Tverja

Tverja alebo Teverja (historický starogrécky názov Tiberias – v slovenčine zriedkavo aj Tiberiada; po novogrécky Τιβεριάδα – Tiveriada; hebr.: טבריה -T (e) verja; ar.: طبريا, – Ṭabaríja) je mesto v Izraeli, na západnom brehu Tiberiadskeho jazera. Mesto bolo pomenované na počesť rímskeho cisára Tiberia. V roku 2008 malo 39 700 obyvateľov.

Tiberias from air
Tverja

Partnerské mestá

Iné projekty

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Tverja

Externé odkazy

Córdoba (mesto v Argentíne)

Córdoba je mesto v Argentíne, ktoré je podľa počtu obyvateľov druhé najväčšie. Leží severne od geografického stredu krajiny. Je hlavným mestom provincie Córdoba, najväčším mestom Regiónu Centro ako aj priemyselným a vzdelávacím centrom strednej Argentíny s najstaršou univerzitou krajiny Universidad Nacional de Córdoba, ktorá bola založená Jezuitami v roku 1613. Pri sčítaní ľudu v roku 2010 malo mesto 1 317 298 obyvateľov (bez predmestí). Metropolitná oblasť Córdoba má v súčasnosti (2017) približne 1 587 200 obyvateľov.

Vzhľadom na pomerne veľké množstvo stavieb z koloniálnych čias (najmä rímskokatolícke kostoly) je mesto hojne navštevované turistami. Jezuitský komplex a misia zo 17. storočia je zapísaná na zozname Svetového dedičstva UNESCO

Jacob Ziv

Jacob Ziv (* 27. november 1931, Tverja, Izrael, vtedy Britský mandát Palestína) je izraelský informatik, ktorý spoločne s Abrahamom Lempelom vyvinul bezstratový kompresný algoritmus LZ77.

Kvalifikácia na Majstrovstvá Európy v basketbale žien 1978

Kvalifikácia na Majstrovstvá Európy v basketbale žien 1978 bola kontinentálna kvalifikácia pre účasť na Majstrovstvách Európy 1978 v basketbale žien, ktorú organizovala Európska basketbalová federácia (FIBA Europe). Zúčastnilo sa jej 13 európskych družstiev, ktoré súťažili o 6 postupových miest v troch kvalifikačných skupinách. Nováčikom kvalifikácie boli družstvá Fínska a Írska. Kvalifikácia prebiehala od 23. marca do 17. apríla 1978.

Montpellier

Montpellier je mesto na juhu Francúzska, správne stredisko departementu Hérault a celého regiónu Languedoc-Roussillon. Leží 10 km od pobrežia Stredozemného mora, asi 130 západne od Marseille a 570 km južne od Paríža. Má 244-tisíc obyvateľov a je to deviate najväčšie mesto Francúzska.

Montpellier je priemyselné mesto a predovšetkým sídlo starobylej univerzity, ktorá bola v stredoveku kultúrnym centrom južného Francúzska. V meste sa narodil svätý Roch, zakladateľ sociológie Auguste Comte a maliar Frédéric Bazille. Vznikol tu Rád svätého Ducha z Montpellieru.

Saint Paul (Minnesota)

Saint Paul je hlavné a druhé najväčšie mesto amerického štátu Minnesota a sídlo okresu Ramsey. V roku 2010 tu žilo okolo 285-tisíc obyvateľov na ploche 145,5 km². Nachádza sa na východnom brehu rieky Mississippi, na protiľahlom brehu sa rozprestiera najväčšie mesto Minnesoty, Minneapolis. Obe mestá vytvárajú metropolitnú oblasť známu ako Twin Cities, kde žije okolo 3,5 milióna obyvateľov.

Bolo založené ako dopravné a obchodné stredisko teritória Minnesota a v roku 1849 sa stalo hlavným mestom federálneho štátu. Mesto je známe svojím štadiónom Xcel Energy Center, domovským štadiónom klubu NHL Minnesota Wild a veľkým muzeálnym komplexom, Science Museum of Minnesota.

Meno mesta pochádza od kňaza Luciena Galtiera,ktorý pri založení kaplnky svätého Pavla (ktorá bola neskôr prestavaná na katedrálu svätého Pavla) oznámil, že osada sa odteraz bude volať Saint Paul, keďže "Saint Paul ako názov mesta je vhodne zvolený, tieto jednoslabičné slová sú krátke, znejú dobre a sú zrozumiteľné pre všekých kresťanov".

Tiberiadske jazero

Tiberiadske jazero (iné, nenormované názvy: Genezaretské jazero/more, Galilejské more/jazero, Kineretské jazero/more, jazero Tiberias, zriedkavo Tiberské jazero/more, Tiberiánske jazero/more; hebr.: ים כנרת, Jam Kineret; arab.: بحيرة طبريا, Buchajret Tabarija) je najväčšie izraelské sladkovodné jazero nachádzajúce sa v Severnom dištrikte pri Golanských výšinách, v severnej časti Východoafrickej priekopovej prepadliny. V obvode má približne 53 km a je 21 km dlhé a 13 km široké. Jeho rozloha je 166 km² a maximálna hĺbka 43 m. Leží 212 metrov pod úrovňou svetového oceánu a je tak najnižšie položeným sladkovodným jazerom na svete a druhým najnižšie položeným jazerom (po Mŕtvom mori).

V povodí jazera sa uskutočňuje extenzívne poľnohospodárstvo, najviac v Chulskom údolí (bavlna, lucerna) a pri brehoch jazera (banány, ďatle, bavlna). Tiberiadske jazero je hlavný zdroj pitnej vody pre Izrael a pokrýva približne jednu tretinu jeho spotreby.

Je historickou rybárskou lokalitou – viac ako dvetisíc rokov je využívane pre rybárstvo – a podľa kresťanov je považované za miesto Ježišových zázrakov. Časť jeho vôd je odvádzaná Národným vodným privádzačom do južnej časti krajiny pre potreby zavlažovania a časť je na základe izraelsko-jordánskej mierovej zmluvy odvádzaná do Jordánska. Na západnom brehu jazera sa nachádza mesto Tverja (historický Tiberias), ktoré je podľa židovskej tradície jedným zo štyroch svätých miest judaizmu.

Tiberias

Tiberias môže byť:

historický (grécky) názov izraelského mesta Tverja, pozri Tverja

Tiberiadske jazero

postava z filmu Kráľovstvo nebeské, pozri Tiberias (Kráľovstvo nebeské)

Worms (mesto v Nemecku)

Worms (kelt.: Borbetomagus, latinsky: Civitas Vangonium, jidiš: Vermayze) je mesto na juhozápade Nemecka v spolkovej krajine Porýnie-Falcko. Ide o jedno z najstarších nemeckých miest a jediné, ktoré je členom organizácie Most Ancient European Towns. Jeho meno má keltský pôvod: Borbetomagus znamená niečo ako „osada na vodnatom území“. To bolo časom prevedené do latinského názvu Vormatia, ktorý sa používa od 6. storočia. Rozloha mesta je asi 108,73 km² a žije tu okolo 82 212 obyvateľov.

Zoznam geografických článkov/T

Tento index bol automaticky vygenerovaný podľa tejto kategorizácie. Obsahuje 673 článkov. Aby sa nové články zobrazili v tomto indexe, musia byť zaradené aspoň do jednej z vymenovaných kategórii. Nové a upravené kategórie sa zohľadnia pri nasledujúcom generovaní.

Štyri sväté mestá judaizmu

Štyri sväté mestá judaizmu je v židovskej tradícii súhrnný názov pre štyri mestá: Jeruzalem, Hebron, Safed a Tiberias.

„Od 16. storočia bola svätosť Palestíny a najmä jej pohrebiská takmer presunuté do štyroch miest: Jeruzalema, Hebronu, Tibriasu a Safedu]“…Judah David EisensteinJeruzalem bol najsvätejším miestom a duchovnou domovinou všetkých Židov už od 10. storočia pred Kr.

Hebron je miesto, kde sa nachádza pohrebisko židovských patriarchov

Safed začal byť považovaný za sväté mesto po prílive Židov vysťahovaných z Španielska po roku 1492 a kedy začal byť známy ako centrum kabalického učenia.

Tiberias je v židovských dejinách významným miestom, kde boli položené základy Jeruzalemského Talmudu a bol tiež domovom Masoretov, ale status svätého mesta mu bol udelený až v dôsledku prílivu rabínov v priebehu 18. a 19. storočia, ktorí z mesta urobili centrum židovstva.Všetky štyri mestá sú posvätné pre judaizmus a dve rovnako posvätné pre abrahámovské náboženstvá. Islam a kresťanstvo za sväté považujú Jeruzalem a islam tiež ctí Hebron, rovnako ako pohrebné miesto Abraháma.

V iných jazykoch

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.