Avrupa Parlamentosu

Koordinatlar: 48°35′51″K 7°46′09″D / 48.597512°K 7.769092°D

Avrupa Parlamentosu
8. Avrupa Parlamentosu
Arma veya logo
Tür
Tür
Alt Meclis
Başkanlık
Başkan
David Sassoli, EPP
3 Temmuz 2019 tarihinden beri
Başkan Yardımcıları
Mairead McGuinness (EPP)
Rainer Wieland, (EPP)
Othmar Karas, (EPP)
Ewa Kopacz, (EPP)
Lívia Járóka, (EPP)
Pedro Silva Pereira, (S&D)
Katarina Barley, (S&D)
Klara Dobrev, (S&D)
Dita Charanzová, (RE)
Nicola Beer, (RE)
Heidi Hautala, (G/EFA)
Marcel Kolaja, (G/EFA)
Dimitrios Papadimoulis, (GUE-NGL)
Fabio Massimo Castaldo, (NI)

3 Temmuz 2019 tarihinden beri
Büyük Parti Lideri
Manfred Weber, EPP
4 Haziran 2014 tarihinden beri
2. Büyük Parti Lideri
Iratxe García, S&D
1 Temmuz 2019 tarihinden beri
Yapı
Sandalye 751
European Parliament 2014
Siyasi gruplar

Komisyon Çoğunluğu (518)

  •      EPP (182)
  •      S&D (154)
  •      RE (108)
  •      Greens-EFA (74)

Muhalefet (233)

Komisyonlar
Seçimler
Nispi temsil (Liste ve TDO)
Son seçim
23-26 Mayıs 2019
Toplantı yeri
European Parliament Strasbourg Hemicycle - Diliff
1.: Louise Weiss: Strasburg, Fransa (resim)
2.: Espace Léopold: Brüksel, Belçika
Sekreterlik: Luksemburg & Brüksel
Website
europarl.europa.eu

Avrupa Parlamentosu, Avrupa Birliği'nde yaşayan 450 milyon nüfusu temsil eder ve temel işlevi bir siyasi güç olarak topluluk politikalarının hazırlanması için gereken kararları üretmektir.[1][2][3]

Avrupa Parlamentosu, yasama sürecine katılır, bütçeye ilişkin yetkiler taşır ve Komisyon ve Konsey’i denetleme yetkisini de bünyesinde barındırır. Parlamento, Avrupa Komisyonu üyelerinin tayinlerinin onaylanması ve üçte iki oy çoğunluyla Komisyon’u görevden alma yetkilerine sahiptir. Ayrıca, Komisyon programını onaylayıp, Komisyon ve Konsey’e yazılı ya da sözlü sorular yönelterek Avrupa politikalarının işleyişini izler.

Avrupa Parlamentosu’nun işlevleri arasında, araştırma komisyonları kurmak ve Avrupa Birliği vatandaşlarının dilekçelerini incelemek de vardır. Birlik anlaşması uyarınca Parlamento, Avrupa Birliği kurumlarının yürüttükleri faaliyetlerin uygulanması sürecinde gündeme gelebilecek görevi kötüye kullanma sorunlarına ilişkin olmak ve vatandaş şikayetlerini incelemek üzere bir ombudsman atama yetkisine sahiptir.

Bütçe konusuna ilişkin olarak ise, Avrupa Parlamentosu, Konsey ile yetkileri paylaşır. Yıllık bütçeyi onaylar ve bütçe uygulamasını izler.

Avrupa Birliği mevzuatının hazırlanmasındaki işlevi ise şöyle: Komisyon tarafından hazırlanan mevzuat önerilerinin yürürlüğe konmasında Konsey ile yetki paylaşıyor. 1986’da Avrupa Tek Senedi’nin kabulünü izleyerek mevzuata ilişkin yetkileri arttırılan Parlamento, Birlik Anlaşması paralelinde de önemli bazı konulardaki yönetmelik ve yönergelerin kabulünde Konsey ile eşit statüye taşınmış durumda. Yine aynı şekilde önem taşıyan bazı kararlar ve anlaşmalar (örneğin yeni üyelerin katılımı gibi) konusunda da Konseyin, Parlamentonun onayını alması gerekiyor. Faaliyetlerini Strazburg, Lüksemburg ve Brüksel’de yürütüyor.

Yapısı

Temelinde, 1951’de kurulan ve ilk toplantısını 78 üyeyle 1952 yılında yapan Avrupa Kömür ve Çelik Topluluğu (AKÇT) yatıyor. AKÇT, Avrupa Ekonomik Topluluğu’nun kurulmasını izleyerek 1958’de Avrupa Toplulukları Parlamenterler Meclisi adını alıyor; bu ortak parlamentonun 1958’deki üye sayısını ise ulusal parlamentolarca tayin edilen 142 üye oluşturuyor. 1979’da 410 üye söz konusu iken, Yunanistan ve onu izleyerek Portekiz ve İspanya’nın da katılımından sonra meclis üye sayısı 518’e çıkıyor. İsveç, Avusturya ve Finlandiya’nın katılımlarını izleyerek parlamentonun üye sayısı artıyor. 1979’dan bu yana tek dereceli genel seçimle işbaşına gelen Avrupa Parlamentosu’nun üyeleri, AB’nin üye sayısını 25’e çıkarttığı genişleme ile birlikte 732’e ulaştı.

Genişletilmiş Başkanlık Divanı, Parlamento’nun temel karar alma organı. Genişletilmiş Başkanlık Divanı, başkan ve başkan yardımcılarının biçimlendirdiği divan; divan üyeleri ve siyasi grup liderlerinden oluşuyor.

2007 yılındaki genişleme ile birliğin nüfusu artmıştır. Böylece parlamenter sayısı 736`ye çıkmıştır

AB genişleme sürecindeki işlevi

Avrupa Parlamentosu’nun genişleme sürecindeki işlevi Avrupa Birliği'ni Kuran Anlaşma, madde 49’da net bir şekilde özetleniyor: 49. madde içindeki ilgili bölüm şöyle: “6. maddenin 1. paragrafında belirtilmiş olan ilkelere uyan her Avrupalı devlet Birlik’e üye olmayı talep edebilir. Devlet, başvurusunu Konsey’e yöneltir. Konsey de Komisyon’un görüşünü ve Avrupa Parlamentosu üyelerinin salt çoğunluğu ile verilmiş olumlu oyu aldıktan sonra, oybirliği ile karar verir.”

Bir diğer ifade ile, Parlamento’nun değerlendirmeleri sonucunda salt çoğunlukla olumlu bir karara varılmaması halinde yeni üyenin kabulü olanaksızdır.

Parlamento’nun genişleme sürecindeki işlevlerinden bir diğeri de aday ülkelere ilişkin raportörlerin belirlenmesi. Söz konusu raportörler, aday ülkelerin siyasi, ekonomik ve sosyal yapıları ile ilgili olarak toplanan bilgileri Parlamento’ya iletme görevini üstleniyor, toplanan bilgileri güncelleştiriyor.

Parlamento Genel Sekreterliği tarafından aday ülkelerin gelişimi ve hazırlanma süreci ile ilgili bilgi akışının hızlandırılması amacıyla oluşturulmuş bir de “Genişleme Görev Grubu” var.

Ayrıca bakınız

Kaynakça

  1. ^ Brand, Constant and Wielaard, Robert (8 Haziran 2009). "Conservatives Post Gains In European Elections". The Washington Post. Associated Press. Erişim tarihi: 17 Ağustos 2010.
  2. ^ Ian Traynor (7 Haziran 2009). "Misery for social democrats as voters take a turn to the right". The Guardian. UK. Erişim tarihi: 17 Ağustos 2010.
  3. ^ "18 new MEPs take their seats". European Parliament. 10 Ocak 2012. 11 Mayıs 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Şubat 2012.

Dış bağlantılar

Alain Juppé

Alain Marie Juppé (d.15 Ağustos 1945, Mont-de-Marsan) Fransız merkez sağ siyasetçi. Fransa eski başbakanı.

Almanya Sosyal Demokrat Partisi

Almanya Sosyal Demokrat Partisi (Almanca: Sozialdemokratische Partei Deutschlands), Almanya'nın en eski siyasal partisi.

Avrupa'nın işçi sınıfına dayanan en köklü siyasal partilerinden biridir. Sosyalist Enternasyonal'in başlıca kurucuları ve en etkili partileri arasında yer alır. Başlıca yayın organı Vorwärts gazetesidir.

Başkanlığını Sigmar Gabriel yürütmektedir. 1998'den 2005'e kadar iktidarda kalmış, 2005 yılındaki genel seçimler sonrasında Angela Merkel başbakanlığında CDU ile koalisyon hükümeti kurma konusunda anlaşmaya varmıştır.

Ferdinand Lassalle'nin Alman İşçi Birliği (ADAV) ile Marksist siyaset adamları August Bebel ve Wilhelm Liebknecht'in Sosyal Demokrat İşçi Partisi (SDAP)'nin 1875'te Gotha'da birleşmesiyle kurulan Sosyalist İşçi Partisi'nin adı 1890'dan sonra Almanya Sosyal Demokrat Partisi olarak değiştirildi.

Avrupa Komisyonu

Avrupa Komisyonu (İngilizce: European Commission) ya da tam adıyla Avrupa Toplulukları Komisyonu (İng: Commission of the European Communities), yaklaşık 16.000 personelle desteklenip 28 komisyon üyesinden oluşan Avrupa Birliği politikalarının tasarlayıcısı ve koordinatörü, başka bir deyişle Avrupa Birliği'nin yürütme organıdır. Mevzuat önerileri hazırlayıp, Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Konseyi'ne sunar. Bu organlarca hazırlanan bütçe ve programları uygulamakla yükümlüdür.

Komisyon topluluk antlaşmalarının koruyucusudur ve Avrupa Adalet Divanı ile birlikte Avrupa birlik hukukunun doğru uygulanmasını sağlar. Uluslararası platformlarda ve uluslararası antlaşmaların müzakerelerinde bilhassa ticaret ve iş birliği alanında Avrupa Birliği'ni temsil eder. Komisyon üyelerinin her biri farklı bir politika alanından sorumlu bir genel müdürlüğe başkanlık eder. Bu üyeler kendi ulusal hükümetlerinin isteklerinden bağımsız hareket etmek zorundadırlar.

Komisyonun başkanlığına, 2004 yılı Kasım ayında Avrupa Parlamento'sunda yapılan güvenoylaması sonrasında 5 yıllığına Jose Manuel Barroso getirilmiştir. Başkan ve Komisyon üyeleri üye ülke hükümetleri tarafından uzlaşma yoluyla atanır ve ancak Avrupa Parlamentosu tarafından görevinden alınabilir.

Komisyonun başkanlığına, 1 Kasım 2014'te Jean-Claude Juncker getirilmiştir.

Bettino Craxi

Bettino Craxi (d. 24 Şubat 1934 - ö. 19 Ocak 2000), İtalyan sosyalist siyasetçi. 1983-1987 tarihleri arasında İtalya başbakanı olarak görev yaptı.

Brüksel

Brüksel (Fransızca: Bruxelles, Felemenkçe: Brussel), Belçika'nın başkentidir. Belçika'nın üç federal bölgesinden biri olan Brüksel Bölgesi'nin başkentidir. Birkaç yüzyıl önce bataklığın kurutulması sonucu ortaya çıkmış bir şehirdir. Adı bataklığın içindeki yerleşim yeri anlamına gelir. Brüksel büyükşehrine bağlı 19 belediyenin (Fransızca: Communes, Felemenkçe: Gemeenten) toplam nüfusu 1.191.604'dir (2017). Büyükşehrin bir parçası haline gelmiş civar belediyelerin nüfusu ve gün içinde işleri için Brüksel'e gelenlerin (Brüksel'de çalışan nüfus) miktarı da göz önüne alındığında toplam kapsamlı nüfusun birkaç milyona çıktığı hesaplanmaktadır.

Avrupa Birliği'nin 3 ana kurumu olan AB Komisyonu, AB Bakanlar Konseyi ve Avrupa Parlamentosu içinde ilk ikisinin resmi organlarının büyük çoğunluğu Brüksel'de yerleşiktir. Sonuncusu Avrupa Parlamentosu ise Strazburg ile dönüşümlü olarak Brüksel'de çalışmalarını yürütmektedir. Bunlara bağlı ve bunlarla ilgili irili ufaklı yüzlerce kuruluş da dikkate alındığında Brüksel, bu sebeplerden Avrupa Birliği veya Avrupa başkenti olarak gösterilir. Ayrıca NATO Merkez Karargahı da Brüksel'dedir.

Nüfusun çoğunluğunun anadili Fransızcadır (%80). Brüksel kökenli veya Brüksel'e Flaman bölgesinden gelmiş ve Felemenkçe konuşan bir azınlık da bulunmaktadır (20%). Bu yönden Brüksel (aslen bir Flaman şehri olmasına rağmen) bir Flaman denizinin ortasında bir Fransız adası gibidir. Bu demografik özelliğe rağmen Brüksel'de iki resmi dil Fransızca ve Felemenkçe'dir ve hukuken eşit ve her alanda zorunludur.

Belçika vatandaşlığını edinmek diğer AB ülkelerine kıyasla çok daha kolay olduğu için 1960'lardan itibaren kayda değer bir yabancı kökenli nüfus da Brüksel'e yerleşmiştir. Başlangıçta genellikle vasıfsız göçmen işçi olarak gelen bu kuşak ve ardından ikinci ve üçüncü nesiller içinde, başta Faslı Araplar, ardından, aşağı yukarı denk sayıda, çoğu Emirdağ, Afyon kökenli Türkler ve eski bir Belçika sömürgesi olan Kongo'lu Afrikalılar köken sıralamasında ilk üçü oluşturmaktadırlar. 1970'lerden itibaren özellikle AB resmi kurumlarının sağladığı iş imkânları nedeniyle yabancı kökenli nüfusa, AB ülkeleri kökenli ve daha kalifiye bir topluluk da eklenmiştir ve sayıları artmaktadır.

Brüksel nüfusuna bu yollarla dahil olmuş yabancı kökenlilerin toplam nüfusun %28.5'ini oluşturduğu hesaplanmaktadır. İstanbul ile benzerlikler arz eden bu süreç sonrasında son 30-40 yılda Batı Avrupa'da nüfus, kültür ve mimari yapısı Brüksel kadar değişmiş kent yoktur denilebilir. Bu süreç içinde bir gettolaşma da doğmuş, yerli Brükselliler belli semtlerde ağırlıklarını muhafaza eder, buralara adeta 'çekilir'ken, Faslı, Türk ve Afrikalı semtleri ve bir AB kurumları ve çalışanları mahallesi oluşmuştur.

Dana Rosemary Scallon

Dana Rosemary Scallon, bilinen ismiyle Dana, (d. 30 Ağustos 1951, Islington, Büyük Londra) İrlandalı şarkıcı. 1970 Eurovision Şarkı Yarışmasını All Kinds of Everything şarkısıyla İrlanda adına 32 puan alarak ilk defa kazanmıştır.

Müzik yaşamına uzun süre devam ettikten sonra siyasi kariyerine başlamış, 1999-2004 yılları arasında Avrupa Parlamentosu'nda milletvekilliği yapmıştır.

Edgar Faure

Edgar Faure (Fransızca: [ɛdɡaʁ foʁ]; 18 Ağustos 1908 – 30 Mart 1988) Fransız siyasetçi ve tarihçi.

Emilio Colombo

Emilio Colombo (d. 11 Nisan 1920 – ö. 24 Haziran 2013) İtalyan diplomat ve politikacı, Hristiyan Demokrasi üyesi ve 1970 - 1972 tarihleri arasında İtalya başbakanı. Avrupa ve İtalya politikalarında sözü geçen bir kişi idi. 1977-1979 yılları arasında Avrupa Parlamentosu başkanlığı görevinde bulunmuştur.

Fransız Komünist Partisi

Fransız Komünist Partisi (Fransızca: Parti communiste français) Fransa'da komünizm ilkelerini savunan siyasi parti. 1980'den beri seçmen desteği ciddi oranda düşmüş olmasına rağmen, Fransa'da komünist fikirleri savunan en büyük parti olmaya devam etmektedir. Ciddi bir üye sayısına sahiptir. Parti Fransa siyasetini etkilemeye devam etmektedir.

GERB

GERB (Bulgarca: ГЕРБ, Граждани за европейско развитие на България, "Bulgaristan'ın Avrupa Gelişimi için Vatandaşlar") Bulgaristan'da 13 Mart 2006 tarihinde kurulan liberal muhafazakâr ve popülist bir siyasi partidir. Partinin kısa ismi olan герб/gerb Bulgarca "arma" anlamına gelmektedir.

Jacques Chirac

Jacques René Chirac (d. 29 Kasım 1932, Paris; ö. 26 Eylül 2019; Paris, Fransa), eski Fransa Cumhurbaşkanı olan Fransız siyasetçi. Bu göreve ilk olarak 17 Mayıs 1995'te getirilmiş, yedi yıllık birinci dönem görev süresinin sonrasında Nisan 2002'de tekrar cumhurbaşkanı seçilmiştir. Beş yıllık ikinci dönem cumhurbaşkanlığı görev süresi 16 Mayıs 2007'de biten Chirac, yaklaşık 12 yıllık görev süresi ile François Mitterrand'dan sonra Fransa'da en uzun süre cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturan isim olmuştur.

Jacques Chirac, 1959'da Sciences Po ve ardından da École Nationale d'Administration'da eğitimini bitirdikten sonra, yüksek seviyeli bir memurlukta işe başlamış ve kısa süre sonra da politikaya atılmıştır. O zamandan beri, Tarımdan Sorumlu Devlet Bakanlığı, Başbakanlık, Paris Belediye Başkanlığı ve son olarak da Fransa Cumhurbaşkanlığı görevlerinde bulunmuştur.

Fiyat denetimlerini kaldırmayı, özelleştirmeyi hızlandırmayı, vergi oranlarını düşürmeyi, suç ve terörizm ile sert biçimde mücadele etmeyi vadetmiştir. Ayrıca ekonomi politikalarının sosyal sorumluluk bilinciyle uygulanması gerektiğini de söylemiştir.

1956'da, iki kızı olan Bernadette Chodron de Courcel ile evlenmiştir. Üvey kızlarından biri, uzun süre kendisine basın danışmanlığı yapmıştır. Çift ayrıca, 1979'da, ülkeye tekneyle girmeye çalışan 21 yaşındaki kaçak bir göçmen kızı gayriresmi olarak evlat edinmiştir. Chirac, Katolik Hristiyan'dır.

Ermenistan’ın başkenti Erivan’da Chirac, Türkiye’nin AB’ye girebilmesi için sözde Ermeni Soykırımı iddialarını kabul etmesi gerektiğini belirtmiştir.

Chirac Nisan ayında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde üçüncü kez adaylığını koymayacağını ilan etti. (12 Mart 2007)

16 Mayıs 2007'de görev süresi dolmuştur ve yerine Nicolas Sarkozy seçilmiştir.

Jacques Chirac Paris belediye başkanlığı görevini sürdürüken Paris Büyükşehir Belediyesi’nde 28 Hayali danışmana maaş ödemekle suçlandığı davadan dolayı hüküm giyen ilk Fransa cumhurbaşkanı olmuştur. Chirac 26 Eylül 2019'da doğum yeri Paris'te 86 yaşında vefat etmiştir.

Jean-Pierre Raffarin

Jean-Pierre Raffarin (d. 3 Ağustos 1948, Poitiers), Fransız siyasetçi. 2002 yılından 2005 yılına kadar Fransa Cumhuriyeti Başbakanı olmuştur.

Lionel Jospin

Lionel Jospin (d.12 Temmuz 1937, Meudon) Fransız siyasetçi. 1997 yılından 2002 yılına kadar Fransa başbakanı olmuştur.

Michel Rocard

Michel Rocard, (d. 23 Ağustos 1930, Courbevoie, Fransa - ö. 2 Temmuz 2016, Paris) Fransız siyasetçi, eski Fransa başbakanı, eski Sosyalist Parti genel sekreteri, eski tarım ve kalkınma bakanı.

Anne tarafından Protestan baba tarafından Katolik bir ailesi vardı. Babası nükleer fizikçi Yves Rocard idi. Paris Siyasal Bilgiler Enstitüsü'nü bitirdi. Daha eğitim dönemlerinde siyasete katıldı. ve 1949'da Sosyalist Gençliğin üyesi oldu. Sosyalist Parti'ye üye oldu ve orada yükseldi. Belediye ve bölge meclisleri, meclis, senato vb. yerlerde görev almıştır. 4 ayrı hükümette bakan olarak görev aldı, başbakan oldu. Ayrıca çeşitli görev ve makamlarda bulunmuştur.

Pierre Mauroy

Pierre Mauroy (5 Temmuz 1928, Cartignies, Nord - 7 Haziran 2013, Clamart, Hauts-de-Seine), Fransa eski başbakanı.

Pierre Messmer

Pierre Auguste Joseph Messmer (d. 20 Mart 1916, Vincennes - ö. 29 Ağustos 2007, Paris), Fransız siyasetçi, eski başbakan (1972-1974).

Pierre Pflimlin

Pierre Eugène Jean Pflimlin (Fransızca: [pjɛʁ flimlɛ̃]; d. 5 Şubat 1907 – ö. 27 Haziran 2000), Fransız siyasetçi ve eski başbakan (1958).

1907 yılında Nord bölgesinin Roubaix kentinde doğdu. Strazburg Üniversitesi'inde hukuk eğitimi aldı. 1933 yılında Strazburg Barosu'na kaydoldu. Cumhuriyetçi Halk Birliği'ne üye oldu ve 1945 yılında Bas Rhin bölgesinden milletvekili seçildi.

Dördüncü Cumhuriyet döneminde Tarım Bakanı (1947-1949, 1950-1951), Ekonomi ve Maliye Bakanı (1955-1956, 1957-1958) olarak görev yaptı. 13 Mayıs 1958 tarihinde meclis tarafından başbakanlığa seçilmesine rağmen Cezayir krizinin şiddetlenmesi ve bunun ardından Fransız Generallerin Pflimlin'in kabinesini tanımaması üzerine yaşanan kriz, 1 Haziran 1958 tarihinde Charles de Gaulle'un başbakanlığı devralmasıyla sonuçlandı.

1959 yılı başına kadar devlet bakanlığı yapan Pflimlin, 1962 yılında İşbirliği Bakanlığı'nı üstlendi ancak daha sonra istifa etti. Ertesi yıl Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Başkanlığı görevini üstlendi ve 1966 yılına kadar bu makamda bulunduktan sonra 1984-1987 yılları arasında Avrupa Parlamentosu Başkanı olarak görev yaptı.

27 Haziran 2000 tarihinde hayatını kaybetti.

Valéry Giscard d'Estaing

Valéry Marie René Giscard d'Estaing audio (d. 2 Şubat 1926, Koblenz, Almanya) Fransa'da Beşinci Cumhuriyeti'nin üçüncü cumhurbaşkanı olan merkez-sağ siyasetçi (1974-1981).

Soylu bir aileden gelen gelen ünlü bir maliyeci ve iktisatçının en büyük oğludur. Paris'te Politeknik Okulu ile Ulusal İdare Okulu'nda öğrenim gördü. II. Dünya Savaşı'ndan sonra Maliye Bakanlığı'nda çalıştı. 1956'da Puy-de-Dôme ilinden (département) Fransız Ulusal Meclisi'ne (Assemblée nationale) seçildi. 1959-1962 arasında maliyeyle görevli devlet bakanı olarak görev aldı. 1962-1966 arasında Cumhurbaşkanı Charles de Gaulle'ün maliye bakanlığını yaptı. Kurduğu ve ilk genel başkanlığını üstlendiği Bağımsız Cumhuriyetçiler Birliği (FNRI) de Gaulle'cülerle iş birliği yaptı. Giscard, Georges Pompidou'nun cumhurbaşkanlığı sırasında 1969'dan 1974'e değin maliye bakanlığı yaptı. 19 Mayıs 1974'te, solun adayı François Mitterrand'a karşı girdiği seçimin ikinci turunda cumhurbaşkanı oldu. Başbakanlığa getirdiği Jacques Chirac'ın bu görevden ve FNRI'dan ayrılarak kurduğu Cumhuriyet için Birlik'e (RPR) karşı Giscard yandaşları 1978'de Fransız Demokrasisi İçin Birlik (UDF) oluşturdular. Aynı yıl yapılan genel seçimlerde UDF'nin en kazançlı parti olmasına karşın, Giscard 10 Mayıs 1981'deki cumhurbaşkanlığı seçiminde Mitterrand'a yenildi.

1982'de Puy-de-Dôme'a bağlı Chamalières'den genel meclis üyeliğine seçildi. 1984'te Puy-de-Dôme'dan yeniden milletvekili oldu. 1988 genel seçimlerinde RPR gerilerken Giscard'ın önderliğindeki UDF parlamentoda sağın en büyük partisi durumuna geldi.1988-1996 arasında UDF başkanlığı döneminde,Haziran 1991'de UDF ve RPR, Fransa İçin Birlik (UPF) adıyla birleşti. 1995'teki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Chirac'ın adaylığını destekledi. 2000 yılında cumhurbaşkanlığı süresinin 7 yıldan 5 yıla indirilmesi için yaptığı teklif Chirac tarafından referanduma sunuldu ve kabul edildi. 2002-2003 arasında Avrupa Konvansiyonu başkanlığını yürüttü. 1987-1989 ve 1993-1997 yılları arasında Meclis Dışişleri Komisyonu Başkanı olarak görev yaptı.

Etnik, dini ve teknik nedenlerle Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliği'ne karşı olan d'Estaing, bunun Avrupa'nın sonu olabileceğini iddia etmiştir. Giscard, bu konuda 3 Eylül 2013'te yaptığı bir konuşmasında "Türkiye AB müktesabâtını hazmedemez. Türkiye'yi aldatmaya son verelim." demiştir.

Eski cumhurbaşkanı olarak Fransa Anayasa Konseyi doğal üyesi oldu, 2004 yılından itibaren görevini sürdürmektedir; ayrıca 2003 yılı sonundan itibaren Fransız Akademisi'ndeki (Académie Française) 16. sandalyenin sahibidir.

Willy Brandt

Willy Brandt (gerçek adı: Herbert Ernst Karl Frahm) (d. 18 Aralık 1913 – ö. 8 Ekim 1992), Federal Almanya Şansölyesi (1969-1974), Almanya Sosyal Demokrat Partisi (SPD) lideri (1964-1987).

Avrupa Birliği Avrupa Birliği konuları
Simgeler
Tarih
Politika
Hükûmet
Hukuk
Coğrafya
Ekonomi
Kültür
Listeler

Diğer diller

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.