Rad britského impéria

Rad britského impéria (angl. The Most Excellent Order of the British Empire) je britské vyznamenanie, ktoré sa udeľuje od 4. júla 1917, kedy ho po prvýkrát udelil kráľ Juraj V.

Rad má päť tried a delí sa na vojenskú a civilnú skupinu:

  • Knight Grand Cross (GBE) alebo Dame Grand Cross (GBE)
  • Knight Commander (KBE) alebo Dame Commander (DBE)
  • Commander (CBE)
  • Officer (OBE)
  • Member (MBE)

Iba držitelia dvoch najvyšších tried majú právo používať titul Sir alebo Dame. Toto právo majú len občania Spojeného kráľovstva a krajín, kde je hlavou štátu kráľovná Alžbeta II. Kráľovná tiež môže udeliť rad aj osobe, ktorá nie je občanom Spojeného kráľovstva alebo krajiny, kde je hlavou štátu. V takom prípade táto osoba dostane tzv. Čestný rad.

Ster Orde van het Britse Rijk
Rad britského impéria

Iné projekty

Zdroj

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Řád britského impéria na českej Wikipédii.

Bobby Charlton

Sir Robert Charlton nazývaný aj ako Bobby Charlton (* 11. október 1937) je bývalý anglický futbalista.

Väčšinu svojej športovej kariéry pôsobil v klube Manchester United a až na jej sklonku prestúpil do Preston North End a neskôr do Waterford United. V roku 1966 získal cenu Európsky futbalista roka, keď sa v tom istom roku zúčastnil na historicky prvej výhre Anglicka na Majstrovstvách sveta.

V roku 1994 mu pridelili titul Rad britského impéria.

Po skončení kariéry sa pokúšal bez väčšieho úspechu pokračovať ako tréner. Nakoniec sa vrátil do Manchestru United, kde pre miestnu futbalovú školu objavil veľa talentov, napríklad Davida Beckhama.

Bobby Moore

Robert Frederick Chelsea Moore (* 12. apríl 1941, Londýn, Spojené kráľovstvo – † 24. február 1993, Londýn) bol anglický futbalový reprezentant. Hrával na pozícií obrancu a vyše 10 sezón bol kapitánom tímu West Ham United. Zároveň bol kapitánom anglickej reprezentácie, ktorá vyhrala Majstrovstvá sveta 1966.

Spolu v drese Anglicka odohral 108 stretnutí, čo bol v čase jeho ukončenia hráčskej kariéry národný rekord (neskôr ho prekonal brankár Peter Shilton).

Burt Kwouk

Burt Kwouk (* 18. júl 1930, Warrington, Spojené kráľovstvo – † 24. máj 2016, Londýn) bol britský herec.

Crowded House

Crowded House je austrálska rocková skupina, ktorá vznikla v Melbourne pod vedením novozélandského speváka-skladateľa Neila Finna. Finn je hlavným textárom a výtvarným režisérom skupiny, ktorá mala množstvo zmien v zostave, pričom jej členmi počas rokov boli Novozélanďania (jeho brat Tim Finn a Eddie Rayner), Austrálčania (Paul Hester, Nick Seymour, Peter Jones a Criag Hooper) a Američania (Mark Hart a Matt Sherrod). Fanúšikovia skupiny oznašujú skupinu prezývkou The Crowdies.Skupina bola pôvodne aktívna v rokoch 1985 – 1996 a mala veľký komerčný úspech v Austrálii a na Novom Zélande, a medzinárodný úspech v dvoch fázach. Prvý úspech získal debutový album Crowded House, ktorý v roku 1987 dosiahol 12. miesto v rebríčku Billboard 200 a boli z neho vydané single „Don’t Dream It’s Over“ a „Something So Strong“, ktoré sa dostali do prvej päťky. Ďalší medzinárodný úspech mala skupina v Spojenom kráľovstve a v Európe s ich tretím a štvrtým albumom Woodface a Together Alone a kompilačným albumom Recurring Dream, ktorý obsahuje hity ako „Fall at Your Feet“, „Weather with You“, „Distant Sun“, „Locked Out“, „Instinct“ a „Not the Girl You Think You Are“. Kráľovná Alžbeta II. udelila v júni 1993 Rad britského impéria členom Neilovi a Timovi Finnovi pre ich prínos hudby pre Nový Zéland.Pôvodný bubeník Hester opustil skupinu v máji 1994 kvôli rodinným dôvodom, ale čiastočne sa vrátil na koncerty pre album Farewell to the World v Melbourne a Syndley v roku 1996. Neil Finn bol rozhodnutý ukončiť pôsobenie v skupine kvôli sólovej kariére a projektu The Finn Brothers spolu s Timom. Dňa 26. marca 2005 spáchal Paul Hester samovraždu vo svojich 46 rokoch. V roku 2006 bola skupina pretvorená s novým bubeníkom Mattom Sherrodom a odvtedy vydala dva ďalšie albumy, ktoré oba dosiahli 1- miesto v austrálskom rebríčku ARIA Charts.

Elie Wiesel

Eliezer „Elie“ Wiesel, KBE (* 30. september 1928, Sighetu Marmației, Rumunsko – † 2. júl 2016, Manhattan, New York, New York, USA) bol americký prozaik, esejista, dramatik, filozof, humanista, politický aktivista, náboženský mysliteľ a nositeľ Nobelovej ceny za mier.

Eva Jiřičná

Eva Jiřičná CBE (* 3. marec 1939, Zlín) je česká architektka pôsobiaca od roku 1968 v Londýne. Je jednou z najznámejších českých architektov vo svete.

Preslávila sa najmä tvorbou interiérov pre svetoznáme módne firmy v Londýne a New Yorku. Je považovaná za jednu z najvýznamnejších členov hnutia High-tech architektúry, ktoré je založené na používaní špičkových technológií a smelých konštrukčných prvkov, pri ktorých často vyžívajú kombináciu ocele a skla.

Geraint Thomas

Geraint Howell Thomas (* 25. máj 1986, Cardiff, Wales) je waleský cyklista. V rokoch 2008 a 2012 bol členom víťazného tímu na letných olympijských hrách. V roku 2018 zvíťazil na pretekoch Tour de France, a to za Team Sky. Ďalej zvíťazil napríklad v pretekoch E3 Harelbeke (2015), Paríž-Nice (2016) a Critérium du Dauphiné (2018). V roku 2009 získal Rad britského impéria. Roku 2014 bol zvolený waleským športovcom roka.

Godfrey Newbold Hounsfield

Sir Godfrey Newbold Hounsfield (* 28. august 1919, Nottinghamshire, Spojené kráľovstvo – † 12. august 2004) bol anglický inžinier, ktorý v roku 1979 získal spolu s Allanom Cormackom Nobelovu cenu za fyziológiu a medicínu za svoj podiel na vývoji počítačovej tomografie.

Je po ňom pomenovaná tzv. Hounsfieldova jednotka (HU), bezrozmerné čislo, ktoré kvantifikuje stupeň absorpcie rtg žiarenia látkou pri vyšetrení počítačovou tomografiou. Vzduch má hodnotu -1000 HU, voda 0 HU.

Ian McEwan

Ian McEwan (IPA: /ˈiːən mɪˈkjuən/) CBE (* 21. jún 1948, Aldershot, Spojené kráľovstvo) je britský spisovateľ, víťaz Bookerovej ceny.

James Wycliffe Headlam-Morley

Sir James Wycliffe Headlam-Morley, CBE, do roku 1918 James Wycliffe Headlam (* 24. december 1863, Barnard Castle, Spojené kráľovstvo – † 6. september 1929) bol britský historik a klasicista, ktorý pôsobil ako poradca v orgánoch centrálnej britskej vlády.

Jane Seymour (herečka)

Jane Seymour (rodným menom Joyce Penelope Wilhelmina Frankenbergová; * 15. február 1951, Londýn, Spojené kráľovstvo) je anglická herečka, ktorá sa preslávila najmä ako Bondovo dievča v roku 1973 vo filme Žiť a nechať zomrieť (Live and Let Die) a ako hlavná predstaviteľka amerického televízneho seriálu Doktorka Quinnová, vysielaného od roku 1990.

Joe Cocker

John Robert "Joe" Cocker OBE (* 20. máj 1944, Sheffield, Spojené kráľovstvo – † 22. december 2014, Crawford, Colorado, USA) bol anglický rockový a bluesový spevák, ktorého popularita sa začala v 60. rokoch. Stal sa známym vďaka svojmu chrapľavému hlasu, kŕčovitými pohybmi na svojich vystúpeniach a tiež vďaka coververziám populárnych skladieb, predovšetkým od skupiny The Beatles.

Jeho coververzia skladby „With a Little Help from My Friends“ od skupiny The Beatles dosiahla v roku 1968 1. miesto v rebríčku UK Singles Chart. V roku 1969 túto skladbu zahral na festivale Woodstock. Počas svojej kariéry získal aj viacero hudobných cien, ako napríklad cenu Grammy v roku 1983 za svoj duet „Up Where We Belong“ s Jennifer Warnes. V roku 1993 bol nominovaný na cenu Brit Award v kategórii Best British Male a v roku 2008 získal v Buckinghamskom paláci Rad britského impéria za prínos v hudbe. Časopis Rolling Stone ho zaradil na 97. miesto v zozname 100 najlepších spevákov.Cocker podľahol rakovine pľúc 22. decembra 2014 vo svojom dome v meste Crawford, v americkom štáte Colorado.

Joe Davis

Joe Davis, OBE (* 15. apríl 1901, Whithwell, Derbyshire – † 10. júl 1978, Hampshire) bol anglický profesionálny hráč snookru a anglického biliardu.

Joe Davis sa stal profesionálom v osemnástich no svoj prvý turnaj, Chesterfield Championship, vyhral už v trinástich. V roku 1926 dosiahol svoje prvé biliardové finále, no podľahol v ňom šampiónovi Tomovi Newmanovi. O rok neskôr sa toto finále zopakovalo no tentokrát už Joe triumfoval. Opäť sa stal majstrom sveta v rokoch 1929 a 1930, keď vždy porazil Toma a aj v roku 1932 keď porazil Novozélanďana Clarka McConachyho. A v rokoch 1933 a 1934 podľahol vo finále Austrálčanovi Walterovi Lindrumovi.

Ako dosahoval špičku formy v biliarde, začas sa orientovať na snooker. V roku 1927 pomáhal organizovať prvé majstrovstvá sveta v snookeri, ktoré aj vyhral porazením Toma Dennisa 20–10, za ktoré získal 6 libier 10 šilingov. Potom vyhral všetky majstrovstvá sveta až do roku 1940. Joeov o dvánasť rokov mladší brat Fred bol tiež snookrový hráč. Keď sa v roku 1940 stretli vo finále majstrovstiev sveta Joe zvíťazil 37-36.

Kvôli druhej svetovej vojne sa majstrovstvá sveta päť rokov nekonali. Pri obnovení súťaže v roku 1946 získal svoj 15. titul v rade a udržal si prvenstvo 20. rokov. Potom odišiel do dôchodku tak ostal jediným hráčom neporazeným v majstrovstvách sveta.

Zapísal sa do histórie aj tým, že zahral prvý oficialne zaznamenaný maximálny nábeh 147 bodov na exhibičnom zápase v Leicester Square Hall. Predtým zahral aj prvý century break v roku 1930. V roku 1963 získal Rad britského impéria, OBE.

Joe Davis zomrel dva mesiace po kolapse, keď sledoval zápas brata v semifinále majstrovstiev sveta v 1978. 23. júla 2008 zomrela jeho manželka, s ktorou sa zobrali v roku 1945, v deň svojich 98. narodenín.

Joe Davis nie je v žiadnom príbuzenskom vzťahu s ďalším známim snookristom Stevom Davisom.

Judith Andersonová

Dame Judith Andersonová, AC, DBE (* 10. február 1897, Adelaide, Austrália – † 3. január 1992, Santa Barbara, Kalifornia, USA), vlastným menom Frances Margaret Anderson, bola austrálska herečka, držiteľka dvoch Emmy Award a jednej Tony Award.

Na javisku profesionálne debutovala pod menom Francee Anderson roku 1915 ako Stephanie v hre A Royal Divorce v sydneyskom Theatre Royal. O niekoľko rokov neskôr sa presťahovala do USA, kde v roku 1922 po prvý raz vystúpila na Broadwayi. Veľký úspech zaznamenala o rok neskôr už pod menom Judith Anderson v inscenácii Cobra. V priebehu 30. až 50. rokov 20. storočia sa stala veľkou broadwayskou hviezdou, hrala v mnohých divadelných hrách, roku 1948 za rolu Médei vo verzii Euripidesovej tragédie získala Tony Award.

Od 40. rokov 20. storočia pôsobila tiež vo filme (výnimka bola snímka Blood Money z roku 1933), za rolu pani Danversovej v Hitchcockovom filme Rebecca (1940) bola nominovaná na Oscara pre najlepšiu herečku vo vedľajšej úlohe. Postupne sa objavila napr. v snímkach Laura (1944) a And Then There Were None (1945). V 50. rokoch 20. storočia sa presadila aj v televíznej produkcii, v rokoch 1954 a 1960 získala Emmy Award, vždy za rolu Lady Macbeth v sfilmovanom Macbethovi. Jej filmová kariéra pokračovala aj naďalej, hrala napr. v snímke Muž zvaný kôň (1970) a vo veku 86 rokov vo filme Star Trek III: The Search for Spock (1984). V 80. rokoch potom ukončila svoju profesionálnu kariéru v americkej mydlovej opere Santa Barbara.

Judith Andersonovej bol v roku 1960 udelený Rad britského impéria v hodnosti Dame Commander (DBE), roku 1991 dostala Rad Austrálie (AC).

Ray Dolby

Ray Dolby (* 18. január 1933, Portland, Oregon, USA – † 12. september 2013, San Francisco, Kalifornia) bol americký vedec, technik a vynálezca. Jeho práca sa primárne orientovala na analýzu a spracovanie zvuku a znamenala výrazný kvalitatívny posun v oblasti hudobného a filmového priemyslu.

Rosamunde Pilcherová

Rosamunde Pilcherová (* 22. september 1924, Lelant, Cornwall, Spojené kráľovstvo – † 6. február 2019) bola britská autorka romantických románov a beletrie. Na začiatku svojej kariéry publikovala aj pod pseudonymom Jane Fraser. Aktívnu spisovateľskú kariéru ukončila v roku 2000.

V roku 1949 publikovala svoju prvú knihu pod pseudonymom Jane Fraser. Pod týmto menom vydala ďalších desať románov. V roku 1955 tiež začala písať pod svojím skutočným menom (román Secret to Tell). V roku 1965 zanechala pseudonym a všetky romány písala pod vlastným menom.

Rosamunde Pilcherová písala romantické príbehy, ktorých dej bol spravidla situovaný do idylickej škótskej alebo cornwallskej krajiny. Rad poviedok publikovala v časopisoch pre ženy.

Medzi jej najznámejšie diela patrí román Hľadači mušlí (v origináli The Shell Seekers), ktorý vyšiel v roku 1988. Dosiaľ sa po celom svete predalo viac ako 5 miliónov výtlačkov tohto diela.

Jej diela sú vďaka televíznym adaptáciám ZDF veľmi obľúbené v Nemecku. V roku 2002 získala spolu s programovým riaditeľom ZDF ocenenie British Tourism Award za prínos jej diela (respektíve jeho televíznych adaptácií) pre turistiku.

V roku 2002 jej kráľovná Alžbeta II. udelila Rad britského impéria.

Shirley Basseyová

Shirley Veronica Basseyová, DBE (* 8. január 1937, Cardiff, Wales, Spojené kráľovstvo) je britská speváčka.

Svoju profesionálnu kariéru začala v roku 1953, kedy spievala vo varietnom predstavení Memories of Jolson. Svoj prvý album nazvaný Born to Sing the Blues vydala v roku 1957 na značke Philips Records, nasledovalo viac než tridsať ďalších albumov. Nahrala titulné piesne pre tri filmy o Jamesovi Bondovi, konkrétne Goldfinger (1964), Diamanty sú večné (1971) a Moonraker (1979).V januári 1959 sa stala prvým waleským umelcom so singlom na 1. mieste britskej Top 10.V roku 1977 získala Brit Award ako najlepšia britská speváčka za posledných 25 rokov. Je tiež označovaná ako „jedna z najpopulárnejších britských speváčok druhej polovice 20. storočia“.V roku 1999 získala Rad britského impéria.

Terry Pratchett

Sir Terry Pratchett (celým menom Terence David John Pratchett) (* 28. apríl 1948 – † 12. marec 2015) bol anglický autor fantasy literatúry.

Zvolen

Zvolen (maď. Zólyom, nem. Altsohl) je okresné mesto na Slovensku. Je to jedno z najstarších miest na Slovensku, sídlo okresu, administratívne a spoločenské centrum regiónu, centrum vzdelávania a vedy s komplexnou sieťou škôl a širokou sieťou vedecko-výskumných pracovísk. Počtom obyvateľstva je dvanáste najväčšie mesto na Slovensku a druhé v kraji. Urbanistický priestor Zvolen – Banská Bystrica s takmer 130 tisíc obyvateľmi je treťou najväčšou koncentráciou obyvateľstva na Slovensku.

V iných jazykoch

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.