1974 Yugoslavya Anayasası


1974 Yugoslavya Anayasası, Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti'nin 21 Şubat 1974 tarihinde yürürlüğe giren dördüncü ve son anayasası.

1974 Yugoslavya Anayasası
Constitution of SFR Yugoslavia 1974
1974 Yugoslavya Anayasası
Onaylanma 21 Şubat 1974
Kaldırılma Eylül 1990
İsteyen Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti hükümeti
Konu Anayasa

Hakkında

1974 Yugoslavya Anayasası, 406 adet orijinal olarak hazırlanan içeriği ile dünyanın en uzun anayasaların biriydi. Bu ayrıntılı dil, ülkede uygulanan özyönetim modelinin merkezi devlet müdahalesinden korunması amacıyla kullanılmıştı. Anayasa, ülkedeki federal meclisi özyönetim sisteminin en yüksek ifadesi olarak adlandırmıştır. Buna anayasaya göre iktidar, yerel emek ve siyasi örgütler ile başlayan bir prosedür izler. Bu organlar daha sonra il ve cumhuriyet düzeyinde üyeler seçer.[1]

Anayasa, Eylül 1990'da resmen yürürlükten kaldırıldı.

Kaynakça

  1. ^ Glenn E. Curtis. Political Innovation and the 1974 Constitution. Yugoslavia: A country study, Federal Research Division of the Library of Congress of the USA, Aralık 1990.
Kosova Savaşı

1998-1999 Kosova Savaşı, Yugoslavya Federal Cumhuriyeti ordusunun, bağımsızlık isteyen Kosova Kurtuluş Ordusu’na ve bu örgüt yanında yer alan milis güçlerine karşı yürüttüğü operasyon ve buna karşı NATO'nun başlattığı müdahaledir.

NATO'nun Yugoslavya'ya karşı hava saldırılarına başlamasıyla, Yugoslavya kimliği altında Sırp ordusu ve milis güçleri tarafından Kosovalı Müslüman sivillere karşı etnik temizlik girişimi başlatılmıştır.1998-1999 Kosova Savaşı'nın aşamaları aşağıdaki başlıklarda toplanabilir.

28 Şubat 1998 - 24 Mart 1999: Başını Arnavutların çektiği ayrılıkçı Kosova güçleri ile düzenli Yugoslavya ordusu birlikleri arasındaki çarpışmalar.

24 Mart 1999 - 10 Haziran 1999: NATO’nun Yugoslavya’yı bombalaması.

Titoizm

Titoizm 1948 yılında, yeni bir doktrin olarak Stalin tarafından zorla dayatılan dünya komünizmi anlayışına bir tepki olarak, Yugoslavya'nın komünist lideri J.B, Tito tarafın­dan geliştirilen ve komünizmi, sosyalist ülkelerin ulusal ba­ğımsızlıklarını kazanmalarına katkıda bulunan bir ideoloji ola­rak gören, ulusal komünizmin teorisi ve uygulamasıdır.

Yugoslavizm

Yugoslavizm Yugoslavya Krallığı döneminde bir Slav birleştirmeciliği olarak düşünülen, ardından kurulan Yugoslavya SFC'de sosyalist vatanseverlik anlamına getirilen terim.

Yugoslavya Komünistler Birliği

Yugoslavya Komünistler Birliği (Sırp-Hırvatça: Savez komunista Jugoslavije, Савез комуниста Југославије, SKJ; Slovence: Zveza komunistov Jugoslavije; Makedonca: Сојуз на комунистите на Југославија), 1952'den önce Yugoslavya Komünist Partisi (Sırp-Hırvatça: Komunistička partija Jugoslavije, Slovence: Komunistična partija Jugoslavije, Makedonca: Комунистичка партија на Југославија, Komunistička partija na Jugoslavija), 1919 yılında Sırp, Hırvat ve Sloven Krallığı'nda Yugoslavya Komünist Partisi adıyla kurulan parti, 1945-1990 yılları arasında Yugoslavya'nın tek yasal siyasi partisi olarak ülkeyi yönetti.

Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti

Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti (Sırp-Hırvatça: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija; Kiril Sırpça, Makedonca: Социјалистичка федеративна република Југославија; Slovence: Socialistična Federativna Republika Jugoslavija; Arnavutça: Republika Socialiste Federative e Jugosllavisë; Macarca: Jugoszláv Szocialista Szövetségi Köztársaság), Balkanlar'da II. Dünya Savaşı'ndan sonra kurulan ve 1992 yılına kadar hüküm süren sosyalist federal cumhuriyet. Devletin bulunduğu alanda bugün Bosna-Hersek, Sırbistan, Hırvatistan, Makedonya, Karadağ, Slovenya ve Kosova bulunur.

Savaş öncesi ülkenin kurulduğu topraklarda Yugoslavya Krallığı bulunuyordu. Krallık yıkıldı. Ülke adını 1943 yılında Demokratik Federal Yugoslavya, 1946'da Yugoslavya Federal Halk Cumhuriyeti ve nihayetinde 1963 yılında Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti olarak değiştirdi.

Cumhuriyetin ilk başkanı Josip Broz Tito'dur. Ülke Soğuk Savaş döneminde Sosyalist olmasına rağmen tarafsız bir politika izlemiştir ve Bağlantısızlar Hareketi'nin kurucu üyelerinden biri olmuştur.

Yükselen etnik milliyetçilik hareketi 1980'li ve 90'lı yıllarda YSFC'nin üye ülkelerinin bağımsızlık talep etmelerine yol açtı. Bu hareketin gittikçe güçlenmesi ve Zenofobi'nin ortaya çıkmasıyla ülkede uzun yıllar huzursuz bir ortam vardı. 1991 yılında Sovyetler Birliği'nin dağılması ve bu dağılma sonucu yaşanan Doğu Bloku'nın çözülmesi devresinde ülkede Yugoslavya iç savaşları yaşandı ve bu süreç sonucunda ülke parçalandı. Parçalanma, özerk cumhuriyetlerin var olan sınırları doğrultusunda gerçekleşti.

Üniter Ulusal Kurtuluş Cephesi

Üniter Ulusal Kurtuluş Cephesi (Sırp-Hırvatça: Jedinstveni narodnooslobodilački front; JNOF), Ulusal Kurtuluş Cephesi ya da Halk Kurtuluş Cephesi, II. Dünya Savaşı yıllarında Yugoslavya Cephesi'ne ait anti-faşist politik ve askeri cephe.Yugoslavya Komünistler Birliği'nin liderlik ettiği hareket, işgal altındaki yerlerde bulunan tüm krallık karşıtı, cumhuriyetçi, federalist ve solcu organizasyonları Yugoslavya Krallığı'na karşı tek çatı altında toplamıştır. Politik yapısı itibarıyla birleştirici ve geniş kapsamlı bir organizasyon olmuştur.

Diğer diller

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.