Wessex

Wessex bolo jedno zo 7 anglosaských kráľovstiev (heptarchia) na území Veľkej Británie. Založili ho Sasi, asi Cerdik v roku 494. Od 9. storočia bolo najsilnejším z týchto kráľovstiev; z Wessexu pochádza aj kráľ Alfréd Veľký a Anglické kráľovstvo vlastne vzniklo tak, že Wessex dobyl susedné územia koncom 9. storočia a začiatkom 10. storočia. Neskôr, v období medzi rokmi 1016 – 1066, bol Wessex vojvodstvom.

Wessex sa rozprestieral na juhu a juhozápade Anglicka a bol pomenovaný podla Západných Sasov (West Saxons – Wessex).

Podla Anglosaskej kroniky Wessex založili rodoví vládcovia Cerdik a Cynrik. Postupne rozširovali svoje hranice a narážali na územia svojich susedov. Údajne ovládli oblasti dnešného Devonu a Cornwallu a takisto podnikali výboje do Mercie. Roku 825 Egbert porazil Merciu, neskôr jeho nadvládu uznala aj Northumbria a stal sa tzv. bretvaldom, vládcom Británie. Nikdy však nebol označovaný ako kráľ. Wessex budoval prepojený systém mestských opevnení, ktorí ich ochránil najmä pred nájazdmi Vikingov za vlády Alfréda Veľkého.

Alfréd Veľký bol najvýznamnejším kráľom wessexskej histórie. Keď sa roku 871 dostal k moci, zastavil ťaženie Dánov, neskôr ich dokonca vytlačil z časti krajiny a uzavrel prímerie. Alfréd ako prvý naozaj zjednotil všetky anglosaské kráľovstvá pod svoju vládu. Medzi dôležité centrá Západných Sasov patrili sídla založené ešte Rimanmi, Dorchester a Winchester – ktorý Alfréd roku 871 vyhlásil za hlavné mesto. Kráľovsky titul sa vo Wessexe nededil, ale vládcom sa stal vždy najsilnejší vodca spomedzi popredných rodov. Po obsadení Mercie sa severná hranica Wessexu nachádzala pravdepodobne v okolí rieky Temže, neďaleko Londýna. V období bitky pri Hastingse (1066) vládol vo Wessexskom vojvodstve rod Godwinovcov, z ktorého pochádzal aj súper Viliama Dobyvateľa o trón Harold II.

British kingdoms c 800
Británia okolo roku 800
26. október

26. október je 299. deň roka v gregoriánskom kalendári (300. v priestupnom roku). Do konca roka zostáva 66 dní. Meniny má Demeter.

Anglické kráľovstvo

Anglické kráľovstvo (ang. Kingdom of England) bol samostatný štát, ktorý existoval v rokoch 927 až 1707. Zahŕňal asi dve tretiny územie juhu ostrova Veľká Británia a množstvo malých ostrovov v jeho okolí. Anglicko ako zjednotený štát má svoje korene v 9. až 10. storočí. Ovládnutie Walesu Normanmi v rokoch 1067 až 1823 (formálne potvrdené roku 1284) zaistilo jeho kontrolu Anglicka a platnosť anglických zákonov aj na jeho území. Anglické kráľovstvo sa zlúčilo so Škótskym kráľovstvom, prijalo zákony o zjednotení z roku 1707 a vzniklo tak Kráľovstvo Veľkej Británie.

Anglické kráľovstvo nemá presný dátum založenia. Vzniklo zo siedmich anglosaských kráľovstiev (označovaných tiež ako Heptarchia) – Východného Anglicka, Mercie, Northumbrie, Kentu, Essexu, Sussexu a Wessexu. Invázia Vikingov rozbila základy kráľovstva. Obnovenie moci nad pôvodným územím v roku 927 kráľom Athelstanom je považované za počiatok zjednoteného kráľovstva.

Anglické a škótske kráľovstvo sa roku 1603, potom čo sa nástupcom Alžbety I. stal škótsky kráľ Jakub I., stali personálnou úniou. Obidve krajiny zostali samostatné, ale boli spojené jedným panovníkom, ktorý mal dva tituly – bol kráľom Anglicka, ale aj Škótska. Tato situácia sa zmenila, keď boli anglickým a škótskym parlamentom prijaté v prvej polovici roku 1707 zákony o zjednotení. Bol ustanovený inštitút jedného panovníka zjednoteného štátu a jeden parlament (parlament Veľkej Británie).

Kráľovské sídlo sa pôvodne nachádzalo vo Winchesteri, ale aj Westminster a Gloucester boli považované za miesto pôsobenia panovníka porovnateľného významu ako Winchester. Westminster sa stal de facto kráľovským sídlom v 12. storočí. Londýn tak bol hlavným mestom Anglického kráľovstva, potom Kráľovstva Veľkej Británie (1707 – 1801), Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Írska (1801 – 1922) a neskôr až do dnešnej doby aj Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska.

Anglosasi

Anglosasi je spoločné označenie pre germánske kmene a podľa Bedu Ctihodného to boli potomkovia troch mocných germánskych kmeňov, Anglov, Sasov a Jutov, ktoré osídľovali Britániu od polovice 5. storočia.

Anglovia pochádzali zo Slezvicka-Holštajnska a usadili sa na východe Británie. Juti vtrhli do Británie pod velením legendárnych vodcov Horsa a Hengesta. Ich pôvod môžeme hľadať v súčasnom Dánsku. Pôvodne obsadili južné časti Británie. Sasi prenikli na Britské ostrovy z oblastí dolnej Labe. Všetky kmene tu vytvorili kráľovstvá, z ktorých Northumbria v priebehu 7. storočia ovládla všetkých Anglosasov. V tomto storočí je už doložený samostatný vývoj v Anglicku, nezávislý od európskeho kontinentu.V priebehu 8. storočia prešlo vedúce postavenie na kráľovstvo Mercia a neskôr v 9. storočí na Wessex. Istý čas tu vládol aj dánsky kráľ Knut. Vláda Anglosasov sa skončila roku 1066 príchodom Normanov do Británie.Anglosasi hovorili germánskymi nárečiami a podľa Bedu Ctihodného to boli potomkovia troch mocných germánskych kmeňov, Anglov a Sasov, pôvodom zo súčasného severného Nemecka a Jutov z dnešného Dánska.

Athelstan

Athelstan alebo Aethelstan (* 895 – † 27. október 939, Gloucester) bol anglosaský kráľ, ktorý vládol v Anglicku v rokoch 924 – 939.

Bohemian Rhapsody

„Bohemian Rhapsody“ je skladba britskej rockovej skupiny Queen. Skladbu napísal Freddie Mercury pre album, ktorý v roku 1975 vyšiel pod názvom A Night at the Opera. Kompozične ide o šesťminútovú hudobnú suitu, nemá refrén a obsahuje viaceré sekcie: hudobný úvod (intro), baladický segment, opernú pasáž, hard rockovú medzihru a záverečnú hudobnú reflexiu, codu, ktorou sa celé toto hudobné dielo uzavrie. Skladba z väčšej miery žánrovo vychádza z progresívneho rocku 70. rokov 20. storočia. Odhaduje sa, že v čase jej výroby šlo o najdrahšiu produkovanú hudobnú nahrávku jednej piesne.V čase svojho vydania na singli mala skladba „Bohemian Rhapsody“ výrazný komerčný úspech. Na vrchole britských rebríčkov sa tento nosič držal deväť týždňov a do konca januára 1976 sa z neho predalo viac, ako milión kópií. Na vrchol sa na ďalších päť týždňov tento istý singel dostal aj po svojej reedíci z roku 1991, čím sa stal tretím najpredávanejším singlom Spojeného kráľovstva. Je tiež jedinou skladbou od toho istého interpreta, ktorá sa dvakrát dostala na vrchol rebríčka vianočných singlov Spojeného kráľovstva. Na vrcholy sa singel dostal aj v iných krajinách: v Kanade, na Novom Zélande, v Austrálii, Írsku a v Holandsku a nachádza sa aj v zozname najpredávanejších singlov sveta. V Spojených štátoch sa singel pôvodne po svojom vydaní v roku 1976 dostal na rebríčku iba na deviatu pozíciu. Do rebríčkov tejto krajiny sa na druhé miesto dostal po Mercuryho smrti v roku 1992, ale aj vďaka populárnej verzii jej klipu, ktorý bol v roku 1992 nakrútený pre film Waynov svet.

Napriek tomu, že počiatočné reakcie na „Bohemian Rhapsody“ boli u hudobnej kritiky zmiešané, je táto pieseň najpopulárnejšou nahrávkou skupiny Queen a zároveň je aj súčasťou rôznych rebríčkov najpopulárnejších skladieb všetkých čias. Hudobné video, ktoré vyšlo k singlu je odbornou verejnosťou považované za prelomové. Časopis Rolling Stone k nemu napísal, že bolo nesporne významné tým, že sedem rokov pred vznikom MTV, ukázalo smer, ktorým by sa mal vyvíjať tento mediálny fenomén. V roku 2004 bola skladba „Bohemian Rhapsody“ uvedená do Grammy Hall of Fame. V roku 2012 sa v britskej komerčnej televíznej stanici ITV skladba dostala na vrchol zoznamu najlepších piesní posledných 60 rokov.

Edred

Edred alebo Eadred (* okolo 923, Wessex – † 23. november 955, Frome, Somerset) bol anglosaský kráľ, ktorý vládol v Anglicku v rokoch 946 – 955.

Eduard I. Starší

Eduard I. Starší (* okolo 871, Wantage, Anglicko - † 17. júl 924, Farndon) bol anglický kráľ v rokoch 899 - 924.

Eotyrannus

Eotyrannus („ranný tyran“) bol rod tyranosauroidného mäsožravého dinosaura (teropóda), žijúceho v období spodnej kriedy (asi pred 125 až 120 miliónmi rokov) na území dnešnej Veľkej Británie (ostrov Isle of Wight, súvrstvie Wessex). Jediný druh je Eotyrannus lengi.Tento dávny predok tyranosaura bol asi 6 metrov dlhý a na rozdiel od svojho slávnejšieho príbuzného mal v pomere k telu ešte veľmi dlhé a silné predné končatiny. Jeho európsky výskyt značne zmenil predchádzajúce predpoklady o vzniku a biogeografickom rozšírení tyranosauroidov. Eotyrannus zrejme lovil menšie až stredne veľké bylinožravé vtákopanvové dinosaury ako bol Hypsilophodon a Iguanodon. Nie je isté, či žil a lovil vo svorkách, ale je to pravdepodobné.

Ethelwulf

Ethelwulf (* 795 – † 13. január 858) bol anglosaský kráľ Wessexu. Ako syn Egberta nastúpil na trón po jeho smrti roku 839 a vládol až do roku 858. V roku 851 zničil celú dánsku armádu. Tento masaker sa odohral pri Aclea (súčasný názov Oakley). Nástupcami trónu sa v ďalšom období stali postupne všetci jeho traja synovia.

In the Court of the Crimson King

In the Court of the Crimson King je debutový štúdiový album britskej progresívnej rockovej skupiny King Crimson. Album dosiahol No.3 v britskom rebríčku. Bol remastrovaný a znovu vydaný na konci deväťdesiatych rokov.

Album je mnohými považovaný za štartovný bod progresívneho rocku, keď bluesovo orientovaný rock je kompletne prebudovaný začlenenými elementami jazzu a európskej vážnej hudby. Pete Townsend, gitarista The Who nazval tento album "tajuplným majstrovským kúskom".Barry Godber (1946–1970), programátor, namaľoval malbu na obale, ale zomrel vo februári 1970 na srdcový infarkt, krátko po vydaní albumu. Bola to jeho jediná maľba, v súčasnosti ju vlastní Robert Fripp.

Knut Veľký

Knut alebo Knud alebo Cnut zvaný Veľký (* okolo 995 – † 12. november 1035, Shaftesbury, Dorset) bol vikingský kráľ Anglicka, Dánska, Nórska a časti Švédska. Takisto mal pod kontrolou územia na južnom pobreží Baltského mora a Šlezvicko v Nemecku. Bol v spojenectve s nemeckými kráľmi Henrichom II. a Konrádom II. ako aj s pápežom. Vládol takmer 20 rokov a moc Dánska sa šírila po celej Škandinávii a Britských ostrovoch. Síce mal prezývku Veľký (okrem Alfréda Veľkého jediný vládca s touto prezývkou), stále vyhlasoval, že aj kráľovská moc má svoje hranice. To demonštroval, keď sa pokúsil rozkazovať moru, ktoré ho samozrejme neposlúchlo. Na znak svojej podriadenosti prestal nosiť kráľovskú korunu.

Je opisovaný ako vysoký a mocný muž, s peknou tvárou, ktorú špatil len jeho vysoko položený krivý nos. Mal bledšiu pleť a plavé vlasy. Opisom vlastne zodpovedal typickému obyvateľovi Škandinávie.

London Calling

London Calling je album skupiny The Clash z roku 1979. Vydaním albumu skupina zaznamenala obrovský komerčný úspech a definovala zmenu v hudobnom smere ich tvorby, kombinujúc prvky rocku, ska, reggae, popu a rockabilly. Na albume sa nachádzali hity ako „Train in Vain“, „Clampdown“, „Spanish Bombs“, „Jimmy Jazz“ a titulná skladba „London Calling“.

V rebríčku časopisu Rolling Stone 500 najlepších albumov na svete bol London Calling umiestnený na ôsmej priečke. Na obale albumu je fotografia Pennie Smithovej z koncertu v Palladium, kde Paul Simonon hádže o zem svoju basgitaru spolu s grafikou odkazujúcou na debutový album Elvisa Presleyho.

London Calling (skladba)

„London Calling“ je skladba anglickej punkovej skupiny The Clash. Pieseň sa nachádza ako prvá v trackliste rovnomenného albumu London Calling. Je to politicky nabitá pieseň s reggae basgitarou a punkovou gitarou a spevom.

Pieseň „London Calling“ sa nachádza na 15. mieste zoznamu 500 najlepších skladieb všetkých čias, ktorý v roku 2004 zverejnil časopis Rolling Stone.

Mercia

Mercia bolo jedno zo 7 anglosaských kráľovstiev (heptarchia). Založili ho Anglovia, ktorí sa usadili na tomto územií okolo roku 500. Mercia susedila s Northumbriou, Powysom, juhowaleskými kráľovstvami, Wessexom, Sussexom, Essexom a Východným Anglickom. V 2. polovici 8. storočia malo svoje vrcholné obdobie; kráľ Offa dokonca zjednotil anglosaské kráľovstvá na juh od Northumbrie pod svoju vládu. V

9. storočí územie ovládol Wessex, neskôr Dáni. Začiatkom 10. storočia územie ovládol opäť Wessex, čím sa stalo súčasťou vznikajúceho Anglického kráľovstva.

Never Mind the Bollocks, Here’s the Sex Pistols

Never Mind the Bollocks, Here's the Sex Pistols (skrátene Never Mind the Bollocks) je debutový album britskej punk rockovej skupiny Sex Pistols. Fanúšikovia a kritici hodnotia túto nahrávku ako nesmierne dôležitý počin pre punkové hnutie a pre rockovú hudbu vôbec. Vydanie sprevádzala značná kontroverzia kvôli vulgarizmu v názve - "bollocks". Niektoré vydavateľstvá taktiež odmietali vydať singel „God Save the Queen“ kvôli jeho obalu.

V rebríčku časopisu Rolling Stone 500 najlepších albumov na svete bol album umiestnený na 41. priečke.

Sophie, grófka z Wessexu

Sophie, grófka z Wessexu, celým menom: Sophie Helen rod. Rhysová-Jonesová (* 20. január 1965, Oxford, Spojené kráľovstvo) je manželka princa Edwarda a členka britskej kráľovskej rodiny. Jej manžel je najmladším synom kráľovnej Alžbety II. a princa Filipa, vojvodu z Edinburghu.

Tyrannosauroidea

Tyrannosauroidea je nadčeľaď vtákovitých dravých dinosaurov. Zahŕňa čeľaď Tyrannosauridae a primitívnejšie formy, ktoré jej evolučne predchádzali. Objavili sa koncom jury a pôvodne predstavovali malé dravce, počas vrchnej kriedy sa však z nich stali dominantné veľké dravce severnej pologule. Vymreli spolu s inými nelietavými dinosaurami asi pred 65 miliónmi rokov. Ich fosílne pozostatky sú známe zo Severnej Ameriky, Európy, Ázie a možno aj z Austrálie.

Tyranosauroidy boli bipédne (po dvoch nohách chodiace) mäsožravce, ktoré vykazovali niektoré špecifické znaky (predovšetkým v stavbe lebky a panvy). Pôvodne išlo o malé tvory s trojprstými prednými končatinami, ich rozmery sa však časom zväčšovali. Spolu s tým sa proporcionálne zmenšovali tiež predné končatiny a to až do podoby zakrpatených dvojprstých „rúčok“ tyranosaura. Jeden z najprimitívnejších zástupcov skupiny, čínsky rod Dilong dokonca vykazoval primitívne operenie na povrchu tela. To mohol byť znak zdieľaný všetkými primitívnymi tyranosauroidmi. Vystupujúce kostené hrebienky na lebkách mnohých tyranosauroidov zrejme slúžili k signalizačným a komunikačným účelom.

Winchester

Winchester je historické katedrálne mesto a bývalé hlavné mesto kráľovstva Wessex a Anglického kráľovstva. Mesto leží v strede nemetropolitného okresu City of Winchester a je administratívnym stredisko grófstva Hampshire. Je situované na západnom konci pohoria South Downs pozdĺž rieky River Itchen.

Mesto vzniklo z rímskeho mesta Venta Belgarum. Medzi najznámejšiu pamiatku patrí jedna z najväčších katedrál v Anglicku Winchesterská katedrála. Mesto je sídlom univerzity a známej chlapčenskej školy Winchester College.

Zoznam historických článkov/W

Tento index bol automaticky vygenerovaný podľa tejto kategorizácie. Obsahuje 35 článkov. Aby sa nové články zobrazili v tomto indexe, musia byť zaradené aspoň do jednej z vymenovaných kategórii. Nové a upravené kategórie sa zohľadnia pri nasledujúcom generovaní.

V iných jazykoch

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.