Zenit

Zenit alebo nadhlavník je poloha hviezdy alebo iného nebeského telesa priamo nad pozorovateľom. Je to bod s výškou +90˚ a pól horizontálnej súradnicovej sústavy. Jeho opakom je nadir (podnožník). Nebeské objekty, ktoré sa nachádzajú v zenite alebo v jeho blízkosti sú najlepšie pozorovateľné, pretože ich svetlo prechádza cez najtenšiu vrstvu atmosféry Zeme.

Astronomické pojmy súvisiace so zenitom

  • zenitová atrakcia – uhol medzi pôvodnou rýchlosťou meteoroidu a pozorovanou rýchlosťou jeho meteoru v atmosfére Zeme,
  • zenitová hodinová frekvencia meteorov – frekvencia meteorov, ktorú by sme pozorovali, keby bol radiant meteorického roja v zenite (t. j. najvyššia možná frekvencia meteorov pozorovateľná zo Zeme),
  • zenitová hviezda – hviezda, ktorá pri svojej hornej kulminácii prechádza zenitom
  • zenitová hviezdna veľkosť – hviezdna veľkosť akú by mala hviezda v zenite (t. j. najvyššia možná jasnosť hviezdy pozorovateľná zo Zeme)
  • zenitová vzdialenosť – uhlová vzdialenosť hviezdy od horizontu, doplnok výšky v horizontálnej sústave súradníc
  • zenitteleskop – ďalekohľad slúžiaci na pozorovanie telies v blízkosti zenitu
Andrej Sergejevič Aršavin

Andrej Sergejevič Aršavin, rus. Андрей Сергеевич Аршавин (* 29. máj 1981, Petrohrad) je ruský futbalový stredopoliar hrajúci v tíme FK Kubaň. Predtým hrával za klub FK Zenit Petrohrad. S týmto klubom získal v sezóne 2007/08 Pohár UEFA po finálovej výhre nad Glasgowom Rangers. Celkovo odohral 238 zápasov a dal 51 gólov. Na konci jarného prestupového obdobia 2009 prestúpil do anglického klubu Arsenal Londýn. 21. apríla dal Liverpoolu v ligovom zápase 4 góly. Bolo to prvýkrát po 63 rokov, keď Liverpool dostal štyri góly od jedného hráča na domácom štadióne.

Bajkonur

Kozmodróm Bajkonur (rus. Космодром Байконур) je hlavný ruský kozmodróm, používaný od začiatku kozmickej éry. Jeho stred sa nachádza v bode so zemepisnými súradnicami 46°00' s. š. a 63°40' v. d.

Cena Petra Dubovského 2004

Cena Petra Dubovského 2004 bol 5. ročník ocenenia pre slovenského futbalistu do 21 rokov. Futbalové ankety denníka Pravda, boli po tretíkrát vyhlásené aj v spolupráci so Slovenským futbalovým zväzom. Vyhlásenie sa uskutočnilo 21. decembera 2004 v bratislavskom hoteli Radisson SAS Carlton. Ocenenie pre mladých futbalistov sa odovzdávalo za končiaci rok, súbežne s ocenením Futbalista roka. S počtom 14 bodov vyhral 21- ročný stredopoliar Milan Ivana, hráč českého klubu 1. FC Slovácko. Na druhom mieste sa umiestnili Marek Čech pôsobiaci v českom klube Sparta Praha a Martin Škrtel z klubu Zenit Petrohrad, obaja zhodne so ziskom 5 bodov.

Cena Petra Dubovského 2005

Cena Petra Dubovského 2005 bol 6. ročník ocenenia pre slovenského futbalistu do 21 rokov. Futbalové ankety denníka Pravda boli po štvrtýkrát vyhlásené aj v spolupráci so Slovenským futbalovým zväzom. Vyhlásenie sa uskutočnilo 20. decembera 2005 v bratislavskom Casino Café Reduta. Ocenenie pre mladých futbalistov sa odovzdávalo za končiaci rok, súbežne s ocenením Futbalista roka. S počtom 18 bodov vyhral 21- ročný obranca Martin Škrtel, hráč ruského klubu Zenit Petrohrad. Na druhom mieste skončil Filip Hološko pôsobiaci v českom klube Slovan Liberec so ziskom 12 bodov. Na treťom mieste sa umiestnil Erik Jendrišek z MFK Ružomberok so 4 bodmi.

FC ViOn Zlaté Moravce

FC ViOn Zlaté Moravce – Vráble je slovenský futbalový klub ktorý bol založený v roku 1995. V sezóne 2006/2007 vyhral Slovenský pohár.

FK Zenit (Petrohrad)

FK Zenit Petrohrad (rus.: ФК „Зенит“ Санкт-Петербург) je ruský futbalový klub v meste Petrohrad hrajúci v najvyššej súťaži. Je to aktuálny majster v ruskej Superlige. Klub bol založený v roku 1925 a patrí k najbohatším ruským klubom. V roku 2008 vyhral Pohár UEFA. Hlavný tréner je Sergey Semak. Štadión má kapacitu 21570 divákov.

Hrali tu aj slovenskí futbalisti Martin Škrteľ Tomáš Hubočan Kamil Čontofalský a v súčasnosti tu hráva Róbert Mak

Futbalista roka 2006 (Slovensko)

Futbalista roka 2006 bol 14. ročník ankety Futbalista roka. Vyhlásenie sa konalo decembra 2006 v bratislavskom hoteli Crowne Plaza. Vyhral Róbert Vittek s počtom bodov 347. Pred druhým Martinom Škrtelom mal náskok 68 bodov. Tretí skončil Marek Sapara.

Kamil Čontofalský

Kamil Čontofalský (* 3. jún 1978, Košice) je bývalý slovenský futbalový brankár, ktorý profesionálnu kariéru ukončil v drese floridského klubu Tampa Bay Rowdies v decembri 2015. Mimo Slovenska pôsobil na klubovej úrovni v Česku, Grécku, Rusku, USA a na Cypre. V sezóne 2007/2008 sa v Pohári UEFA stretol v 2. predkole aj so slovenským tímom ViOn Zlaté Moravce.

Čontofalský sa usiloval o post jednotky v Zenitu Petrohrad spolu s reprezentantom Ruska, Viačeslavom Malafejevom.

V máji 2008 sa stal v klube Zenitu Petrohrad prvým Slovákom v novodobej ére samostatnosti, ktorý vyhral Pohár UEFA.

Konstantin Georgijevič Zyrianov

Konstantin Georgijevič Zyrianov (rus. Константин Георгиевич Зырянов; * 5. október 1977, Perm) je ruský futbalový stedopoliar hrajúci v tíme Zenit Petrohrad. S týmto klubom získal Pohár UEFA v sezóne 2007/08 po finálovej výhre nad Glasgowom Rangers.

Majstrovstvá sveta v bandyhokeji mužov 2014

Majstrovstvá sveta v bandyhokeji mužov 2014 boli v poradí 34. Majstrovstvá sveta v bandy hokeji mužov, ktoré organizuje Medzinárodná federácia bandyhokeja (FIB). Konali sa od 26. januára – 2. februára 2014 v Irkutsku a Šelechove, v Irkutskej oblasti, v Rusku, za účasti 17 tímov rozdelených do dvoch výkonnostných divízií. Ruský Irkutsk dostal právo organizovať MS 2014 v júli 2012, keď jeho organizáciu schválila FIB. Titul obhájili bandyhokejisti Ruska, pre ktorých to bol už 12. titul, z toho tretí v rade.Rusko bolo hostiteľom svetového šampionátu mužov už dvanástykrát (z toho 4-krát ako Sovietsky zväz). Nováčikmi turnaja boli družstvá Nemecka a Somálska. Pritom Somálsko nebolo členom FIB a nemalo ani národnú federáciu, hráči boli tvorení somálskymi prisťahovalcami vo švédskom meste Borlänge, ktoré je známe bandyhokejové stredisko.

Víťaz B divízie mal právo nastúpiť na MS 2015 v A divízii.

Martin Škrtel

Martin Škrtel (* 15. december 1984, Handlová) je slovenský futbalový obranca, ktorý je hráčom tureckého Fenerbahce a bývalý kapitán Slovenskej repre V ankete o Futbalistu roku 2007, 2008, 2011 a 2012 obsadil prvé miesto.

V roku 2004 prestúpil z AS Trenčín do ruského klubu Zenit Petrohrad. Za neho odohral spolu 113 zápasov, v ktorých dal 5 gólov a v roku 2007 získal s klubom titul. 11. januára 2008 podpísal 4-ročný kontrakt za 6,5 miliónov libier s Liverpoolom. Stal sa tak vtedy najdrahším slovenským futbalistom.

Róbert Mak

Róbert Mak (* 8. marec 1991) je slovenský futbalista, ktorý hráva na pozícii stredopoliara. V súčasnosti je hráčom ruského klubu Zenit Petrohrad. Je členom slovenskej reprezentácie. Po pôsobení v Akadémii a Rezervnom mužstve Manchestru City, kde vyhral FA Youth Cup v sezóne 2007-08, podpísal trojročnú zmluvu s Bundesligovým tímom 1. FC Norimberg. Po sezóne 2013 - 2014 prestúpil do tímu najvyššej gréckej ligy PAOK Solún.

Slayer

Slayer je americká thrash metalová hudobná skupina pôsobiaca od počiatku 80. rokov. Bola založená Kerrym Kingom, ktorý potom našiel na post basgitaristu Toma Arayu (s ktorým tvorí jednu z najproduktívnejších autorských dvojíc na metalovej scéne) a na miesto druhého gitaristu našiel Jeffa Hannemana. Bubeníkom sa stal Dave Lombardo. Kapela sa počas chvíle stala veľmi populárnou v undergroundovej scéne a spolu s kapelami ako Metallica, Anthrax a Megadeth založila thrash metalovou scénu.Najväčším úspechom bolo vydanie albumu Reign in Blood, ktorým ale dosiahli podľa kritikov určitý zenit. Dokonca dokázali, že negatívna reklama je najlepšia reklama. Úvodnou pesničkou „Angel of Death“ (Anjel smrti) rozpútali spor o to, či náhodou nie sú "nazi" kapelou, pretože song pojednáva o Dr. Jozefovi Mengelem. A navyše Jeff má doma zbierku fašistických vyznamenaní a medailí z druhej svetovej vojny. Ale napriek všetkým týmto prekážkam dosiahol rýchlo album Reign in Blood 500 000 predaných kópií a tak sa stal prvou zlatou doskou kapely Slayer.Po roku 1986 kapelu na chvíľu opustil Dave Lombardo. Na jeho mieste bubnoval za neho Toni Scaglione z kapely Whiplash. V roku 1988 prišlo veľké sklamanie v podobe dosky South of Heaven, fanúšikmi bol album odsúdený pre pomalosť a menší odklon od prvých albumov. Album Seasons in the Abyss z roku 1990 sa vďaka 1 000 000 predaných kusov stal platinovým. Nasledovalo megaturné Clash of Titans. V roku 1992 na miesto bubeníka prišiel Paul Bostaph.

Ďalšie obvinenie z nacizmu prišlo v súvislosti s vydaním albumu Divine Intervention v roku 1994. Vyslovil ho Max Cavalera, ktorý pôsobil vtedy v kapele Sepultura. Slayer to oplatili tým, že vo francúzskej televízii pri jednom z rozhovorov prehlásili: „Sepultura je banda brazílskych debilov“ ("a bunch of lowlife cocksuckers from Brazil"). Po odchode Maxa Cavaleru zo Sepultury sa vzťah medzi kapelami zlepšil.

V roku 2001 sa znovu za bubny skupiny posadil Lombardo. V tom istom roku 11. septembra bol vydaný album God Hates Us All. Najväčšou zaujímavosťou bol deň 11. September kedy bol spáchaný teroristický atentát na Svetové obchodné centrum známe aj ako dvojičky Album bol nominovaný na cenu Grammy za najlepšie živé prevedenie skladby Disciple a za najlepší album. Nezískalo však ani jednu z cien. Koncom toho istého roku sa do skupiny vrátil pôvodný bubeník Lombardo. V ďalších rokoch vyšli skupine 2 DVD – War at Warfield a Still Reigning. 8. augusta 2006 vyšiel nový album Christ Illusion. Za skladbu „Final six“ z tohto albumu dostala kapela cenu Grammy za najlepší metalový výkon. Zatiaľ posledný radový album World Painted Blood vyšiel v roku 2009. Od roku 2011 sa Jeff Hanneman liečil na nekrotizujúcu fasciitídu po uhryznutí pavúkom. Na koncertoch ho nahradil Gary Holt z kapely Exodus. Hanneman však so skupinou vystúpil na koncerte Big 4 v apríli 2011. [3] 2. mája 2013 zomrel na zlyhanie obličiek. [4] V tom istom mesiaci Lombardo definitívne odišiel z kapely po finančných nezhodách a vystriedal ho niekdajší bubeník Paul Bostaph.

Sojuz 17

Sojuz 17 (rus. Союз-17) bol sovietsky pilotovaný kozmický let v rámci programu Sojuz. Vyniesol kozmonautov Georgija Grečka a Alexeja Gubareva na kozmickú stanicu Saľut 4 na dlhotrvajúci pobyt.

Sovietska intervencia v Afganistane

Sovietska invázia do Afganistanu bola ozbrojená intervencia Sovietskeho zväzu v Afganistane na pomoc komunistickej Ľudovo demokratickej strane Afganistanu v boji proti mudžáhidom. Prebiehala od 25. decembra 1979 do 15. februára 1989, kedy sa sovietske vojská po neúspechoch v boji proti mudžáhidom stiahli z krajiny. Bojové operácie viedla najmä sovietska 40. armáda. V priebehu 9 rokov bojov utrpela sovietska strana pomerne vysoké straty. Zabitých bolo okolo 13 000 vojakov a ďalších viac ako tisíc zomrelo na choroby alebo pri nehodách. Počet obetí na afganskej strane je však odhadovaný na stonásobok - zomrelo približne 1,25 milióna ľudí vrátane civilistov (vrátane 75 000 až 90 000 mudžáhidov). Kvôli brutalite, rozsahu a charakteru bojových operácií je niekedy porovnávaná s Vietnamskou vojnou. Obidve tieto vojny boli zástupnými konfliktami priameho súperenia medzi blokmi počas studenej vojny.

Tomáš Hubočan

Tomáš Hubočan (* 17. september 1985) je slovenský futbalový obranca. V súčasnosti hrá za francúzsky klub Olympique de Marseille

V prvom zápase v Lige majstrov si strelil vlastný gól. Bolo to 29. septembra 2008 proti Realu Madrid.Vo februári 2009 si zlomil v priateľskom zápase proti klubu FC Chimki kľúčnu kosť. Musel ísť na operáciu a dva mesiace nemohol trénovať.Dňa 3. októbra 2012 proti AC Miláno si dal vlastný gól opäť. Jeho tím prehral 2:3.

Viačeslav Alexandrovič Malafejev

Viačeslav Alexandrovič Malafejev (* 4. marec 1979, Petrohrad) je ruský futbalový brankár klubu FC Zenit Petrohrad. V reprezentácii debutoval v barážovom zápase Ruska s Walesom 19. novembra 2003.

Zenit (hudobná skupina)

Zenit je slovenská hudobná skupina, pôsobiaca najmä v 80. rokoch 20. storočia.

Skupina bola založená v roku 1977 v Pate. Niektorí jej členovia predtým hrávali v krátkodobých projektoch pod menom Zenit 74, 75 a 76, preto jej celý názov pôvodne znel "Zenit 77".

Čempionat Rossii po futbolu sredi komand klubov Premier-Ligi

Čempionat Rossii po futbolu sredi komand klubov Premier-Ligi, v minulosti Čempionat Rossii po futbolu, je najvyššia futbalová liga v Rusku. Založená bola v roku 2001 a v súčasnosti zoskupuje 16 najlepších klubov v krajine.

Najúspešnejším klubom je FC Spartak Moskva, ktorý od vzniku samostatnosti Ruska v roku 1992 dokázal získať majstrovský titul až 9-krát. Okrem neho sa podarilo získať titul ešte 5 klubom.

V iných jazykoch

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.