Galícia

Galícia je autonómne spoločenstvo a historické územie v severozápadnom Španielsku.

Hlavné mesto je Santiago de Compostela. Obyvatelia sú najmä Galícijčania. Pestujú sa tu obilniny a zemiaky, chová dobytok a ošípané, lovia ryby.

Galícia
Autonómne spoločenstvo
Galiciacoast
Pobrežie Galície pri Atlantiku
Flag of Galicia
Vlajka
Escudo de Galicia 2
Symbol
Štát Španielsko Španielsko
Provincie La Coruña, Lugo, Orense, Pontevedra
Najväčšie mestá La Coruña (rozlohou), Vigo (obyv.)
Súradnice 42°30′S 8°6′Z / 42,500°S 8,100°Z
Hlavné mesto Santiago de Compostela
Rozloha 29 574,4 km² (2 957 440 ha) por. 7. (5,8 %)
Obyvateľstvo 2 784 169 (2008) por. 5.[1]
Hustota 94,14 obyv./km²
Autonómia 28. apríl 1981
Prezident Alberto Núñez Feijóo
ISO 3166-2 ES-GA
HDP 56 290 miliónov € (7.)
Príjem na hlavu 20 619 €
Oficiálne jazyky španielčina, galícijčina
Poloha v Španielsku
Poloha v Španielsku
Webová stránka: www.xunta.es
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:
 Geografický portál

Dejiny

Pôvodne tu sídlili Keltoiberi. Od 3. storočia tu bola rímska provincia Gallaecia. Od roku 409 bola Galícia súčasťou kráľovstva Svébov, od roku 582 kráľovstva Vizigótov. V 8. storočí pripojená k Astúrii, v rokoch 910 – 914 a 1060 – 1071 však bola samostatný štát. Od roku 1071 súčasť Leónskeho kráľovstva.

V novoveku stratila svoje historické práva, neskôr autonómiu opäť získala, ale zmarila ju občianska vojna z roku 1936 a nasledujúca diktatúra v Španielsku. V roku 1978 získala dočasnú a v roku 1980 definitívnu autonómiu.

Referencie

  1. Población por comunidades autónomas [online]. INE, 3.6.2009, [cit. 2011-05-25]. Dostupné online. (po španielsky)

Pozri aj

Iné projekty

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Galícia
A Coruña

A Coruña je mesto v Galícii na severe Španielska. Je hlavným mestom rovnomennej provincie a s takmer 250 000 obyvateľmi je druhým najväčším mestom Galície a významný obchodný a rybársky prístav.

Autonómne spoločenstvo

Autonómne spoločenstvo (niekedy chybne prekladané ako autonómna oblasť alebo autonómny región) je najvyššia samosprávna územná jednotka so zákonodarnými a výkonnými právomocami v Španielsku. Krajina je rozdelená na 17 autonómnych spoločenstiev (a dve autonómne mestá Ceuta a Melilla).

Právnym základom pre existenciu autonómnych spoločenstiev je španielska ústava z roku 1978, ktorá zaručuje právo na autonómiu všetkým národnostiam a regiónom, ktoré sa nachádzajú na území Španielska.

Poznámka k terminológii: Na stránke Úradu geodézie je síce 17 autonómnych spoločenstiev uvedených pod nadpisom autonómne oblasti, ale priamo v názvoch jednotlivých spoločenstiev ich nazývajú (správne) „autonómne spoločenstvo“.

Galícia (rozlišovacia stránka)

Galícia môže byť:

autonómne spoločenstvo v Španielsku, pozri Galícia

zriedkavo: región Halič

rímska provincia v dnešnej Galícii a severnom Portugalsku, pozri Gallaecia

v stredoveku: Galícijské kráľovstvo

brazílsky futbalový klub, pozri Galícia Esporte Clube

Halič (región)

Halič alebo zriedkavo Galícia (ukr. Галичина, poľ. Galicja, nem. Galizien, lat. Galicia) je historické územie v dnešnom juhovýchodnom Poľsku a severozápadnej Ukrajine a oficiálna provincia (korunná krajina) Rakúska a Rakúsko-Uhorska v rokoch 1772 až 1918.

Názov Halič pre túto oblasť sa historicky používal najskôr až od 13. storočia.

Hispánia

Hispánia (po latinsky Hispania) je starorímske označenie pre Pyrenejský polostrov (doložené od roku 200 pred Kr.), ako aj súčasť názvu rôznych rímskych provincií na tomto území (neskôr aj v časti Afriky a na Baleároch):

197 pred Kr. : Rimania vytvorili v Hispánii provincie Hispania citerior (východ polostrova) a Hispania ulterior (juh polostrova), zvyšok polostrova ešte nepatril Rímu

27 – 19 pred Kr.: Augustus dokončuje dobytie polostrova

27 pred Kr.: Premenovanie Hispania citerior na (Hispania) Tarraconensis a rozdelenie Hispania ulterior na (Hispania) Lusitania a (Hispania) Baetica

neskôr: Oddelenie západnej časti Tarraconensis pod názvom Hispania Nova (neskôr Callaecia alebo Gallaecia – Galícia)

284 po Kr.:

Oddelenie južnej časti (zvyšnej) Tarraconensis pod názvom Carthaginiensis

Vytvorenie jednej civilnej provincie (Dioecesis Hispaniae = Dioecesis XV) zahŕňajúcej celý polostrov + Baleáry + Mauritániu Tingitana (v Afrike), čiže pozostávajúcej z:

Baetica

Lusitania

Gallaecia

Tarraconensis

Carthaginiensis

Mauretania Tingitana

Baleares

Kantaberské pohorie

Kantaberské pohorie je rozľahlé pohorie na severe Španielska pri Biskajskom zálive. V pohorí je hustá sieť turistických a horolezeckých trás a lyžiarske strediská Alto Campoo, Valgrande-Pajares a Manzaneda. Najznámejšia časť pohoria je Picos de Europa v centrálnej časti pohoria s najvyšším vrchom Torre de Cerredo. Pohorie sa rozkladá na území týchto autonómnych spoločenstiev: Galícia, Astúria, Kantábria, Kastília-León a Baskicko.

V oblasti žijú špecifický druhy živočíchov ako medveď hnedý kantaberský (Ursus arctos pyrenaicus), ktorému hrozí vyhynutie a Tetrov hlucháň kantaberský (T. urogallus cantabricus). Žijú tu značné populácie vlkov a supov.

V minulosti sa na tomto území ťažili viaceré ťažké kovy ale v súčasnosti ťažba upadla. V pohorí sa nachádzajú národné parky Picos de Europa, ktorý je zároveň biosférickou rezerváciou a Somiedo. Súčasťou pohoria sú aj viaceré maloplošné územia, ktorá patria do systému Natura 2000 a chránené vtáčie územie.

Majstrovstvá Európy UEFS vo futsale žien 2009

Majstrovstvá Európy UEFS vo futsale žien 2009 boli v poradí 4. majstrovstvá Európy UEFS vo futsale AMF žien, ktoré organizuje Európska futsalová únia (UEFS). Konali sa v dňoch od 8. – 12. decembra 2009 v Paczkówe, v Poľsku, za účasti rekordných 7 tímov. Pôvodne sa malo predstaviť 8 tímov, účasti sa ale zrieklo Belgicko. Nováčikmi turnaja boli družstvá Bulharska, Galície a domáceho Poľska. Svoj tretí titul získalo Rusko. Stalo sa tak po diskvalifikovaní jeho finálového súpera – Galície, ktorého hráčky si pred samotným stretnutím odmietli prezliecť dres.Turnaj mal zároveň slúžiť ako kvalifikácia európskych družstiev na plánované druhé Majstrovstvá sveta 2010, ktoré sa mali uskutočniť v Argentíne. Malo sa na ne kvalifikovať 5 najlepších družstiev, MS sa však neuskutočnili.

Majstrovstvá Európy v halovom pozemnom hokeji žien 1998

Majstrovstvá Európy v halovom pozemnom hokeji žien 1998 boli v poradí 9. Majstrovstvá Európy v halovom pozemnom hokeji žien, ktoré organizuje Európska federácia pozemného hokeja (EHF). Konali sa od 23. – 25. januára 1998 v Ourense, v provincii Galícia, v Španielsku, za účasti 8 tímov. Víťazom sa ôsmykrát stali hokejistky Nemecka. Bronzové Rakúsko získalo svoju prvú medailu na ME.

Majstrovstvá Európy v hokeji na kolieskových korčuliach mužov 2018

Majstrovstvá Európy v hokeji na kolieskových korčuliach mužov 2018 bol v poradí 53. turnaj majstrovstiev Európy v hokeji na kolieskových korčuliach mužov, ktoré organizuje Európska konfederácia kolieskového korčuľovania (World Skate Europe, predtým CERS), resp. jej výbor pre hokej na kolieskových korčuliach – CERH. Konal sa v A Coruñi, v provincii Galícia, v Španielsku v dňoch od 14. – 22. júla 2018, za účasti 11 tímov. Viac ako 10 tímov bolo na podujatí naposledy ešte v roku 1994. Španielsko organizovalo európsky šampionát mužov deviatykrát, predtým hostilo toto podujatie v rokoch 1951, 1954, 1957, 1967, 1979, 1987, 2008 a naposledy v 2014, v Alcobendas. Zápasy sa odohrali v aréne Pazo dos Deportes de Riazor s kapacitou pre 4 425 divákov, ktorá je domovskou arénou miestneho hokejového klubu Hockey Club Liceo. Titul získalo domáce Španielsko, ktoré vo finálovom stretnutí zvíťazilo nad obhajcom prvenstva z Portugalska.Pôvodne sa mal turnaj konať v Taliansku, ktoré však malo problém z nájdením adekvátneho dejiska i odďaľovaním termínu organizovania turnaja. Španielske mesto A Coruña získalo právo hostiť turnaj ME 27. februára 2018. Novinkou oproti predchádzajúcim turnajom bolo, že sa prvých 6 družstiev kvalifikovalo na ME 2020 a zostávajúce družstvá budú hrať v roku 2020 2. divíziu.

Majstrovstvá sveta AMF vo futsale

Majstrovstvá sveta AMF vo futsale alebo Majstrovstvá sveta v sálovom futbale je najvyššie medzinárodne podujatie vo futsale (AMF), ktoré riadi Svetová futsalová asociácia (AMF).

Jeho história siaha do roku 1982, kedy sa v Brazílii konali prvé majstrovstvá sveta, vtedy ešte pod hlavičkou Medzinárodnej futsalovej federácie (FIFUSA). Do roku 2003 prebiehali s trojročnou periodicitou, od roku 2003 však už prebiehajú so štvorročnou. Prvých 7 majstrovstiev pôsobilo pod hlavičkou FIFUSA a hralo sa len v mužskej kategórii, potom prebrala "štafetu" AMF, ktorá od roku 2008 začala organizovať MS aj v ženskej kategórii.

Majstrovstvá sveta AMF vo futsale žien 2008

Majstrovstvá sveta AMF vo futsale žien 2008 boli 1. majstrovstvá sveta AMF vo futsale AMF žien, ktoré organizuje Svetová futsalová asociácia (AMF). Konali sa od 29. septembra do 5. októbra 2008 v meste Reus, v Katalánsku (autonómne spoločenstvo Španielska), za účasti 12 tímov. Víťazom sa stalo domáce družstvo Katalánska, ktoré vo finále zdolalo Galíciu.

Majstrovstvá sveta v hokeji na kolieskových korčuliach mužov 2009

Majstrovstvá sveta v hokeji na kolieskových korčuliach mužov 2009 boli v poradí 39. majstrovstvá sveta v hokeji na kolieskových korčuliach mužov, ktoré organizuje Medzinárodná federácia kolieskových športov (FIRS), resp. jej výbor pre hokej na kolieskových korčuliach – CIRH. Konali sa v mestách Vigo a Pontevedra, v autonómnom spoločenstve Galícia, v Španielsku od 4. – 11. júla 2009, za účasti 16 tímov. Svoj štrnásty titul po finálovom víťazstve nad Argentínou získalo domáce Španielsko.Španielsko bolo organizátorom svetového šampionátu mužov deviatykrát, predtým hostilo toto podujatie v rokoch 1951, 1954, 1960, 1964, 1972, 1976, 1988 a 1999. Zápasy sa hrali v arénach Instituto Ferial de Vigo s kapacitou 4 600 divákov a Pabellón Municipal de Deportes de Pontevedra s kapacitou 3 500 divákov.

Provincia La Coruña

La Coruña je jedna zo štyroch provincií Galície a hlavným mestom je štvrťmiliónové prístavné mesto A Coruña.

Samos

Samos môže byť:

ostrov a krajská jednotka v Grécku, pozri Samos (ostrov)

v gréckej mytológii syn Ankaia, kráľa ostrova Samos, pozri Samos (syn Ankaia)

mesto v Srbsku, pozri Samos (Srbsko)

dedina v Španielsku, pozri Samos (Galícia)

mesto v USA, pozri Samos (Virgínia)

fiktívna postava z Jak and Daxter

Santiago de Compostela

Santiago de Compostela je mesto v Španielsku.

Je to hlavné mesto španielskeho autonómneho spoločenstva Galícia. Mesto zaberá plochu 223 km² a má 92 298 obyvateľov. V 9. storočí tu boli objavené údajné pozostatky svätého Jakuba Staršieho, jedného z dvanástich apoštolov. Od vrcholného stredoveku až dodnes je Santiago jedným z najvýznamnejších katolíckych pútnických miest s veľkou katedrálou (sviatok sv. Jakuba, 25. júl).

Vigo

Vigo je mesto v Galícii na severe Španielska. Je hlavným mestom provincie Pontevedra a s takmer 295 000 obyvateľmi je najväčším mestom Galície a významný obchodný a rybársky prístav.

Rozprestiera sa na severozápade Pyrenejského polostrova, v jednom zo zálivov Rías Baixas. Hovorí sa mu aj „Olivové mesto“.

Podľa národného štatistického úradu (INE 2016) je Vigo štrnástou územnosprávnou jednotkou s najvyšším počtom obyvateľov v Španielsku a prvou v Galícii s počtom obyvateľov s trvalým bydliskom 292 817. Taktiež je mestom s najvyšším počtom obyvateľov v Španielsku, ktoré zároveň nie je hlavným mestom provincie.

Celková hustota obyvateľstva vo Vigu je 2684,92 obyv./km2 na celkovej rozlohe 109,06 km2. Vigo je tiež hlavným mestom tejto metropolitnej oblasti, ktorá sa počtom obyvateľov zaradila v Španielsku na dvanáste miesto. Oblasť sa skladá zo štrnástich územnosprávnych celkov s počtom obyvateľov 477 616 (INE 2016). Vigo leží len 27 km od Pontevedry a 37,8 km od portugalských hraníc.

Z historického hľadiska bolo Vigo mestom priemyslu, turizmu a služieb. Jeho ekonómia je založená predovšetkým na priemyselnom sektore, a to hlavne vďaka automobilovému priemyslu a prítomnosti francúzskej spoločnosti PSA Peugeot-Citroën, významným lodeniciam, prístavným aktivitám a bezcolnej zóne. Ďalšie sektory, ktoré taktiež tvoria dôležitú súčasť ekonómie mesta je rybolov, obchod a turizmus, ktorý je rozšírený najmä vďaka plážam, kultúrnemu bohatstvu a časti pobrežnej portugalskej cesty Svätojakubskej púte.

Navyše sa v meste nachádzajú významné inštitúcie ako napríklad Európska agentúra pre kontrolu rybárstva, oblasť je ďalej sídlom Národného parku Islas Atlánticas de Galícia, Univerzity vo Vigu, Inštitútu Camões alebo Rybárskeho podniku mesta Vigo, ktorý je najväčším rybárskym združením v Európe. Vysoká koncentrácia firiem a inštitúcií z rozličných ekonomických sektorov je dôvodom, prečo vo Vigu denne žije, pracuje či študuje zhruba 500 000 ľudí, čo predstavuje približne 53% obyvateľstva provincie a 18,46% celej populácie v Galícii.

Zoznam miest v Španielsku

Zoznam miest v Španielsku ponúka sídla, ktoré v roku 2016 dosiahli 100 000 obyvateľov. Španielsko má celkom 8112 sídiel, ktoré nie sú oficiálne delené na mestá či obce.

Zoznam panovníkov Galície

Toto je zoznam kráľov a grófov Galície (od roku 910).

Španielsko

Španielsko (špa. España), dlhý tvar Španielske kráľovstvo (špa. Reino de España), je krajina v juhozápadnej Európe na Pyrenejskom polostrove. Jeho pevnina hraničí na juhu a východe so Stredozemným morom (s výnimkou malej pozemnej hranice s Gibraltárom), na severe s Francúzskom, Andorrou, na severozápade s Biskajským zálivom a na západe s Atlantickým oceánom a Portugalskom. K územiu Španielska patria aj Baleárske ostrovy v Stredozemnom mori, Kanárske ostrovy v Atlantickom oceáne pri pobreží Afriky a dve enklávy v severnej Afrike, Ceuta a Melilla pri Maroku. S plochou 505 990 km² je Španielsko druhou najväčšou krajinou západnej Európy a Európskej únie po Francúzsku.

Španielsko je demokracia vo forme parlamentnej vlády v rámci konštitučnej monarchie. Je to krajina s dvanástou najväčšou ekonomikou (HDP) a vysokou životnou úrovňou (vysoký HDI). Je členom Organizácie Spojených národov, Európskej únie, NATO, OECD a WTO.

Prvá úroveň
Druhá úroveň - provincie

V iných jazykoch

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.