Olej

Olej môže byť:

 • odborne:
 • skrátene:
  • jedlý olej či stolný olej
  • mastiaci olej
  • rastlinný olej
  • opaľovací olej
 • hovorovo:
  • olejová farba
  • olejomaľba
Anna (svätica)

Svätá Anna (hebr. Hannah, חַנָּה, t. j. milostiplná, milá) bola podľa raných apokryfných evanjelií matka Panny Márie a manželka svätého Joachima. Žiadne z novozákonných kánonických evanjelií svätú Annu vôbec nespomína.

Ermitáž

Ermitáž alebo Štátna Ermitáž (rus. Государственный Эрмитаж - Gosudarstvennyj Ermitaž, z franc. l´ermitage – pustovňa) je umeleckohistorické múzeum v ruskom Petrohrade, jedna z najvýznamnejších a najväčších svetových umeleckohistorických inštitúcií.

Dnešné múzeum, ktorého umelecké fondy evidujú viac ako tri milióny artefaktov svetového kultúrneho dedičstva od praveku až po súčasnosť, vystavované vo viac ako štyristo sálach, je rozmiestnené v komplexe šiestich budov rozložených na nábreží rieky Nevy susediacich s ústrednou budovou Zimného paláca, niekdajšieho sídla ruských cárov.

Ghana

Ghana, dlhý tvar Ghanská republika, je štát v Afrike.

Ghana je štát veľký ako Spojené kráľovstvo. Leží v západnej Afrike. Jej susedmi sú Pobrežie Slonoviny, Togo a Burkina Faso. Z juhu krajinu obmýva Atlantický oceán (Guinejský záliv). Štát leží v tropickom podnebnom pásme, povrch tvoria nízke plošiny plné riek, z nich najväčšou je Volta, na ktorej je postavená najväčšia umelá vodná nádrž na svete.

Krajina je väčšinou poľnohospodárska, hlavnou plodinou je kakao, ktorého bola kedysi najväčším svetovým exportérom. Ďalšími produktmi sú drevo, palmový olej, kokos a káva. Ťažia sa diamanty, zlato, mangán a bauxit.

Etnicky sa Ghana pokladá za pomerne homogénnu krajinu, a to aj napriek tomu, že je rozdelená do štyroch hlavných etnolingvistických skupín, ktoré sú ďalej rozvetvené do spolu asi 160 kmeňov. Dôležité je pripomenúť, že v porovnaní s inými krajinami v Afrike, sa v Ghane usadilo len málo belochov.

Krajina je pomenovaná podľa kráľovstva Ghana, ktoré existovalo v 4. až 13. storočí, ležalo však mimo dnešného územia Ghany. Názov Ghana znamená bojovný kráľ, a rovnaký názov má v podstate blízka Guinea. Južná Ghana bola neskôr centrom Ašantského kráľovstva, ktoré je považované za najrozvinutejší štát v subsaharskej Afrike. Ako prví z koloniálnych mocností sa na jej pobreží vylodili v 15. storočí Portugalci. Nasledovali ich Holanďania, Dáni, ktorí tu vybudovali hrad Christiansborg a Švédi. Najdlhšie tu však vydržali Briti, ktorí vyhlásili toto územie za korunnú kolóniu v roku 1874, ktorá niesla názov Zlatonosné pobrežie (Gold Coast). Počas svojej vlády v Ghane Briti vybudovali kvalitnú infraštruktúru, školstvo a zdravotnú starostlivosť. Ghana bola pri získaní nezávislosti najrozvinutejšou africkou krajinou.

Po druhej svetovej vojne rástli a silneli tlaky smerom k nezávislosti v (nielen) britských kolóniách. Dodnes je však Ghana súčasťou britského Spoločenstva národov. Najsilnejším impulzom bolo udelenie nezávislosti Indii v roku 1947. Ústrednou postavou protikoloniálneho odboja v Ghane bol Kwame Nkrumah. Ghana sa začala demokratizovať v roku 1992. Súčasným ghanským prezidentom je Nana Akufo-Addo (od 7. januára 2017). Politická forma súčasného ghanského štátu je parlamentná demokracia.

Kopra

Kopra je biela mäsitá dužina kokosových orechov, sušená na slnku. Získava sa z nej kokosový olej a jeho tuhnutím kokosové maslo. Názov pochádza z malajálamčiny (z oblasti južnej Indie), kde slovo kopra (കൊപ്ര) označuje sušený kokosový orech.

Kopra priemerne obsahuje 5,8% vody, 67% tuku, 16,5% uhľovodíkov, 8,9% bielkovín. Z jedného orecha možno získať 80 až 500 g kopry. Bežne sa tiež používa ako krmivo pre dobytok.

Kokosový olej, ktorý je jedným z artiklov získavaných z kopry, bol pôvodne v 19. storočí vyrábaný obchodníkmi v oblasti južných morí a v Južnej Ázii, varením rozomletej kopry vo vode. V súčasnosti sa olej získava lisovaním za tepla (20 – 27 °C).

Výroba kopry, teda predovšetkým odstránenie škrupiny, rozdrvenie a sušenie obyčajne prebieha priamo na mieste kde sa pestujú kokosové palmy. Dnes sa pestovaním kokosových orechov venujú rozsiahle plantáže, s pridruženou výrobou. Viac než 2/3 kopry sa produkujú v Juhovýchodnej Ázii, asi 10% v Oceánii a 3-4% v Afrike. V minulosti sa kopra vykupovala na menších ostrovoch Tichomoria.

Michelangelo Merisi da Caravaggio

Caravaggio, vl. menom Michelangelo Merisi (* 29. september 1571, Caravaggio – † 18. júl 1610, Porto Ercole) bol taliansky barokový maliar, jedna z najvýznamnejších osobností svetového maliarstva.

Motorový olej

Motorový olej je mazací olej určený špeciálne pre použitie v spaľovacích motoroch. Má nasledovné funkcie:

zmenšovať trenie a opotrebenie

zabezpečiť odvod tepla,

tesniť,

zbavovať trecie plochy nečistôt,

chrániť trecie plochy pred koróziou,

tlmiť dynamické rázy v mechanizmoch.Motorový olej je zložený zo základného oleja a aditív, ktoré mu dodávajú požadované vlastnosti.

Mária (matka Ježiša)

Mária (po hebrejsky Miriam, po aramejsky מרים – Marjám; po starogrécky Μαριαμ – Mariam, Μαρια – Maria; po arabsky مريم – Marjam), v latinskom katolicizme Panna Mária alebo Madona, vo východných cirkvách presvätá Bohorodička (Mária), manželka tesára Jozefa z Nazaretu, je podľa kresťanskej viery matkou Ježiša Krista, druhej božskej osoby a syna Boha Otca.

National Gallery (Londýn)

National Gallery alebo po slovensky Národná galéria v Londýne je obrazáreň nachádzajúca sa na severnej strane Trafalgar Square.

Napriek tomu, že myšlienka na založenie národnej obrazárne v krajine rezonovala dlhý čas, Anglicko sa k tomuto kroku odhodlalo, v porovnaní s ostatnou Európou, pomerne neskoro. Hlavným dôvodom bolo, že neexistovala kráľovská či významnejšia šľachtická zbierka umeleckých diel, ktorá by poslúžila ako základ kolekcie pre národnú obrazáreň. Národná galéria vznikla ako zbierka jednotlivých obrazov a takou aj zostala. Nikdy nemala ambíciu byť múzeom v pravom slova zmysle s cieľom vystavovať diela rýdzo historickej hodnoty, ale od samého začiatku sa zamerala aj na ich estetickú kvalitu.

Oliva (plod)

Oliva je plod olivy európskej (Olea europaea).

Oliva európska

Oliva európska alebo staršie olivovník európsky (Olea europaea) je vždyzelený strom pôvodom z Ázie. Jeho plody, olivy sa používajú ako ovocie.

Rodiť začína asi po siedmich rokoch po vysadení. Okolo dvadsiateho roku poskytuje olivovník bohatú úrodu. Po 150 rokoch úroda olív klesá. Najstaršie stromy majú až 1000 rokov. Dnes sa olivy pestujú hlavne v Stredomorí a v Kalifornii. Vyrába sa z nich veľmi kvalitný olivový olej a používajú sa v rôznych jedlách. Kvality olív a olivového oleja používali už starovekí Gréci.

Olivový olej

Olivový olej sa vyrába lisovaním plodov olivovníka – olív. Používa sa na varenie, v lekárnictve, kozmetike (napr. výroba mydla) alebo ako palivo do olejovej lampy. Najväčším producentom olivového oleja je Španielsko ďalej Taliansko a Grécko. Spolu vyrobia 75 % svetovej produkcie.

Paolo Veronese

Paolo Veronese (* 1528, Verona, Taliansko - † 19. apríl 1588, Benátky) bol významný taliansky renesančný maliar, ktorý pracoval hlavne v Benátkach.

Raffael

Raffael, vlastným menom Raffaello Sanzio, známy aj ako Raffaello Santi, Raffaello de Urbino alebo Rafael Sanzio de Urbino (* 6. apríl 1483, Urbino, Taliansko – † 6. apríl 1520, Rím) bol taliansky renesančný maliar a architekt florentskej školy v období vrcholnej renesancie.

Rembrandt

Rembrandt Harmenszoon van Rijn (* 15. júl 1606, Leiden - † 4. október 1669, Amsterdam) bol holandský maliar a grafik, významný predstaviteľ európskeho baroka, jeden z najväčších svetových maliarov vôbec.

Ropa

Ropa je horľavá kvapalina tvorená zmesou uhľovodíkov, najmä alkánov, nafténov a aj arénov a polárnych zlúčenín (živice, asfaltény a iné). Najmä anglická literatúra dodáva, že ropa môže byť okrem kvapalného skupenstva aj plynná alebo tuhá ale bežne sa takto označuje iba kvapalná ropa.

Je dôležitou nerastnou surovinou a významnou ekonomickou komoditou. Hodnota ropy stúpa po chemickej úprave, kedy sa z nej vyrábajú kvapalné palivá, rozpúšťadlá a mazadlá. Vznikla pravdepodobne rozkladom zvyškov uhynutých živočíchov a rastlín. Nachádza sa vo vrchných vrstvách zemskej kôry, kde je väčšinou viazaná na usadené horniny najčastejšie v oblasti kontinentálnych šelfov. Je základnou surovinou petrochemického priemyslu. Náleziská ropy (rezervoáre) sa najčastejšie nachádzajú pod nepriepustnými vrstvami, v hĺbkach až do 8 km pod zemským povrchom. Ropa pri ťažbe alebo vyviera pod tlakom – ťažba samotokom, alebo sa čerpá – mechanizovaná ťažba. Vyskytuje sa spoločne so zemným plynom a vodou. Z hľadiska slovenskej legislatívy je radená medzi vyhradené suroviny.

Strukovina

Strukoviny (nesprávne [bohemizmy]: luskoviny, lušteniny, lúšteniny) sú kultúrne rastliny z čeľade bôbovitých pestované pre semená bohaté na bielkoviny, niekedy aj na tuk/olej.

Ich plodom je struk. Strukoviny sú významná potravina, krmivo a priemyselná surovina, semená obsahujú bielkoviny, niektoré tuk. V osevných postupoch zlepšujú pôdnu úrodnosť.

K strukovinám patrí hrach, fazuľa záhradná, šošovica, sója, arašidy a iné.

Pestovaním strukovín sa zaoberá rastlinná výroba.

Tiziano Vecelli

Tiziano Vecelli (tiež Vecellio, známejší pod menom Tizian) (* asi 1477/1490, Pieve di Cadore – † 27. august 1576, Benátky) bol jedným z najvýznamnejších talianskych renesančných maliarov 16. storočia, významný predstaviteľ benátskej maliarskej školy.

Éterický olej

Éterický olej (iné názvy: silica, prchavý olej, esenciálny olej, aromatický olej, vonný olej) je prchavá kvapalina rastlinného pôvodu s charakteristickou vôňou.

Ľudovít Fulla

Ľudovít Fulla (* 27. február 1902, Ružomberok – † 21. apríl 1980, Bratislava) bol slovenský maliar, grafik, ilustrátor, scénograf a výtvarný pedagóg. Je považovaný za jedného zo zakladateľov moderného maliarstva a grafiky na Slovensku. Inšpiroval ho najmä slovenský folklór. Fullove tapisérie sú považované za základné diela tohto umenia na Slovensku. Ako ilustrátor sa zapísal do povedomia výtvarným spracovaním ľudových rozprávok Pavla Dobšinského.

V iných jazykoch

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.