Nový román

Nový román alebo antiromán je pokus francúzskej literárnej avantgardy z päťdesiatych rokov 20. storočia. Vytvorili opak klasického románu s domnienkou, že klasický román už nemôže zachytiť novú skutočnosť a skúsenosť nového človeka.

Odmietli románový dej i postavy, zobrazujú svet opisným spôsobom, uprednostnili formu pred obsahom; Príbeh sa neodvíja chronologicky, ani logicky. Každý detail opisu mohol byť východiskom k ďalšiemu príbehu. Cieľom nebolo popisovať svet či situácie, práve naopak v týchto dielach je „svet najskôr zbavený zmyslu.“. Hrdina často nemá meno a dej sa odohráva na neznámom mieste. Veci opisujú z pohľadu hrdinu, teda nie tak, ako ich vníma väčšina ľudí. Pre čitateľov je tento štýl, zväčša ťažko čitateľný, ak vôbec.

Francúzski predstavitelia

Slovenskí predstavitelia

Alain Robbe-Grillet

Alain Robbe-Grillet [Rob grije] (* 18. august 1922, Brest, Francúzsko – † 18. február 2008, Caen, Francúzsko) bol francúzsky spisovateľ a literárny teoretik a filmový režisér, jeden zo zakladateľov nového románu.

André Malraux

André Malraux, celým menom Georges André Malraux (* 3. november 1901, Paríž, Francúzsko – † 23. november 1976, Créteil), bol francúzsky literát, politik, intelektuál a dobrodružný cestovateľ. Písal aj pod pseudonymom Maurice Saint-Rose.

Claude Simon

Claude Eugène Henri Simon (* 10. október 1913, Tananarive, Madagaskar – † 6. júl 2005, Paríž, Francúzsko) bol francúzsky spisovateľ, predstaviteľ nového románu. V roku 1985 mu bola udelená Nobelova cena

Narodil sa na Madagaskare, ktorý bol v tej dobe francúzskou kolóniou.

Francúzska literatúra

Francúzska literatúra je literatúra písaná na území Francúzska, výnimočne aj inde (napr. kolónie, autori v exile), na rozdiel od českej do tejto literatúry radíme iba literatúru písanú francúzsky, veľmi zriedkavo aj niektoré pamiatky, ktoré vznikli na francúzskom území v iných jazykoch (latinčina, hebrejčina).

Françoise Saganová

Françoise Saganová, vlastným menom Françoise Quoirez (* 21. jún 1935 – † 24. september 2004), bola francúzska spisovateľka, prozaička a dramatická autorka, scenáristka a textárka. Svoj pseudonym si vybrala z diela Marcela Prousta - Princ de Sagan (Hľadanie strateného času).

Hana Andronikova

Hana Andronikova (* 9. september 1967, Zlín – † 20. december 2011) bola česká spisovateľka.

Marguerite Duras

Marguerite Duras, občianske meno Marguerite Germaine Marie Donnadieu, (* 4. apríl 1914, Gia Dinh, Vietnam - † 3. marec 1996, Paríž, Francúzsko) bola francúzska spisovateľka a dramatička.

Osvietenie (film)

Osvietenie je film režiséra Stanleyho Kubricka z roku 1980 v hlavnej úlohe s Jackom Nicholsonom, ktorý stvárňuje spisovateľa Jacka Torrancea. Bol nakrútený podľa rovnomenného románu slávneho amerického spisovateľa hororov Stephena Kinga.

Román

Román je rozsiahle epické dielo s jednou hlavnou a viacerými vedľajšími postavami. V čase klasicizmu nahradil epos ako najvýraznejšieho reprezentanta epiky.

Vyznačuje sa pružnou kompozíciou, ktorá umožňuje zachytiť rozsiahlu oblasť javov a udalostí, spoločenských vzťahov a psychologických situácií. Od novely a poviedky sa odlišuje tým, že sa dej zložito rozvetvuje a popri hlavnom motíve rozvíja veľa vedľajších motívov a podobne. Obyčajne zobrazuje dlhšie časové rozpätie a široký okruh životných javov a ide teda aj fyzicky o dlhú knihu.

Spojením viacerých románov vznikajú dilógie, trilógie alebo románové cykly (napríklad Balzacov cyklus Ľudská komédia).

Zoznam literárnych článkov/N

Tento index bol automaticky vygenerovaný podľa tejto kategorizácie. Obsahuje 128 článkov. Aby sa nové články zobrazili v tomto indexe, musia byť zaradené aspoň do jednej z vymenovaných kategórii. Nové a upravené kategórie sa zohľadnia pri nasledujúcom generovaní.

V iných jazykoch

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.