132


Mbi vitin 132.

Muajt
Janari Korriku
Shkurti Gushti
Marsi Shtatori
Prilli Tetori
Maji Nëntori
Qershori Dhjetori
21 Gusht

21 gushti është dita e 233-të e kalendarit gregorian (dita e 234-t në vitin e brishtë) - kështu që deri në fund të vitit kanë mbetur edhe 132 ditë.

Chésopelloz

Chésopelloz është një komunë në kantonin Fribourg të Zvicrës.

Faido

Faido është një komunë në kantonin Ticino të Zvicrës.

Hiroshima

Hiroshima (Japonisht: 広島市) është qyteti më i madh në rajonin Chūgoku të Honshus perëndimore, ishulli më i madh në Japoni. Kazumi Matsui është kryetar i qytetit që nga prilli 2011. Hiroshima është i njohur për ngjarjen e 6 gushtit të vitit 1945, pasi që forcat ajrore të SHBA-së hedhën bombën atomike në qytet në fund të Luftës së Dytë Botërore.

Kantoni Barbazan

Kantoni Barbazan (frëngjisht: Canton de Barbazan) është një kanton në departamentin Haute-Garonne, rajonin Midi-Pyrénées në Francë. Kryeqëndra e kantonit është Barbazan. Ka sipërfaqe 132.77km2 dhe popullsi 6931 banorë.

Kantoni Cerisy-la-Salle

Kantoni Cerisy-la-Salle (frëngjisht: Canton de Cerisy-la-Salle) është një kanton në departamentin Manche, rajonin Basse-Normandie në Francë. Kryeqëndra e kantonit është Cerisy-la-Salle. Ka sipërfaqe 132.61km2 dhe popullsi 5582 banorë.

Kantoni Goncelin

Kantoni Goncelin (frëngjisht: Canton de Goncelin) është një kanton në departamentin Isère, rajonin Rhône-Alpes në Francë. Kryeqëndra e kantonit është Goncelin. Ka sipërfaqe 132.03km2 dhe popullsi 22455 banorë.

Kantoni Graulhet

Kantoni Graulhet (frëngjisht: Canton de Graulhet) është një kanton në departamentin Tarn, rajonin Midi-Pyrénées në Francë. Kryeqëndra e kantonit është Graulhet. Ka sipërfaqe 132.18km2 dhe popullsi 16293 banorë.

Kantoni Marguerittes

Kantoni Marguerittes (frëngjisht: Canton de Marguerittes) është një kanton në departamentin Gard, rajonin Languedoc-Roussillon në Francë. Kryeqëndra e kantonit është Marguerittes. Ka sipërfaqe 132.8km2 dhe popullsi 28507 banorë.

Kantoni Noyon

Kantoni Noyon (frëngjisht: Canton de Noyon) është një kanton në departamentin Oise, rajonin Picardie në Francë. Kryeqëndra e kantonit është Noyon. Ka sipërfaqe 132.28km2 dhe popullsi 25328 banorë.

Kantoni Perthes

Kantoni Perthes (frëngjisht: Canton de Perthes) është një kanton në departamentin Seine-et-Marne, rajonin Île-de-France në Francë. Kryeqëndra e kantonit është Perthes. Ka sipërfaqe 132.47km2 dhe popullsi 49904 banorë.

Kantoni Saint-Nicolas-de-Port

Kantoni Saint-Nicolas-de-Port (frëngjisht: Canton de Saint-Nicolas-de-Port) është një kanton në departamentin Meurthe-et-Moselle, rajonin Lorraine në Francë. Kryeqëndra e kantonit është Saint-Nicolas-de-Port. Ka sipërfaqe 132.52km2 dhe popullsi 26512 banorë.

Kantoni Sainte-Foy-la-Grande

Kantoni Sainte-Foy-la-Grande (frëngjisht: Canton de Sainte-Foy-la-Grande) është një kanton në departamentin Gironde, rajonin Aquitaine në Francë. Kryeqëndra e kantonit është Sainte-Foy-la-Grande. Ka sipërfaqe 132.19km2 dhe popullsi 11923 banorë.

Kantoni Sélestat

Kantoni Sélestat (frëngjisht: Canton de Sélestat) është një kanton në departamentin Bas-Rhin, rajonin Alsace në Francë. Kryeqëndra e kantonit është Sélestat. Ka sipërfaqe 132.59km2 dhe popullsi 28082 banorë.

Kantoni Truchtersheim

Kantoni Truchtersheim (frëngjisht: Canton de Truchtersheim) është një kanton në departamentin Bas-Rhin, rajonin Alsace në Francë. Kryeqëndra e kantonit është Truchtersheim. Ka sipërfaqe 132.32km2 dhe popullsi 19259 banorë.

Kantoni Vinay

Kantoni Vinay (frëngjisht: Canton de Vinay) është një kanton në departamentin Isère, rajonin Rhône-Alpes në Francë. Kryeqëndra e kantonit është Vinay. Ka sipërfaqe 132.76km2 dhe popullsi 9403 banorë.

Kantoni Volmunster

Kantoni Volmunster (frëngjisht: Canton de Volmunster) është një kanton në departamentin Moselle, rajonin Lorraine në Francë. Kryeqëndra e kantonit është Volmunster. Ka sipërfaqe 132.52km2 dhe popullsi 6030 banorë.

Molinis

Molinis është një komunë në kantonin Graubünden të Zvicrës.

Papa Benedikti V

Papa Benedikti V ( l. ?, Roma - v. 4 korrik 966, Amburgo) ishte papa i 132 i Kishës Katolike. Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 22 maj 964 dhe deri më 23 qershor 964. Paraardhës i tij ishte papa Gjoni XII, ndërsa pasardhësi papa Leoni VIII.

Vërsela

Vërselë (greqisht: Βρυσέλλα/Vrisélla) është fshat në qarkun i Çamërisë, Greqi.

Në gjuhë të tjera

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.