Öğrenci yurdu

Öğrenci yurdu veya kısaca yurt; öğrencilerin eğitim süresince topluca konakladığı tesisler. Yurtlar genellikle ailesinden farklı bir şehirde ikamet eden öğrenciler tarafından kullanılır. Yurt öğrencileri genellikle üniversite öğrencisidir. Yurtlar okulun bir parçası olabileceği gibi, özel de olabilirler.

KYK Yenişehir Erkek Öğrenci Yurdu, Mersin geniş görünüm
Mersin Üniversitesi Çiftlikköy Kampüsü içerisinde yer alan devlet erkek öğrenci yurdu kompleksinden bir görünüm.
2016 Adana öğrenci yurdu yangını

29 Kasım 2016 Adana öğrenci yurdu yangını, Aladağ Faciası veya Adana Aladağ Yangın Faciası, Adana'nın Aladağ ilçesi Sinanpaşa Mahallesi'nde bulunan ve 200 öğrencinin kaldığı Aladağ Tahsil Çağındaki Talebelere Yardım Derneği Orta öğretim Kız Öğrenci Yurdunda elektrik kontağından çıkan yangın.

Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi

Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Adana'da 2011 yılında kurulan bir devlet üniversitesidir.

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 31 Mart 2011 yılında çıkardığı 6218 Sayılı Kanunla kurulmuştur. Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi, Denizcilik Fakültesi, Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi, İşletme Fakültesi, Turizm Fakültesi olmak üzere 9 fakültesi, Yabancı Diller Yüksekokulu ve Sosyal Bilimler Enstitüsü ile Fen Bilimleri Enstitüsünden oluşmaktadır.Rektörlüğüne 6 Aralık 2011 tarihinde Prof. Dr. Adem Ersoy atandı.Aralık 2015 tarihinden itibaren Prof. Dr. Aykut Gül Vekil Rektör olarak görev yapmaktadır.Ağustos 2016 tarihinden Prof. Dr. Mehmet Tümay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından rektör olarak atanmıştır.Şu anda 3 küçük yerleşkede eğitim vermektedir. Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Yeşiloba Yerleşkesinde, YADYO Kurttepe Yerleşkesinde ve geri kalan fakülteler Ziyapaşa Yerleşkesinde eğitim vermektedir. 2017 eğitim yılı başlangıcında Sarıçam Kampüsünde eğitime devam edecektir.Üniversitenin adı 2019 yılında Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi olarak değiştirilmiştir.

Artvin Çoruh Üniversitesi

Artvin Çoruh Üniversitesi, 5662 Sayılı, "Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanununda ve Yükseköğretim Kurumları Öğretim Elemanlarının Kadroları Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Genel Kadro ve Usulü Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye Ekli Cetvellerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunla kurulan ve 28 Mayıs 2007 tarihinde Ahmet Necdet Sezer tarafından onaylanan, yeni üniversitelerden bir tanesidir. Artvin ilinde bulunmaktadır. Üniversitenin kurulmasına ilişkin karar 26536 sayılı resmî gazetede yayınlanmıştır.

Ocak 2017'de, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından üniversite rektörlüğüne Prof. Dr. Fahrettin Tilki atandı.

Aşağıışıklar, Manavgat

Aşağıışıklar, Antalya ilinin Manavgat ilçesine bağlı bir mahalledir.

Ersen Gömleksizoğlu

Ersen Gömleksizoğlu Türk mimar. Türkiye mimarlık tarihinde önemli bir yere sahip olan Tandoğan Öğrenci Yurdu’nu tasarlamıştır.

Bir süre İller Bankası’nda çalışan Ersen Gömleksizoğlu, sonraları Şevki Vanlı ile bir ortaklık kurdu. Bu mimari ortaklığın sonucu olarak Ulusal Mimarlık Ödülleri’ni kazanan Merkez Bankası Bursa Binası ve Tandoğan Öğrenci Yurdu gibi yapılar ortaya çıkmıştır. Ankara’nın Tandoğan bölgesinde Milli Savunma Bakanlığı için tasarladığı; 1966 ile 1967 yıllarında inşa edilen Tandoğan Öğrenci Yurdu döneminin önemli bir örneğidir.

Gasometer, Viyana

Gasometer, Viyana'nın Simmering ilçesinde bulunan 1896 yılından kalma o zamanki gaz tankları. Birbirinin benzeri dört ayrı yapıdan oluşan tanklar, 1999'dan 2001 yılına kadar süren kapsamlı bir inşaat projesiyle bir eğlence merkezi, konut kompleksi, bir öğrenci yurdu ve bir organizasyon-tertip salonuna dönüştürülmüştür.

Binalar ilk günden itibaren, büyüklükleri ve çok uzaklardan görülebilmeleri sebebiyle Simmerling'in sembolü olmuşlardır. Yeniden düzenlenmeyle beraber, tüm Dünya'dan turistlerin ve mimari bilirkişilerin ziyaret ettiği turistik bir unsur haline gelmiştir.

Göynük

Göynük, Bolu ilinin güneybatı kısmında yer alan yedi mahalle ve altmış altı köy barındıran ‘şeker fasulyesi’, ‘uğut marmelatı’, ‘tokalı örtüleri’ ve ‘tahta oymacılık eserleri’ ile ünlü bir ilçesidir. 20. yüzyıl başlarına ait eski Türk evleri bakımından zengin olan ilçe sahip olduğu 137 adet tarihî konut, 21 cami, türbe, çeşme, hamam, kule ve hazire olmak üzere toplam 158 adet sivil mimari eser sebebiyle "Kentsel SİT Alanı" ilan edilmiştir. İlçede ayrıca 14. yüzyılda Gazi Süleyman Paşa tarafından inşa ettirilen tarihi cami, hamam ve konak da bulunmaktadır.

Kozyörük, Malkara

Kozyörük, Kozyörük, Marmara bölgesinin Trakya kısmında yer alan küçük bir yerleşim yeridir. Tekirdağ ili, Malkara ilçesine bağlı olan belde, 5 cadde ve 40 sokaktan oluşmaktadır. Mahalle Malkara – Hayrabolu yolu üzerinde olup, güneyindeki Malkara’ya 18 km, kuzeyindeki Hayrabolu’ya 26 km, yönetsel olarak bağlı olduğu Tekirdağ il merkezine de 78 km mesafededir. Halkın yaklaşık %70’i tarım ve hayvancılık ile uğraşmakta olup, kalan %30’u ise işletme sahibi, esnaf, işçi ve memurdur. Makinalı tarım oldukça yaygındır. Hayvancılık hem niteliksel hem de niceliksel olarak iyi bir potansiyele sahiptir.Ayrıca Tarımsal Kalkinma ve Tarim Kredi olmak üzere iki adet kooperatif bulunmaktadir.Tarım dışı istihdam imkanının düşük olması sebebi ile belde genç nüfusu göç etmekle birlikte, emekliler için cazip bir yerleşim yeridir ve bu yönde göç almaktadır. Gelir dağılımı genelde iyi düzeydedir. Evsahipliği oranı bir hayli yüksektir. Özel araba sahipliği %85 civarındadır. Okuma yazma oranı %99’larda, doğurganlık oranı %5’lerde olup, ortalama hane büyüklüğü 3,8 dir. Haftanın Cuma günleri pazar kurulan mahallede güvenlik hizmeti Jandarma tarafından sağlanmaktadır. Kozyörük Belediyesi, 6360 sayılı kanunla kapatılmıştır. 30 Mart 2014 Mahalli İdareler Genel Seçimleri ile muhtar Hasip Top seçilmiştir.

Bünyesinde çok sayıda market, eczane, manav, halı saha, ilk ve orta okul, aile sağlık merkezi, öğrenci yurdu, sanayi sitesi, tekstil fabrikasi, nalbur ve benzer fasiliteler mevcuttur.

Koçarlı

Koçarlı, Ege Bölgesi'nde Aydın ilinin bir ilçesidir.

Aydın'a 24 km uzaklıktadır, son on yılda köyden göç eden kişi sayısı artmıştır. İlçeye Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından öğrenci yurdu kazandırılmıştır. Yüksek okulu vardır. Ancak ilçeye bağlı Çakmar köyündedir.

Osmanlı İmparatorluğunun son zamanlarında bucak olan Koçarlı belediyelik iken Cumhuriyet İdaresinde yürürlüğe giren 1580 sayılı Kanun gereğince belediye kurulması için aranan nüfus şartı ve Koçarlı’nın o günkü nüfusunun da 2000’in altında olması nedeniyle bucak merkezi köy olmuş ve 1946 yılına kadar köy olarak kalmıştır. 1 Nisan 1946 yılında ilçe olmuş ve belediye teşkilatı kurulmuştur.

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi ya da kısaca DPÜ, Türkiye'nin Kütahya ilinde bulunan devlet üniversitesi.

Üniversite, daha önce Anadolu Üniversitesine bağlı olan Kütahya İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve Kütahya Meslek Yüksekokulunun, yeni kurulan dört fakülte ve iki enstitü ile Dumlupınar Üniversitesi adı altında birleştirilmesiyle 1992 yılında kurulmuştur.

Üniversitenin il merkezindeki Evliya Çelebi ile ilçelerindeki Simav Dr. İbrahim Naci Eren ve Tavşanlı Yerleşkeleri'nin yanı sıra, Kütahya'nın 10 ilçesinde fakülte ve meslek yüksekokullarının binaları bulunmaktadır.

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi, TÜBİTAK'ın 2017'de hazırladığı Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi'nde 39. sırada yer almaktadır.Ayrıca Kütahya Dumlupınar Üniversitesi, Avrupa Üniversiteler Birliği ve ADIM Üniversiteleri topluluklarının üyelerindendir.

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Evliya Çelebi Yerleşkesi

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Evliya Çelebi Yerleşkesi, Kütahya Dumlupınar Üniversitesinin en büyük ve merkez yerleşkesidir.

Kütahya il merkezinde yer alan Evliya Çelebi Yerleşkesi, 7 bin 500 dekarın üzerinde bir alana sahiptir. Yerleşke Osmanlı-Selçuklu mimari felsefesi üzerine kurulmuştur. Yerleşke içinde Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesine ait binalar da bulunmaktadır.

Misafirhane

Misafirhane ve konukevi, geçici olarak barınma hizmeti veren bina. Türkçede çoğunlukla devlet kurumlarının kendi personeli ve ailelerine kısa süreliğine tahsis ettiği tesisler için kullanılır. Bunun yanı sıra zaman zaman öğrenci yurdu, bazen de kadın sığınma evi anlamında kullanılır. Bazı Batılı ülkelerde konukevi kavramının karşılıkları pansiyon anlamında kullanılır.

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi, Türkiye'nin Niğde ilinde bulunan bir devlet üniversitesi. 3 Temmuz 1992 tarih ve 3837 sayılı kanunun ek 22. maddesine göre 11 Temmuz 1992 tarihinde Niğde Üniversitesi adıyla kuruldu. Ağustos 2016'da üniversiteye Ömer Halisdemir'in adı verildi.Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi, bünyesindeki 11 Fakülte, 3 Yüksekokul, 6 Meslek Yüksekokulu, 4 Enstitü ve 1 Konservatuvarıyla, 960 akademik ve 507 idari personel ile 28 binin üzerinde öğrenciye eğitim-öğretim vermektedir.

Tandoğan Öğrenci Yurdu

Tandoğan Öğrenci Yurdu Ankara'nın Çankaya ilçesindeki Tandoğan Meydanı’nda yer alan bir öğrenci yurdudur. Türk Silahlı Kuvvetleri Eğitim Vakfı’na ait olan bina şu anda karma öğrenci yurdu olarak kullanılmaktadır. Ersen Gömleksizoğlu ve Şevki Vanlı tarafından tasarlanmış olan bu yapının Türkiye mimarlık tarihinde önemli bir yeri vardır.1967 yılında Milli Savunma Bakanlığı’nın açtığı yarışmayı kazanan Ersen Gömleksizoğlu ve Şevki Vanlı’nın tasarladığı yapı 400 öğrenci kapasiteli olarak inşa edildi.

Ufuk Üniversitesi

Ufuk Üniversitesi, Türkiye Trafik Kazaları Yardım Vakfı tarafından kurulan, Ankara'da, Konya-Eskişehir yolunda hastane binasının bulunduğu Balgat kampüsünde ve İncek'teki kampüsünde hizmet vermektedir. Tıp Fakültesi ve Sağlık Meslek Yüksek Okulları Balgat Kampüsü'nde, diğer bölümleri İncek Kampüsü'nde bulunmaktadır. Tıp Fakültesi için Balgat’ta 260 yataklı Dr. Rıdvan Ege Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi hizmete girmiştir. İncek Dr. Rıdvan Ege Kampüsünün içinde Dr. Muhittin Ülker Kız Öğrenci Yurdu bulunmaktadır.

Yerleşke

Yerleşke ya da yabancı dil kökenli karşılığıyla kampüs. ya da kampus, Bir üniversitenin genellikle kent dışında derslik, öğrenci yurdu gibi her türlü yapı ve etkinlik alanlarıyla toplu bir biçimde bulunduğu yer.Kampüs sözcüğü Türkçeye Fransızcadan girmiştir.

"Kampüs" sözcüğü, 19. yüzyılda İtalyanca’daki "campo" sözcüğünün değişimi ile ortaya çıkmıştır. Sözcük, üniversitenin merkezini ve alanını gösteren bir kelime olarak şekillenmiş, – "piazza" sözcüğü gibi – açık, kamu alanını tanımlamaktadır.

Kortan'a göre ise "kampüs" sözcüğü, özgün ilk olarak ABD’de 18. yüzyılın ikinci yarısında Princeton'da kullanılmış olup kolej veya üniversite binaları arasındaki açıklık olarak tanımlanmaktadır.

Artık yerleşke sözcüğü yalnız üniversitenin alanları olarak değil geniş alana sahip tüm kurumlar için kullanılmaktadır.

Yomra

Yomra, 19 Haziran 1957 yılında 7033 sayılı kanunla ilçe haline dönüştürülmüş, 4 Nisan 1959 tarihinde Trabzon ilinin ilçesi olmuş ve fiilen ilçe teşkilatı kurulmuştur. Yomra ilçesinin ilk adı Durana’dır. İlçeye ilk yerleşenler tarafından bu isim verilmiştir. İlçe yeni adını içinde yetişmekte olan Yomra adlı meşhur bir elmadan almıştır.

Yomra ilçesinin Büyükşehir yasasıyla birlikte köy tüzel kişilikleri sona ermiş olup 25 mahallesi bulunmaktadır. Oymalıtepe, Kaşüstü gibi belde belediyelikleri nüfusu 2 binin üzerinde olmasına rağmen kanunla kapatılmıştır.

İlçe, Trabzon merkezine 10 km uzakta, havalimanı ve Karadeniz Teknik Üniversitesi'ne 7 km uzaklıktadır.

İlçenin kuzeyinden geçen sahil yolu ile trafiğin ilçe merkezinde yoğunlaşmasının önüne geçilmiştir. Böylece ilçe trafik yönünden rahata kavuşmuştur.

İlçe sınırları içerisinde; Novotel (5 Yıldız), Saylamlar Otel (4 Yıldız), Sandal Otel (3 Yıldız), Trabzon Adalet Sarayı, Dünya Ticaret Merkezi, dünyaca ünlü birçok otomobil firmasının satış ve servisleri, mobilyacılar sitesi, balık çiftlikleri, Cevahir Outlet AVM, Deepomar AVM, Trabzon AVM, Petrol Ofisi, Shell, Bp, Opet istasyonları ve Petrol Ofisi Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu akaryakıt depolama merkezi bulunmaktadır.

Ayrıca Trabzon'un ilk vakıf üniversitesi olan Avrasya Üniversitesi'nin kampüsü, Kredi Yurtlar Kurumu'nun 4 bin kişilik öğrenci yurdu ve Türkiye'nin en büyük jimnastik salonu da bulunmaktadır.

İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi

İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi İstanbul, Türkiye'de 2010 yılında Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) tarafından kurulmuş bir vakıf üniversitesidir. Şehrin merkezinde bulunan kampüsü ve güçlü akademik kadrosuyla İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi, öğrencilerine uluslararası düzeyde kaliteli bir eğitim, küresel vizyon ve kendini gerçekleştirmek için eşsiz bir fırsat sunuyor.

Gerçek bir vakıf üniversitesi olan İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi, tüm öğrencilerine farklı oranlarda burs imkanı sunuyor. İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi, Altunizade ve Ümraniye Yerleşkelerinde, 3 fakülte çatısı altında 12 bölümle akademik etkinliklerini sürdürüyor. Felsefe, Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih, Psikoloji, Mütercim-Tercümanlık (İngilizce), Mütercim-Tercümanlık (Arapça), Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler (İngilizce), Ekonomi (İngilizce), Sosyal Hizmet, İslam ve Din Bilimleri ve Uluslararası İlahiyat bölümleri bulunan üniversite, eğitimde disiplinler arası yaklaşımı benimsiyor.

Şevki Vanlı

Şevki Vanlı (d. 1926, Konya - ö. 29 Temmuz 2008, Ankara), mimar.Galatasaray Lisesi'ni bitirdikten sonra, Floransa Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi'nden 1954 yılında mezun oldu. Doktorasını verdikten sonra serbest mimar olarak çalışmaya başlayan Vanlı, Ankara'ya yerleşti. Öğrencilik yıllarında ünlü İtalyan mimarlar Giovanni Michelucci, Edoardo Detti ve Alessandro Ricci ile yakınlık kurdu. Bir süre Ersen Gömleksizoğlu‎ ile mimarlık çalışmalarını yürüttü. Bu mimari ortaklığın sonucu olarak Ulusal Mimarlık Ödülleri’ni kazanan Merkez Bankası Bursa Binası ve Tandoğan Öğrenci Yurdu gibi yapıları tasarladı. Ankara’nın Tandoğan bölgesinde Milli Savunma Bakanlığı için tasarladığı; 1966 ile 1967 yıllarında inşa edilen Tandoğan Öğrenci Yurdu Türkiye mimarlık tarihinin önemli bir örneğidir.Meslek yaşamının ilk yıllarından itibaren çeşitli mesleki dergilerde yazılar yazdı. Mimarlar Odası'nda 1959-1969 yılları arasında genel sekreterlik, başkanvekilliği, yönetim kurulu üyeliği görevlerinde bulundu. 1969-1975 yılları arasında Türkiye'deki ilk Uydu kent OR-AN sitesinin kuruculuğunu yaptı.1986 yılında mimarlık eğitiminin okul sonrasında da sürdüğü inancıyla Şevki Vanlı Mimarlık Vakfı'nı kurdu. Vakfa kaynak sağlamak amacıyla "Türkiye'de ilk kır kulübü" uygulamasını başlattı. Uygulanmamış önemli projeleri arasında, Milli Kütüphane (1968), Aydın Ziraat Bankası (1969) ve Cezayir Ulusal Kültür Merkezi (1984-1986) bulunmaktadır. Son dönemde Rusya Federasyonu'nda 2008 Eylül'ünde gerçekleştirilecek olan T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı programı çerçevesinde Türk mimarlığının temsil edilmesi için kapsamlı mimarlık etkinlikleri düzenlenmesi üzerine çalışmıştı.

Konaklama

Diğer diller

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.