Salomoni

Mbreti Salomon (në shqip edhe Solomon, hebr. Shlomo - paqe) sipas Bibles ka qënë mbreti i tretë dhe më i rëndësishëm i Izraelit dhe Judesë i cili mbretëroi nga viti 970 p.e.s - 930 p.e.s. Ishte i biri i Davidit dhe Batshebas. Dituria dhe mënçuria e tij mendohet e paarritshme. Gjatë mbretërimit të tij u ndërtua Tempulli që u bë legjendar për vlerat e tij të shumta simbolike.

Padlock.svg
Redaktimi i nga përdoruesit e paregjistruar apo përdoruesit e rinj është çaktivizuar.
Përdoruesit e tillë mund të diskutojnë. Për ndryshime bëni kërkesë për lirim, hyni ose hapni një llogari.
Konrad Witz 003
Salomoni merr dhuratat nga Mbretëresha e Sabas. Konrad Vic

Mënçuria

Guifre el Pilos

Wilfred ose Wifred, i quajtur Leshatori ( katalunisht: Guifre el Pilos), ishte kont i Urgellit (nga 870), Kont i Cerdany (nga 870), Kont i Barcelonës (nga 878), Kont i Gironës (nga 878, si Wilfredi II), Kont i Besalu (nga 878) dhe Kont i Ausonës (nga 886). Me vdekjen e tij në vitin 897, djali i tij, Wilfredi II, trashëgoi këto vende katalunase.

Ai ishte përgjegjës për ripopullimin e tokës së askujt rreth Vicit, të shpopulluar (qarku i Ausonës, një kufi ne mes të krishterëve dhe myslimanëve), rivendosjen e peshkopit të Vicit dhe themelimin e Manastirit të Shën Marisë së Ripojit, ku ai u varros.

Manastiri i Gelatit

Gelati (gjeorgjisht: გელათის მონასტერი) është një kompleks manastirësh mesjetare pranë Kutaisit, në rajonin Imereti në perëndim të Gjeorgjisë. Një kryevepër e Epokës së Artë të Gjeorgjisë, Gelati u themelua në vitin 1106 nga Mbreti David IV i Gjeorgjisë dhe është njohur si një Vend i Trashëgimisë Botërore.

Merkuri (Planet)

Mërkuri është planeti me i afert me Diellin dhe nje nga planetet me te nxehte dhe me te ftohte njekohesisht dhe gjithashtu planeti më i vogël në Sistemin Diellor, Mërkuri kryen orbitën rreth Diellit një herë në 87.969 ditë duke kompletuar tre rrotullime rreth aksit në çdo dy orbita. Teknikisht Mërkuri është një objekt shumë i shndritshëm, por ai ështe i vështirë të shihet sepse dielli e pengon shumë dritën e tij të duket qartë. Mërkuri është i shndritshëm kur mund të shihet nga Toka, me magnitudën e dukshmërisë nga -2.0 deri 5.5, por nuk shihet me lehtësi për shkak se zakonisht gjendet shumë afër Diellit. Meqë Mërkuri zhduket në shkëlqimin e diellit, në mos nuk ka eklips diellor, Mërkuri mund të shihet vetëm në mëngjes ose në muzgun e mbrëmjes.

Muzeu Guggenheim në Bilbao

Muzeu Guggenheim në Bilbao është një muze i artit modern dhe bashkëkohor, projektuar nga arkitekti kanadezo-amerikan Frank Gehry, i ndërtuar në Bilbao, rajon Baskë i Spanjës.

Muzeu u përuruar në 18 tetor të vitit 1997 nga ish - Mbreti Juan Carlos I i Spanjës. Ai u ndërtuar në krah të lumit Nervion, që kalon përmes qytetit të Bilbaos për në detin Kantabria. Guggenheim është një nga muzetë pjesë e grupit të Salomoni R. Guggenheim Fondacionit dhe përmbanë ekspozita të përhershme e të përkohshme me punime të artistëve spanjollë dhe të huaj.

Një nga veprat më të admiruar të arkitekturës bashkëkohore, ndërtimit i tij është cilësuar si një "zhvillim i rëndësishëm në kulturën arkitektonike", sepse ai përfaqëson" një nga ato momente të rralla, kur kritikët, akademikët dhe publiku i përgjithshëm ishin të gjithë krejtësisht të bashkuara rreth të njëtit mendim."

Muzeu ishte një prej atyre ndërtesave të cilësuara shpesh si një nga ndërtimet më të rëndësishme të përfunduara nga viti 1980 në vitin 2010 në World Architecture Survey prej ekpertëve të arkitekturës.

Shkelja e kurorës

Shkelja e kurorës përkufizohet nga etnologjia dhe antropologjia si kryerja e marrëdhënieve jashtë-martesore që nuk tolerohen nga shoqëria.

Sidomos në shoqëritë me sisteme shoqërore patrilineare shkelja e kurorës nëpërmjet gruas ndëshkohet rreptësisht. Ndërsa në shoqëritë matrilineare, në të cilat atësisë biologjike nuk i kushtohet shumë rëndësi, shkelja e kurorës vlen në përgjithësi si shkelje penale e vogël.

Brenda të njëjtës shoqëri mund të gjenden për shkeljen e kurorës koncepte të ndryshme nga njëri-tjetri që madje pjesërisht përjashtojnë njëri-tjetrin. Megjithë ndëshkimet shpesh tepër të rënda shkelja e kurorës ndodh në të gjitha shoqëritë e analizuara nga antropologjia edhe pse monogamia është në to normë.

Wolfgang Amadeus Mozart

Wolfgang Amadeus Mozart (Shqiptimi: Volfgang Amadeus Moxart, Janar 27, 1756 - 5 dhjetor 1791), pagdigoëzuar si Johannes Chrysostomus Wolfgangus Theophilus Mozart, ishte një kompozitor i shquar dhe me ndikim gjatë epokës moderne.

Moxart tregoi aftësi të jashtezakonshme nga fëmijëria e tij e hershme. Ai kompozoi nga mosha pesë vjeçare dhe performoi para familjes mbretërore Evropiane. Në moshën 17 vjeçare, ai ishte angazhuar si një muzikant i gjykatës në Salzburg, por u rrit i shqetësuar dhe udhëtoi në kërkim të një pozitë më të mirë, gjithmonë kompozonte me bollëk. Ndërsa duke vizituar Vjenën në 1781, ai u shkarkua nga posti i tij Salzburgut. Ai zgjodhi për të qëndruar në kryeqytet, ku ka arritur famë, por pak siguri financiare. Gjatë viteve të tij të fundit në Vjenë, ai i kompozoi shumë nga simfonitë e tij më të njohura, koncerte dhe opera, dhe pjesë të Requiem, e cila ishte në masë të madhe e papërfunduar në kohën e vdekjes së tij. Rrethanat e vdekjes së tij të hershme kanë qenë shumë më të mitologjizuara. Ai e la pas gruan dhe dy bijtë e Constanze.

Ai kompozoi mbi 600 vepra , shumica pranuan si kulme simfonike , koncertante , operës dhe muzikës korale . Ai është ndër më të popullarizuarit të kompozitorëve klasikë, dhe ndikimi i tij mbi të mëvonshëm muzikë artit perëndimor është i thellë ; Beethoven i kompozoi veprat e tij të hershme në hijen e Mozart , dhe Joseph Haydn shkroi se " Pasardhësit nuk do të shihnin një talent të tillë përsëri në 100 vjet "

Nder 19 operat me te njohura i dallojmi:”Rrembimi nga Saraji”,”Dasma e Figaros”,”Don Zhuani”,”Keshtu bëjnë të gjitha”.

Në gjuhë të tjera

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.