Viceadmirál

Viceadmirál (nem. Vizeadmiral, angl. Vice Admiral, franc. vice-amiral) je široko používaná námorná hodnosť. Je to druhá admirálska hodnosť (niekedy sa používa výraz vlajkový dôstojník), je nad hodnosťou kontradmirál a nižšie ako admirál. V pozemných silách mu zodpovedá hodnosť generálporučík. Spravidla býva označovaný dvoma alebo troma hviezdami.

Zdroj

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Viceadmirál na českej Wikipédii.

7. december

7. december je 341. deň roka v gregoriánskom kalendári (342. v priestupnom roku). Do konca roka zostáva 24 dní. Meniny má Ambróz.

9. september

9. september je 252. deň roka v gregoriánskom kalendári (253. v priestupnom roku). Do konca roka zostáva 113 dní. Meniny má Martina.

Pamätný deň holokaustu a rasového násilia

Admirál

Admirál (arabsky amír al-bahr - emir na mori) je vysoký dôstojník vojnového námorníctva (zodpovedajúca hodnosť je zhruba generál). Velí loďstvu, eskadre alebo flotile. Ide o tzv. vlajkového dôstojníka, ktorý má právo na vlastnú vlajku.

V námorníctvach rôznych štátov sa dá pod pojmom admirál rozumieť konkrétna hodnosť, ale aj skupina admirálskych hodností - spravidla sú to viceadmirál (zodpovedajúca hodnosť generálporučík), kontradmirál (zodpovedajúca hodnosť je generálmajor), admirál (v užšom zmysle; zodpovedajúca hodnosť generálplukovník) a admirál námorníctva (=admirál flotily, admirál loďstva, maršal).

Bitka pri Coroneli

Bitka pri Coroneli bola námorná bitka prvej svetovej vojny. Uskutočnila sa 1. novembra 1914 pri pobreží Čile. Británia v bitke s nemeckou eskadrou lodí utrpela prvú námornú porážku od bitky pri Grand Port, ktorá sa odohrala v roku 1810.

Na začiatku vojny Nemecká východoázijská eskadra opustila prístav Čing-tao v Číne a vypravila sa na cestu do nemeckých prístavov, kam ale žiadna z nich nedorazila. Velil jej viceadmirál Maximilian von Spee a bola zložená z pancierových krížnikov Scharnhorst a Gneisenau a ľahkých krížnikov Nürnberg, Leipzig a Dresden.

Pôvodne k eskadre patril ešte ľahký krížnik Emden, ktorému velil kapitán Karl von Müller a ktorý vyplával do Indického oceánu prepadať spojenecké obchodné lode. V októbri zviedol víťaznú bitku pri Penangu a v novembri bol potopený v bitke pri Kokosových ostrovoch.

Keď nemecká eskadra priplávala k juhoamerickým brehom bola jej rádiová komunikácia zachytená britskou západoindickou eskadrou pod velením admirála Cradocka. Cradock mal k dispozícii iba pancierové krížniky Good Hope a Monmouth, nový ľahký krížnik Glasgow a prestavanú linkovú loď Otranto. Žiadal preto admiralitu o posily a ta mu poslala starú bojovú loď Canopus.

Nakoniec sa však posily nedočkal a 1. novembra pri západe slnka bola začatá bitka, v ktorej priebehu boli presnou nemeckou paľbou potopené oba britské pancierové krížniky. Good Hope bol potopený v 19:57 a Monmouth v 21:18. Glasgow a Otranto stihli utiecť, ale Briti aj tak stratili 1570 námorníkov vrátane admirála Cradocka.

Nemecká eskadra potom vplávala do prístavu Valparaíso kde bola privítaná početnou nemeckou komunitou. Dlho sa však zo svojho úspechu neradovala, pretože už za mesiac bola porazená v bitke pri Falklandských ostrovoch kde Nemci stratili väčšinu svojich lodí.

Bitka pri Leyte

Bitka pri Leyte (alebo Bitka v zálive Leyte) bola najväčšia námorná bitka druhej svetovej vojny v Tichomorí a jednou z najväčších námorných bitiek v histórii. Uskutočnila sa 23. – 26. októbra medzi americkým a japonským námorníctvom pri ostrove Leyte na Filipínach.

V tejto bitke tiež došlo k prvému organizovanému nasadeniu lietadiel kamikadze. K prvému útoku došlo 21.októbra proti ťažkému krížniku Australia, ktorý bol zasiahnutý osamelým kamikadze. Organizované samovražedné nálety začali 25.októbra.

Bitka pri Trafalgare

Bitka pri Trafalgare sa odohrala 21. októbra 1805 v oblasti mysu Trafalgar, anglické vojnové loďstvo vedené Horatiom Nelsonom v nej porazilo spojenú španielsko-francúzsku vojnovú flotilu. Týmto víťazstvom, v poslednej veľkej námornej bitke plachetníc v histórii, potvrdila Británia svoju námornú prevahu a stala sa na ďalšie storočie svetovou námornou veľmocou.

Bitka pri ostrove Savo

Bitka pri ostrove Savo bola jedna z námorných bitiek druhej svetovej vojny v Pacifiku medzi japonským a spojeneckým námorníctvom. Odohrala sa v noci z 8. na 9. augusta 1942 pri ostrove Savo v Šalamúnových ostrovoch.

7. augusta 1942 uskutočnili spojenecké jednotky pod velením kontradmirála Turnera vylodenie na Guadalcanale, Tulagi a na ostrove Florida. Lode určené ku krytiu inváznych plavidiel rozmiestnil Crutchley takto: južnú skupinu, ktorej velenie si ponechal sám tvorili ťažké krížniky HMAS Australia, HMAS Canberra a Chicago a torpédoborce USS Patterson a USS Bagley. Severnú skupinu pod velením kapitána Riefkohla tvorili krížniky USS Vincennes, USS Astoria a USS Quincy a torpédoborce USS Helm a USS Wilson. Východnej skupine velil kontradmirál Norman Scott a bola tvorená ľahkými krížnikmi USS San Juan a HMAS Hobart a torpédoborcami USS Monssen a USS Buchanan. Západnú skupinu tvorili torpédoborce USS Blue a USS Ralph Talbot, ktoré mali moderné radary.

Proti inváznym plavidlám vyplával 7. augusta viceadmirál Gun'iči Mikawa z Rabaulu so skupinou lodí tvorenou ťažkými krížnikmi Čókai, Aoba, Kako, Kinugasa a Furutaka, ľahkými krížnikmi Tenrjú a Júbari a torpédoborcom Júnagi. Jeho cieľom bolo vyhnúť sa spojeneckým lietadlám a invázne plavidlá pri Guadalcanale napadnúť v noci z 8. na 9. augusta.

Mikawova skupina priplávala k ostrovu Savo v kýlovej formácii. Preplávala bez povšimnutia okolo západnej skupiny a jej torpédové útoky boli neúspešné. Až torpédoborec Patterson z južnej skupiny vyhlásil poplach. Pri boji s južnou skupinou boli z boja vyradené krížniky Canberra po zásahoch granátov (neskôr sa potopila) a Chicago, hneď potom čo mu torpédo odtrhlo prednú časť. V 1:45 Mikawa rozdelil skupinu do dvoch kolón a obrátil na sever. Proti nim plával spojenecký severný zväz v obdĺžnikovej formácii. V boji proti nemu boli poškodené krížniky Čókai, Aoba a Kinugasa a stratených 58 japonských námorníkov. Ďalších 53 sa zranilo. Napriek tomu boli spojenecké straty ďaleko väčšie. Boli potopené krížniky Vincennes, Astoria a Quincy a torpédoborec Ralph Talbot, ktorý priplával na pomoc, bol poškodený.

Po boji so severnou skupinou sa Mikawa rozhodol, že sa nebude vracať k inváznym plavidlám, ale z obáv pred leteckými útokmi sa vypravil späť do Rabaulu. Prvé japonské posily priplávali na Guadalcanal až 18. augusta Tokijským expresom. Turner z obavy pred ďalšími leteckými a hladinovými útokmi opustil 11. augusta s inváznym loďstvom Guadalcanal, bez toho že by boli vyložené všetky zásoby.

Bitka v Koralovom mori

Bitka v Koralovom mori bola jednou z veľkých a dôležitých námorných bitiek odohrávajúcich sa počas druhej svetovej vojny v Tichomorí. Bola to prvá bitka lietadlových lodí, kedy sa nepriateľské flotily ani na okamih nevideli a všetky straty druhej strane spôsobilo iba letectvo.

Bitka sa odohrala začiatkom mája 1942 v Koralovom mori medzi japonským a spojeneckým loďstvom a tesne súvisela s bojmi na Novej Guiney a dlhodobými plánmi japonského cisárskeho námorníctva.

Carlos Lacoste

Carlos Alberto Lacoste (* 2. február 1929, Buenos Aires – † 25. jún 2004, Buenos Aires) bol argentínsky politik a námorník. 11. decembra 1981 sa stal (de facto) prezidentom Argentínskej republiky. Vládol iba jedenásť dní, nezložil ale prezidentskú prísahu a neradí sa tak do oficiálneho zoznamu prezidentov krajiny. Pred tým pôsobil tiež nako minister sociálnych vecí. Pôsobil v argentínskom vojenskom námorníctve, dosiahol hodnosť viceadmirála.

Francis Drake

Sir Francis Drake (* asi 1540 – † 28. január 1596) bol anglický korzár, moreplavec, viceadmirál, politik a spolubudovateľ alžbetínskeho obdobia.

Grog

Grog je horúci alkoholický nápoj. Pozostáva hlavne z rumu a horúcej vody. V početných variáciách sa miesto rumu používa aj arak, koňak alebo whiskey.

Kodaň

Kodaň (dán. København) je hlavné mesto Dánska. S viac než 500 000 obyvateľmi je aj najväčšie mesto tejto krajiny. Pre svoju ostrovnú polohu sa niekedy označuje aj ako Benátky severu. Leží na dvoch ostrovoch – Sjælland a Amager – vo východnej časti Dánskeho kráľovstva.

Mesto je sídlom kráľovskej rodiny. Pamätník i miesto posledného odpočinku tu má Hans Christian Andersen a nachádza sa tu aj bronzová socha malej morskej panny z jeho rozprávok, ktorá sa stala symbolom Kodane.

Medzi najväčšie atrakcie mesta patrí zábavný park Tivoli, Zoologická záhrada a zámky Amalienborg, Charlottenborg, Christiansborg (bývalý kráľovský palác, dnes sídlo parlamentu), Rosenborg a Frederiksborg. Za pozornosť tiež stojí pevnosť zo 17. storočia Kastellet a architektúra starého mesta.

V centre mesta je veľké množstvo parkov, ktoré boli vytvorené po zániku mestských hradieb v roku 1894. Medzi najznámejšie patria Rosenborg have, Botanisk have (s botanickou záhradou) či Orsteds parken a mnoho ďalších.

Kodaň je taktiež centrom vzdelania, sídlom Kodanskej univerzity a mestom množstva múzeí.

V meste pôsobí celý rad športových klubov. Menovite FC Kodaň a Brøndby IF vo futbale, Rødovre Mighty Bulls a Hvidovre Ligahockey v ľadovom hokeji, alebo FC Kodaň v hádzanej.

Richard Harrison Truly

Richard Harrison Truly ( * 12. november 1937, Fayette, Mississippi, USA ) je bývalý americký kozmonaut z programov MOL, Apollo-Sojuz, Skylab a letov s raketoplánmi. V rokoch 1989-1992 bol riaditeľom NASA.

Royal Australian Navy

Royal Australian Navy (RAN) je námorná zložka Australian Defence Force. Vznikla v roku 1911 a od začiatku bola úzko spojená s Royal Navy. Zúčastnila sa radu konfliktov, napríklad prvej a druhej svetovej vojny, kórejskej či vietnamskej vojny.

V súčasnosti patrí medzi najväčšie a najmodernejšie námorníctva v oblasti Pacifiku. Dôležitú úlohu hrá tiež v Indickom oceáne a v medzinárodných misiách. Jeho hlavnou údernou silou je 12 fregát a 6 konvenčných ponoriek. V rámci modernizačných programov by malo námorníctvo čoskoro získať tri raketové torpédoborce triedy Hobart a dve výsadkové dokové lode triedy Canberra, v oboch prípadoch konštrukcie španielskej lodenice Navantia. Od júna 2011 je veliteľom Royal Australian Navy viceadmirál Ray Griggs.

Seiiči Itó

Seiiči Itó (jap.: 伊藤 整一, Itó Seiiči, * 26. júl 1890 – † 7. apríl 1945) bol japonský admirál a koncom druhej svetovej vojny tiež veliteľom 2. loďstva japonského cisárskeho námorníctva.

Veliteľom 2. loďstva sa ako viceadmirál stal v decembri 1944 a z tejto pozície velil v apríli 1945 poslednej veľkej ofenzíve japonského námorníctva celého konfliktu, operácii Ten-Go. Viedol zväz skladajúci sa z obrej bojovej lode Jamato, ľahkého krížniku Jahagi a 8 torpédoborcov k útoku na americké sily na Okinave. Ale už počas cesty k Okinave bol jeho zväz napadnutý lietadlami z amerických lietadlových lodí a pri ich náletoch sa 7. apríla 1945 potopila Jamato, Jahagi a 4 torpédoborce. Na palube Jamato zahynul spolu s 2497 mužmi aj viceadmirál Itó. Následne bol Itó posmrtne povýšený do hodnosti admirála.

Stepan Osipovič Makarov

Stepan Osipovič Makarov (* 27. december 1848 (8. január 1849) — † 31. marec (13. apríl) 1904) bol ruský veliteľ ruského tichomorského loďstva, viceadmirál, oceánograf, polárny bádateľ a lodný konštruktér. Zahynul na palube bojovej lode Petropavlovsk počas rusko-japonskej vojny neďaleko prístavu Port Arthur, keď sa loď potopila na míne.

V iných jazykoch

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.