Stredný východ

Stredný východ (angl. Middle East/Mideast, nem. Mittlerer Osten, fr. Moyen-Orient) je geografický termín používaný v dvoch základných významoch: jednak staršie ako územie medzi Blízkym východom a Ďalekým východom (t.j. najmä Irán a Afganistan) a jednak novšie ako úplné alebo približné synonymum termínu Blízky východ. Podrobnosti definície pozri nižšie.

Middle East (orthographic projection)
Stredný východ podľa novších definícií

Definícia

Nasledujú ukážky definícií Stredného východu z literatúry:

Starší význam

Starší (a dodnes niekedy ešte najmä v stredoeurópskych textoch používaný) význam je územie medzi Blízkym východom a Ďalekým východom, t.j. definície znejú nasledovne:

 • voľne: krajiny strednej Ázie[1]
 • Irán, Afganistan[2]+ prípadne: Uzbekistan, Turkménsko, Tadžikistan[3]
 • Irán, Afganistan, Predná India (t.j. India, Pakistan, Bangladéš, Nepál, Bhután)[4]
 • Irán, Afganistan, Predná India, Stredná Ázia (alebo Centrálna Ázia alebo Stredná a Centrálna Ázia)[5]
 • Ázia medzi Perzským zálivom a juhovýchodnou Áziou[6]
 • Afganistan a štáty okolo Perzského zálivu[7]
 • podľa Sira W. Churchilla: Perzia (Irak) a Irán[8]

Novší význam

Novší význam je úplné alebo približné synonymum Blízkeho východu, t.j. definície znejú nasledovne:

 • od 2. sv. vojny alternatívne označenie Blízkeho východu (pričom Blízky východ môže mať rôzne definície), najmä časti Blízkeho východu na východ od Suezského prieplavu[9][10][11]
 • arabská Predná Ázia + Irán + Egypt , t.j. prakticky Blízky východ [12][13]
 • Blízky východ + Afganistan[2]
 • pôvodne: juhozápadná Ázia (bez Zakaukazska, Kaukazu, Afganistanu a Pakistanu) + európska časť Turecka + Egypt, Sudán (niekedy bez Sudánu), Líbya, neskôr aj: Tunisko, Alžírsko, Maroko, často aj Afganistan a Pakistan a niekedy aj Grécko; vo Francúzsku pojem nikdy nezahŕňa Tunisko, Alžírsko a Maroko[6][14]
 • štandardná definícia: juhozápadná Ázia (bez Zakaukazska, Kaukazu, Afganistanu a Pakistanu, vrátane alebo bez Iránu) + európska časť Turecka + Egypt + menej často aj ostatné pobrežné štáty severnej Afriky až po (vrátane) Maroko plus Sudán; niekedy navrhovaná definícia: územie najstaršej vlny moslimského dobývania siahajúce od Maroka po Afganistan a Pakistan, s neskorším pridaním Anatólie (moderného Turecka). Iní nesúhlasia, tvrdiac, že takáto historická definícia by zahŕňala aj časti Európy (ako napr. Španielsko a Sicíliu) a strednej Ázie.[15]
 • juhozápadná Ázia (bez Zakaukazska, Kaukazu, Pakistanu, vrátane Afganistanu) okrem Turecka[16]
 • podľa J. F. Dullesa: juhozápadná Ázia (bez Zakaukazska, Kaukazu, vrátane Afganistanu a Pakistanu) okrem Turecka + Egypt, Etiópia, Sudán, Líbya [17]
 • podľa World Factbook 2013 (CIA): juhozápadná Ázia (vrátane Zakaukazka, Kaukazu, bez Afganistanu a Pakistanu) + európska časť Turecka[18]
 • Blízky východ + Afganistan + prípadne: Uzbekistan, Turkménsko, Tadžikistan[3]

Treba poznamenať, že v archeológii, histórii staroveku a podobne sa však termín Stredný východ v tomto význame vôbec nepoužíva a namiesto toho sa hovorí napr. o Prednom či Blízkom východe.

Vláda USA v rámci príprav na samit G8 v roku 2004 predstavila pojem Greater Middle East (Veľký Stredný východ) či Broader Middle East/Wider Middle East (Širší Stredný východ), definovaný v vládou USA v roku 2004 ako arabské štáty (t.j. severoafrické pobrežné štáty od Mauritánie po Egypt, Sudán, Džibutsko, Somálsko, Komory, Arabský polostrov, arabské ázijské pobrežné štáty Stredozemného mora, Irak) + Izrael, Turecko, Irán, Afganistan a Pakistan. Definícia ale celkovo nie je ustálená, podľa niektorých názorov by pojem mohol zahŕňať aj Strednú Áziu a (Za)Kaukaz(ko) alebo naopak by nemal zahŕňať Turecko a Pakistan.[19]. Veľký/Široký Stredný východ nie je však z obsahového hľadiska úplne novým konceptom - definícia Veľkého/Širokého Stredného východu totiž viac-menej zodpovedá niektorým (aj vyššie uvedeným) širším definíciám Stredného východu (t.j. aj bez toho, aby pred slovom Stredný boli atribúty typu Veľký či Široký) a takisto viac-menej zodpovedá niektorým definíciám Blízkeho východu (napr. od FAO alebo Library of Congress – pozri v článku Blízky východ).

Referencie

 1. Krátky slovník slovenského jazyka
 2. a b Stredný východ. In: Mariot, P. a kol.: Malá encyklopédia zemepisu sveta, 1977.
 3. a b [1]
 4. Mittlerer Osten. In: Brockhaus.
 5. Herink, J. et al.: Příručka k 3. vydání učebnice Zeměpis světa 2, 2008 [2]
 6. a b Middle East. In: Enc. Britannica online [3]
 7. Pataki, E.: Jihozápadní Asie [4]
 8. Middle East. In: Mattar, P.: Encyclopedia of the Modern Middle East and North Africa. 2004
 9. Střední východ. In: Malá československá encyklopedie V Pom-S. 1. vyd. Praha: Academia, 1987. s. 910.
 10. Blízky východ. In: Encyclopaedia Beliana. 1. vyd. Bratislava : Encyklopedický ústav SAV; Veda, 2001. 686 s. ISBN 80-224-0671-6. Zväzok 2. (Bell – Czy).
 11. "'Near East' is Mideast, Washington Explains". The New York Times. 1958-08-14.
 12. Mittlerer Osten. In: Brockhaus
 13. Middle East in: Oxford English Dictionary, 2nd ed., 2009 („najmä Egypt a Irán a krajiny medzi nimi")
 14. Moyen-Orient in: Encylopédie Larousse online [5]
 15. Mattar, P.: Encyclopedia of the Modern Middle East and North Africa, 2004
 16. [6]
 17. Davison, Roderic H. (1960). "Where is the Middle East?". Foreign Affairs 38 (4): 665–675
 18. World Factbook [7]
 19. Perthes, V.: America's "Greater Middle East" and Europe: Key Issues for Dialogue, Middle East Policy Council Journal, Volume XI, Fall 2004, Number 3 http://web.archive.org/web/20080224045709/http://www.mepc.org/journal_vol11/0409_perthes.asp
Adria Airways

Adria Airways je letecká spoločnosť so sídlom v Ľubľane v Slovinsku. Je národnou leteckou spoločnosťou Slovinska a členom Star Alliance. Pravidelne lieta do viacerých miest Európy, prevádzkuje aj charterové lety do Európy a na Stredný východ. Jej hlavným letiskom je Medzinárodné letisko Jožeho Pučnika v Ľubľane.

Spoločnosť bola založená v roku 1961 pod názvom Adria Aviopromet. Spočiatku lietala so strojom Douglas DC-6 a uskutočňovala iba charterové lety. Neskôr spoločnosť kúpila od KLM ďalšie DC-6. V roku 1968 spoločnosť zmenila názov na Inex-Adria Airways a predstavila svoje prvé prúdové lietadlo Douglas DC-9.

Arabská ríša

Arabská ríša alebo Arabský kalifát alebo len Kalifát bol stredoveký islamský štát v rokoch 622 až 945. V 8. stor. zahŕňal aj severnú Afriku, Blízky východ, Stredný východ, Pyrenejský polostrov a zasahoval aj do Indie a Číny. Jej územím viedla dôležitá obchodná trasa - Hodvábna cesta.

Blízky východ

Blízky východ (mimo politiky, najmä v kultúrnom či archeologickom kontexte, aj: Predný východ či menej často Predný Orient; po anglicky Near East, po nemecky Naher Osten/Nahost/Vorderer Orient) je nejasne vymedzený geografický termín. Najčastejšie sa ním myslí juhozápadná Ázia (bez Zakaukazska, Afganistanu a Pakistanu) a Egypt, podrobný prehľad definícií pozri nižšie.

Dolár

Dolár je mena používaná vo viacerých štátoch. Americký dolár je najpoužívanejšia mena na svete.

EMEA

EMEA (z angl. Europe, the Middle East and Africa) je regionálne označenie používané na vládne a obchodné účely. Používa sa hlavne v severoamerických spoločnostiach, ktoré majú pôsobisko obyčajne rozdelené na nasledovné regióny:

Európa, Stredný východ a Afrika (EMEA)

Latinská Amerika (LATAM)

Ázia a Pacifik (APAC)Pri delení sveta na regióny sa používa aj označenie NORAM pre Severnú Ameriku. V poslednej dobe spoločnosti oddeľujú krajiny Východnej Európy od zvyšku Európy a označujú tento región ako EEMEA (Eastern Europe, Middle East, and Africa) osobitne od krajín Európskej únie.

Evo (časopis)

Evo je britský motoristický časopis zameraný na výkonné automobily, od hot hatchov až po superšportové automobily. Prvé vydanie bolo publikované v novembri 1998 ako neoficiálny nasledovník časopisu Performance Car, ktorého vydávanie bolo ukončené a integrovaný bol do časopisu Car Magazine vydavateľom Emap. Kancelárie časopisu Evo sú v meste Vollaston v Northamptonshire. Šéfredaktorom časopisu je Nick Trott.

Existujú aj medzinárodné verzie časopisu Evo pre Francúzsko, Taliansko, Chorvátsko, Česko, Grécko, Turecko, Filipíny, Malajziu, Thajsko, Ukrajinu a Stredný východ.

Heineken International

Heineken International /ˈɦɛinəkən/ je holandská pivovarnícka spoločnosť, založená v roku 1864 Gerardom Adriaanom Heinekenom v Amsterdame. V roku 2007 vlastnil Heineken 125 pivovarov vo viac ako 70 krajinách a zamestnáva približne 54 000 ľudí. Ten varí a predáva viac ako 170 medzinárodných prémiových, regionálnych a špeciálnych pív, vrátane Cruzcampo, Tiger Beer, Żywiec, Starobrno, Zagorka, Birra Moretti, Ochota, Murphy’s. Hlavným pivom je samozrejme Heineken Pilsener.

S výročnou produkciou piva s hodnotou 139,2 milióna hektolitrov, je Heineken tretím najväčším pivovarom na svete, po Anheuser-Busch InBev a SABMiller na základe výnosov. Holandské pivovary spoločnosti Heineken sídlia v Zoeterwoude, ’s-Hertogenbosch a Wijlre. Pôvodný pivovar v Amsterdame bol zatvorený v roku 1988 a je z neho vytvorené múzeum, nazvané Heineken Experience.

Hektár

Hektár (symbol ha) je plošná metrická jednotka. Nie je súčasťou sústavy SI, ale je všeobecne uznávaná. Základnou jednotkou plochy SI je štvorcový meter.

Hessische Stiftung Friedens- und Konfliktforschung

Hessische Stiftung Friedens- und Konfliktforschung (HSFK; angl. Peace Research Institute Frankfurt – PRIF; slov. Mierový výskumný inštitút vo Frankfurte) bol založený v roku 1970 v nemeckom spolkovom štáte Hesensko. Je to najstarší a najväčší nemecký mierový inštitút a v roku 2011 mal približne 70 zamestnancov.

Inštitút skúma prípady medzinárodných kríz a konfliktov, organizuje výskum zameraný na štúdium konfliktov a politiku odzbrojenia. Medzi vybrané regióny výskumu patrí Balkán, Stredný východ a Ázia, kde skúma potrebné podmienky na zvýšenie práva a zníženie násilia. Veľký dôraz kladie na kontrolu zbrojenia, nešírenie zbraní a odzbrojenie.

Korytnačka žltohnedá

Korytnačka žltohnedá (Testudo graeca) je bylinožravá korytnačka vyskytujúca sa od južnej Európy po Stredný východ a v severnej Afrike (Maroko, Líbya, Egypt).

Majstrovstvá Európy v touch rugby 2018

Majstrovstvá Európy v touch rugby 2018 bol v poradí 12. turnaj majstrovstiev Európy v touch rugby, ktoré organizuje Európska federácia touch rugby (EFT). Konal sa v Nottinghame, v grófstve Nottinghamshire, v Anglicku v dňoch od 18. – 21. júla 2018, za účasti 11 mužských, 9 ženských a 9 zmiešaných tímov. Nováčikmi turnaja boli družstvá mixu Švédska a Čile. Majstrovstiev sa spolu aj s veteránskymi kategóriami zúčastnilo 63 tímov zo 17 krajín. Okrem mužov, žien a mixu sa tradične organizovali aj turnaje veteránov do 30, 35, 40 a do 45 rokov, žien do 27 rokov a v mixe veteránov. Titul v mužskej a ženskej kategórii obhájili družstvá Anglicka, v mixe zasa obhájilo titul Škótsko.Anglicko sa stalo organizátorom ME 2018 po rozhodnutí EFT v novembri 2016, keď uspelo v konkurencii kandidatúr Nemecka a Portugalska. Anglicko bolo organizátorom európskeho šampionátu štvrtýkrát, keď predtým hostilo toto podujatie v rokoch 1996 (v Halifaxe), 1998 (v Nottinghame) a 2010 (V Bristole). Všetky zápasy sa odohrali na 7 ihriskách komplexu Highfields Sports Complex, ktorý je súčasťou University of Nottinham.

Mikojan-Gurevič MiG-19

Mikojan-Gurevič MiG-19 (rus. Микоян и Гуревич МиГ-19) (v kóde NATO: "Farmer") bolo sovietske prúdové stíhacie lietadlo druhej generácie, a prvé nadzvukové lietadlo, ktorým bola vyzbrojená od roku 1958 aj Česko-slovenská ľudová armáda. Jeho západným ekvivalentom je F-100 Super Sabre, aj keď vo Vietname častejšie bojoval s novším F-4 Phantom II.

Nissan Qashqai

Nissan Qashqai (v Japonsku a v Austrálii Nissan Dualis) je kompaktné crossover SUV, ktoré vyrába japonská automobilka Nissan od roku 2007 a ktoré nahradilo model Mistral ako malé SUV. Podvozok P32L sa použije aj na ďalšie crossover SUV od Nissanu.

Je to prvý model, ktorý bol vyvinutý v Nissan Design Europe v Londýne. Uvedený bol v roku 2006 na výstave Paris Motor Show.

Do konca roka 2007 sa predalo okolo 100-tisíc kusov v Európe. Plánuje sa aj vyvážať aj na Stredný východ a iné zámorské trhy.

Pasát

Pasát je „prúdenie všeobecnej cirkulácie atmosféry, ktoré vanie zo subtropických anticyklón k rovníkovej depresii, teda približne medzi 25 až 30° zemepisnej šírky a rovníkom“.Z oblasti medzi 40° severnej a 40° južnej šírky prúdi prízemný vzduch smerom na rovník, kým vzduch vo výške prúdi smerom na póly. Pokojná oblasť nízkeho tlaku, s ľahkými premenlivými vetrami, blízko rovníka, je námorníkom známa ako doldrums čiže rovníková tíšina. Okolo 30° severnej a 30° južnej šírky vzduch prúdiaci smerom k pólom začne klesať na povrch v subtropických pásmach (tzv. konské šírky) vysokého tlaku. Klesajúci vzduch je pomerne suchý, keďže väčšinu vlhkosti stratil blízko rovníka nad tropickými dažďovými pralesmi, čo vysvetľuje výskyt púští v týchto oblastiach, ako je Sahara v severnej Afrike, púšte na juhozápade Spojených štátov a severozápadného Mexika a suchý Stredný východ na severnej pologuli a oblasti južnej Afriky a austrálskych púští na juhu. Blízko stredu tejto oblasti vysokého tlaku zostupujúceho vzduchu sú vetry slabé a premenlivé.

Populárna hudba

Populárna hudba je hudba určená širokým masám poslucháčov, a ktorá je obyčajne distribuovaná k poslucháčom pomocou hudobného priemyslu. Formy a štýly spadajúce pod toto označenie si môžu užívať a vykonávať ľudia s malým alebo žiadnym hudobným vzdelaním. Stojí v opozícii voči vážnej hudbe a voči tradičnej alebo „ľudovej“ hudbe. Vážna hudba sa historicky šírila pomocou predstavení založených na notových zápisoch, aj keď od vzniku nahrávacieho priemyslu býva rozširovaná aj pomocou hudobných nahrávok. Tradičné hudobné formy ako napríklad ranné bluesové piesne alebo hymny sa predávali ústne alebo v rámci malého, miestneho poslucháčstva.Pôvodne sa toto označenie používalo v 80. rokoch 19. storočia v súvislosti s hudobnou scénou Tin Pan Alley v Spojených štátoch. Populárna hudba sa síce niekedy označuje aj pojmom „pop music“, v skutočnosti ale ide o dva odlišné pojmy. Populárna hudba je všeobecný pojem slúžiaci na označenie širokej škály hudobných žánrov, ktoré sú obľúbené u veľkej časti populácie, zatiaľ čo pod pojmom pop music sa obyčajne myslí špecifický hudobný žáner v rámci populárnej hudby. Populárne hudobné skladby a diela obsahujú spravidla chytľavé, ľubozvučné melódie. V populárnej hudbe sa zväčša používa štruktúra skladieb s opakovanými sekciami – slohami a refrénmi – medzi ktoré sa vkladajú prechody, poskytujúce v rámci skladby kontrastný a tranzitný prvok.V období po roku 2000 sa zjednodušilo digitálne zdieľanie hudobných súborov, čím sa uľahčilo šírenie rôznych hudobných foriem medzi rôznymi štátmi či regiónmi. Niektoré populárne hudobné formy sa stali globálnymi, zatiaľ čo iné majú veľký ohlas v rámci svojich kultúr, odkiaľ pochádzajú. Prostredníctvom zmesi hudobných žánrov sa vytvárajú nové hudobné formy, ktoré odrážajú „ideály globálnej kultúry“. Na príklade Afriky, Indonézie či Stredného východu vidieť, že západná populárna hudba sa môže zmiesiť s miestnymi tradíciami a vytvoriť nové hybridné formy.

Svetová bridžová federácia

Svetová bridžová federácia (skratka WBF) je federácia národných bridžových zväzov. Je to nezisková organizácia starajúca sa o rozvoj bridžu vo svete. WBF je rozdelená do 8 geografických zón:

Európa

Severná Amerika

Južná Amerika

Ázia a Stredný východ

Stredná Amerika a Karibik

Pacifická Ázia

Južný Pacifik

AfrikaWBF organizuje majstrovstvá sveta v rôznych kategóriách:

Majstrovstvá sveta juniorov - páry

Majstrovtvá sveta juniorov - inidviduálne

Majstrovstvá sveta juniorov - družstvá

Majstrovstvá družstiev geografických zón

Svetová olympiáda družstiev

Majstrovstvá sveta

Transnacionálne otvorené majstvstvá družstiev

Zmiešané družstvá

Univerzitné majstrovstvá družstiev

IOC Grand Prix

Individuálne majstrovstvá sveta

Simultánne majstrovstvá sveta párov

Majstrovstvá sveta počítačových programov

Východ

Východ môže byť:

miesto, kade sa vychádza

vychádzanie (ľudí alebo nebeských telies), pozri napr. východ Slnka

jedna zo svetových strán, pozri východ (svetová strana)

časť územia ležiaca smerom k tejto svetovej strane

krajiny Eurázie iné než Západná Európa a prípadne aj Stredná Európa; v čase studenej vojny druhý svet, pozri východ (svetová strana) a druhý svet

v kresťanstve označuje cirkvi, ktorých pôvod je na území Východorímskej ríše, pozri Východ (kresťanstvo)

časť týchto slovenských miest:

Michalovce

Spišská Nová Ves, pozri Východ (Spišská Nová Ves)

Topoľčany

Trenčín, pozri Východ (Trenčín)

Východ (USA)

Zoznam smerových telefónnych čísiel štátov

Toto je zoznam smerových telefónnych čísiel štátov definovaný ITU-T odporúčaním E.164.

V iných jazykoch

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.