Alcáçovas Antlaşması

Alcáçovas Antlaşması, Portekiz Viseu düşesi Beatriz, Kral V. Afonso, oğlu II. João ile Kastilya kraliçesi I. Isabel arasında 4 Eylül 1479 tarihinde yapılan ve Kastilya İç Savaşı'nı sonlandıran antlaşma. Bu antlaşmayla Portekiz'in Kastilya üzerindeki hak iddiaları sona ermiştir.[1]

Afonso'nun iddiaları, kardeşi Kastilya kralı IV. Enrique'nin 1461'de henüz meşru bir varisinin olmamasına dayanıyordu. Ayrıca Enrique'in 1462'de doğan kızı Juana'nın babasının, saray danışmanı Beltràn de la Cueva olduğuna inanılıyordu.

Domafonsov
V. Afonso

Enrique ve Afonso 1464'te Cebelitarık'ta buluştular. Afonso'nun, Enrique'in üvey kızkardeşi Isabel ile, Afonso'nun oğlu ve veliahtı olan II. João'nun da, Enrique'in kızıyla evlenmesini kararlaştırdılar. Böylece Kastilya ve Portekiz arasında süregelen mücadele sona erecek ve iki ülkenin bağları güçlenecekti. Ama 1469'da Isabel, Aragon kralı II. Fernando'yla evlenerek Kastilya'yı bu ülkeyle birleştirdi. Enrique'in 1474'te ölümünden sonra Isabel ve Fernando kendilerini Leon ile Kastilya'nın kral ve kraliçesi ilan ettiler. Haklarının elinden alındığına inanan Afonso ise Juana'yla evlendi ve kendisini Leon ve Kastilya kralı ilan etti.

Ardı ardına yapılan savaşlar, 1476 yılında Afonso'nun Castro Queimado'da yaşadığı yenilgiyle sona erdi. Bu yenilginin sonunda yapılan Alcáçovas Antlaşması, Juana'nın haklarını Kastilya'ya bırakarak bir manastıra çekilmesini ve Portekiz veliahtının, Isabel ve Fernando'nun büyük kızıyla evlenmesini öngörüyordu. Antlaşmanın dolaylı bir sonucu da Portekiz'in, Kastilya Krallığı'na bağımılılığını arttırması oldu.[2]

Kastilya İç Savaşı sona erdiren antlaşma sonucunda Afrika ve ötesindeki tüm topraklar krallıklar arasında pay edildi. Kastilya’ya Kanarya Adaları verildi, Portekiz ise elindeki yerleri korudu. Fas da Portekiz’e verildi. Antlaşmanın Papa tarafından onaylanması ise 1481 yılını buldu.

Alcáçovas Antlaşması
Alcaçovas1
Antlaşmanın orijinal metni
İmzalanma 4 Eylül 1479
İmzacı
devletler
Portekiz
Kastilya Krallığı

Dış bağlantılar

Kaynakça

  1. ^ Bailey W. Diffie; George D. Winius (1985). Foundations of the Portuguese Empire: 1415-1580. University of Minnesota Press. s. 152. Bilinmeyen parametre |notlar= görmezden gelindi (yardım)
  2. ^ Encyclopædia Britannica Fifteenth Edition
Amerikan kolonileri

Amerika'nın kolonizasyonu, İskandinav denizcilerin 10. yüzyılda, bugünkü Grönland ve Kanada'nın belli bölgelerini keşfederek buralara yerleşmesiyle başladı (Amerika'nın İskandinav kolonizasyonu). İskandinav folkloruna göre, kızılderililerle yerleşimciler arasında cereyan eden şiddetli çatışmalar neticesinde bu yerleşimler terk edilmek zorunda kalındı. Gerçek Avrupa kolonizasyonu, Christopher Columbus'un 1492 yılında Uzakdoğu'ya yeni ticaret rotaları bulmak için, İspanya sponsorluğunda, batıya doğru çıktığı keşif gezisinde, kazara Amerika Kıtası'nı keşfetmesiyle başladı. Hemen sonra Avrupalılar kıtanın derinliklerine inerek, fetih ve kolonizasyon hareketine giriştiler. Columbus, 1492-1493 yıllarında yaptığı ilk iki seyahatte, Bahamalar'a ve aralarında Hispaniola, Puerto Rico ve Küba'nın da bulunduğu bazı Karayip Adaları'na ulaştı. 1497 yılında İngiltere Krallığı adına Bristol'den yola çıkan John Cabot, Kuzey Amerika'da karaya çıktı. Bir yıl sonra Columbus, üçüncü seferinde Güney Amerika sahillerine ulaştı (Christopher Columbus'un seferleri). Christopher Columbus'un seferlerinin sponsoru olan İspanyol İmparatorluğu, Kuzey Amerika'dan Güney Amerika'nın en aşağı noktasına kadar, Karayip Adaları da dahil olmak üzere, en büyük sömürgelere sahip ilk Avrupa ülkesi oldu. İlk İspanyol şehri, 1496 yılında kurulan, bugün Dominik Cumhuriyeti sınırlarında kalan Santo Domingo'dur. San Juan, Porto Riko 1508'de, Veracruz ve Panama City ise 1519 yılında kurulmuştur. 1565 yılında İspanyollar tarafından kurulan St. Augustine, Florida şehri, ABD'nin üzerinde yerleşim bulunan en eski şehridir.

Fransa gibi Avrupa'nın diğer ülkeleri de, Kuzey Amerika'da, bazı Karayip Adaları'nda ve Güney Amerika sahillerinin küçük bir kısmında sömürgeler elde etmekte gecikmediler. Portekiz Brezilya'yı sömürgeleştirdi. Bu olay Avrupa ülkelerinin, Amerika kıtasını dramatik bir şekilde işgalinin de başlangıcı oldu. Avrupa ülkeleri birbirleriyle savaşmaktan yorgun düşmüştü. Bubonik veba salgınında ölen insanlar nedeniyle azalan nüfus yeni yeni toparlanmaktaydı. Bunca savaşlara ve felaketlere rağmen, 1400'lü yıllardaki umulandan fazla büyüme ve toparlanma yaşanmaktaydı.Keşiflerden sonra tüm Batı Yarıküre Avrupa ülkelerinin egemenliği altına girmişti. Böylesine bir istila, Yeni Dünya'nın arazi yapısında, fauna ve florasında, buralarda yaşayan toplumlarda çok derin etkiler ve değişiklikler yarattı. 19. yüzyılda 50 milyon Avrupalı Amerika'ya göç etti. Hayvanların, bitkilerin, kültürlerin, nüfusun (köleler dahil), bulaşıcı hastalıkların ve hatta fikirlerin, Avrupa, Amerika ve Avrasya kıtaları arasında çok büyük hız ve ölçekte hareket etmesi, bu olayların da Kolomb'un Amerika keşfinden sonra gerçekleşmesi yüzünden, 1492'den sonraki döneme Kolomb Değişimi (Columbian Exchange) dönemi adı verilmiştir.

Antlaşmalar listesi

Antlaşmalar listesi. devletler, ordular, hükûmetler ve kabileler arasında tarih boyunca yapılmış antlaşma, pakt ve önemli sözleşmeleri içerir.

Diğer diller

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.