Ansiklopedi

Ansiklopedi (Yunanca ἐγκύκλιος παιδεία, engkuklios paideia), birçok bilginin sistematik ve çoğu zaman alfabetik bir sıra ile düzenlenmesinden elde edilen tarafsız bir başvuru kaynağı yayın olan bir referans çalışma türü. Ansiklopediler makaleler ve maddeler olarak ikiye ayrılır, bunlara çoğunlukla başlığına göre düzenlenen alfabetik sırayla erişilir.[1] Ansiklopedi maddeleri sözlüktekilerden daha uzun ve daha detaylıdır.[1] Ansiklopedilerin iki önemli özelliği, konuların yöntemli düzenlenmesi ve her şeyi içine almasıdır. Ansiklopediler, sözlükler gibi bir kelimenin çeşitli anlamlarını veren eserler değildir. Geçmişten itibaren hep yazılı olarak hazırlanmış olsa da, internette görsel olarak hazırlanan ansiklopediler de vardır. Vikipedi de bir "özgür ansiklopedi" projesi olan Wikipedia'nın üyesidir.

Brockhaus Lexikon
Brockhaus Enzyklopädie
Encyclopaedia Britannica 15 with 2002
Britannica Ansiklopedisi ciltleri

Ayrıca bakınız

Kaynakça

  1. ^ a b Hartmann, R. R. K.; James, Gregory (1998). Dictionary of Lexicography. Routledge. s. 48. ISBN 0-415-14143-5. Erişim tarihi: 27 Temmuz 2010. Bilinmeyen parametre |coauthors= görmezden gelindi (yardım)
AnaBritannica

AnaBritannica veya Ana Britannica, Ana Yayınevi tarafından üretilen ve yayınlanan, 5 Kasım 1986 tarihinde Türkiye'de yayınına başlanan ansiklopedi. İçerik yapısı ve organizasyonu Encyclopædia Britannica ile birlikte tasarlanmıştır. Fasikülleri, Bülent Erkmen tarafından tasarlanmıştır.

Ana Britannica, yaklaşık 120.000 giriş ve 20.000 resim ile Encyclopædia Britannica Micropædia temellidir.

Ana Britannica, geçmişte fasiküller veya ciltler halinde, bazı gazeteler tarafından toplanan kuponlar karşılığında verilmiştir.

Anime News Network

Anime News Network ( ANN ) ( Animasyon Haber Ağı ), Japonya ve Kuzey Amerika'daki, Japon anime ve mangaları , popüler Japon müzikleri ve diğer otakular (anime, manga, video oyunlarına müptela kimse) ile ilgili güncel haberler veren bir web sitesidir. Bunlara ek olarak ayrıca zaman zaman( Anglosphere ) ingilizce konuşan insanların yaşadığı yerler veya dünyanın diğer yerlerinden çeşitli etkinliklerdende haberler vermektedir. Anime News Network ( bundan sonra kısaca ANN olarak yazılacaktır) sitesi içeriğinde ;

Çeşitli incelemeler , yorumlar , bilgiler gibi editoryal içerikler ,

Kullanıcıların olaylar veya yapımlar hakkında görüşlerini paylaştıkları bir forum ,

Çok sayıda anime ve manga hakkında bilgilere ek olarak bunlarda görev alan personel , yapımcı şirketler , jenerik müzikleri , senaryolar gibi çeşitli bilgiler barındıran Ansiklopedi (encyclopedia) adı altında bir bölüm vardır.Temmuz 1998'de Justin Sevakis tarafından kurulan site kendisinin internet üzerindeki anime ve mangalar hakkında bilgi ve haberlerin bulunduğu önde giden İngilizce kaynak olduğunu iddia etmektedir. Site ayrıca Kuzey Amerika yayımlanan Protoculture Addicts adında bir dergiyide sahiptir. Websitesi ayrıca Amerika Birleşik Devletleri ve Avustralya'daki kullanıcıları hedefleyen farklı versiyonlara da sahiptir.

Azerice Vikipedi

Azerice Vikipedi (Azerice: Azərbaycanca Vikipediya), Vikipedi'nin Azerice sürümüdür. Aralık 2004'te kurulmuştur.

22 Eylül 2019 tarihi itibarıyla Azerice Vikipedi'nin 149.904 maddesi, 180.764 kullanıcısı ve 16 hizmetlisi bulunmaktadır.

Encyclopædia Britannica

Encyclopædia Britannica, dünyada en uzun süredir yayınlanan İngilizce genel kültür ansiklopedisidir. Eğitimli yetişkin kullanıcıları hedef alan bir ansiklopedidir. İlk baskısı 1768'de İskoçya'nın Edinburgh şehrinde basılmıştır. 100 sürekli editör ve 4400 katılımcı yazar tarafından hazırlanır. Geniş bir kesim tarafından dünyanın en gelişmiş akademik ansiklopedisi kabul edilir.Encyclopædia Britannica özel bir şirketin ürünüdür. Ansiklopedinin günümüzdeki sahibi İsviçreli aktör ve yatırımcı Jacob Eli Safra'dır.

Farsça Vikipedi

Farsça Vikipedi (Farsça: ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد, Vikipedia, Daneshname-ye Azad anlamı "Vikipedi Özgür Ansiklopedi") Wikipedia'nın Fars dilindeki versiyonudur. Farsça Vikipedi Ocak 2004 yılında başlamıştır. Aralık 2004'te 1000 başlığı, Şubat 2006'da 10.000 başlığı, 27 Temmuz 2016'da 500bin başlığı geçmiştir.

22 Eylül 2019 tarihi itibarıyla, Farsça Vikipedi'nin 691.434 maddesi, 855.608 kullanıcısı ve 31 hizmetlisi bulunmaktadır.

Gagavuzca

Gagavuzca veya Gagauzca, çoğunluğu Moldova'daki Gagavuz Yeri Özerk Bölgesi'nde yaşayan Gagavuzların konuştuğu dildir. Yaklaşık 300.000 kişi tarafından konuşulur. Gagavuzca, Oğuz grubuna bağlı Türk dilidir.

Georg Wilhelm Friedrich Hegel

Georg Wilhelm Friedrich Hegel (27 Ağustos 1770, Stuttgart - 14 Kasım 1831, Berlin), Alman filozof.

Günümüzde Almanya'nın güneybatısında yer alan Stuttgart, Württemberg'de doğan idealist Alman filozof. Etkisi, hem onu takdir edenler (Bradley, Sartre, Küng, Bauer, Stirner, Marx ) hem de acımasızca eleştirenler (Kierkegaard, Schopenhauer, Nietzsche, Heidegger, Schelling) gibi çok farklı konumlardaki insanlar üzerinde çok geniş bir yelpazede olmuştur. Felsefenin sürekli tartışılan sorunlarının fasit dairesinin dışına çıkmak için, muhtemelen felsefede ilk kez, tarih ve yapının önemli olduğunu ileri sürdü. Efendi-köle diyalektiği nin kavramsallaştırması öz farkındalık oluşması için ötekinin öneminin altını çizdi.

Bir memurun oğluydu. Tübingen'de ilahiyat okuduktan sonra Bern ve Frankfurt'ta felsefe öğretmenliğine başladı. 1805'te Jena Üniversitesi'ne profesör oldu. Başlangıçta Schelling'in öznel idealizm felsefesine inanmış görünüyordu, sonradan kendine ayrı bir sistem kurup onun savunmasını yapmaya başladı. Kurduğu bu felsefe sistemini 'Phänomenologie des Geistes' adındaki eserinde anlatmıştır. Bir süre Nürnberg'de kaldıktan sonra Berlin ve Heidelberg üniversitesinde profesörlük yaptı. Bu devrede yazdığı eserler arasında 'Mantık Bilimi' ve 'Felsefe Ansiklopedisi' dikkati çekti.

Hegel, Kant'ın felsefesine inanmakla beraber onun fikirlerini yetersiz buluyordu. Kant'ın aksine insanların her şeyi öğrenebileceklerine inanmıştı. Hegel'e göre dünya demek mantık demekti. İnsanlar mantığın sınırlarını çözdükleri anda beşerin sınırlarını da çözmüş olacaklardı. Hegel'e göre, biricik, canlı felsefe, çelişmelerin -daha doğrusu karşıtların- felsefesidir; çiçek, meyvenin ortaya çıkmasına yol açar, ama meyvenin ortaya çıkması için de, çiçeğin ortadan kalkması gereklidir. Demek ki üremenin gerçeği, hem çiçek hem meyve olmaktır. Ölüm hem ortadan kaldırmadır, hem yeniden doğuşu sağlayan koşuldur.

Hegel ömrünün son yıllarını Berlin'de geçirdi. 1831 yazı ve sonbaharı boyunca süren kolera salgınının son kurbanlarından biri oldu. 14 Kasım'da kısa süren bir hastalıktan sonra aniden ölmüştür.

Katolik Ansiklopedi

The Catholic Encyclopedia: An International Work of Reference on the Constitution, Doctrine, Discipline, and History of the Catholic Church, ayrıca Old Catholic Encyclopedia ya da Original Catholic Encyclopedia, olarak adlandırılır. ABD'de yayınlanan İngilizce bir ansiklopedidir. İlk cilt Mart 1907'de, son üç cilt 1912 yılında, ana indeks cildi 1914 yılında, daha sonra ise tamamlayıcı ciltler basılmıştır. "Katolikliğin ilgi, eylem ve doktrinlerinin tüm çevrimiyle alakalı okuyucularına tam ve güvenilir bilgi vermek" için tasarlanmıştır.

Lehçe Vikipedi

Lehçe Vikipedi (Wikipedia polskojęzyczna), Vikipedi'nin Lehçe sürümüdür. 26 Eylül 2001'de, dokuzuncu Vikipedi sürümü olarak oluşturuldu. 22 Eylül 2019 tarihi itibarıyla, Lehçe Vikipedi'nin 1.360.553 maddesi, 982.366 kullanıcısı ve 101 hizmetlisi bulunmaktadır;dokuzuncu en büyük Vikipedi sürümüdür. Ayrıca, Rusça'dan sonra Slav dilinde en büyük ikinci Vikipedi sürümüdür.

Lehçe Vikipedi'nin temeli wiki.rozeta.com.pl'de, bağımsız bir proje olarak başlatıldı. İngilizce Vikipedi'nin kurucularının önerisi üzerine, bu site resmi bir Vikipedi sitesi olarak, 12 Ocak 2002'de sitenin içeriği pl.wikipedia.com'a transfer edildi, ve sonra, 22 Kasım 2002'de pl.wikipedia.com, pl.wikipedia.org'a transfer edildi.

Lehçede, "Vikipedi, özgür ansiklopedi"'nin çevrimi, Wikipedia, wolna encyklopedia'dır (telaffuzu: /vʲikʲiˈpɛdʲa ˈvɔlna ɛntsɨklɔˈpɛdʲa/).

14 Mayıs 2008'de Lehçe Vikipedi 500.000 maddeye ulaştı.

24 Eylül 2013'te Lehçe Vikipedi 1.000.000 maddeye ulaştı.

MSN

MSN, Microsoft'un internet tabanlı hizmetlerini yürüttüğü kurumudur. MicroSoft Network kelimelerinin kısaltılmış hâlidir. 24 Ağustos 1995 tarihinde Windows 95 işletim sistemi ile birlikte çıkmıştır ve ilk kez MSN Dial-up adında bir çevrimiçi hizmet olarak başlatıldı. 2006 yılında MSN hizmetlerinin çoğu Windows Live bünyesine katılarak yeniden adlandırılmıştır.

Bir ara MSN Compaq ve eMachines ile birlikde MSN Companion adında bilgisayar da üretmişdir. Ek olarak, İnternet servis sağlayıcısı olarak da hizmet verir. Ayrıca Microsoft hesabı hizmetinin belkemiğidir. 2009 yılında Birleşik Krallıkda çevrimiçi video on demand projesi olan MSN Video Player hizmeti de gösterdi. iLoo internet projesi, IRC protokülü için bir uzantı olan IRCX hizmeti, uygulamalı bir araştırma grubu Microsoft adCenter Labs, yayıncının reklam sunumu uygulaması olan Microsoft pubCenter de sunuldu. MSN Chat, Windows Chat, Microsoft V-Chat, Microsoft Chat gibi chat hizmetleri sunuldu. Çin için ayrıca olarak MSN China sitesi tanıtıltı. Nine.com.au, Expedia websitesi, MSNBC, NBCNews.com, Sidewalk.com siteleri, Slate dergisi de MSN ile ilişkili olmuşdur. Google'ın arama motoru teknolojisindeki tekelini kırmak ve arama motoru piyasasından pay kapmak amacıyla MSN Search hizmeti geliştirilerek hizmete sunuldu. Arama motoru hizmetinin yanı sıra bir portal olarak haber, video, yaşam gibi çeşitli konularda gezginlerine çeşitli bilgiler sağlar. Hem de, emesene isminde özgür ve ücretsiz bir MSN istemcisi bulunuyor. MSN-nin MSN Oyunlar, MSN Seyahat, MSNBC, MSN Grupları, MSN Müzik, MSN Soapbox, Windows Live Spaces, MSN QnA, MSN TV, MSN WiFi Hotspot, Xinmsn gibi eğlence hizmetleri vardır. Ayrıca, haber, hava, spor, finans, seyahat, yiyecek & içecek ve sağlık & fitness gibi uygulamaların dahil olduğu MSN uygulamaları da vardır. Haber, hava, spor ve finans Bing olarak yeniden markalaşdı, geri kalanları ise Windows 10-da durduruldu.

Bundan başka, MSN-nin chat ve sohbet odası hizmeti MSN Chat, FM radyo hizmeti MSN Direkt, dijital multimedya ansiklopedi Microsoft Encarta, Wi-Fi hizmeti MSN WiFi Hotspot hizmeti bulunuyordu.

MSN Messenger hizmeti Microsoft'un 1999'dan 2005'e kadar geliştirdiği anında iletileşme servisi idi. Şubat 2006'da Microsoft'un çevrimiçi hizmet ve yazılım dizisi Windows Live'in bir parçası olarak Windows Live Messenger olarak ismi değiştirilmiştir. Windows Live Messenger, en çok kullanılan anında mesajlaşma, sesli-görüntülü iletişim ve dosya transferi programlarından biri olsa da MSN Search gibi diğer hizmetler fazla tutulmamıştır.

Makedonca

Makedonca (kendi dilinde: Македонски / Makedonski), Güney Slav dillerinin doğu grubundan bir dildir. Makedonların ve Kuzey Makedonya Cumhuriyeti'nin resmî dilidir.

MediaWiki

MediaWiki, GNU lisansıyla korunan, kullanımı açık bir viki yazılımıdır. PHP ile yazılmıştır ve MySQL veya PostgreSQL ilişkisel veritabanı yönetim sistemi kullanır. MediaWiki; 1.7 sürümünden itibaren PHP 5 desteğini zorunlu tutmaktadır. Eğer PHP'nin eski bir sürümünü kullanıyorsanız MediaWiki'nin 1.6.10 sürümünü kullanmak zorundasınız.

İlk başta MediaWiki, özgür bir ansiklopedi olan Wikipedia için geliştirilmişti, ancak daha sonra, en yaygın kullanılan wiki yazılımı oldu. Bugün, Wikimedia Foundation'ın tüm projelerinde, Wikia'da barındırılan tüm sitelerde, ve pek çok diğer büyük wikide kullanılmaktadır.Ayrıca, şirketler tarafından kurumsal bilgi yönetimi veya içerik yönetimi amacıyla da kullanılmaktadır. En büyük örneği, halka açık geniş çaplı sitelerini bu sistemle (değişiklikler halka kapalı olarak) yöneten Novell'dir.

MedlinePlus

Medline Plus veya MedlinePlus Medikal Ansiklopedi, sağlık konusunda dünyadaki en büyük internet kütüphanesidir. ABD Milli Sağlık Kütüphanesi ve ABD Milli Sağlık Enstitüsü bu kütüphaneyi desteklemektedir. Sitede, hastalıklar ve ilaçlar hakkında bilgiler, medikal sözlük ve tıp haberleri de bulunmaktadır. Sitenin ayrıca mobil araçlar için düzenlenmiş bir mobil sitesi de mevcuttur. Her yıl dünya çapında 150.000.000'dan fazla insan MedlinePlus sitesini kullanmaktadır. Site sürekli güncellenmektedir.

MedlinePlus aşağıdaki olanakları sağlamaktadır:

National Institutes of Health tarafından 740 hastalık ile iligi yayınlanmış bilgiler

Hastane ve fizisyen bilgileri

Bir tıbbi ansiklopedi (A.D.A.M., Inc. Health Illustrated Encyclopedia)

Bir tıbbi sözlük (Merriam-Webster)

İspanyolca sağlık bilgisi

İlaçlar hakkında geniş bir bilgi kaynağı

Yerel sağlık kaynaklarına bağlantılar

Binlerce klinik denemelere bağlantılar

Medline/Pubmed gibi veritabanlarından bağlantılarSitede reklam bulunmamaktadır ve ticari amaçlı değildir.

Meydan Larousse

Meydan Larousse: Büyük Lugat ve Ansiklopedi 1969-1973 arasında 12 cilt halinde yayımlanan Türk ansiklopedisi. Yayıncılar Safa Kılıçlıoğlu, Nezihe Araz, Hakkı Devrim'dir. Meydan Gazetecilik ve Neşriyat Limited Şirketi tarafından yayınlandı.

Cağaloğlu Sultanmektebi sokağında yayına başlayan ansiklopedinin genel yayın müdürü Hakkı Devrim'di. Telif servisinin başında Nezihe Araz, tercüme servisinin başında Adnan Benk, lügat servisinin başında Ali Karamanlıoğlu vardı. Danışma kurulunda Münir Aktepe, Şükrü Baban, Besim Darkot, Nihat Erim, Burhan Felek, Macit Gökberk, Mehmet Kaplan, Sabri Esat Siyavuşgil, Faruk Timurtaş vardı. 200'e yakın madde yazarı bulunuyordu.

Meydan Larousse, Grand Larousse Encyclopedique'i esas alıyor ve Türkçe telif maddeler ekleniyordu. 12 cilt tamamlandıktan sonra 2 ek ciltle yeni maddeler eklendi. 1990'larda Hürriyet, Milliyet ve Sabah gazeteleri arasında yaşanan promosyon rekabeti sırasında Sabah gazetesi kupon karşılığında Meydan Larousse'un tıpkıbasımını 3. hamura basarak okurlarına verdi.

Ansiklopedi çıkarken önsözde Hakkı Devrim özetle şöyle diyordu:

Türkiye henüz yaşayan Türkçenin tam bir lügatından ve A'dan Z'ye tamamlanmış büyük ve ciddi bir ansiklopediden yoksundur. Cumhuriyet öncesi lügatler faydalanılamaz durumdadır. Meydan, Türkiye'nin iki büyük ihtiyacını tek elde topluyor. Dünyanın ilk büyük lügat ve ansiklopedisini Fransa'da Pierre Larousse, herkesi her konuda aydınlatmak sloganıyla çıkardı. 1897-1904 arasında 17 ciltte tamamlandı. 1960-64 arasında basılan son Larousse ise Grand Larousse adıyla 10 ciltti, 450 bin madde vardı, 31.458 resim, 1058 harita bulunuyordu. Meydan ile Larousse kurumları 1966'da ansiklopedinin Türkçede yayını konusunda anlaştılar. 1969'a kadar 2,5 yıllık hazırlık sürecinde Grand Larousse Türkiye'de yayınlansaydı nasıl olurdu diye sorularak buna göre yayına hazırlandı. 450.000 madde yeniden fişlendi. Konular 147 bölüme ayrıldı. Yüzlerce uzman konularında tercüme ve telifte çalıştılar ve Türkçe madde başlıkları alfabetik olarak yeniden yazıldı. Grand'da yer alan Fransızca lügat çıkarıldı, yerine Türkçe lügat konuldu. Böylece aslında üç eser birlikte verildi: Dünya çapında bir ansiklopedi, bir Türk-islam ansiklopedisi, bir de Türkçe lügat. Baskı tekniği Larousse gibi yapıldı, ofset tekniği kullanıldı, kâğıt kalitesi Larousse ile aynıydı ve eser 6 punto ile basıldı. Her cildin sonunda madde yazarları, genel kaynaklar ve bibliyografya verildi.(ML, cilt 1, önsöz).

Meydan Larousse'un her cildi yaklaşık 1000 sayfadır. Sayfa tasarımı 3 sütuna 6 punto ve yanlarda resim ve grafiklerin yer aldığı bir düzendir. Özel isimlerin yazılışında soyadı esası ve eski söyleyiş tarzı uygulandı. Her cildin başında renkli resimler ve haritalar belirtildi. İlk cildin başına bir kısaltmalar listesi konuldu.

Meydan Larousse Büyük Lugat ve Ansiklopedi, 2000'li yıllarda bile Türkçenin en kapsamlı lügatı olma özelliğini korumaktadır. Pek çok ansiklopedi maddesi güncellenmediği için lügat dışındaki maddeler eskimiş olmasına rağmen, tarihsellik içermeyen maddeler tarafsız yazılışlarıyla hala kaynaktır. Pek çok resim ve grafik kaynak olmuştur.

Neo-spiritüalizm

Deneysel neo-spiritüalizm ya da kısaca neo-spiritüalizm, deneysel spiritüalizmin son şekli olup Dr. Bedri Ruhselman tarafından kurulmuştur. Ruhselman'a göre bu ne bir dindir ne de bir felsefe. Kimseye "gelin bizim yolumuza girin" diye bir çağrıda da bulunmaz; çünkü neo-spiritüalizme göre herkesin ruhsal gelişme gereksinimleri farklı farklı ve dolayısıyla yürüyeceği yollar farklı farklıdır. Neo-spiritüalizm hakkında bilgi veren kaynaklardan biri "Dharma Ansiklopedi"dir (2010'daki baskısında adı Meta Ansiklopedi olmuştur).

Neo-spiritüalizm klasik spiritüalizmde kullanılan terimleri kullanmakla birlikte, getirmiş olduğu yeni kavramlarla ya da geliştirdiği eski kavramlarla ilgili olarak daha geniş bir terminolojiye sahip bulunmaktadır.

TDV İslâm Ansiklopedisi

TDV İslam Ansiklopedisi Türkiye Diyanet Vakfı tarafından çıkarılmış; İslamî ilimler, İslam kültür ve medeniyeti ile ilgili terimler, İslam dünyasında din, ilim, siyaset, sanat ve edebiyat alanlarında yetişmiş önemli şahsiyetler ile İslam hayatına etkide bulunmuş eserler gibi İslam dünyasının birçok alanına değinen bir içeriğe sahip Türkçe ansiklopedi.İlgili ilim kurulları tarafından yaklaşık 500 temel kaynaktan taranarak tespit edilen madde başlıkları, 15.441 maddeden oluşmakta, bazı maddelerin farklı ilim dallarınca yazılan alt bölümleri de eklenince bu rakam 16.915'e ulaşmaktadır. Atıf maddelerinin sayısı ise 6539'dur.Ayrıca tüm ciltlerdeki içeriğe ve madde listesine ansiklopedinin internet sitesinden çevrim içi erişilebilmekte, arama, kopyalama ve pdf formatında indirme yapılabilmektedir.

Tacikçe Vikipedi

Tacikçe Vikipedi (Tacikçe: Википедиа, энсиклопедияи озод [Vikipedi, özgür ansiklopedi; yazıçeviri: Vikipedia, ensiklopediyai ozod]), Vikipedi'nin Tacikçe sürümüdür. 19 Mayıs 2012 itibarıyla, 10.183 maddeye, 7.188 kullanıcıya ve 4 yöneticiye sahiptir; madde sayısına göre, 110. en büyük Vikipedi sürümüdür. Maddelerinin çoğu, coğrafi taslaklardır.

Ukraynaca

Ukraynaca (Ukraynaca: украї́нська мо́ва, ukrayinska mova), Doğu Slav dillerine ait bir dil. Ukrayna'nın resmî dilidir.

Ukraynaca Kiril alfabesi ile yazılır. Rusça, Lehçe, Slovakça gibi yakın akrabası olan Slav dilleriyle ortak kelime haznesi geniştir.

Ukraynaca, Çarlık Rusyası ve SSCB dönemindeki konuşma yasaklarına rağmen hayatta kalmıştır. Bunu başarmasının sebebi geniş kullanıcı tabanı ve köklü halk edebiyatıdır.

Vikipedi

Vikipedi, kullanıcıları tarafından ortaklaşa olarak birçok dilde hazırlanan, özgür, bağımsız, ücretsiz, reklamsız, kâr amacı gütmeyen bir internet ansiklopedisi. MediaWiki yazılımı kullanılarak hazırlanmaktadır. Sürekli eklemeler ve değişiklikler yapıldığı için hiçbir zaman tamamlanmayacağı varsayılmaktadır.

Kurucularından, Jimmy Wales Vikipedi'yi, "Dünya üzerindeki her insana kendi dilinde, en üst kalitede, bedava bir ansiklopedi oluşturma ve dağıtma uğraşısı" olarak tanımlamaktadır.Vikipedi sözcüğü, viki ve pedi kelimelerinin birleşiminden oluşur. "Viki", Hawaii dili'ndeki "wiki wiki" (hızlı veya bilgi amaçlı) sözcüğünden türetilmiştir. "Pedi" ise, Antik Yunan Medeniyeti'nde "kapsamlı kültürel eğitim sistemi" anlamına gelen paideia kelimesinden gelmektedir.

Diğer diller

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.