Zona kohore

Brezi i kohës është një rajon në Tokë që ka një kohë standarde uniforme për qëllime ligjore, tregtare dhe shoqërore. Është e përshtatshme për zonat në komunikim të ngushtë tregëtar apo të tjera për të mbajtur të njëjtën kohë, kështu që zonat kohore priren të ndjekin kufijtë e vendeve dhe nënndarjet e tyre.

Shumica e zonave kohore në tokë përcaktohen nga Koha Universale e Koordinuar (UTC) me një numër të plotë ore (UTC-12 UTC +14), por disa përcaktohen edhe 30 30 ose 45 minuta.

Standard time zones of the world
Harta e zonave kohore të botës

Lista e zonave kohore sipas UTC

Këto shembuj japin kohën lokale në vende të ndryshme rreth botës kur koha verore nuk është në efekt:

Zona kohore Shembuj vendesh Shembuj vendesh që përdorin kohën verore
UTC−12:00 Ishujt Baker, Ishujt Howland (të dy të pabanuar)
UTC−11:00 Samoa Amerikane, Niue
UTC−10:00 Shtetet e Bashkuara (Hawaii) Shumica e Polinezisë Franceze, Shtetet e Bashkuara (Ishujt Aleutian)
UTC−09:30 Ishujr Marquesas
UTC−09:00 Ishujt Gambier Shtetet e Bashkuara (shumica e Alaskës)
UTC−08:00 Kanadaja (shumica e British Columbia), Meksika (Baja California), Shtetet e Bashkuara (Kalifornia, shumica e Nevadës, shumica e Oregonit, Washington)
UTC−07:00 Kanadaja (British Columbia verilindore), Meksika (Sonora), Shtetet e Bashkuara (Arizona) Kanadaja (Alberta), Meksika (Chihuahua), Shtetet e Bashkuara (Colorado)
UTC−06:00 Kanadaja (pothuajse gjithë Saskatchewan), Kosta Rika, Salvadori, Ekuadori (Ishujt Galapagos), Guatemala, Hondurasi, shumica e Meksikës, Nikaragua Kanadaja (Manitoba), Shtetet e Bashkuara (Illinois, shumica e Teksasit)
UTC−05:00 Ekuadori, Xhamajka, Panamaja, Peruja Kanadaja (shumica e Ontarios, shumica e Kuebekut), Haiti, Kolumbia, Kuba, Shtetet e Bashkuara (shumica e Floridës, Georgia, Massachusetts, shumica e Miçiganit, shumica e Indianës, Nju Jorku, North Carolina, Ohio, Washington, D.C.)
UTC−04:30 Venezuela
UTC−04:00 Bolivia, Brazili (Amazonas), Kili, Republika Dominikane, Kanadaja (Nova Scotia), Porto Riko, Trinidad dhe Tobago
UTC−03:30 Kanadaja (ishujt e Newfoundlandit)
UTC−03:00 Argjentina, Paraguaji Brazil (Distriktet Federale, Rio de Janeiro, Sao Paulo), shumica e Groenlandës, Uruguaji
UTC−02:00 Brazili (Fernando de Noronha),
UTC−01:00 Portugalia (Ishujt Azore), Kepi i Gjelbër
UTC±00:00 Côte d'Ivoire, Ishujt Faroe, Gana, Islanda, Senegali Irlanda, Portugalia , Ishujt Kanare (Spanjë), Marok, Britania e Madhe, Sahara Perëndimore
UTC+01:00 Algjeria, Angola, Benini, Kameruni, Gaboni, Nigeri, Nigeria, Republika Demokratike e Kongos (pjesa perëndimore), Tunizia Austria, Belgjika, Bosnja dhe Hercegovina, Spanja, Kroacia, Republika Çeke, Danimarka, Gjermania, Hungaria, Italia, Libia, Malta, Kosova, Maqedonia, Franca, Namibia, Hollanda, Norvegjia, Polonia, Serbia, Sllovakia, Sllovenia, Suedia, Shqipëria, Zvicra
UTC+02:00 Egjipti, Malavi, Mozambiku, Afrika e Jugut, Suazilendi, Zambia, Zimbabve Bullgaria, Qipro, Estonia, Finlanda, Greqia, Izraeli, Letonia, Libani, Lituania, Moldavia, Palestina, Rumania, Siria, Turqia, Ukraina
UTC+03:00 Bjellorusia, Eritrea, Etiopia, Iraku, Jemeni, Jordania, Kenia, Madagaskari, Arabia Saudite, Sudani i Jugut, Sudani, Somalia, Tanzania, Uganda, Xhibuti
UTC+03:30 Irani
UTC+04:00 Abkhazia, Armenia, Azerbaixhani, Gjeorgjia, Mauritiusi, Omani, Rusia (Rusia Europeane), Sejshellet, Emiratet e Bashkuara Arabe
UTC+04:30 Afganistani
UTC+05:00 Kazakistani (pjesa perëndimore), Maldivet, Pakistani, Uzbekistani
UTC+05:30 India, Sri Lanka
UTC+05:45 Nepali
UTC+06:00 Kazakistani (shumica), Bangladeshi, Butani, Rusia (Uralet)
UTC+06:30 Birmania
UTC+07:00 Xhakarta, Rusia (Novosibirsku), Tailanda, Vietnami
UTC+08:00 Filipinet, Hong Kongu, Kina, Rusia (Krasnojarsku), Malajzia, Singapori, Taivani, shumica e Mongolisë, Australia perëndimore
UTC+08:45 Australia (Eucla)
UTC+09:00 Timori Lindor, Rusia (Irkutsku), Japonia, Korea e Veriut, Korea e Jugut
UTC+09:30 Australia (Territoret Veriore) Australia jugore
UTC+10:00 Rusia (Zabajkalski), Papua Guinea e Re, Australia (Queensland) Australia (New South Wales, Tasmania, Victoria)
UTC+10:30 Ishujt Lord Howe
UTC+11:00 Kaledonia e Re, Russia (Primorski), Ishujt Solomon
UTC+11:30 Ishujt Norfolk
UTC+12:00 Kiribati (Ishujt Gilbert), Fixhi, Rusia (Kamchatka) Zelanda e Re
UTC+12:45 Ishujt Chatham
UTC+13:00 Kiribati (Ishujt Feniks), Tonga, Tokelau Samoa
UTC+14:00 Kiribati (Ishujt Line)
Akuitania e Re

Akuitania e Re (frën: Nouvelle-Aquitaine) është një rajon administrativ i Francës në Jug-Perëndim të Francës reth Oqeanit Atlantik, në afërësi të Pireneve në kufi me Spanjën.

Auvernia-Rhône-Alpes

Fjala Auvernia-Rhône-Alpes (shqiptimi frëngjisht: [ovɛʁɲ ʁon alp] ( dëgjoni), oksitanishtja: Auvèrnhe Ròse Aups, arpitan: Ôvèrgne-Rôno-Ârpes) rrjedh që nga koha e mesme, dhe në anën tjetër që nga krijimi i regjionit Françes në vitin 2014 me formimin e rajonet Auvernia dhe Rhône-Alpes. Regjioni kufizohet me Italinë si dhe me Zvicrën.

Burgonja-Franche-Comté

Fjala Burgonja-Franche-Comté (frëngjisht: Bourgogne-Franche-Comté, arpitan: Borgogne-Franche-Comtât) rrjedh që nga koha e mesme, dhe në anën tjetër që nga krijimi i regjionit Françes në vitin 2014 me formimin e rajonet Burgonja dhe Franche-Comté. Regjioni kufizohet me Zvicrën.

Champagne-Ardenne

Champagne-Ardenne (shqip:Shampanjë Ardenë) është një rajon administrativ i Francës në verilindje të Francës. Rajoni përbëhet nga katër departamente, prefktura e rajonit është Châlons-en-Champagne.

Epërmet e Francës

Fjala Epërmet e Francës (frëngjisht: Hauts-de-France) rrjedh që nga koha e mesme, dhe në anën tjetër që nga krijimi i regjionit Françes në vitin 2014 me formimin e rajonet Nord-Pas-de-Calais dhe Pikardia. Regjioni kufizohet me Belgjikën .

Florida

Florida është një Shtet Federal në juglindje të ShBA-ve. Ky Shtet Federal është edhe i njohur si Sunshine State (Shteti dritë dielli). Fjala "Florida" vjen nga Gjuha Spanjolle dhe kuptohet si "plot me lule". Kryeqyteti i Floridës është Tallahassee.

Friesland

Friesland është një 12 provincat e Holandës me sipërfaqe 5748.74 km² dhe popullsi 647696 banorë. Leeuwarden është kryeqendra e provincës.

Illinois

Illinois është një Shtet Federal i Amerikës. Kryeqyteti i këtij shteti të federatës Amerikane është Springfield

Oksitania

Oksitania është një rajon administrativ i Francës, qyteti më i madh i rajonit është Tuluz.

Ora Verore e Evropës Qendrore

Vendet dhe territoret e mëposhtme përdorin Orën Verore të Evropës Qendrore (CEST) gjatë verës.

Shqipëria, rregullisht që nga viti 1974

Andorra, rregullisht që nga viti 1985

Austria, rregullisht që nga viti 1980

Belgjika, rregullisht që nga viti 1980

Bosnja dhe Hercegovina, rregullisht që nga viti 1983

Kroacia, rregullisht që nga viti 1983

Republika Çeke, rregullisht që nga viti 1979

Danimarka (metropolitane), rregullisht që nga viti 1980

France, rregullisht që nga viti 1976

Gjermani, rregullisht që nga viti 1980

Gjibraltari, rregullisht që nga viti 1982

Hungari, rregullisht që nga viti 1980

Itali, rregullisht që nga viti 1966

Liechtenstein

Luksemburgu, rregullisht që nga viti 1977

Malta, rregullisht që nga viti 1974

Monako, rregullisht që nga viti 1976

Mal të Zi, rregullisht që nga viti 1983

Netherlands (metropolitane), rregullisht që nga viti 1977

Norvegjia, rregullisht që nga viti 1980

Poloni, rregullisht që nga viti 1977

Republika e Maqedonisë, rregullisht që nga viti 1983

San Marino, rregullisht që nga viti 1966

Serbia, rregullisht që nga viti 1983

Sllovaki, rregullisht që nga viti 1979

Slloveni, rregullisht që nga viti 1983

Spanja (me përjashtim të Ishujt Kanare), rregullisht që nga viti 1974

Suedia, rregullisht që nga viti 1980

Zvicër, rregullisht që nga viti 1981

Vatikani, rregullisht që nga viti 1966CEST është përdorur në vitet 1993-1995 në Portugali dhe 1998-1999 në Lituani.

Overijssel

Overijssel është një 12 provincat e Holandës me sipërfaqe 3420.86 km² dhe popullsi 1137057 banorë. Zwolle është kryeqendra e provincës.

Rajoni i Pejës

Rajoni i Pejës (serbisht: Пећки округ or Pećki okrug) është njëri nga shtatë rajonet e Kosovës. Kryeqendra është Peja.

Rajoni i Prizrenit

Rajoni i Prizrenit (serbisht: Призренски округ, Prizrenski okrug) është njëri nga shtatë rajonet e Kosovës. Kryeqendra është qyteti i Prizrenit.

Tennessee

Tennessee është një Shtet Federal i Amerikës. Kryeqytet i Tenessee është Nashvile

Toskana

Toskana (italisht: Toscana) është një nga 20 rajonet e Italisë.

Toskana shtrihet midis Apenineve në veri dhe në lindje dhe Detit Tiren në perëndim.

UTC-4

UTC-4 është një zonë kohore, 4 orë pas UTC-së. Në Shtetet e Bashkuara dhe Kanada kjo quhet edhe Zona Kohore Standarte e Atlantikut (AST).

Virginia

Virginia është një Shtet Federal i Amerikës, Sipërfaqen e ka 105,711 km² dhe 7,39 Milion Banor (2003).

Zona Kohore e Evropës Qendrore

Zona kohore e Europës qëndrore përfshin pjesën më të madhe të Europës dhe është një orë para Kohës së Koordinuar Botërore (UTC) (UTC+1).

Shumica e vendeve Europiane kanë adoptuar përdorimin e orës verore (CEST) për të kursyer kohë gjatë verës (UTC+2).

Vendet dhe territoret e mëposhtme përdorin Orën Verore të Europës Qëndrore (CEST) gjatë verës.

Shqipëria, rregullisht që nga viti 1974

Andorra, rregullisht që nga viti 1985

Austria, rregullisht që nga viti 1980

Belgjika, rregullisht që nga viti 1980

Bosnja dhe Hercegovina, rregullisht që nga viti 1983

Kroacia, rregullisht që nga viti 1983

Republika Çeke, rregullisht që nga viti 1979

Danimarka (metropolitane), rregullisht që nga viti 1980

France, rregullisht që nga viti 1976

Gjermani, rregullisht që nga viti 1980

Gjibraltari, rregullisht që nga viti 1982

Hungari, rregullisht që nga viti 1980

Itali, rregullisht që nga viti 1966

Liechtenstein

Luksemburgu, rregullisht që nga viti 1977

Malta, rregullisht që nga viti 1974

Monako, rregullisht që nga viti 1976

Mal të Zi, rregullisht që nga viti 1983

Netherlands (metropolitane), rregullisht që nga viti 1977

Norvegjia, rregullisht që nga viti 1980

Poloni, rregullisht që nga viti 1977

Republika e Maqedonisë, rregullisht që nga viti 1983

San Marino, rregullisht që nga viti 1966

Serbia, rregullisht që nga viti 1983

Sllovaki, rregullisht që nga viti 1979

Slloveni, rregullisht që nga viti 1983

Spanja (me përjashtim të Ishujt Kanare), rregullisht që nga viti 1974

Suedia, rregullisht që nga viti 1980

Zvicër, rregullisht që nga viti 1981

Vatikani, rregullisht që nga viti 1966CEST është përdorur në vitet 1993-1995 në Portugali dhe 1998-1999 në Lituani.

Në gjuhë të tjera

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.