Avilalı Teresa

Avilalı Teresa (28 Mart 1515- 4 Ekim 1582). Hıristiyan bir rahibe ve Hristiyanlık'ta azize.

1528 yılında Teresa henüz 15 yaşındayken annesi on çocuğunu arkasında bırakarak ölmüş. Gençliğinde güzelliği ile ünlüydü. Babası 1531'de kızının ısrarlarına dayanamayarak onu 1531'de Santa Maria de Gracia'daki Agustinuscu rahibelere emanet etti.

Bosnalı yazar Dževad Karahasan mistikler Teresa Avila ve Rabija el-Adija drama "mest melek hakkında" (1995 yılında Arbos tarafından prömiyeri - Toplum Müzik ve Tiyatro için) yazmıştır.

Dış bağlantılar

Azize Teresa'nın Vecdi

Azize Teresa'nın Vecdi, Gian Lorenzo Bernini tarafından tasarlanan ve bitirilen Cornaro Chapel'inde bulunan mermer sanat eseri. Yüksek Roma Baroku türünün heykeldeki şaheserlerinden biri olduğu düşünülür. Eserde Avilalı Teresa betimlenmiştir.Mermerden oyulmasına rağman yüz ifadeleri nettir. Barok dönem kıyafetleri direkt olarak görülmektedir. Yani kıyafetler süslü ama vücudu gösterecek şekildedir. Tanrı'nın meleğininin Teresa'yı okla vurmak üzereyken oluşturulmuş bir heykeldir. Teresa'nın yüzünde Tanrı'nın aşkından oluşmuş bir haz vardır.

İspanyollar

İspanyollar (İspanyolca: Españoles), Güneybatı Avrupa'nın İber Yarımadası'nda yer alan İspanya'nın yerli halkına verilen isimdir. Bunun yanı sıra, en büyük kısmı Latin Amerika'da olmak üzere dünyanın birçok bölgesinde İspanyol kolonizasyoncuları soyundan gelen önemli sayıda İspanyol yaşamaktadır.

İspanya'nın resmi dili olan İspanyolca (Kastilyaca olarak da bilinir), İspanya'nın kuzeyindeki Kastilya bölgesinin Orta Çağ lehçesine dayanarak oluşturulmuş standart bir dildir. Ayrıca yoğun olarak konuşulan bölgesel diller de vardır.

Baskça, Aranca, Katalanca ve Galiçyaca gibi dillerin haricinde Romen dilleri de konuşulmaktadır.

Diğer diller

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.