Harold Pinter

Harold Pinter, známy tiež pod pseudonymami Harold Pinta a David Baron, (* 10. október 1930 – † 24. december 2008) bol anglický dramatik a básnik, herec a politický aktivista, nositeľ Nobelovej ceny za literatúru za rok 2005.

Harold Pinter
Harold Pinter
Narodenie10. október 1930
Londýn, Anglicko
Úmrtie24. december 2008 (78 rokov)
Londýn, Anglicko
Odkazy
Webstránkaharoldpinter.org
 Biografický portál

Život

Harold Pinter sa narodil v Londýne, kde sa neúspešne pokúšal vyštudovať Kráľovskú akadémiu dramatických umení. Potom publikoval svoje verše pod pseudonymom Harold Pinta, a od roku 1949 používal pre svoju hereckú kariéru pseudonym David Baron.

Približne od roku 1968 sa začal venovať divadelnej réžii a od roku 1973 pracoval ako režisér v National Theatre.

Roku 1977 sa H. Pinter rozišiel so svojou ženou – herečkou Vivien Merchant, roku 1980 sa oženil so spisovateľkou Lady Antoniou Fraserovou.

Pinter bol veľkým fanúšikom kriketu a predsedom Gaieties Cricket Clubu.

V novinách odsúdil inváziu do Iraku, bombardovanie Juhoslávie aj inváziu do Afganistanu.

Švédska akadémia v Stockholme mu v roku 2005 udelila Nobelovu cenu za literatúru.

Dielo

Dráma

Jeho dramatická tvorba je ovplyvnená absurdným divadlom a Artaudovým divadlom krutosti. V neskoršej dobe sa začal politicky angažovať, najprv vo svojich hrách proti diktatúre a tyranii, pravdepodobne z dôvodov neveľkého záujmu o tieto hry sa posunul veľmi doľava, a v rôznych (často bulvárnych) novinách bojuje proti rôznym formám útlaku buď to skutočným, alebo fiktívnym.

 • Pokoj (1957)
 • Narodeniny – prvá tzv. komédia hrozby – pracuje so strachom z násilia a terorizmu v modernom svete. V tejto hre, uvedenej niekoľkokrát i v Česku, hlavná postava Stanley uteká z „veľkého“ sveta do skrýše k panoptikálnej rodine, ktorá mu prenajíma izbu. Stanley zo svojej skrýše nevychádza, neustále žije v tiesni z nám neznámeho, avšak ani toto jeho dúpä nie je bezpečné.[1]
 • Správca (1960)
 • Návrat domov
 • Krajina (1968)
 • Ticho (1969)
 • Staré časy (1971)
 • Zem nikoho (1975)
 • Zrada (1978)
 • Parenisko (1980)
 • Mountain Language (1988)
Rozhlasové hry
Filmové scenáre
 • Sluha
 • Posol
 • Francúzova milenka

Ocenenie

Pozri aj

10. október

10. október je 283. deň roka v gregoriánskom kalendári (284. v priestupnom roku). Do konca roka zostáva 82 dní. Meniny má Slavomíra.

2008

2008 (MMVIII) bol priestupný rok, ktorý sa začal v utorok v súlade s gregoriánskym kalendárom.

Rok 2008 bol označený za:

Medzinárodný rok jazykov

Medzinárodný rok planéty Zem

Medzinárodný rok zemiakov

Medzinárodný rok kanalizácie

Európsky rok medzikultúrneho rozhovoruV čínskej astrológii, väčšina roku 2008, začínajúc 7. februárom, je Rok potkana. Ďalší Rok potkana bude v roku 2020.

24. december

24. december je 358. deň roka v gregoriánskom kalendári (359. v priestupnom roku). Do konca roka zostáva 7 dní. Meniny má Adam a Eva. Kresťania v tento deň slávia Štedrý deň.

Divadlo a.ha.

Divadlo a.ha. je názov činoherného profesionálneho divadla, ktoré sa počas celej svojej existencie venovalo komornému divadlu. Skratka „a.ha“ v jeho názve vyjadruje spojenie „ako hostia“ (divadlo nemalo nikdy stabilný herecký súbor, ale pracovalo s hercami z rôznych divadiel).

Rakúska štátna cena za európsku literatúru

Rakúska štátna cena za európsku literatúru (nem. Österreichischer Staatspreis für Europäische Literatur), známa aj ako Európska literárna cena (nem. Europäischer Literaturpreis), je literárna cena v Rakúsku, ktorú udeľuje federálne ministerstvo pre vzdelanie a kultúru európskym spisovateľom. Вola zriadená vo Viedni v roku 1964 ako cena Nikolausa Lenau (Nikolaus-Lenau-Preis), v roku 1965 dostala súčasný názov. Je dotovaná sumou 25 000 € (2007).

Samuel Beckett

Samuel Barclay Beckett, pseudonym Andrew Belis (* 13. apríl 1906, Dublin, Írsko – † 22. december 1989, Paríž, Francúzsko) bol írsky spisovateľ, autor absurdných drám, rozhlasových a televíznych hier, scenárov a románov, básnik a prekladateľ. Stal sa laureátom Nobelovej ceny za literatúru za rok 1969.

Sandinovský front národného oslobodenia

Sandinovský front národného oslobodenia (špan.: Frente Sandinista de Liberación Nacional, skr. FSLN) je ľavicová politická strana v Nikarague, jej členovia sú známi ako sandinisti. V 70. rokoch 20. st. viedli guerillový boj proti represívnej vláde diktátora Anastasia Somozu Debayla. Potom, ako sa im ho v r. 1979 podarilo zvrhnúť, dostali sa k moci a v Nikarague následne vládli do r. 1990. Aj neskôr zostali jednou z dvoch najvýznamnejších politických strán v krajine a ich líder, Daniel Ortega, bol v r. 2006, 2011 a 2016 opätovne zvolený za prezidenta Nikaraguy. FSLN je členom organizácie ľavicových politických strán Latinskej Ameriky a Karibiku Foro de São Paulo.

Sandinisti sa pomenovali na počesť Augusta Cézara Sandina, historického lídra nikaragujského národného odporu proti americkej okupácii krajiny v rokoch 1922 – 1934, ktorý bol v r. 1934 zavraždený Národnou gardou Američanmi dosadeného diktátora Anastasia Somozu, ktorého rodina následne vládla až do spomínaného r. 1979.

Viki Janoušková

Viki Janoušková (* 21. júl 1958, Bratislava) je dramaturgička, scenáristka, prekladateľka a publicistka.

Zlatý glóbus za najlepší scenár

Zlatý glóbus za najlepší scenár udeľuje Hollywoodska asociácia zahraničných novinárov (HFPA) na ceremónii Zlatých glóbusov. Prvú cenu v tejto kategórii si odniesol v roku 1948 George Seaton za film Zázrak na 34 ulici. V rokoch 1955 až 1964 nebola cena udelená.

Najviac cien získal scenárista Robert Bolt, ktorému sa podarilo premeniť všetky tri nominácie vo výhru. V počtu nominácií drží prvenstvo Woody Allen - získal ich päť, avšak len jeden Glóbus.

Zoznam literárnych článkov/H

Tento index bol automaticky vygenerovaný podľa tejto kategorizácie. Obsahuje 178 článkov. Aby sa nové články zobrazili v tomto indexe, musia byť zaradené aspoň do jednej z vymenovaných kategórii. Nové a upravené kategórie sa zohľadnia pri nasledujúcom generovaní.

Zoznam nositeľov Nobelovej ceny za literatúru

Nobelova cena za literatúru je jednou z piatich Nobelových cien. Je udeľovaná autorovi z ľubovoľnej krajiny a to podľa Nobelovej poslednej vôle „za najvýznamnejšie literárne dielo v ideálnom smere“. Udeľuje sa od roku 1901.

Zoznam po anglicky píšucich spisovateľov

Toto je Zoznam anglicky píšucich spisovateľov. Existujú aj články, kde sú títo spisovatelia zoradení podľa krajiny pôvodu:

Zoznam spisovateľov USA

Zoznam kanadských spisovateľov

Zoznam austrálskych spisovateľov

Zoznam írskych spisovateľov

Zoznam škótskych spisovateľov

V iných jazykoch

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.