Carballo


Carballo është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Qarku Bergantiños, të provincës A Coruña, në Galicia. Carballo ka 30653 banorë (2008), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 186.09 km2.

Carballo
Komunë
Stema_figura
Vendndodhja
Carballo is located in Spanjë
Carballo
Carballo

Koordinatat: 43°13′0″V 8°41′0″P / 43.21667°V 8.68333°P

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Galicia
Provinca A Coruña
Qarku Qarku Bergantiños
Kryetari i Bashkisë Evencio Ferrero Rodríguez
Partia BNG
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 186.09 km2
Lartësia 106 m (m.n.d.)
Popullsia 30653 banorë
Të dhëna të tjera
Vendasit Carballés, carballesa
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 15100
Prefiksi 981
Koordinatat 43° 13′ 0″ Veri

8° 41′ 0″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.carballo.org

Lidhje të jashtme

Eliminatoret e Kampionatit Evropian të Futbollit 2016 - Grupi A

Grupi A i Eliminatoreve të Kampionatit Evropian të Futbollit 2016 është një nga nëntë grupet që do të përcaktojë skuadrat që do të kualifikohen në Kampionatin Evropian të Futbollit 2016. Ky grup përbëhet nga gjashtë skuadra: Holanda, Republika Çeke, Turqia, Letonia, Islanda, dhe Kazakistani.

Eliminatoret e Kampionatit Evropian të Futbollit 2016 - Grupi F

Grupi F i Eliminatoreve të Kampionatit Evropian të Futbollit 2016 është një nga nëntë grupet që do të përcaktojë skuadrat që do të kualifikohen në Kampionatin Evropian të Futbollit 2016. Ky grup përbëhet nga gjashtë skuadra: Greqia, Hungaria, Rumania, Finlanda, Irlanda Veriore, dhe Ishujt Faroe.

Eliminatoret e Kampionatit Evropian të Futbollit 2016 - Grupi H

Grupi H i Eliminatoreve të Kampionatit Evropian të Futbollit 2016 është një nga nëntë grupet që do të përcaktojë skuadrat që do të kualifikohen në Kampionatin Evropian të Futbollit 2016. Ky grup përbëhet nga gjashtë skuadra: Italia, Kroacia, Norvegjia, Bullgaria, Azerbajxhani, dhe Malta.

Guareña

Guareña është një komunë në Spanjë, e vendosur në qarkun Las Vegas Altas, të provincës Badajoz, në Extremadura. Guareña ka 7289 banorë (2012), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 283.3 km2.

UEFA Euro 2012

Kampionati Evropian i Futbollit 2012 që njihet si UEFA Euro 2012 është edicioni i 14 i Kampionatit Europian që është e organizuar nga UEFA. Ky turnament u mbajt në Poloni dhe Ukrainë nga data 8 qershor deri në datën 1 korrik. Në këtë turnament ka pasur numër rekord shikuesish (1,440,896) me mesatare (46,481) tifozë për ndeshje.

UEFA Euro 2016

Kampionati Evropian UEFA 2016, zakonisht i referohemi si UEFA Euro 2016 ose edhe më thjeshtë Euro 2016, do të jetë Kampionati Evropian i 15-të për ekipet kombëtare të futbollit të meshkujve i organizuan nga UEFA. EURO 2016 është planifikuar të mbahet në Francë nga 10 qershor deri 10 korrik 2016 .

Për herë të parë, turneu final i Kampionatit Evropian do të përbëhet nga 24 ekipe, duke u zgjeruar nga formati me 16-ekipe që është përdorur nga viti 1996 .

Nën këtë format të ri, finalistët do të konkurrojnë në fazën e grupeve që përbëhet nga gjashtë grupe me nga katër ekipe, e ndjekur nga faza me eliminime që përfshinë tre raunde dhe finalja. Si mikpritës, Franca kualifikohet automatikisht, ndërsa 53 ekipet e tjera kombëtare do të konkurrojnë në fazën kualifikuese, nga shtatori 2014 deri në nëntor 2015, për të siguruar 23 vendet e mbetura. Në mesin e këtyre ekipeve është edhe ekipi kampion i europianit të kaluar kombëtarja e Spanjës, dhe për herë të parë që nga themelimi i UEFA-s, ekipi i kombëtares të Gjibraltarit.

Franca u zgjodh si vendi pritës 28 maj 2010, mbas procesit përzgjedhjes në të cilin ata fituan të drejtën e vendit pritës të kampionatit evropian kundrejt dy konkurentëve, Italisë dhe Turqisë . Ndeshjet do të luhen në dhjetë stadium në dhjetë qytete: Bordeaux, Lens, Lille, Lyon, Marseille, Nice, Paris, Saint-Denis, St-Etienne, dhe Toulouse. Kjo do të jetë hera e tretë që Franca është pritëse e këtij turneu, pas turneut inaugurues të vitit 1960 dhe 1984. Kombëtarja franceze e ka fituar kampionatin evropian dy herë: në vitin 1984 dhe 2000.

Fituesi, Portugalia, fitoi të drejtën për të garuar në Kupën e Konfederatave 2017 në Rusi.

UEFA Euro 2016 Grupi A

Grupi A i UEFA Euro 2016 përbëhej nga Franca, Rumania, debutant Shqipëria dhe Zvicra. Franca ishte e vetmja ish-kampioni evropiane në këtë grup, duke fituar kampionatin dy herë (në 1984 dhe 2000). Ndeshjet u luajtën nga 10 deri 19 qershori 2016.

UEFA Euro 2016 Grupi B

Grupi B i UEFA Euro 2016 përbëhej nga Anglia, Rusia, Uellsi dhe Sllovaki. Në këtë grup vetëm Rusia është ish kampione e evropianit, duke e fituar atë si Bashkimi Sovjetik në 1960. Kjo ishte paraqitja e parë e Uellsit dhe Sllovakisë në Kampionatin Evropian. Ndeshjet u luajtën nga 11 deri 20 qershor 2016.

Udhëheqës të shteteve në vitin 1870

Udhëheqës të shteteve në vitin 1870 janë të radhitur sipas kontinenteve dhe pastaj në kontinente janë të radhitura shtetet sipas shkronjës.

Udhëheqës të shteteve në vitin 1871

Udhëheqës të shteteve në vitin 1871 janë të radhitur sipas kontinenteve dhe pastaj në kontinente janë të radhitura shtetet sipas shkronjës.

Udhëheqës të shteteve në vitin 1962

Udhëheqës të shteteve në vitin 1962 janë të radhitur sipas kontinenteve dhe pastaj në kontinente janë të radhitura shtetet sipas shkronjës.

Udhëheqës të shteteve në vitin 1963

Udhëheqës të shteteve në vitin 1963 janë të radhitur sipas kontinenteve dhe pastaj në kontinente janë të radhitura shtetet sipas shkronjës.

Udhëheqës të shteteve në vitin 1964

Udhëheqës të shteteve në vitin 1964 janë të radhitur sipas kontinenteve dhe pastaj në kontinente janë të radhitura shtetet sipas shkronjës.

Udhëheqës të shteteve në vitin 1965

Udhëheqës të shteteve në vitin 1965 janë të radhitur sipas kontinenteve dhe pastaj në kontinente janë të radhitura shtetet sipas shkronjës.

Udhëheqës të shteteve në vitin 1966

Udhëheqës të shteteve në vitin 1966 janë të radhitur sipas kontinenteve dhe pastaj në kontinente janë të radhitura shtetet sipas shkronjës.

Udhëheqës të shteteve në vitin 1967

Udhëheqës të shteteve në vitin 1967 janë të radhitur sipas kontinenteve dhe pastaj në kontinente janë të radhitura shtetet sipas shkronjës.

Në gjuhë të tjera

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.