1943

Ngjarjet e tanishme | Vite

| Shekulli 19 | Shekulli 20 | Shekulli 21  
| Vitet 1910 | Vitet 1920 | Vitet 1930 | Vitet 1940 | Vitet 1950 | Vitet 1960 | Vitet 1970 |
◄◄ | | 1939 | 1940 | 1941 | 1942 | 1943 | 1944 | 1945 | 1946 | 1947 | | ►►

Udhëheqës të shteteve · Film · Kosovë · Shqipëri · Televizion · Literaturë · Strip · Muzikë

Ngjarje

Lindje

Pa data

Datat e personave më poshtë nuk janë të shënuara në artikujt mbi biografinë e tyre:

Vdekje

Ali Demi

Ali Demi (Filati, 28 janar 1918 - Vlorë, 20 dhjetor 1943) ka qenë veprimtar i Lëvizjes Nacional-Çlirimtare gjatë rezistencës shqiptare dhe anëtar i njësitit gueril të Tiranës. U shpall nga regjimi komunist "Hero i Popullit", një lagje në Tiranë u emërtua në nder të tij.

Fituesit e Çmimit Nobel 1943

Fituesit e Çmimit Nobel 1943 është listë në të cilën janë të radhitur fituesit e Çmimit Nobel për këtë vit në të gjitha lëmitë në të cilat dhurohet ky çmim. Gjithashtu janë të radhitur dhe të nominuarit e këtij viti si dhe fakte mbi nomiminmin dhe zgjedhjen e fituesve.

Fuat Babani

Fuat Babani (1918-1943) Hero i popullit.

Gaqo Bushaka

Gaqo Bushaka (1943 në Selckë, Gjirokastër) është një nga autorët më të suksesshëm në Shqipëri. Ka kontribuar në lëvrimin e një lloj përralle "të re" për fëmijët që e bën të pëlqyeshme dhe tepër interesante. Ka lëvruar prozën e gjatë, dhe sidomos romanin për fëmijë. Ka shkruar përmbledhje të suksesshme përrallash si Arushi që kërkonte babanë, Në ishullin e dallëndysheve, Amaneti i dhelprës, dhe Përralla u la për nesër. Vepra që e bëri tepër të njohur ishte trilogjia Aventurat e Çufos e përbërë nga përrallat Çufoja dhe Bubi kaçurrel, Pushimet e Çufos, Çufoja në shtëpinë e çudirave. Çufoja dhe Zogu,, Çufoja me Pushime ne Mal,, Çufoja do Akullore...

Ivo Lola Ribar

Ivo Lola Ribar (1916—1943), filozofë dhe jurist, ishte aktivist në revulucionin komunist në Jugosllavi, kroat nga Kroacia.

Ivo Lola Ribari ishte organizator dhe më vonë drejtues i lëvizjes revulucionare komuniste të rinis dhe studentëve në Jugosllavi. Ai u bë i njohur për publikun gjithëshqiptarë me rastin e dekorimit të tij nga ana e komunistve në Shqipëri, me "Urdhrin e Heroit Kombëtar" dhe me "Urdhrin e Flamurit".

Margarita Tutulani

Margarita Tutulani (1925-1943) ishte një heroinë e Shqipërisë gjatë Luftës së II-të Botërore.

Ramiz Aranitasi

Ramiz Aranitasi (Aranitas, 16 mars 1923 - 22 qershor 1943) ka qenë partizan dhe komisar politik të njërës prej çetave të Skraparit.

Shyqyri Alimerko

Shyqyri Alimerko (1923-1943) Hero i popullit.

Tom Kola

Tom Kola ishte veprimtar i Luftës Antifashiste, Hero i Popullit. U vra gjatë luftimeve me forcat pushtuese në Domje të Shkodrës më 19 prill të vitit 1943. Tom Kola u plagos ne kryengritjen e pare anti fashiste ne shkoder prane dugajve te reja . I plagosur me urdher nga te shtabit dergohet ne shtepine e Fasli Rrusto Alijaj ne Myselim Shkoder ku qendron 2 jave . Forcat fashiste dhe balliste e rrethojne kete shtepi disa here por nuk arrijne te arrestojn Tom Kolen . 2 jave me vone ai largohet drejt fshatit Domen me 19 prill 1943 ku kishte disa te aferm dhe ne nje prite vritet nga forcat fashiste dhe balliste .

Udhëheqës të shteteve në vitin 1943

Udhëheqës të shteteve në vitin 1943 janë të radhitur sipas kontinenteve dhe pastaj në kontinente janë të radhitura shtetet sipas shkronjës.

Në gjuhë të tjera

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.