Ordes


Ordes është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Ordes (region), të provincës A Coruña, në Galicia. Ordespërfshinë një sipërfaqe prej 157.23 km2.

Ordes
Komunë
Stema_figuraBandeira de Ordes A Coruña Galiza
Vendndodhja
Ordes is located in Spanjë
Ordes
Ordes

Koordinatat: 43°4′36″V 8°24′26″P / 43.07667°V 8.40722°P

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Galicia
Provinca A Coruña
Qarku Ordes (region)
Kryetari i Bashkisë Manuel Regos Boquete
Partia UXO
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 157.23 km2
Lartësia 292 m (m.n.d.)
Të dhëna të tjera
Vendasit Ordense
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 15680
Koordinatat 43° 4′ 36″ Veri

8° 24′ 26″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.concellodeordes.com

Lidhje të jashtme

Cerceda

Cerceda është një komunë në Spanjë, e vendosur në qarkun Ordes (region), të provincës A Coruña, në Galicia. Cerceda ka 5597 banorë (2008), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 111.27 km2.

Qarqet e Spanjës

Në Spanjë zakonisht dhe historikisht, disa komunitete autonome janë ndarë në qarqe (Spanjisht: [koˈmarkas], sing. comarca). Disa rrethe (p.sh. Qarqet e Katalonjës) kanë një status të përcaktuar qartë, e rregulluar me ligj dhe madje edhe këshillat e tyre të rretheve kanë disa kompetenca.

Emërtimi spanjisht "comarca" është ekuivalente me një distrikt, rreth, qark, rajon ose zonë.

Në gjuhë të tjera

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.