Tunisko

Tunisko, dlhý názov Tuniská republika, je štát v Severnej Afrike. Krajina je členom AfDB, GATT, IBRD, IBD, LORCS, MMF, NAM, OAPEC, OAS, OAU, OSN, UNCTAD, WHO.

Tuniská republika
Vlajka Tuniska Znak Tuniska
Vlajka Znak
Národné motto:
Order, Freedom, and Justice (angl.)
(Poriadok, sloboda a spravodlivost)
Štátna hymna:
Himat Al Hima
(Obranca vlasti)
Tunisia in its region
Miestny názov  
 • dlhý الجمهورية التونسية
Al-džumhúríja at-Túnisíja
 • krátky Túnis
Hlavné mesto Tunis
36°50′ s.š. 10°9′ v.d.
Najväčšie mesto Tunis
Úradné jazyky arabčina
Štátne zriadenie
Prezident
Predseda vlády
republika
Mohamed Ennaceur (úradujúci)
Youssef Chahed
Vznik 20. marec 1956
Susedia Alžírsko, Líbya
Rozloha
 • celková
 • voda (%)
 
163 610 km² (90.)  
8 250 km² (5,0 %)
Počet obyvateľov
 • odhad (júl 2005)
 • sčítanie (1994)

 • hustota (júl 2005)
 
10 102 000 (79.)
8 785 711

61,7/km² (109.)
HDP
 • celkový
 • na hlavu (PKS)
2005
83 673 mil. $ (62.)
8 255 $ (69.)
Index ľudského rozvoja (2003) 0,753 (89.) – stredný
Mena tuniský dinár (TND)
Časové pásmo
 • Letný čas
CET (UTC+1)
bez zmeny (UTC+1)
Medzinárodný kód TUN / TN
Medzinárodná poznávacia značka TN
Internetová doména .tn
Smerové telefónne číslo +216

Dejiny

Krajina leží na území starovekého Kartága. Samotné mesto Kartágo je dnes súčasťou hlavného mesta Tunisu. Krajina sa osamostatnila spod francúzskej koloniálnej nadvlády v roku 1956. V polovici decembra 2010 v krajine prepukli sociálne nepokoje, ktoré neskôr začiatkom januára 2011 prerástli do ozbrojených stretov s políciou a armádou. Následným zvrhnutím vládcu, prezidenta Ben Alího 14. januára 2011 sa začala vlna revolúcií (v Tunisku dostala revolúcia prívlastok "jazmínová"), v ostatných arabských krajinách známa ako "arabská jar". 23. októbra sa v Tunisku uskutočnili prvé demokratické voľby, v ktorých zvíťazila strana umiernených islamistov. 12. decembra 2011 bol parlamentom zvolený nový dočasný prezident Munsif Marzukí.

Ekonomika

Krajina je považovaná za jednu z najliberálnejších arabských krajín. Je významnou turistickou destináciou, ktorú ročne navštívi asi 2 - 4 milióny turistov[1]. Významnou zložkou národného hospodárstva krajiny je ťažba ropy, fosfátov, železnej rudy, olova a soli.[2]

Poľnohospodárstvo je zamerané na pestovanie obilnín, teplomilného ovocia, viniča, olív a ďatlí. Významná je výroba olivového oleja, vín a konzervovaného ovocia a rýb[2]. V živočíšnej výrobe prevláda chov hovädzieho dobytka, v suchších oblastiach chov kôz a oviec.

Referencie

  1. Watts, R. (Editor) Svet vo faktoch do vrcka. Slovo, Bratislava, 1997, s. 74
  2. a b Špičák, J., Vreckový atlas sveta. Slovenská kartografia, Bratislava, 1980, s. 28

Iné projekty

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Tunisko

Externé odkazy

.tn

.tn je internetová národná doména najvyššej úrovne pre štát Tunisko.

Arabské majstrovstvá vo volejbale

Arabské majstrovstvá vo volejbale je vrcholné podujatie arabských štátov vo volejbale, ktoré riadi Arabská volejbalová asociácia (AVA). Jeho história siaha do roku 1977, kedy sa v Kuvajte konali prvé arabské majstrovstvá. Prebiehajú s 2-ročnou periodicitou a zatiaľ len v mužskej kategórii. V rokoch 1982, 1990, 2004 a 2010 sa majstrovstvá neuskutočnili, napriek tomu sa zaratávajú do poradia turnajov. Najlepším družstvom arabských majstrovstiev je Tunisko, ktoré na nich zvíťazilo 8-krát.

Líbya (historické územie)

Líbya je staroveké historické územie v Severnej Afrike medzi Egyptom, Aithiopiou a Atlantikom. Územie zahŕňalo súčasné štáty Maroko, Alžírsko, Tunisko a Líbyu. Jej obyvatelia sú predkami súčasných Berberov.Libya bol aj názov oboch rímskych provincií Libya superior ( Kyrenaika vo východnej Líbyii) a Libya inferior (Marmarika medzi Egyptom a Kyrenaikou).

Majstrovstvá Afriky v basketbale

Majstrovstvá Afriky v basketbale (niekedy aj Afrobasket) je najvyššie africké medzinárodné podujatie národných družstiev v basketbale, ktoré riadi Africká basketbalová federácia (FIBA Africa). Jeho história siaha do roku 1962, kedy sa v Zjednotenej arabskej republike (dnešnom Egypte) konali prvé majstrovstvá Afriky mužov, a o 4 roky neskôr v Guinei aj prvé majstrovstvá Afriky žien. Prebiehajú s 2-ročnou periodicitou. Dominujú v nich tímy Angoly u mužov a Senegalu u žien.

Majstrovstvá Afriky tiež slúžia ako kvalifikácia afrických družstiev na majstrovstvá sveta či Letné olympijské hry.

Majstrovstvá Afriky v hádzanej

Majstrovstvá Afriky v hádzanej je najvyššie africké medzinárodne podujatie národných družstiev v hádzanej, ktoré riadi Africká hádzanárska konfederácia (CAHB). Jeho história siaha do roku 1974, kedy sa v Tunisku konali prvé spoločné majstrovstvá Afriky mužov aj žien. Prebiehajú s 2-ročnou periodicitou. Od roku 2016 sa organizujú turnaje zvlášť v mužskej a zvlášť v ženskej kategórii. V mužskej kategórii v nich dominujú družstvá Severnej Afriky, v ženskej tímy Strednej Afriky.

Majstrovstvá Afriky zároveň slúžia ako kvalifikácia afrických družstiev na majstrovstvá sveta či Letné olympijské hry.

Majstrovstvá Afriky v hádzanej 2012

Majstrovstvá Afriky v hádzanej 2012 boli v poradí 20. majstrovstvá Afriky v hádzanej, ktoré organizuje Africká hádzanárska konfederácia (CAHB). Konali sa v Rabate a Salé, v Maroku v dňoch od 11. – 20. januára 2012, za účasti 12 mužských a 10 ženských tímov. V mužskom turnaji nahradila Burkina Nigériu, ktorá sa nezúčastnila kvôli finančným problémom. Bolo to tretíkrát, čo sa majstrovstvá Afriky konali v Maroku, keď predtým ich hostilo v rokoch 1987 a 2002. Víťazom sa deviatykrát stalo Tunisko, ktoré obhájilo titul spred 2 rokov, a jedenástykrát (ôsmy v rade) Angola.Tieto majstrovstvá slúžili zároveň ako kvalifikácia afrických družstiev na Majstrovstvá sveta mužov a žien v roku 2013. Kvalifikovali sa na ne 3 najlepšie družstvá z oboch kategórií. Víťazné družstvá sa zároveň kvalifikovali na Letné olympijské hry 2012, ktoré hostil Londýn.

Majstrovstvá Afriky vo volejbale

Majstrovstvá Afriky vo volejbale je najvyššie africké medzinárodné podujatie národných družstiev vo volejbale, ktoré organizuje Africká volejbalová konfederácia (CAVB). Jeho história siaha do roku 1967, kedy sa v Tunisku konal prvý turnaj majstrovstiev Afriky mužov, a o 9 rokov neskôr v Egypte aj prvý turnaj žien. Od roku 1987 prebiehajú majstrovstvá s 2-ročnou periodicitou. Dominujú v nich družstvá Tuniska a Egypta u mužov a Kene u žien.

Majstrovstvá Afriky tiež slúžia ako kvalifikácia afrických družstiev na majstrovstvá sveta či svetový pohár.

Majstrovstvá sveta v hádzanej mužov 2005

Majstrovstvá sveta v hádzanej mužov 2005 boli v poradí 19. Majstrovstvá sveta v hádzanej mužov, ktoré organizuje Medzinárodná hádzanárska federácia (IHF). Konali sa v piatich tuniských mestách: El Mensah, Nabeul, Rades, Sfax a Sousse, v dňoch od 23. januára – 6. februára 2005, za účasti 24 tímov. Mužské MS sa konali druhýkrát na africkom kontinente, keď predtým to bolo v roku 1999 v Egypte. Nováčikmi turnaja boli Angola a Grécko. Víťazom sa stalo Španielsko, ktoré vo finále zdolalo majstra predchádzajúcich MS – Chorvátsko. Domáce Tunisko sa ako druhé neeurópske družstvo v histórii MS dostalo do semifinále turnaja.

Majstrovstvá sveta v hádzanej mužov 2009

Majstrovstvá sveta v hádzanej mužov v roku 2009 (chorv. Svjetsko prvenstvo u rukometu 2009., angl. 2009 World Men's Handball Championship) boli v poradí 21. majstrovstvá sveta v hádzanej mužov. Toto podujatie organizovala Medzinárodná hádzanárska federácia. Konali sa v Chorvátsku od 16. januára do 1. februára 2009. Víťazom sa stalo Francúzsko, ktoré vo finále vyhralo nad Chorvátskom 24:19.

Majstrovstvá sveta v hádzanej mužov 2013

Majstrovstvá sveta v hádzanej mužov 2013 boli v poradí 23. Majstrovstvá sveta v hádzanej mužov, ktoré organizuje Medzinárodná hádzanárska federácia (IHF). Konali sa v šiestich španielskych mestách: Madrid, Barcelona, Zaragoza, Granollers, Sevilla, a Guadalajara v dňoch od 11. – 27. januára 2013, za účasti 24 tímov. Titul druhýkrát v histórii získali Španieli, ktorí vo finále vysoko zdolali Dánsko; to sa dostalo do finále MS po 46 rokoch.

Španielsko získalo právo organizovať MS 12. júna 2010, ako jediný kandidát, keď Dánsko, Kórejská republika a Nórsko stiahli svoju kandidatúru.

Marc Gicquel

Marc Gicquel (* 30. marec 1977, Tunis, Tunisko) je súčasný francúzsky profesionálny tenista. Počas svojej kariéry vyhral 3 turnaje ATP vo štvorhre.

Sahara

Sahara je najväčšia piesočno/kamenistá púšť sveta. Má rozlohu 9 miliónov km² zaberá takmer rovnakú plochu ako Čína alebo USA. (V arabčine sahara znamená „púšť“.) Leží v severnej Afrike a je ju dobre vidieť z vesmíru. Rozkladá sa od Atlantického oceánu až k Červenému moru cez 11 štátov (Egypt, Líbya, Alžírsko, Tunisko, Maroko, Mauritánia, Niger, Čad, Mali, Sudán a Západná Sahara). Má zhruba tvar lichobežníka s dĺžkou 4 500 až 5 500 km v smere západ-východ a šírkou 1 500 až 2 000 km od severu na juh.

Severná Afrika

Severná Afrika je jedným z piatich regiónov afrického kontinentu. Podľa definície OSN sem patrí 11 štátov a závislých území:

Alžírsko

Egypt

Líbya

Maroko

Sudán

Tunisko

Západná Sahara

Ceuta

Kanárske ostrovy

Madeira

Melilla

Stredoeurópsky letný čas

Stredoeurópsky letný čas (SELČ; anglicky Central European Summer Time, CEST) je označenie pre časové pásmo stredoeurópsky čas (SEČ) v období platnosti letného času.

SELČ = UTC + 2 hod.SELČ na Slovensku a vo veľa ďalších krajinách Európske únie platí od 1:00 UTC (2:00 SEČ, resp. 3:00 SELČ) poslednej nedele v marci do 1:00 UTC (3:00 SELČ, resp. 2:00 SEČ) poslednej nedele októbra.

Stredoeurópsky čas

Stredoeurópsky čas (SEČ), angl. Central European Time (CET), je jedným z časových pásiem patriacich do pásma UTC+1, 1 hodinu napred voči koordinovanému svetovému času. Používa sa v európskych a severoafrických krajinách. Väčšina z nich taktiež používa stredoeurópsky letný čas ako letný čas.

Pozn.: Skratka stredoeurópskeho času v angličtine (CET) by nemala byť zamieňaná s predtým používaným výrazom MET (od Middle European Time), čo je dnes označenie pre Middle Eastern Time.

Stredomorie (Stredozemné more)

Stredomorie alebo Stredozemie je oblasť Stredozemného mora, teda predovšetkým štáty Egypt, Izrael, Libanon, Sýria, Turecko, Grécko, Albánsko, Čierna Hora, Chorvátsko, Slovinsko, Taliansko, Francúzsko, Španielsko, Maroko, Alžírsko, Tunisko, Líbya a stredomorské ostrovy Cyprus, Kréta, Malta atď.

Oblasť sa nachádza v stredozemnom teplotnom páse, ktorý sa vyznačuje teplým suchým letom a teplou vlhkou zimou.

V staroveku bolo centrom európskej civilizácie, dnes je jedným z hlavných turistických cieľov Európanov.

Tuniské národné futbalové mužstvo

Tuniské národné futbalové mužstvo reprezentuje Tunisko na medzinárodných futbalových akciách, ako sú Majstrovstvá sveta alebo Africký pohár národov.

Vlajka Tuniska

Vlajka Tuniska – niekdajšia príslušnosť krajiny k Osmanskej ríši sa odráža aj v tuniskej vlajke, kde je na červenom liste v bielom kruhovom poli, predstavujúcom slnko, červený osmanský (turecký) polmesiac a paťramenná hviezda, ktoré boli oddávna symbolmi islamu. Tvar dorastajúceho mesiaca (z hľadiska arabského pozorovateľa vlajky) prináša šťastie. Červená bola síce farbou druhého kalifa, Hassana I., ale na štátnu farbu ju povýšili až Turci, resp. Osmanská ríša. Napriek tomu sa u niektorých arabských národov stala symbolom odboja proti tureckej nadvláde.

Vlajka vznikla okolo roku 1835 a pri vyhlásení tuniskej nezávislosti sa stala vlajkou štátnou.

Štáty a závislé územia v Afrike
Severná Afrika
Južná Afrika
Západná Afrika
Východná Afrika
Stredná Afrika
Závislé územia
Členské štáty
Pozorovateľské štáty

V iných jazykoch

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.