1739


Mbi vitin 1739.

Muajt
Janari Korriku
Shkurti Gushti
Marsi Shtatori
Prilli Tetori
Maji Nëntori
Qershori Dhjetori
Abzac, Gironde

Abzac është një komunë në Francë. Abzac bën pjesë në departamentin Gironde të rajonit Nouvelle-Aquitaine. Komuna ka një popullsi prej 1739 banorë dhe sipërfaqe prej 13.44 km².

Baron, Gard

Baron është një komunë në Francë. Baron bën pjesë në departamentin Gard të rajonit Languedoc-Roussillon. Komuna ka një popullsi prej 324 banorë dhe sipërfaqe 10.06 km².

Folldal

Folldal është një komunë në qarkun Hedmark, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 1275 km² dhe popullsi 1739 banorë.

Frëngova

Frëngovë, (maqedonisht: Франгово/Frangovo) është fshat në komunën e Strugës, Maqedoni.

Irzniqi

Irzniq është një vendbanim në komunën e Deçan, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Rrezar.

Johann Beckmann

Johann Beckmann (4 qershor 1739 - 3 shkurt 1811) ishte shkencëtar gjerman dhe zbulues i fjalës teknologji dhe ishte i pari që mësoi teknologjinë dhe e bëri si lëndë akademike.

Kantoni Tonnay-Charente

Kantoni Tonnay-Charente (frëngjisht: Canton de Tonnay-Charente) është një kanton në departamentin Charente-Maritime, rajonin Poitou-Charentes në Francë. Kryeqëndra e kantonit është Tonnay-Charente. Ka sipërfaqe 179.88km2 dhe popullsi 13455 banorë.

Luftërat ruso-turke

Luftërat ruso-osmane ishin nje seri prej 11 lufterash midis Perandorise ruse dhe te Perandorise Osmane.Në mes të luftrave të ndryshme janë mesatarisht mbi 13 vjet. Në historinë e vet Perandoria Osmane humbi gradualisht

zonat përreth Detit te zidhe keto shkuan ne favor te Rusise. Perpjekjet ne luftera dhe humbjet e cuan perandorine osmane nje Shkaterrim te brendshem dhe renim (I semuri i Bosforit).

Lufta ruso-turke (1568–1570)

Lufta ruso-turke(1676–1681)

Lufta ruso-turke (1686–1700)

Lufta ruso-turke (1710–1711) (Großer Nordischer Krieg)

Lufta ruso-turke(1735–1739) (Russisch-Österreichischer Türkenkrieg (1736–1739))

Lufta ruso-turke (1768–1774)

Lufta ruso-turke (1787–1792) (Russisch-Österreichischer Türkenkrieg (1787–1792))

Lufta ruso-turke (1806–1812)

Lufta ruso-turke(1828–1829)

ruso-turke Krieg (1853–1856) (Lufta e Krimese)

Lufta ruso-turke (1877–1878)

Salangen

Salangen është një komunë në qarkun Troms, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 457.9 km² dhe popullsi 2211 banorë.

San Marino

Republika e San Marinos e njohur edhe si Republika e Qetë e San Marinos apo San Marino (italisht: Repubblica di San Marino, Serenissima Repubblica di San Marino) është një shtet në pjesën jugore të Evropës, është plotësisht i rrethuar nga Italia. Republika buzë Adriatikut, në të cilën ndodhet kalaja "La Guaita" është një ndër republikat më të vjetra të rruzullit, me një histori të lashtë që prekë vitin 301. San Marino është qytet-shtet, ajo përbëhet nga nëntë vendbanime (njësi administrative).

Udhëheqës të shteteve në vitin 1739

Udhëheqës të shteteve në vitin 1739 janë të radhitur sipas kontinenteve dhe pastaj në kontinente janë të radhitura shtetet sipas shronjës.

Udhëheqës të shteteve në vitin 1766

Udhëheqës të shteteve në vitin 1766 janë të radhitur sipas kontinenteve dhe pastaj në kontinente janë të radhitura shtetet sipas shkronjës.

Udhëheqës të shteteve në vitin 1767

Udhëheqës të shteteve në vitin 1767 janë të radhitur sipas kontinenteve dhe pastaj në kontinente janë të radhitura shtetet sipas shkronjës.

Udhëheqës të shteteve në vitin 1768

Udhëheqës të shteteve në vitin 1768 janë të radhitur sipas kontinenteve dhe pastaj në kontinente janë të radhitura shtetet sipas shkronjës.

Xhamia Bajrakli

Bajrakli-xhamia është ndërtuar rreth viti 1575, është njëra nga 273 xhamitë dhe mesxhidet të cilat në periudhen osmane kanë qenë në Beograd.

Në kohën e sundimit austriak (1717-1739) është shëndrruar në kishë katolike, atëherë u shkatrrua një numër i madh i xhamive. Me kthimin e osmanlinjëve ajo përsëri u shëndrru në xhami.

Gjat natës së 17.- 18. mars 2004 të irituar nga ngjarjet në Kosovë serbët ia japin flakën dhe e dëmtojnë. Edhepse sot e kësaj dite xhamia nuk është renovuar plotësisht ajo është xhamia e vetme aktive në Beograd.

Xhamia e Xhisdharaqit

Xhamia e Xhisdharaqit ose Xhamia Gjizderie (Greqisht: Τζαμί Τζισταράκη; Turqisht: Cizderiye Câmiî) është një xhami historike në Sheshin Manastiraqi, pranë Akropolit në Athinë, Greqi. Ajo është ndërtuar në vitin 1739 nga vojvoden (Guvernatori Osman) i Athinës në atë kohë Mustafa Aga Xhisdharaqi.

Mendohet se gurët e përdorur për ndërtimin e saj janë marrë nga shtyllat e tempullit të olimpit të zeusit, Akropol.

Pas pavarësisë së Greqisë në vitin 1830 e mbrapa ka pasur përdorime të ndryshme si: Qendër Kulturore e Muzikës së ushtrisë, pastaj burg, magazinë dhe se fundmi Muze i Artit të punimeve të baltës dhe qeramikës, i mbrojtur nga Ministria e Kulturës.

Ajo ndodhet ngjitur me ish-tregun romak, në këmbë të Akropolit.

Është përdorur vetëm një herë si Xhami, në vitin 1966 me rastin e vizitës së Mbretit të Arabisë Saudite.

Nuk është mundësuar ende që ajo të marrë funksionin origjinal për të cilin është ndërtuar, atë të ushtrimit të besimit Islam.

Në gjuhë të tjera

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.