteneklerinin yükseltilmesi için birçok önemli devam eden proje bulunmaktadır. Ancak 2010 yılı sonlarında maliyet tasarruf tedbirleri kapsamında RAN'a çalışma hızlarını azaltmaları ve denizde bulundukları süreyi azaltmaları emri verildi.[4]

RAN'ın şu anda üç büyük operasyon kapsamında konuşlanmış kuvvetleri bulunmaktadır.[5] Bunlar;

 • Operasyon Anot; Solomon Adaları'ndaki bölgesel yardım faaliyeti kuvveti.
 • Operasyon Terlik; Afganistan'da terörle mücadele eden uluslararası koalisyon güçlerine Avustralya'ya bağlı güç olarak yardım etmek (ICAT). Basra Körfezi'nde bir gemi ile normal katkıları yürütmek.
 • Kararlılık Operasyonu; Avustralya Münhasır ekonomik bölgesi içerisinde devriyelere yardımcı olmak için RAN en az yedi Armidale sınıfı devriye gemileri ile geniş bir alanda savaşmak için bekleme modundadır.

Personel

US Navy 040712-N-4304S-152 Aboard the Australian replenishment vessel HMAS Success (AOR 304), Able Seaman Communications Specialist Natalie Haumu, left, from Brisbane, Australia, retrieves a signal flag as the ship begins a Ref
RAN'da kadın denizcilerde mücadelede rol alır ve aktif olarak görev yaparlar.

2011 yılı Haziran ayı itibarıyla RAN'da görevli 14.215 tam zamanlı personel çalışmaktadır. 161 yarı zamanlı çalışan ve 2.150 yedek personel bulunmaktadır.[6] Daimi tam zamanlı gücü ise 3.357 subay ve 10.697 ilanlı personelden oluşur.[6] 2010 yılı Haziran ayı itibarıyla daimi tam zamanlı personelin oranı, diğer personele oranla %82'dir. Ayrıca donanmada %18 oranında kadınlar görev yapmaktadır.[7] Avustralya Savunma Kuvvetleri (ADF)'nde bu oran %9,7 ve Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetleri (RAAF)'nde ise %17,8'dir. Bu oranlar ile karşılaştırılığında, RAN'da görevli kadınların oranı oldukça yüksektir.[7]

Şu andaki mevcut üst düzey Avustralya Kraliyet Donanması Görevlileri şunlardır:

 • Koramiral Ray Griggs, AO, CSC, RAN - Deniz Kuvvetleri Şefi
 • Tuğamiral Michael van Balen, RAN - Deniz Kuvvetleri Başkan Yardımcısı
 • Tuğamiral Tim Barrett, AM, CSC, RAN - Avustralya Filo Komutanı
 • Tuğamiral Mark Campbell, CSC, RAN - Deniz Kuvvetleri Yetenek Başkanı
 • Tuğamiral Michael Uzzell, AM, RAN - Deniz Kuvvetleri Mühendisliği Başkanı
 • Komodor Brett Brace, RAN - Avustralya Hidrografı [8]
 • Gedikli Subay Martin Holzberger, CSC - Deniz Kuvvetleri Gedikli Subayı

RAN'ın önümüzdeki on yıllık dönem içerisinde hizmete girmesi beklenen hava savaşı destroyeri gibi bir sonraki nesil savaş gemilerinde görev yapacak 700 acemi dahil, 2.000 asker ihtiyacı bulunmaktadır.[9] RAN yetenekli personel eksikliğinin üstesinden gelmek için, diğer batı donanmalarında görevli ve işinden ayrılmış denizcileri işe almaya başlamıştır.[10]

Rütbe ve üniformalar

Avustralya Kraliyet Donanması personeli üniformaları, ataları olan İngiliz Kraliyet Donanması üniformalarının kesim, renk ve amblemleri ile benzerlik gösterir. Ancak İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra başlayan ve bugün de devam eden uygulama doğrultusunda tüm RAN personeli üniformalarında rütbeleri omuzdan okunan giysiler giymektedir. Bu bez üniforma üzerinde omuz hizasında, subaylarda ise omzun üzerinde metalik altın işlemeli şeklinde yer almaktadır.

Subaylar

Avustralya Kraliyet Donanması subayları S-1 ile O11 arasında değişin rütbelerde bulunurlar. Donanmada O-11 rütbesi bugüne kadar yalnızca fahri olarak Philip Mountbatten'e verilmiştir. Mevcut Avustralya Kraliyet Donanması yapılanmasında bulunan en yüksek konumda olan Deniz Kuvvetleri Başkanı 0-9 olan Koramiral rütbesindedir. 0-11 (Filo Amirali), 0-7 (Komodor), S-1 (Asteğmen), 0-4 Sancak subayları, 0-5 (Komutan) ve üzerindekiler üst subaylar olarak adlandırılırlar. Genç subaylar ise (Teğmen, Komutan) olarak adlandırılır. Deniz Kuvvetlerinde görevli tüm personel, Majesteleri Avustralya Kraliçesi İkinci Elizabeth'ten bir komisyon alırlar. Komisyon ayrıca Savunma Bakanı olan Başkomutan ile Avustralya Genel Valisi tarafından imzalanmış olur.

Deniz Kuvvetleri personeli Jervis Bay'da bulunan Avustralya Kraliyet Deniz Lisesi ve Yeni Güney Galler Canberra'da bulunan Avustralya Savunma Kuvvetleri Akademisi'nde yetiştirilmektedir.

Avustralya Kraliyet Donanması rütbe esasına göre görevli sıralandırması
Donanma Komutanı Amiral Koramiral Tuğamiral Komodor Kaptan
O-11 O-10 O-9 O-8 O-7 O-6
Generic-Navy-O12.svg Royal Australian Navy OF-10.svg Generic-Navy-O11.svg Royal Australian Navy OF-9.svg Generic-Navy-O10.svg Royal Australian Navy OF-8.svg Generic-Navy-O9.svg Royal Australian Navy OF-7.svg UK-Navy-OF6.svg Royal Australian Navy OF-6.svg Generic-Navy-O7.svg
AF ADML VADM RADM CDRE CAPT
Komutan Binbaşı Teğmen Alt Teğmen Alt Teğmen Vekili Deniz harp okulu öğrencisi
O-5 O-4 O-3 O-2 O-1 S-1
Generic-Navy-O5.svg Generic-Navy-O4.svg Generic-Navy-O3.svg Generic-Navy-O1.svg Generic-Navy-O1.svg UK-Navy-OFD.svg
CMDR LCDR LEUT SBLT ASLT MIDN

Diğer rütbelier

CIS Department Halifax
2009 yılında HMAS Sydney Avustralya Kraliyet Donanması denizcileri
KODU   
Gedikli Subay
E-9 Gedikli Subay (WO)
Kıdemli olmayan memurlar
E-8 Baş Astsubay (CPO)
E-7
E-6 Astsubay (PO)
Yeni Olmayan memurlar
E-5 Lider Denizci (LS)
E-4
Liste
E-3 Gemici Tayfası (AB)
E-2 Denizci (SMN)

Din görevlileri

Avustralya Kraliyet Donanması din görevlileri subay veya bir RAN personelinin kıyafetlerini giyerler. Kraliyet Donanması'ndaki din görevlileri gibi rütbe yerine çapraz çapa amblemi bulunan apoletler takarlar.

Kaynakça

 1. ^ "The R.A.N. – A Brief History". Avustralya Kraliyet Donanması. 3 Nisan 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Eylül 2008.
 2. ^ C L Cumberlege
 3. ^ Top Stories
 4. ^ McPhedran, Ian (1 November 2010). "Warships ordered to go slower". The Daily Telegraph. Erişim tarihi: 1 November 2010.
 5. ^ http://www.navy.gov.au/operations/
 6. ^ a b Department of Defence (2011). Portfolio Budget Statements 2011–12: Defence Portfolio (PDF). Canberra: Commonwealth of Australia. s. 39. ISBN 978-0-642-29739-6.
 7. ^ a b Defence Annual Report 2009-2010, Appendix 7, Table A7.3
 8. ^ http://www.navy.gov.au/news/new-hydrographer-australia
 9. ^ Defence White Paper 2009. s. 114.
 10. ^ Stewart, Cameron. "Laid-off British sailors to grab RAN positions". The Australian. 10 Şubat 2012.
Avustralya Ordusu

Avustralya Ordusu, Avustralya'nın silahlı kara kuvvetleridir. Avustralya Kraliyet Donanması ve Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetleri ile beraber Avustralya Savunma Kuvvetlerinin bir parçasıdır. Savunma Kuvvetleri Başkanı, Savunma Kuvvetlerini kumanda eder iken Ordu da Ordu Başkanı tarafından kumanda edilmektedir. Dolaysıyla Ordu Başkanı, Savunma Kuvvetleri Başkanının astıdır, ama aynı zamanda direk Savunma Bakanına bağlıdır. Avustralyalı askerler tarihleri boyunca birkaç küçük, büyük çatışmalara dahil olmaları yanı sıra, yalnızca II. Dünya Savaşı sırasında Avustralya toprakları direk saldırıya maruz kalmıştır.

Avustralya Savunma Kuvvetleri

Avustralya Savunma Kuvvetleri (İngilizce: Australian Defence Force), Avustralya'nın savunmasıyla görevli askeri kurumdur. İçerisinde Avustralya Kara Kuvvetleri, Avustralya Kraliyet Donanması ve Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetlerini barındırır. Hali hazırda 81.000 personeli aktif hizmette bulunur.

20. yüzyılın başlarında ordu birbirinden bağımsız servislerden oluşuyordu. 1976 yılına gelindiğinde tek bir karargâhta tüm birimler toplandı. Daha sonra ADF adı altında üçlü mekanizmayla eğitim, lojistik, karargah hizmetleri bu merkezlerde toplandı.

ADF teknolojik bakımdan gelişmiş olmasına rağmen nicelik bakımından çok küçüktür. 59,023 tam gün çalışan aktif personeli, 21,850 aktif ve 22,166 yedek personeliyle Okyanusya'nın en büyük, fakat Asya ülkelerinin ordularına kıyasla oldukça küçük bir ordudur. Ordu yerleşkeleri genelde nüfus yoğunluğunun az olduğu bölgelerdedir.

Filipinler Seferi (1944-1945)

Filipinler Seferi 1944-45 (İngilizce: Philippines Campaign 1944-45), Güney Pasifik'te bulunan Filipinler'de gerçekleşen muharebelerdir. Müttefikler ilk önce Leyte Adası'na çıkartma yapmıştır.

Gemi önadları

Gemi önadı genellikle kısaltma şeklinde, bir takım kelimelerin askeri ya da sivil gemilerin isminin önünde kullanılmasıdır.

Sivil tekneler için önad itme gücü tipini belirtebilir: Tıpkı buharlı gemilerin "SS" (Steamship) şeklinde isimlendirilmesi gibi, veya araştırma gemisi için "RV" (kullanılması gibi. Sivil önadlar genellikle tutarsızdır ve sık sık her yerde kullanılmazlar. Bazen harflerin taksim işareti ile ayrıldığı görülebilir. "M/S" gibi.

Donanma önadları, "His/Her Majesty's Ship" H.M.S veya HMS gibi kısaltmalar halindedirler. Eskiden "U.S.F" (United States Frigate - Birleşik Devletler Fırkateyni) gibi sadece tekne tipine göre kullanılırdı. günümüzde genel kullanım, her donanmanın ülkesine göre tek bir standard isim şeklindedir, ve diğer önadlar yardımcı ve yedek hizmet tekneleri için kullanılmaktadır.

Önadların kullanımı evrensel değildir; diğerlerinden farklı olarak Üçüncü Reich'ın Kriegsmarine veya Japon İmparatorluk Deniz Kuvvetleri kullanmamıştır. Bazı İngilizce yazarlar "DKM" (Deutsche Kriegsmarine için) ve "HIJMS ("His Imperial Japanese Majesty's Ship" (Japonca: 大日本帝国海軍 dai-nippon teikoku kaigun çevirisene göre) için) önadlarını, "USS" veya "HMS" ile uyum sağlamaları için kullanmışlardır. Diğer yazarlar, donanmayı kullanmış veya önadı ihmal etmiştir.

20. yüzyıldan itibaren, birçok donanma gemilerini güverte numarası— güverte yanında yazılan tanımlama numarası ile tanımlamıştır. Her donanma kendi sitemine sahip olup, Birleşik Devletler Donanması Güverte Sınıflandırma Sembolü kullanırken, İngiliz Kraliyet Donanması ve diğer Avrupa ülkeleri ile Commonwealth üyeleri Flama Numarası sistemini kullanmaktadır.

Aşağıdaki tablo kullanıldığı bilinen hem güncel hem de tarihi ön adları göstermektedir.

HMAS AE2

HMAS AE2, E sınıfı denizaltılara mensup, Avustralya Kraliyet Donanması'na ait bir denizaltı. Vickers Armstrong tarafından inşasına 18 Haziran 1913'te, Barrow-in-Furness'nde başlanıldı ve 28 Şubat 1914 tarihinde inşası tamamlandı. İnşasının ardından kardeş denizaltı AE1 ile birlikte Avustralya'ya hareket eden denizaltı, o tarihe kadarki en uzun mesafeli denizaltı yolculuğunu da gerçekleştirmiş oldu.

Hawker Sea Fury

Hawker Sea Fury, Hawker tarafından üretilen Birleşik Krallık yapımı bir uçak gemisi tabanlı avcı bombardıman uçağıdır. Uçak, II. Dünya Savaşı sonlarında geliştirilmiş olup Kraliyet Donanması'nın hizmetindeki son pervaneli savaş uçağıydı ve şimdiye kadar üretilen en hızlı piston motorlu uçaklardan biriydi.

Indefatigable sınıfı muharebe kruvazörü

Indefatigable sınıfı, İngiliz Kraliyet Donanması için inşa edilen ikinci muharebe kruvazörü sınıfıdır. Sınıf, İngiliz Kraliyet Donanması ve Avustralya Kraliyet Donanması için I. Dünya Savaşı sırasında hizmette bulunmuştur.

Oliver Hazard Perry sınıfı fırkateyn

Oliver Hazard Perry sınıfı fırkateyn, ABD Deniz Kuvvetleri'nde hizmet etmiş olan fırkateyn sınıfı. Adı 1812 Savaşı'nda ABD Deniz Kuvvetleri'nin zaferine katkıda bulunup "Hero of Lake Erie" ("Erie Gölü Kahramanı") olarak anılan Komodor Oliver Hazard Perry (Matthew Calbraith Perry'nin ağabeyi)’den alınmıştır.

FFG-12 adını II. Dünya Savaşı'nda ölen komutan George Philip’ten almıştır.FFG-12 1980 yılında denize indirilmiş,2003 yılında hizmetten alınmıştır.FFG-14 ise adını Amiral John H. Sides’tan almıştır.1981 yılında hizmete giren FFG-14 İran-Irak savaşı sırasında İran Hava Yollarına ait IR-655 sefer sayılı yolcu uçağının vurulması 60’ı çocuk 290 yolcunun ölmesi olayına dolaylı olarak karıştı. Sides, bu sırada İran karasularındaydı.Bu sebeple ABD hükümeti İran’a 61,8 milyon dolar tazminat ödedi.

Diğer diller

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.