Ivan Plintovič

Ivan Plintovič, (* 2. jún 1923, Bodorová – † 10. november 1997, Banská Bystrica) bol slovenský vedec, pedagóg, literárny kritik, literárny teoretik a esejista.

Ivan Plintovič
slovenský literárny kritik a historik
Narodenie2. jún 1923
Bodorová
Úmrtie10. november 1997 (74 rokov)
Banská Bystrica
 Biografický portál

Životopis

Študoval na FF UK v Bratislave. Začínal svoje pôsobenie na gymnáziu v Malackách, kde vyučoval slovenčinu a venoval sa ochotníckemu účinkovaniu študentov. V roku 1949 s nimi naštudoval hru Petra Zvona Tanec nad plačom, v ktorej aj sám účinkoval.

Od roku 1959 sa stal vysokoškolským učiteľom na Pedagogickej fakulte v Banskej Bystrici. Neskôr sa tu stal vedúcim Katedry slovenského jazyka a literatúry. Venoval sa literárnovednému výskumu v oblasti teórie a metodiky vyučovania literatúry, výskumu lyrizovanej prózy a súčasnej poézii. Napísal obsiahlu štúdiu o diele Martina Kukučína a Petra Jilemnického. Je autorom monografie Básnická tvorba Štefana Žáryho. Napísal tiež štúdiu Úvahy o lyrizovanej próze. Ako spoluautor sa zúčastnil na vydaní učebnice Teória literatúry a Slovník literárnovedných termínov.

Literatúra

  • Slovenský literárny kalendár

Externé odkazy

10. november

10. november je 314. deň roka v gregoriánskom kalendári (315. v priestupnom roku). Do konca roka zostáva 51 dní. Meniny má Tibor.

2. jún

2. jún je 153. deň roka v gregoriánskom kalendári (154. v priestupnom roku). Do konca roka zostáva 212 dní. Meniny má Xénia, Oxana.

Bodorová

Bodorová je obec na Slovensku v okrese Turčianske Teplice.

Zoznam slovenských článkov/I

Tento index bol automaticky vygenerovaný podľa tejto kategorizácie. Obsahuje 289 článkov. Aby sa nové články zobrazili v tomto indexe, musia byť zaradené aspoň do jednej z vymenovaných kategórii. Nové a upravené kategórie sa zohľadnia pri nasledujúcom generovaní.

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.