Palencia

Palencia je mesto v španielskom autonómnom spoločenstve Kastília a León. Je sídlom provincie Palencia.

Leží v rozľahlej rovine Tierra de Campos na brehu riečky Carrión, v nadmorskej výške 749 m, asi 235 km severne od Madridu. V roku 2008 mala 82 626 obyvateľov na rozlohe 94,71 km².

Je jedným z hlavných priemyselných centier starej Kastília a železničným uzlom tratí Madrid - Baskicko, Palencia - Santander a Palencia - León.

Najväčšou pamätihodnosťou je miestna katedrála sv. Antona, predovšetkým jej dochované románske časti. Zaujímavosťou je, že v Palencii bola prvá univerzita v Španielsku, ktorá však fungovala len niekoľko rokov na začiatku 13. storočia. Blízko mesta stojí tridsaťmetrová socha Ježiša Krista, dielo sochára Victoria Macha.

Palencia Capital - 013 (41109427041)
Radnica

Iné projekty

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Palencia

Externé odkazy

Zdroj

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Palencia na českej Wikipédii.

Administratívne členenie Španielska

Španielsko sa člení na:

17 autonómnych spoločenstiev (comunidades autónomas, niekedy chybne prekladané ako autonómne oblasti alebo autonómne regióny) - pozri autonómne spoločenstvo

2 autonómne mestá a „miesta suverenity“, ktoré, ako sám názov naznačuje, majú autonómne postavenie - pozri autonómne mesto

4 ostatné „miesta suverenity“ (plazas de soberanía) podliehajúce priamo ústrednej vláde - pozri miesto suverenityAutonómne spoločenstvá a mestá sa ďalej členia na provincie - pozri provincia (Španielsko).

Autonómne spoločenstvo

Autonómne spoločenstvo (niekedy chybne prekladané ako autonómna oblasť alebo autonómny región) je najvyššia samosprávna územná jednotka so zákonodarnými a výkonnými právomocami v Španielsku. Krajina je rozdelená na 17 autonómnych spoločenstiev (a dve autonómne mestá Ceuta a Melilla).

Právnym základom pre existenciu autonómnych spoločenstiev je španielska ústava z roku 1978, ktorá zaručuje právo na autonómiu všetkým národnostiam a regiónom, ktoré sa nachádzajú na území Španielska.

Poznámka k terminológii: Na stránke Úradu geodézie je síce 17 autonómnych spoločenstiev uvedených pod nadpisom autonómne oblasti, ale priamo v názvoch jednotlivých spoločenstiev ich nazývajú (správne) „autonómne spoločenstvo“.

Blanka Kastílska

Blanka Kastílska (* 4. marec 1188, Palencia – † 26. november 1252, Paríž) bola kastílska princezná a francúzska kráľovná. Po manželovej smrti sa stala regentkou Francúzska za neplnoletého syna Ľudovíta IX. a dokázala pre neho uhájiť kráľovstvo pred spurnou šľachtou.

Bourges

Bourges [burž] je francúzske hlavné mesto departementu Cher v región Centre-Val de Loire na rieke Yévre.

Dallas

Dallas je tretie najväčšie mesto v americkom štáte Texas a deviate najväčšie mesto v Spojených štátoch. Má rozlohu 997,1 km² a 1,25 milióna obyvateľov. Je hlavné kultúrne a ekonomické stredisko metropolitnej oblasti Dallas–Fort Worth–Arlington, kde žije 5,8 milióna obyvateľov.

Mesto bolo založené v roku 1841 a za mesto bolo vyhlásené 2. februára 1856. Je všeobecne známe ako stredisko telekomunikačných technológií, počítačových vied, bankovníctva a dopravy. Je srdcom najväčšej vnútroštátnej metropolitnej oblasti v USA.

Enkláva (politická geografia)

Enkláva je v medzinárodnom práve a politickej geografii cudzie štátne územie alebo jeho časť, nachádzajúce sa v územnom priestore konkrétneho štátu a ním úplne obkolesené (napr. Llivia). Rozoznávame suverénne a závislé enklávy. Územie, ktoré spĺňa všetky stanovené kritériá, sa v užšom chápaní nazýva pravá enkláva. Pojem enkláva vo všeobecnosti pomenúva vzťah k cudziemu (susednému) štátu.

FC Barcelona Atlètic

Fútbol Club Barcelona B (kedysi Fútbol Club Barcelona Atlètic) je španielsky futbalový klub, ktorý je rezervným tímom FC Barcelona. V Španielsku hrajú rezervné tímy v tej istej futbalovej pyramíde ako ich materské kluby. Samozrejme rezervné tímy nemôžu postúpiť do tej istej divízie ako ich materský tím. Z tohto dôvodu aj FC Barcelona B nemôže postúpiť do Primera División. Rezervné tímy tiež nemôžu hrať Copa del Rey, španielsky kráľovský pohár. Na dôvažok len hráči do 23 rokov alebo hráči do 25 rokov s profesionálnou zmluvou sa môžu v priebehu sezóny meniť medzi materským a rezervným tímom.

História tohto tímu je odlišná od histórie materského klubu a len v deväťdesiatych rokoch 20. storočia sa klub stal známym ako béčko FC Barcelona. Predtým bol klub známy ako Club Deportivo Espanya Industrial, Club Deportivo Condal a Barcelona Atlètic. Od roku 1993 do 2007 bol céčkom FC Barcelona a po jeho zrušení, od sezóny 2007/08 sa FC Barcelona B stala známa ako Barcelona Atlètic. Po príchode nového prezidenta na stoličku FC Barcelona sa Barca Atlètic premenovala opäť na FC Barcelona B Hoci FC Barcelona je tradične vnímaná ako veľmi kozmopolitný klub, napriek tomu má bohatú históriu vo výchove vlastných odchovancov. Množstvo hráčov základu prvého tímu postupne prešlo mládežníckymi, ako aj rezervnými kategóriami klubu.

FC Barcelona B hrá svoje zápasy na štadióne Mini Estadi, v tesnej blízkosti Camp Nou. Mini Estadi je jeden z najkrajších štadiónov rezervného tímu na svete. Bol otvorený v roku 1982 a hral na ňom svoje zápasy aj tím amerického futbalu FC Barcelona Dragons a andorrská reprezentácia.

Súčasným trénerom klubu je Gerard López, ktorý prevzal taktovku od Jordiho Vinyalsa po spadnutí do Segunda División B.

Futbal na Letných olympijských hrách 1996 – muži

Mužský turnaj vo futbale na Letných olympijských hrách 1996 prebiehal od 20. júla do 3. augusta. Na turnaji sa zúčastnilo 16 mužstiev. Jednotlivé krajiny reprezentovali výbery hráčov do 23 rokov. Každé mužstvo mohlo doplniť súpisku o troch hráčov starších ako 23 rokov.

Hierarchia katolíckej cirkvi

Hierarchia katolíckej cirkvi.

José Benito de Churriguera

José Benito de Churriguera (* 21. marec 1665, Madrid, Španielsko – † 2. marec 1725, Madrid) bol významný španielsky barokový architekt, sochár a urbanista, ktorého štýl získal prívlastok "churrigueresque". Mal dvoch bratov – Joaquina (1674 – 1724) a Alberta (1676 – 1750), ktorí boli vo svojej dobe uznávaní ako poprední architekti.

Stará Kastília

Stará Kastília (po španielsky Castilla la Vieja) bolo od 18. storočia do roku 1983 oficiálne územie (pôvodne formálne kráľovstvo) v rámci krajín kastílskej koruny, resp. Španielska. Dnes je rozdelené medzi autonómne spoločenstvá Kantábria, Kastília-León a La Rioja.

Hlavným mestom Starej Kastilie, ktorej územie bolo jadrom stredovekého kráľovstva Kastília, bol Burgos.

Vytvorené bolo v 18. storočí. Kráľovským dekrétom z 30. novembra 1833 bolo územie tejto historickej provincie rozdelené medzi provincie Ávila, Burgos, Logroño (dnes La Rioja), Palencia, Santander (dnes Kantábria), Segovia, Sória a Valladolid. Ďalším kráľovským dekrétom z 30. novembra 1855 boli provincie Palencia a Valladolid pričlenené k León.

Podľa Kastílskeho federálneho paktu z 3. júna 1869

sa územie Starej Kastílie a Leónu malo premeniť na štát Starú Kastíliu, ktorý mal byť

spolkovým štátom federatívnej prvej Španielskej republiky. Tento zámer bol po obnovení monarchie v Španielsku odsúdený na nezdar.

V roku 1983 bola väčšina území Starej Kastílie (bez vtedajších provincií Santander a Logroño, ktoré sa stali autonómnymi spoločenstvami Kantábria a La Rioja) zlúčená s Leónom do autonómneho spoločenstva Kastília-León, vybaveného rozsiahlou autonómiou.

Univerzita

Univerzita (z lat. universitas = všeobecnosť / (spoločenský) celok, kolégium) je pôvodne najstarší typ vysokej školy. Dnes univerzita spravidla môže byť označenie pre:

(v západnej Európe a všeobecne) vedeckú vysokú školu poskytujúcu vzdelanie vo „všetkých“ oblastiach a deliacu sa na fakulty a/alebo pre vedeckú vysokú školu udeľujúcu aj najvyššie akademické tituly

(tradične najmä na Slovensku) vysokú školu ktorá získala vyššiu akreditáciu ako ostatné vysoké školy, vyššiu úroveň vzdelania, dostatok kvalifikovaných profesorov a docentov, kvalitný proces výučby a pod. Nedokazuje zamerania škôl ale ich kvalitatívnu úroveň.

(často v mnohých krajinách; na Slovensku od 90. rokov 20. stor.) akúkoľvek vysokú školu

(na Slovensku od roku 2002) univerzitnú vysokú školu, čiže vysokú školu poskytujúcu študijné programy všetkých troch stupňov s významným podielom 2. a 3. stupňa (pozri pod Vysoká škola); len tieto školy smú mať v názve slovo univerzitaUniverzity slúžia tak na vzdelávanie, ako aj na výskum.

Zostavy mužstiev na Majstrovstvách sveta vo futbale 1998

Tento článok obsahuje zoznamy potvrdených zostáv mužstiev na záverečnom turnaji Majstrovstiev sveta vo futbale 1998, ktoré sa konali vo Francúzsku od 12. júna do 12. júla 1998.

Zoznam geografických článkov/P

Tento index bol automaticky vygenerovaný podľa tejto kategorizácie. Obsahuje 1274 článkov. Aby sa nové články zobrazili v tomto indexe, musia byť zaradené aspoň do jednej z vymenovaných kategórii. Nové a upravené kategórie sa zohľadnia pri nasledujúcom generovaní.

Zoznam najvyšších sôch Ježiša Krista

Toto je zoznam najvyšších sôch Ježiša Krista na svete. Najvyššia socha Ježiša Krista je v poľskom meste Świebodzin.

Zoznam členov akadémie vied Francúzska

Zoznam členov akadémie vied:

A : Serge Abiteboul ~ Anatole Abragam ~ Yves Agid ~ Claude Allègre ~ Christian Amatore ~ Sebastian Amigorena ~ Roy M. Anderson (en) ~ Duilio Arigoni (en) ~ Alain Aspect ~ Michael Atiyah ~ Jean Aubouin ~ Pierre Auger

B : François Baccelli ~ Jean-François Bach ~ George Backus (en) ~ Roger Balian ~ John M. Ball ~ David Baltimore ~ Beatriz Barbuy (es) ~ Édouard Bard ~ Françoise Barré-Sinoussi ~ Jean-Marie Basset (en) ~ Étienne-Émile Baulieu ~ Pierre Baux ~ Klaus Bechgaard (en) ~ Jean-Paul Behr ~ Alim-Louis Benabid ~ Alain Bensoussan ~ Paul Berg ~ André Berger ~ Claude Berrou ~ Gérard Berry ~ Alain Berthoz ~ Guy Bertrand (en) ~ Mustapha Besbes ~ Giovanni Bignami (it) ~ Jean-Michel Bismut ~ Jacques Blamont ~ René Blanchet ~ Nicolaas Bloembergen ~ Joël Bockaert ~ Enrico Bombieri ~ Jean-Louis Bonnemain ~ Jean-Michel Bony (de) ~ Armand Borel ~ Christian Bordé ~ Hélène Bouchiat ~ Marie-Anne Bouchiat (de) ~ Jean Bourgain ~ Pierre Braunstein (en) ~ Yves Bréchet ~ Catherine Bréchignac ~ Sydney Brenner ~ Édouard Brézin ~ Haïm Brezis ~ Margaret Buckingham ~ Huy Duong Bui ~ Pierre Buser

C : Henri Cabannes ~ Michel Caboche ~ André Capron ~ Lennart Carleson ~ Curtis Callan (en) ~ Edgardo D. Carosella ~ Alain Carpentier ~ Bernard Castaing ~ Luigi Luca Cavalli-Sforza ~ Anny Cazenave ~ Catherine Cesarsky ~ William Chaloner (en) ~ Pierre Chambon ~ Jean-Pierre Changeux ~ Patrick Charnay ~ Georges Charpak ~ Bruno Chaudret ~ Yves Chauvin ~ Chen Zhu (en) ~ Daniel Choquet ~ Yvonne Choquet-Bruhat ~ Joanne Chory ~ Umberto Cordani ~ Philippe Ciarlet ~ Claude Cohen-Tannoudji ~ Claude Combes ~ Françoise Combes ~ Alain Connes ~ Yves Coppens ~ Robert Corriu ~ Riccardo Cortese ~ Pierre Corvol ~ Suzanne Cory (en) ~ Pascale Cossart ~ Georges Courtès ~ Vincent Courtillot ~ François Cuzin

D : Jean Dalibard ~ Thibault Damour ~ Ingrid Daubechies ~ Robert Dautray ~ Michel Davier ~ Henri Décamps ~ Stanislas Dehaene ~ Paul Deheuvels ~ Anne Dejean-Assémat ~ Pierre Deligne ~ Jean-Pierre Demailly ~ Jean Dénarié ~ Jean-François Denisse ~ Derek Denton (en) ~ Jean-Michel Dercourt ~ Bernard Derrida ~ Peter Dervan (en) ~ Pierre Deslongchamps ~ Michel Devoret ~ David Donoho (en) ~ Simon Donaldson ~ Roland Douce ~ Ann Dowling (en) ~ Vladimir Drinfeld ~ Denis Duboule ~ Bernard Dujon ~ Catherine Dulac (en) ~ Christian Dumas ~ Henri Duranton ~ Christian de Duve ~ Freeman Dyson

E : Thomas Ebbesen ~ Gerald Edelman ~ Stuart Edelstein ~ Samuel Edwards (de) ~ Jean-Marc Egly ~ Manfred Eigen ~ Pierre Encrenaz ~ Anne Ephrussi ~ Daniel Esteve

F : Ludwig Faddeev (de) ~ Anne Fagot-Largeault ~ Olivier Faugeras ~ Gérard Férey ~ Albert Fert ~ Mathias Fink ~ Alain Fischer ~ Philippe Flajolet ~ Patrick Flandrin ~ Jean-Marc Fontaine (de) ~ Maurice Fontaine ~ Marc Fontecave ~ Jacques Friedel ~ Uriel Frisch

G : Antonio García-Bellido (es) ~ Susan Gasser ~ Walter Gehring (de) ~ Reinhard Genzel ~ Étienne Ghys ~ Jacques Glowinski ~ Roland Glowinski ~ André Goffeau ~ Marcel Golay ~ Maurice Goldman ~ John Goodenough (en) ~ Howard Green ~ Norman Greenwood (en) ~ Mikhail Gromov ~ François Gros ~ Marianne Grunberg-Manago ~ Jean-Pierre Grünfeld ~ Leonard Guarente (en) ~ Robert Guillaumont ~ Roger Guillemin ~ John Gurdon (en)

H : Erwin Hahn (de) ~ Michel Haïssaguerre ~ Theodor Hansch ~ Serge Haroche ~ Heisuke Hironaka ~ Friedrich Hirzebruch ~ Jules Hoffmann ~ Gerard ’t Hooft ~ Patrick Huerre ~ Gérard Huet

I : Jean Iliopoulos ~ Alain Israël ~ Masao Ito (en)

J : François Jacob ~ André Jaumotte (ro) ~ Claude Jaupart ~ Marc Jeannerod ~ Denis Jérome ~ Pierre Joliot ~ Michel Jouvet

K : Fótis Kafátos ~ Henri Kagan ~ Jean-Pierre Kahane ~ Rudolf Kalman ~ Eric Kandel ~ Daniel Kaplan ~ Pierre Karli ~ Richard Karp ~ Masaki Kašiwara (en) ~ Sergiu Klainerman (de) ~ Mary-Claire King (en) ~ Daniel Kleppner (de) ~ Aaron Klug ~ Paul Knochel (de) ~ Donald Knuth ~ Maxime Kontsevitch ~ Henri Korn ~ Vladimir Kotljakov ~ Philippe Kourilsky ~ Jean Kovalevsky

L : Antoine Labeyrie ~ Laurent Lafforgue ~ Jean-Yves Lallemand ~ Kurt Lambeck (en) ~ Yves Laporte ~ Jacques Laskar ~ Gérard Laumon ~ Guy Laval ~ Peter Lax ~ Michel Lazdunski ~ Guy Lazorthes ~ Gilles Lebeau ~ Denis Le Bihan ~ Jean-Baptiste Leblond ~ Jean-Dominique Lebreton ~ Nicole Le Douarin ~ Gérard Le Fur ~ Jean-Marie Lehn ~ Pierre Lelong ~ Yvon Le Maho ~ Michel Le Moal ~ Jean-Louis Le Mouël ~ Pierre Léna ~ Jean-Bernard Le Pecq ~ Xavier Le Pichon ~ Henri Léridon ~ Marcel Lesieur ~ Hervé Le Treut ~ Claude Lévi ~ Rita Levi-Montalcini ~ Ta-Tsien Li ~ Albert Libchaber (en) ~ Amable Liñán (es) ~ Pierre-Louis Lions ~ Jacques Livage ~ Rodolfo Llinas ~ Claude Lorius ~ Daniel Louvard ~ Jacques Lucas ~ William Lucas ~ Henry de Lumley-Woodyear

M : Odile Macchi ~ Bernard Mach ~ Bernard Malgrange ~ Bernard Malissen ~ Jean-Louis Mandel ~ Yuri Manin ~ Daniel Mansuy ~ Robert Maréchal ~ Ghislain de Marsily ~ Goury Martchouk ~ François Mathey ~ Michel Mayor ~ Marcel Méchali ~ Matthew Meselson (en) ~ Bernard Meunier ~ Dominique Meyer ~ Yves Meyer ~ Elliot Meyerowitz (en) ~ Jan Michalski ~ Keith Moffatt ~ Luc Montagnier ~ Dino Moras ~ René Moreau ~ William Morgan ~ Leonard Mortenson ~ Vernon Mountcastle (en) ~ Teruaki Mukaiyama ~ Arnold Munnich ~ James Murray (vedec) (en)

N : Miguel Nicolelis ~ Louis Nirenberg ~ Jean Normant ~ Gustav Nossal ~ Philippe Nozieres ~ Christiane Nüsslein-Volhard

O : Satoši Omura ~ Luis Antonio Oro ~ Gérard Orth ~ Ernst Otten ~ Paul Ozenda

P : Jacob Palis (en) ~ Giorgio Parisi ~ Lucio Paternò ~ Eva Pebay-Peyroula ~ Jean-Claude Pecker ~ Georges Pelletier ~ Christine Petit ~ Richard Peto (en) ~ Emilio Picasso (de) ~ Charles Pilet ~ Olivier Pironneau ~ Gilles Pisier ~ Jean-Paul Poirier ~ Alexander Polyakov (en) ~ Yves Pomeau (de) ~ Michel Pouchard ~ Robert Pound (de) ~ Jacques Pouysségur ~ Frank Press (en) ~ Alain Prochiantz ~ Jacques Prost ~ Jean-Loup Puget

Q : Yves Quéré

R : Michael Rabin ~ Miroslav Radman ~ Tiruppatur Ramakrishnan ~ Jean-Pierre Ramis ~ Norman Ramsey ~ Chintamani Rao (en) ~ André Rassat ~ Auguste Rateau ~ Bernard Raveau ~ Félix Rey ~ James Rice ~ Alexander Rich ~ Rex Richards (en) ~ Daniel Ricquier ~ Giacomo Rizzolatti ~ Herbert Roesky (de) ~ Michel Rohmer ~ Bernard Roques ~ Jean Rosa ~ Maurice Roseau ~ Jean Rossier ~ Daniel Rouan ~ Didier Roux ~ David Ruelle

S : David Sabatini (es) ~ José-Alain Sahel ~ Jean Salençon ~ Bengt Samuelsson ~ Evariste Sanchez-Palencia ~ Frederick Sanger ~ Philippe Sansonetti ~ Philippe Sautet ~ Jean-Pierre Sauvage ~ Jean-Michel Savéant ~ Jean-Charles Schwartz (en) ~ Eugen Seibold (de) ~ Michaël Sela (en) ~ André Sentenac ~ Jean-Pierre Serre ~ Arndt Simon (de) ~ Pierre Sinaÿ ~ Ionel Solomon ~ Susan Solomon ~ Christophe Soulé (de) ~ Nils Stenseth (en) ~ Gilbert Stork ~ Pierre Suquet

T : Michel Talagrand ~ Paul Tapponnier (en) ~ Philippe Taquet ~ Jean-Marie Tarascon ~ Andrzej Tarkowski ~ John Tate ~ Valentine Telegdi (en) ~ Roger Temam (en) ~ Michel Thellier ~ Pierre Tiollais ~ Bernard Tissot ~ Jacques Tits ~ Maurice Tubiana

V : Alain-Jacques Valleron ~ Gabriele Veneziano ~ Michèle Vergne (de) ~ Jacques Villain ~ Jean-Didier Vincent ~ Claire Voisin

W : Zhen-Yi Wang (en) ~ Michael Waterman (en) ~ Robert Weinberg ~ Jean Weissenbach ~ Wendelin Werner ~ Andrew Wiles ~ John Willis ~ George Whitesides ~ Edward Witten ~ Lodewijk Woltjer (en) ~ Kurt Wüthrich

Y : Magdi Yacoub (en) ~ Moshe Yaniv ~ Jean-Christophe Yoccoz ~ Marc Yor

Z : André Zaoui ~ Anton Zeilinger ~ Meinhardt Zenk ~ Ahmed Zewail

Španielske euromince

Španielske euromince sú euromince so španielskym národným motívom. Na 1,2 a 5 centových minciach je vyobrazená Katedrála v Santiagu de Compostela, klenot španielskej románskej architektúry. Tento motív navrhol Garcilaso Rollán. Na 10,20 a 50 centových je portrét Miguela de Cervantesa, španielskeho spisovateľa a dramatika. Tento motív navrhla Begoña Castellanos. A na 1 a 2 eurových minciach je portrét kráľa Juana Carlosa I.. Tento motív navrhol Luis José Diaz. Na obvode všetkých eurových mincí je vyobrazených 12 hviezd európskej vlajky a slovo España, čo znamená v španielčine Španielsko.

2. júna 2014 kráľ Juan Carlos I. oznámil odstúpenie zo španielskeho trónu. Na trón nastúpi jeho syn Filip VI. Po tejto udalosti sa v roku 2015 zmenil vzhľad 1 a 2€ mincí.

V iných jazykoch

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.