Galicia (Spanjë)

Galicia (galiciane: Galiza) është një komunitetet autonomMbretërinë e Spanjës i vendosur në rajonin jug-perëndimor të Evropës.

Galicia
Galiza
Komunitet autonom
Stema_figura
Stema e Galicia-s
Flag of Galicia
Flamuri i Galicia-s
Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kryeqyteti
Kryetari i komunës Alberto Núñez Feijóo
Partia PPdeG
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 29574.4 km2
Popullsia 2,765,940 banorë (2013)
Të dhëna të tjera
Vendasit Galician
galego, -ga (gl) 
gallego, -ga (es)
Kodi Postal ES-GA
Prefiksi +34 98-
Faqja Zyrtare Xunta de Galicia

Ndarjet administrative

Provincat

Lidhje të jashtme

Francisco Franco

Francisco Franco (4 dhjetor, 1892, Galicia – 20 nëntor, 1975), Gjenerali Spanjoll qe drejtonte Partinë Nacionaliste në Spanjë gjatë Luftës civile spanjolle duke korrur fitore. Ai e drejtoi Spanjën me një regjim Ushtarak Diktatorial për rreth 50 vjet.

Komunitetet autonome
Qytetet autonome

Në gjuhë të tjera

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.