Obec (správna jednotka)

Obec je základná územnosprávna jednotka verejnej správy. V tomto zmysle je prejavom samosprávy i, v rôznej miere podľa typu obce, štátnej správy.

V niektorých štátoch je obec takmer každé mesto či dedina, v iných je obvyklé, že obec je tvorená väčším množstvom dedín, alebo že viaceré obce môžu byť súčasťou mesta.

Pozri aj

Zdroj

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Obec na českej Wikipédii.

Malá obec

Malá obec alebo (zriedkavo) maloobec môže byť:

všeobecne: obec menšia než veľká (alebo než stredná a veľká) obec, t.j. obyčajne počtom obyvateľov do 500 alebo 1000 alebo 2000 , pozri napr. pod obec (správna jednotka)

jedna z kategórií obcí (ostatné kategórie boli: mestá so zriadeným magistrátom, municipálne mestá a veľké obce) v Uhorsku od roku 1871 a neskôr v Česko-Slovensku do druhej svetovej vojny, pozri malá obec (do druhej svetovej vojny)

Obec

Obec môže byť:

vo verejnej správe a práve: základná územnosprávna jednotka, pozri obec (správna jednotka); špecificky napr.:

obec (Slovensko)

obec (Česko)

obec (Čierna Hora)

obec (Francúzsko)

obec (Poľsko)

obec (Rumunsko)v cirkvi, histórii, politike a sociológii: spoločenstvo, najstarší organizačný celok samosprávnych foriem spolupráce vo verejných záležitostiach, napr.:

obec (cirkev)

obec (politika)

obec (spoločnosť)

v geografii: osídlené územie s jednoznačným menom (aspoň v okolí obce), pozri obec (geografia)

v histórii/archeológii praveku, staroveku a stredoveku: dedina (všeobecne)

podľa Aristotela: rozvinutá rodina

prenesene:

obyvatelia dediny (v hraniciach obce)

skupina ľudí so spoločnými záujmami

Veľká obec

Veľká obec alebo (menej často) veľkoobec môže byť:

jedna z kategórií obcí (ostatné kategórie boli: mestá so zriadeným magistrátom, municipálne mestá a malé obce) v Uhorsku od roku 1871 a neskôr v Česko-Slovensku do druhej svetovej vojny, pozri veľká obec (do druhej svetovej vojny)

kategória obcí v Maďarsku od roku 1969 (so závažnými zmenami v roku 1990), pozri veľká obec (Maďarsko)

v nemecky hovoriacich štátoch voľné označenie rozlohou väčšej obce spravidla vytvorenej spojením viacerých samostatných obcí

jeden z možných prekladov názvu čínskej administratívnej jednotky "čen" (iné možné preklady: mesto, malé mesto)Veľká obec môže byť aj všeobecne obec väčšia než malá (alebo než malá a stredná) obec, t. j. obyčajne s viac ako 1 000 alebo 2 000 obyvateľmi, pozri napr. pod obec (správna jednotka)

Víchová nad Jizerou

Víchová nad Jizerou je obec (správna jednotka) v Česku v okrese Semily v Libereckom kraji. 1. januára 2012 tu žilo 951 obyvateľov, z toho 462 mužov a 489 žien, pričom priemerný vek v obci bol 38,9 roka (muži 38,4 roka, ženy 39,4 roka).

Zoznam geografických článkov/O

Tento index bol automaticky vygenerovaný podľa tejto kategorizácie. Obsahuje 467 článkov. Aby sa nové články zobrazili v tomto indexe, musia byť zaradené aspoň do jednej z vymenovaných kategórii. Nové a upravené kategórie sa zohľadnia pri nasledujúcom generovaní.

V iných jazykoch

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.