UTC+1

Timezones2011 UTC+1
UTC 01: Blu (dhjetor), portokalli (qershor), e verdhë (gjatë gjithë vitit), e kaltër - zonat e Detit

Si kohë standarde (gjatë gjithë vitit)

Si kohë standarde (Hemisfera veriore gjatë dimrit)

Si kohës standarde (Hemisfera jugore gjatë dimrit)

Për të kursyer kohën gjatë ditës (Hemisfera veriore gjatë verës)

Alderney

Akuitania e Re

Akuitania e Re (frën: Nouvelle-Aquitaine) është një rajon administrativ i Francës në Jug-Perëndim të Francës reth Oqeanit Atlantik, në afërësi të Pireneve në kufi me Spanjën.

Auvernia-Rhône-Alpes

Fjala Auvernia-Rhône-Alpes (shqiptimi frëngjisht: [ovɛʁɲ ʁon alp] ( dëgjoni), oksitanishtja: Auvèrnhe Ròse Aups, arpitan: Ôvèrgne-Rôno-Ârpes) rrjedh që nga koha e mesme, dhe në anën tjetër që nga krijimi i regjionit Françes në vitin 2014 me formimin e rajonet Auvernia dhe Rhône-Alpes. Regjioni kufizohet me Italinë si dhe me Zvicrën.

Burgonja-Franche-Comté

Fjala Burgonja-Franche-Comté (frëngjisht: Bourgogne-Franche-Comté, arpitan: Borgogne-Franche-Comtât) rrjedh që nga koha e mesme, dhe në anën tjetër që nga krijimi i regjionit Françes në vitin 2014 me formimin e rajonet Burgonja dhe Franche-Comté. Regjioni kufizohet me Zvicrën.

Champagne-Ardenne

Champagne-Ardenne (shqip:Shampanjë Ardenë) është një rajon administrativ i Francës në verilindje të Francës. Rajoni përbëhet nga katër departamente, prefktura e rajonit është Châlons-en-Champagne.

Epërmet e Francës

Fjala Epërmet e Francës (frëngjisht: Hauts-de-France) rrjedh që nga koha e mesme, dhe në anën tjetër që nga krijimi i regjionit Françes në vitin 2014 me formimin e rajonet Nord-Pas-de-Calais dhe Pikardia. Regjioni kufizohet me Belgjikën .

Friesland

Friesland është një 12 provincat e Holandës me sipërfaqe 5748.74 km² dhe popullsi 647696 banorë. Leeuwarden është kryeqendra e provincës.

Groningen (provincë)

Groningen është një 12 provincat e Holandës me sipërfaqe 2960.03 km² dhe popullsi 581192 banorë. Groningen është kryeqendra e provincës.

Limousin

Limousin (oksitanisht:Lemosin) është një rajon administrativ i Francës, përbëhet nga tri departamente, prefktura dhe qyteti më i madh i rajonit është Limoges. Rajoni gjendet tërësisht brenda Masivit qendrorë.

Lindja e madhe

Fjala Lindja e madhe (frengjisht Grand-Est, gjermanisht: Großer Osten) rrjedh që nga koha e mesme, dhe në anën tjetër që nga krijimi i regjionit Françes në vitin 2014 me formimin e rajonet Alsasa, Champagne-Ardenne dhe Lorena. Regjioni kufizohet me Gjermaninë, Luksemburgun, Belgjikën si dhe me Zvicrën.

Napoli

Napoli (në dialektin arbërisht të shqipes: Napulë), është një qytet Italian, kryeqytet i Provincës së Napolit dhe rajonit Kampania.

Napoli ndodhet në një pozitë pothuajse qendrore në gjirin e Napolit, midis Vezuvit dhe fushës vullkanike të Campi Flegrei. Ai është qyteti i tretë italian për nga popullsia pas Romës dhe Milanos, si dhe zemra e një nga zonave metropolitane më të populluara në Europë, dhe i katërti në prodhimin e përgjithshëm ekonomik të vendit, pas Torinos.

Themeluar në shekullin e tetë para Krishtit, ishte ndër qytetet hegjemonë të Magna Graecias, për shkak të lidhjeve të veçanta me Athinën, dhe ushtroi një ndikim të konsiderueshëm tregëtar, kulturor dhe fetar përreth popullatave italike duke u bërë qendër e filozofisë epikuriane në Itali. Pas rënies së Perandorisë Romake në shekullin e tetë, qyteti formoi një dukat autonom të pavarur nga Perandoria Bizantine, dhe më vonë, që nga shekulli XIII dhe për rreth gjashtë qind vjet, ai ishte kryeqyteti i mbretërisë së Napolit. Ai u bë kryeqyteti i Mbretërisë së Dy Sicilive nën Burbonët, duke përjetuar një periudhë të gjatë të zhvillimit ekonomik dhe social që arriti kulmin në një seri të arritjeve publike dhe teknologjike, duke përfshirë edhe ndërtimin e hekurudhës së parë në Itali. Pas përfshirjes në Mbretërinë e Italisë pësoi një rënie të theksuar që u vu re në të gjithë Italinë jugore.

Normandia (rajon)

Normandia ( /ˈnɔrməndi/; frëngjisht: Normandie, shqiptohet [nɔʁ.mɑ̃.di], Norman: Normaundie, nga frëngjishtja e vjetër Normanz, shumës për Normant, që fillimisht rrjedh nga fjala "northman" e disa gjuhëve skandinave) është një rajon administrativ i Francës, që korrespondon me rajonin historik "Dukati i Normandisë".

Oksitania

Oksitania është një rajon administrativ i Francës, qyteti më i madh i rajonit është Tuluz.

Ora Verore e Evropës Qendrore

Vendet dhe territoret e mëposhtme përdorin Orën Verore të Evropës Qendrore (CEST) gjatë verës.

Shqipëria, rregullisht që nga viti 1974

Andorra, rregullisht që nga viti 1985

Austria, rregullisht që nga viti 1980

Belgjika, rregullisht që nga viti 1980

Bosnja dhe Hercegovina, rregullisht që nga viti 1983

Kroacia, rregullisht që nga viti 1983

Republika Çeke, rregullisht që nga viti 1979

Danimarka (metropolitane), rregullisht që nga viti 1980

France, rregullisht që nga viti 1976

Gjermani, rregullisht që nga viti 1980

Gjibraltari, rregullisht që nga viti 1982

Hungari, rregullisht që nga viti 1980

Itali, rregullisht që nga viti 1966

Liechtenstein

Luksemburgu, rregullisht që nga viti 1977

Malta, rregullisht që nga viti 1974

Monako, rregullisht që nga viti 1976

Mal të Zi, rregullisht që nga viti 1983

Netherlands (metropolitane), rregullisht që nga viti 1977

Norvegjia, rregullisht që nga viti 1980

Poloni, rregullisht që nga viti 1977

Republika e Maqedonisë, rregullisht që nga viti 1983

San Marino, rregullisht që nga viti 1966

Serbia, rregullisht që nga viti 1983

Sllovaki, rregullisht që nga viti 1979

Slloveni, rregullisht që nga viti 1983

Spanja (me përjashtim të Ishujt Kanare), rregullisht që nga viti 1974

Suedia, rregullisht që nga viti 1980

Zvicër, rregullisht që nga viti 1981

Vatikani, rregullisht që nga viti 1966CEST është përdorur në vitet 1993-1995 në Portugali dhe 1998-1999 në Lituani.

Overijssel

Overijssel është një 12 provincat e Holandës me sipërfaqe 3420.86 km² dhe popullsi 1137057 banorë. Zwolle është kryeqendra e provincës.

Sellent

Sellent është një komunë në Spanjë, e vendosur në qarkun Ribera Alta, të provincës Valencia, në Komunitetin e Valencias. Sellent ka 437 banorë (2009), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 14 km2.

Toskana

Toskana (italisht: Toscana) është një nga 20 rajonet e Italisë.

Toskana shtrihet midis Apenineve në veri dhe në lindje dhe Detit Tiren në perëndim.

Utiel

Utiel është një komunë në Spanjë, e vendosur në qarkun Requena-Utiel, të provincës Valencia. Utiel ka 12082 banorë (2011), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 236.9 km2.

Zona Kohore e Evropës Qendrore

Zona kohore e Europës qëndrore përfshin pjesën më të madhe të Europës dhe është një orë para Kohës së Koordinuar Botërore (UTC) (UTC+1).

Shumica e vendeve Europiane kanë adoptuar përdorimin e orës verore (CEST) për të kursyer kohë gjatë verës (UTC+2).

Vendet dhe territoret e mëposhtme përdorin Orën Verore të Europës Qëndrore (CEST) gjatë verës.

Shqipëria, rregullisht që nga viti 1974

Andorra, rregullisht që nga viti 1985

Austria, rregullisht që nga viti 1980

Belgjika, rregullisht që nga viti 1980

Bosnja dhe Hercegovina, rregullisht që nga viti 1983

Kroacia, rregullisht që nga viti 1983

Republika Çeke, rregullisht që nga viti 1979

Danimarka (metropolitane), rregullisht që nga viti 1980

France, rregullisht që nga viti 1976

Gjermani, rregullisht që nga viti 1980

Gjibraltari, rregullisht që nga viti 1982

Hungari, rregullisht që nga viti 1980

Itali, rregullisht që nga viti 1966

Liechtenstein

Luksemburgu, rregullisht që nga viti 1977

Malta, rregullisht që nga viti 1974

Monako, rregullisht që nga viti 1976

Mal të Zi, rregullisht që nga viti 1983

Netherlands (metropolitane), rregullisht që nga viti 1977

Norvegjia, rregullisht që nga viti 1980

Poloni, rregullisht që nga viti 1977

Republika e Maqedonisë, rregullisht që nga viti 1983

San Marino, rregullisht që nga viti 1966

Serbia, rregullisht që nga viti 1983

Sllovaki, rregullisht që nga viti 1979

Slloveni, rregullisht që nga viti 1983

Spanja (me përjashtim të Ishujt Kanare), rregullisht që nga viti 1974

Suedia, rregullisht që nga viti 1980

Zvicër, rregullisht që nga viti 1981

Vatikani, rregullisht që nga viti 1966CEST është përdorur në vitet 1993-1995 në Portugali dhe 1998-1999 në Lituani.

Østlandet

Østlandet është një rajon në Norvegji. Rajoni ka një sipërfaqe 94578 km² dhe popullsi 2492630 banorë.

Në gjuhë të tjera

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.