Vrgorac

Vrgorac (tal. Vergoraz) je mesto v Chorvátsku v Splitsko-dalmatínskej župe. V roku 2001 žilo v samotnom meste okolo 1 700 obyvateľov, no vo všetkých jeho častiach (osadách) to bolo spolu až 7 593 obyvateľov.

Vrgorac leží asi 98 kilometrov juhovýchodne od Splitu, bosnianske mesto Mostar je vzdialené asi 50 km.

Vrgorac
mesto
Vrgorac Kroatien
Pohľad na mesto
Oficiálny názov: Vrgorac
Štát Chorvátsko Chorvátsko
Región Splitsko-dalmatínska župa
Nadmorská výška 317 m n. m.
Súradnice 43°12′14″S 17°22′12″V / 43,20389°S 17,37000°V
Rozloha 284,00 km² (28 400 ha)
Obyvateľstvo 7 593 (2001)
primátor Boris Matković
Časové pásmo SEČ (UTC+1)
 - letný čas SELČ (UTC+2)
PSČ 21276
Predvoľba tel. čísel (+385) 21
EČV MA
Croatia location map
Red pog.svg
Webová stránka: http://www.vrgorac.hr
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:
 Geografický portál

Doprava

Mesto leží na križovatke štátnych ciest 62 a 512 a neďaleko sa nachádza aj stavenisko diaľnice A1.

Partnerské mestá

Iné projekty

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Vrgorac
Dalmácia

Dalmácia alebo Dalmátsko je pobrežné územie Jadranu na sever od Albánska k Zadaru, v širšom zmysle až k Rijeke. V mori je lemované početnými ostrovmi.

Diaľnica A10 (Chorvátsko)

Diaľnica A10 (chorv. Autocesta A10, Neretvanska autocesta) je rozostavaná diaľnica v Chorvátsku, ktorá vytvorí spojku medzi diaľnicou A1 a bosniansko-hercegovinskou štátnou hranicou pri meste Metković. Hoci bude diaľnica dlhá len 4,6 kilometra, bude dôležitou súčasťou Paneurópskeho koridoru Vc. Nárast jej významu sa očakáva po dobudovaní diaľnice A1 v Bosne a Hercegovine, čím spoločne preberú dopravu ku Jadranu zo Slavónska, časti Srbska a južného a juhovýchodného Maďarska.

Diaľnica A1 (Chorvátsko)

Diaľnica A1 (chorv. Autocesta A1, hovor. Dalmatina, Croatica, Jadranska autocesta, Autocesta Zagreb – Split – Dubrovnik, pôvodne aj Autocesta Kralja Tomislava) je najdlhšia, najvýznamnejšia a počas letnej sezóny i najvyťaženejšia chorvátska diaľnica. Spája hlavné mesto Záhreb s druhým najväčším mestom krajiny Split, ktoré je zároveň metropolou Dalmácie a jedným z najvyhľadávanejších letných turistických lokalít.

Diaľnica predstavuje dôležitý severojužný dopravný koridor Chorvátska a je významnou súčasťou Jadransko-iónskej diaľnice, ktorá v budúcnosti prepojí letoviská na pobreží Jadranského a Iónskeho mora od Terstu až po juh Peloponézskeho polostrova. Diaľnica spája mnohé významné chorvátske mestá a takisto zabezpečuje prístup do viacerých národných i prírodných parkov, pamiatok svetového kultúrneho dedičstva a do podstatnej časti prímorských letovísk. Po jej trase vedú dve európske cesty: E65 na úseku Záhreb – Bosiljevo a Žuta Lokva – Vrgorac a E71 na úseku Záhreb – Dugopolje (Split).

Z celkovej plánovanej dĺžky 569,3 km je v súčasnosti v prevádzke 480,7 km medzi Záhrebom a Ploče, pričom diaľnica spája mestá Karlovac, Gospić, Zadar, Šibenik, Split a Makarska. Najnovším otvoreným je úsek Vrgorac – Ploče dlhý 10,3 km, ktorý bol sprejazdnený koncom roka 2013. V máji 2009 sa začala výstavba na úseku Doli – Dubrovnik, avšak len formálne, tesne pred miestnymi komunálnymi voľbami. Stavebné náklady na výstavbu diaľnice sa doteraz vyšplhali na hodnotu troch miliárd eur.

Na úseku diaľnice medzi Záhrebom a Vrgoracom bolo vybudovaných spolu 361 objektov – mostov, tunelov, nadjazdov, podjazdov, a pod. – ktoré predstavujú okolo 20 percent dĺžky tohto úseku diaľnice.

Diaľnica A1 je na celej svojej dĺžke spoplatnená, pričom mýtne sa vyberá v mýtniciach, ktoré sa nachádzajú na každom výjazde. Priemerná cena za kilometer je približne 0,41 chorvátskej kuny. Úsek diaľnice zo Záhrebu po križovatku Bosiljevo spravuje spoločnosť Autocesta Rijeka-Zagreb (ARZ) a zvyšok Hrvatske autoceste (HAC).

Ravča

Ravča je osada v Chorvátsku v Splitsko-dalmatínskej župe, ktorá je súčasťou mesta Vrgorac. V roku 2001 tu žilo 184 obyvateľov.

Osada leží na štátnej ceste 62 a nachádza sa neďaleko výjazdu z diaľnice A1.

Tin Ujević

Augustin "Tin" Ujević (* 5. júl 1891, Vrgorac – † 12. november 1955, Záhreb) bol chorvátsky básnik.

Okrem poetickej tvorby bol tiež významný prekladateľ do chorvátčiny, z literárnych diel autorov ako je Walt Whitman, Marcel Proust alebo Joseph Conrad.

Vsetín

Vsetín (nem. Wsetin) je okresné mesto v Zlínskom kraji na severovýchodnej Morave na rieke Vsetínská Bečva, 27 km severovýchodne od Zlína a 60 km juhovýchodne od Olomouca. Žije tu približne 26 100 obyvateľov (2018).

Zoznam geografických článkov/V

Tento index bol automaticky vygenerovaný podľa tejto kategorizácie. Obsahuje 950 článkov. Aby sa nové články zobrazili v tomto indexe, musia byť zaradené aspoň do jednej z vymenovaných kategórii. Nové a upravené kategórie sa zohľadnia pri nasledujúcom generovaní.

Zoznam štátnych ciest v Chorvátsku

Toto je zoznam štátnych ciest v Chorvátsku.

Štátna cesta 62 (Chorvátsko)

Štátna cesta 62 (chorv. Državna cesta 62, D62) je 89,4 kilometrov dlhá chorvátska štátna cesta, ktorá sa nachádza v horskej oblasti Dalmácie. Vedie od obce Šestanovac juhovýchodným až východným smerom, paralelne s diaľnicou A1 a morským pobrežím, od ktorého je vzdialená priemerne 8 kilometrov a okolo 280 výškových metrov. Cesta pokračuje cez Zagvozd a Ravču, kde preberá prakticky všetku dopravu z diaľnice A1, ďalej cez Vrgorac, Mali Prolog a mesto Metković, kde sa končí a pripája na D9.

Časti mesta Vrgorac
Mestá (Gradovi)
Obce (Općine)

V iných jazykoch

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.