Uh

Uh (ukr. Уж, maď. Ung) je rieka na východnom Slovensku a Ukrajine, je to ľavostranný prítok Laborca. Má celkovú dĺžku 127 km, z toho iba 21,3 km na území Slovenska.

Pramení na Ukrajine vo Východných Karpatoch. Na územie Slovenska vstupuje južne od obce Záhor (102,6 m n. m.), tok sa ohýba a oblúkom obteká obec Pinkovce (100,1 m n. m.). Tečie na západ cez Lekárovce a pri Bajanoch (92,5 m n. m.) sa stáča najprv na sever, priberá sprava vody kanála Veľké Revištia-Bežovce, a následne tečie opäť na západ. Preteká cez obec Vysoká nad Uhom, pri Pavlovciach nad Uhom tečie územím lužného lesa a tok sa napriamuje. Ďalej tečie juhozápadným smerom, sprava priberá Čiernu vodu a následne ústi do Laborca (96,0 m n. m.) južne od obce Stretavka (resp. východne od obce Drahňov).

Uh je na území Slovenska typicky nížinnou riekou, preteká Východoslovenskou rovinou. Ukladá mohutné pokrovy riečnych nánosov (Kapušianske pláňavy) a vytvára početné mŕtve ramená. V okolí Uhu sa pri obciach Pavlovce nad Uhom a Stretava ťaží zemný plyn.

Uh
ukr. Уж, maď. Ung
Rieka
Uzh river ukraine
Štáty Slovensko Slovensko,  Ukrajina Ukrajina
Regióny Zakarpatská Ukrajina, Košický kraj
Prameň na Ukrajine vo Východných Karpatoch
 - poloha Užok
 - súradnice 48°58′11″S 22°54′41″V / 48,969738065°S 22,911300659°V
Ústie Laborec
 - poloha Stretavka
 - súradnice 48°35′55″S 21°59′27″V / 48,598692501°S 21,990766525°V
Dĺžka 127 km
 - Dĺžka toku na Slovensku 21,3 km
Povodie 2 791 km² (279 100 ha)
Prietok Lekárovce
 - priemerný 32,90 /s
 - maximálny 1 420,00 /s
 - minimálny 1,31 /s
Poloha ústia
Red pog.svg
Poloha ústia
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:
 Geografický portál

Iné projekty

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Uh
Bell UH-1 Iroquois

Bell UH-1 Iroquois známy tiež pod prezývkou Huey je viacúčelový americký vrtuľník používaný americkou armádou a radom ďalších používateľov od roku 1959. Stroj bol intenzívne používaný počas Vietnamskej vojny.

Laborec

Laborec je slovenská rieka dlhá 135,5 km - 10. najdlhšia rieka na Slovensku. Je symbolom regiónu Zemplín, keďže je riekou, ktorá preteká takmer celým jeho územím zo severu na juh. Je v poradí piatou slovenskou riekou podľa rozlohy povodia.

Ořechov (okres Uherské Hradiště)

Ořechov je obec v Česku v okrese Uherské Hradiště v Zlínskom kraji. 1. januára 2012 tu žilo 736 obyvateľov, z toho 365 mužov a 371 žien, pričom priemerný vek v obci bol 40,9 roka (muži 38,5 roka, ženy 43,2 roka).

Perečín

Perečín (ukr. Перечин (Perečyn), čes. Perečín, maď. Perecseny, nem. Peretschyn, rum. Perecin, poľ. Pereczyn) je mesto v Zakarpatskej oblasti na západnej Ukrajine. Leží na rieke Uh, neďaleko hraníc so Slovenskom.

Perečínsky rajón

Perečínsky rajón (ukr. Перечинський район – Perečynskyj rajon) je administratívna jednotka na úrovni okresu v Zakarpatskej oblasti na Ukrajine.

Rajón s rozlohou 631 km² obýva približne 31 400 obyvateľov (2012), žijúcich v 1 meste a 24 obciach. Centrom je Perečín na rieke Uh, blízko hraníc so Slovenskom, cez ktorý vedie železničné i cestné spojenie na Ľvov.

Salaš (okres Uherské Hradiště)

Salaš je obec v Česku v okrese Uherské Hradiště v Zlínskom kraji. 1. januára 2012 tu žilo 378 obyvateľov, z toho 199 mužov a 179 žien, pričom priemerný vek v obci bol 43,0 roka (muži 41,7 roka, ženy 44,4 roka).

Sikorsky UH-60 Black Hawk

Sikorsky UH-60 Black Hawk je dvojmotorová, štvorlistová, stredne ťažká viacúčelová helikoptéra, ktorú vyrába spoločnosť Sikorsky Aircraft. Dizajn helikoptéry bol vytvorený pre konkurz Utility Tactical Transport Aircraft System (UTTAS) v roku 1972, ktorý usporiadala armáda United States Army. Armáda označila prototyp ako UH-60A a vybrala Black Hawk ako víťazná helikoptéra programu v roku 1976.

Helikoptéra sa dostala do služby u americkej armády v roku 1979, kedy nahradila taktickú transportnú helikoptéru Bell UH-1 Iroquois. Následne boli vyrábané varianty helikoptéry Black Hawk na elektronický boj či pre špeciálne operácie. Tiež boli vyvinuté vylepšené varianty UH-60L a UH-60M. Upravené verzie boli vyvinuté pre armádu, vzdušné sily, námornictvo a pobrežnú stráž Spojených štátov amerických. Takisto boli tieto helikoptéry exportované do iných krajín. Helikoptéry Black Hawk sa zúčastnili aj niekoľkých bojových konfliktov v Grenade, Paname, Iraku, Somálsku, na Balkáne, v Afganistane a ďalších krajinách Blízkeho východu.

Uherské Hradiště

Uherské Hradiště (nem. Ungarisch Hradisch) je mesto na juhovýchode Česka, na Morave, v Zlínskom kraji. Leží pri rieke Morave. Má rozlohu 21,26 km² a približne 26 280 obyvateľov.

Uherský Ostroh

Uherský Ostroh je mesto v Česku v okrese Uherské Hradiště v Zlínskom kraji. 1. januára 2012 tu žilo 4 411 obyvateľov, z toho 2 123 mužov a 2 288 žien, pričom priemerný vek v meste bol 42,2 roka (muži 40,5 roka, ženy 43,7 roka).

United States Air Force

United States Air Force (skratka: USAF; doslova: Vzdušné sily Spojených štátov) sú leteckou zložkou Ozbrojených síl Spojených štátov (United States Armed Forces) a jednou zo siedmich amerických uniformovaných zložiek. Aktívne v nich slúži 318 415 príslušníkov, 140 169 civilistov, 69 200 rezervistov a 105 700 členov Leteckej národnej gardy (Air National Guard). Vzdušné sily Spojených štátov a ich predchodcovia sa zúčastnili väčšiny vojnových konfliktov po celom svete.

Vzdušné sily Spojených štátov spolupracujú spolu s Kráľovskými kanadskými vzdušnými silami (Royal Canadian Air Force, Aviation royale canadienne) pri ochrane kontinentálneho vzdušného priestoru v rámci Severoamerického veliteľstva vzdušno-kozmickej obrany (North American Aerospace Defense Command, NORAD).

Súčasné Vzdušné sily Spojených štátov boli vytvorené Zákonom o národnej bezpečnosti z roku 1947, pričom za deň ich oficiálneho vzniku sa považuje 18. september 1947. Veliteľom amerického letectva je náčelník štábu letectva. Náčelník štábu letectva je štvorhviezdičkový generál menovaný prezidentom, ktorý je zároveň jedným z piatich náčelníkov Spojeného generálneho štábu a tiež slúži ako poradca pre prezidenta, Národného bezpečnostného zhromaždenia (NSC), ministra obrany, a ministra letectva. Od svojho vzniku bola organizačná štruktúra amerického letectva neustále pozmeňovaná, v reakcii na svetové udalosti a politický vývoj vo svete, v USA a potreby národnej obrany. Naposledy zaznamenala štruktúra Vzdušných síl Spojených štátov organizačnú zmenu v auguste 2009, kedy bolo ustanovené 10. hlavné veliteľstvo vzdušných síl (MAJCOM). Každé hlavné veliteľstvo sa zodpovedá ministrovi obrany prostredníctvom náčelníka generálneho štábu letectva. Niektoré z nich podporujú aj spojené bojové veliteľstvá alebo podriadené veliteľstvá tým spôsobom, že im poskytujú detašované letecké jednotky (C-NAF). Hlavné veliteľstvá sa ďalej delia na kombinované vzdušné sily (NAF), krídla, skupiny, perute a letky.

United States Army

United States Army (doslova: Armáda Spojených štátov) je jedna z piatich zložiek Ozbrojených síl Spojených štátov amerických zodpovedná za pozemné vojenské operácie.

Armáda Spojených štátov má korene v Kontinentálnej armáde sformovanej 14. júna 1775, pred ustanovením Spojených štátov amerických, na boj v americkej vojne za nezávislosť. Po skončení vojny Kongres Konfederácie schválil 3. júna 1784 vytvorenie United States Army aby nahradila rozpustenú Kontinentálnu armádu.

K roku 2016 má 475 tisíc vojakov v aktívnej službe a 540 tisíc vojakov v zálohách, z toho 342 tisíc vojakov v Národnej garde armády a 342 tisíc vojakov v armádnych rezervách. Celkovo tak má Armáda spojených štátov k dispozícii 1 015 000 vojakov.

Užhorod

Užhorod (ukr. Ужгород – Užhorod, rus. Ужгород – Užgorod, maď. Ungvár, nem. Ungwar) je mesto na západnej Ukrajine na rieke Uh pri hraniciach so Slovenskom. Je centrom Zakarpatskej oblasti a v roku 2004 malo 117 600 obyvateľov.

Užhorod má rozvinutý priemysel – zastúpený je najmä drevospracujúci, nábytkársky, strojársky, chemický a potravinársky. Mesto je takisto významnou dopravnou križovatkou ciest od Mukačeva, Čopu, Košíc a Užoku. Západne od mesta sa nachádza významný cestný hraničný priechod na Slovensko. Kultúra a školstvo majú v Užhorode bohatú tradíciu – nachádza sa tu niekoľko múzeí, divadlo a od roku 1945 aj univerzita. V roku 1780 sem bolo prenesené sídlo Mukačevskej gréckokatolíckej eparchie.

Užhorodský rajón

Užhorodský rajón (ukr. Ужгородський район – Užhorodskyj rajon) je administratívna jednotka na úrovni okresu v Zakarpatskej oblasti na Ukrajine.

Územie nezahŕňa samotné mesto Užhorod, ktoré spadá pod oblasť. Rajón s rozlohou 870 km² obýva viac ako 69 200 obyvateľov (2012), žijúcich v 1 obci mestského typu a 32 obciach. Cez Užhorodský rajón vedie železničné i cestné spojenie zo Slovenska i Maďarska na Ľvov a smerom na naše územie preteká rieka Latorica a Uh.

Užská župa

Užská župa môže byť:

uhorská župa, pozri Užská župa (Uhorsko)

česko-slovenská župa 1918 – 1922, pozri Užská župa (Česko-Slovensko)

bývalá maďarská župa, pozri Užská župa (Maďarsko)

Veľkoberezniansky rajón

Veľkoberezniansky rajón (ukr. Великоберезнянський район – Velykoberezňanskyj rajon) je administratívna jednotka na úrovni okresu v Zakarpatskej oblasti na Ukrajine.

Rajón s rozlohou 809 km² obýva približne 26 400 obyvateľov (2012), žijúcich v 1 obci mestského typu a 31 obciach. Centrom je Veľké Berezné blízko hraníc so Slovenskom, cez ktoré vedie železničné i cestné spojenie na Ľvov a smerom na naše územie preteká rieka Uh.

Veľké Berezné

Veľké Berezné (ukr. Великий Березний (Velykyj Bereznyj), čes. Velké Berezné, maď. Nagyberezna, poľ. Wielkie Berezne) je sídlo mestského typu v Zakarpatskej oblasti na západnej Ukrajine. Leží na rieke Uh, neďaleko hraníc so Slovenskom a je centrom Velykoberezňanského rajonu. Žije tu 6 655 obyvateľov.

Vzdušné sily Slovenskej republiky

Vzdušné sily Slovenskej republiky (oficiálne: Vzdušné sily Ozbrojených síl Slovenskej republiky; skratka: VzS OS SR) sú leteckou zložkou Ozbrojených síl Slovenskej republiky, ktorej úlohou je zabezpečenie obrany vzdušného priestoru Slovenska, obrana zvrchovanosti Slovenskej republiky, dôležitých politických a hospodárskych centier, regiónov a vojsk pred údermi vzdušného protivníka, ako aj priama podpora boja pozemných síl. Veliteľom Vzdušných síl OS SR je od 1. augusta 2017 generálmajor Ing. Ľubomír Svoboda.

Východoslovenská rovina

Východoslovenská rovina je geomorfologický celok, zaberajúci rovinatú časť Východoslovenskej nížiny, ktorá leží na juhovýchode Slovenska.

Nachádza sa v povodí dolných tokov riek Ondava, Uh, Laborec a Latorica, pričom spojením Ondavy a Latorice vzniká rieka Bodrog. Z juhovýchodu tu zasahuje aj rieka Tisa.

Podložie tvoria naplavené sedimentárne horniny (íly, ílovce, piesky, pieskovce, štrky, zlepenec a i.) z holocénu.

Významnými mestami v tejto oblasti sú: Trebišov, Michalovce, Veľké Kapušany, Kráľovský Chlmec a Sobrance.

Wish You Were Here (album, Pink Floyd)

Wish You Were Here je štúdiový album britskej progresívno rockovej skupiny Pink Floyd z roku 1975.

Vodné toky v povodí Uhu (na území Slovenska)
Rieky Slovenska
Povodie Dunaja
Povodie Tisy
Úmorie Baltského mora

V iných jazykoch

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.