2014 Avrupa Parlamentosu seçimleri

2014 Avrupa Parlamentosu seçimleri, Avrupa Birliği üyesi ülkelerde 22 - 25 Mayıs 2014 tarihlerinde Avrupa Parlamentosu'nun 751 sandalyesini doğrudan belirlemek için 8. kez yapılacak olan seçimlerdir.

Seçimler Avrupa Birliği'ne üye 28 ayrı ülkede yapılacak ve ilk kez üye ülkelerin sandalye dağılımı, Lizbon Antlaşması'nda öngörülen şekliyle geçerli olacak. Farklı siyasi görüşte birçok parti, grup ve blok bu seçimlere katılacak. Kimi üye ülkede aynı zamanda yerel seçimler de gerçekleşecek.

5 yılda bir düzenlenen seçimlerde her AB vatandaşı kendi öz ülkesinde veya yaşamakta olduğu başka bir AB ülkesinde oy kullanma hakkına sahiptir. Ancak bu seçimlerde her ülkenin kendi ulusal yasası geçerlidir. Bu yüzden oy kullanma yaşı, zorunluluğu, oy barajı, hatta seçimin yapılacağı günün belirlenmesi gibi yöntem farklılıkları vardır. İlk Avrupa Parlamentosu seçimi 1979 yılında, son olarak da 2009'da gerçekleşmiştir.

Yurt dışında da sandıklar açılacağı için Türkiye'de oy kullanılabilecektir. Örneğin Bulgaristan vatandaşları için bir sandık İstanbul'da açılacaktır[1].

2014 Avrupa Parlamentosu seçimleri
Avrupa Birliği
Haziran 2014

Avrupa Parlamentosu'nin 751 sandalyesi için
  Birinci parti İkinci parti Üçüncü parti
  No image No image No image
Lider Temsili bir lider yok Temsili bir lider yok Temsili bir lider yok
Parti Avrupa Halk Partisi Avrupa Sosyalist Partisi Avrupa Liberal Demokrat ve Reform Partisi
Son seçim 265 koltuk ve 8 gözlemci 183 koltuk ve 5 gözlemci 84 koltuk ve 0 gözlemci

  Dördüncü parti Beşinci parti Altıncı parti
  No image No image No image
Lider Temsili bir lider yok Temsili bir lider yok Temsili bir lider yok
Parti Avrupa Yeşil Partisi Avrupa Muhafazakarları ve Reformistler İttifakı Avrupa Solu Partisi
Son seçim 55 koltuk ve 2 gözlemci 54 koltuk ve 1 gözlemci 35 koltuk ve 0 gözlemci

  Yedinci parti
  No image
Lider Temsili bir lider yok
Parti Özgürlük ve Demokrasi Avrupası
Son seçim 30 sandalye ve 0 gözlemci

European Union

Adaylar

Seçimlere bağımsız milletvekili adayların yanı sıra birçok farklı görüşte parti katılmaktadır. Ancak bu partilerin resmi veya fiili (temsili) bir lideri yoktur. AP milletvekilleri şu anda yedi farklı ana gruplaşma altında toplanmış durumdadır.

Kaynakça

  1. ^ Централна избирателна комисия (Bulgarca)
Almanya Korsan Partisi

Alman Korsan Partisi (Almanca: Piratenpartei Deutschland; kısaca: PIRATEN) Alman bir siyasî partidir. İsveç'te kurulan Piratpartiet'ten esinlenerek 10 Eylül 2006'da Berlin'de kurulmuştur. Uluslararası Korsan Parti Hareketi'nin bir parçası ve Pirate Parties International üyesidir. Üyelerin yaş ortalaması Nisan 2012'de 40 olarak belirlenmiştir.

Podemos

Podemos (Türkçe: Yapabiliriz), İspanya'da 2014 tarihinde, eşitsizlik ve yolsuzluklardan dolayı 2011-2012 protestoları sonucunda kurulmuş sol bir siyasî partidir. Genel sekreterliğini Pablo Iglesias Turrión yapmaktadır. Podemos, Avrupa'da yaşanan ekonomik kriz, işsizlik ve eşitsizliği çözmek için arayışta olduğunu söyleyen sol popülist bir partidir. Podemos kemer sıkma önlemlerine ve Lizbon Antlaşması'nın maddelerini kısmaya çalışan bir partidir. "Halkçı" kelimesi bazen siyasi rakipler tarafından aşağılamak amacıyla kullanılmaktadır.

Podemos, üye sayısı bakımından Halk Partisi'nden (HP) sonra ikinci büyük partidir. Üye kayıtlarının açılmasından sonraki ilk yirmi günlük sürede 100.000 kişinin desteğini alarak parti üye sayısı bakımından üçüncü siyasi güç haline gelmeyi başarmış ve şu anda 480.000'den fazla üyesiyle üye sayısı bakımından ikinci büyük partidir.

Kuruluşundan dört ay sonra 2014 Avrupa Parlamentosu seçimlerine katılmış ve oyların %7,98'lik kısmını (1.200.000 oy) alarak 5 temsilcilik kazanmış ve İspanya'nın oy sayısı bakımından dördüncü büyük partisi haline gelmiştir. 20 Aralık 2015 tarihinde yapılan genel seçimlerde %21 oy alarak 350 sandalyenin 69'unu alarak meclisteki üçüncü büyük parti olmuştur. 9 Mayıs 2016'ta Podemos, Birleşik Sol, Equo ve diğer küçük sol partilerle siyasi ittifaklık yapmıştır.

Diğer diller

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.