Ferrari

Ferrari je talianska automobilová značka, ktorá sa preslávila predovšetkým svojimi športovými vozmi a účasťou na automobilových pretekoch (v počiatkoch predovšetkým v pretekoch Formuly 1. Firmu založil bývalý automobilový pretekár Enzo Ferrari, dnes je Ferrari súčasťou koncernu Fiat. Sídli v talianskom meste Maranello. V roku 2005 dosahovala produkcia takmer 5000 vozov.

Ferrari S.p.A.
Právna formaFiliálka
Založená1947 (historicky 1929)
ZakladateľEnzo Ferrari
SídloMaranello, Taliansko
VedenieJohn Elkann Predseda
Piero Ferrari (Vicepredseda)Amedeo Felisa (CEO)
Priemyselautomobilový
Produkciašportové automobily
Prevádzkový príjem 1,921 miliónov (2008)[1]
Zamestnancov2926 (2007)[2]
VlastníkFiat S.p.A. 85%[3]
Webová stránkawww.ferrari.com
Ferrari Testarossa 01
Ferrari Testarossa

Sériové modely

Pre celý zoznam áut pozri Zoznam cestných áut Ferrari

Aktuálne modely

V12

 • Ferrari 812 Superfast
 • Ferrari GTC4Lusso

V8

 • Ferrari 488 GTB
 • Ferrari 488 Spider
 • Ferrari 488 Pista
 • Ferrari GTC4Lusso T
 • Ferrari Portofino

Limitované série

 • Laferrari Aperta

Významní jazdci Ferrari

Referencie

 1. 22.01.2009 FIAT GROUP Q4 AND FULL YEAR FINANCIAL REPORT [online]. italiaspeed.com/2009/cars/industry, [cit. 2009-01-22]. Dostupné online.
 2. Annual Report 2007 [PDF]. fiatgroup.com, [cit. 2008-04-08]. Dostupné online.
 3. Group Structure [online]. Fiat, [cit. 2011-01-01]. Dostupné online.

Pozri aj

Iné projekty

 • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Ferrari

Externé odkazy

Autodromo Enzo e Dino Ferrari

Autodromo Enzo e Dino Ferrari je automobilový okruh situovaný v meste Imola, ktoré sa nachádza v provincii Bologna. Okruh nesie meno Enza Ferrariho, zakladateľa rovnomennej automobilky a jeho syna Dina. Pred smrťou Enza Ferrariho v roku 1988 dostal názov Autodromo Dino Ferrari.

Všeobecné známym sa okruh stal pod názvom Autodromo di Imola. Každú jar hostí Grand Prix San Marina automobilov formuly 1 a mnoho ďalších automobilových a motocyklových pretekov. V roku 1980 hostil aj Grand Prix Talianska. Je jedným z mála okruhov na ktorom sa jazdí proti chodu hodinových ručičiek.

Bahrain International Circuit

Bahrain International Circuit (arab. حلبة البحرين الدولية) je názov okruhu, ktorý sa používa pre preteky formuly 1 a preteky iných sérií už od roku 2004.

Vybudovanie tohto okruhu sa stalo národným cieľom pre Bahrajn, podľa návrhu korunného princa Šejka Salman bin Hamad Al Khalifa. Korunný princ je taktiež čestným prezidentom Automobilovej Federácie Bahrajnu.

Okruh bol navrhnutý nemeckým architektom Hermannom Tilkem, ktorý navrhol aj iné okruhy pre formulu 1 (napríklad Yas Marina Circuit v Abú Zabí). Stavba stála približne 150 miliónov amerických dolárov.

Circuit de Catalunya

Circuit de Catalunya (tiež známy ako Circuit de Barcelona) je pretekársky okruh ležiaci v obci Montmeló, 30 kilometrov severne od Barcelony. Každoročne sa tu koná Veľká cena Španielska formuly 1 a Veľká cena Katalánska v pretekoch cestných motocyklov. Okruh sa vyznačuje niekoľkými vysokorýchlostnými zákrutami, je veľmi náročný na aerodynamiku a vyniká výnimočnou všestrannosťou, vďaka čomu sa počas celého roka využíva na preteky rôznych sérií a v zime slúži na predsezónne testovanie pre tímy formuly 1.

Dvanásťvalcový vidlicový motor

Dvanásťvalcový vidlicový motor (iné názvy: dvanásťvalcový V-motor, V12, vidlicový dvanásťvalec, dvanásťvalcový motor/dvanásťvalec do V, dvanásťvalcový motor/dvanásťvalec s valcami do V/s usporiadaním valcov do V/s usporiadaním do V) je vidlicový motor, ktorý pozostáva z dvanástich valcov.

Spravidla je montovaný do luxusných automobilov renomovaných značiek ako Audi, BMW, Mercedes-Benz alebo Volkswagen. Montuje sa aj do superšportových automobilov (Lamborghini, Ferrari).

Používali ho aj lietadlá, napr. nemecký Messerschmitt Bf 109.

Enzo Ferrari

Enzo Ferrari (* 18. február 1898 Modena; † 14. august 1988 Maranello) bol automobilový pretekár a zakladateľ legendárnej talianskej automobilky Ferrari.

Felipe Massa

Felipe Massa (* 25. apríl 1981, São Paulo) je brazílsky automobilový pretekár. Medzi rokmi 2002 a 2017 bol pilotom Formuly 1. V sezónach 2002, 2004 a 2005 jazdil za tím Sauber, medzi rokmi 2006 až 2013 jazdil za Scuderiu Ferrari a od sezóny 2014 bol jazdcom tímu Williams. V roku 2008 bol Felipe Massa vicemajstrom Formuly 1. Od sezóny 2018/19 jazdí vo Formule E.

Formula 1

Formula 1 (skrátene F1) oficiálne známa ako FIA Formula One World Championship, založená v roku 1946, je označovaná za kráľovskú disciplínu motoristického športu. Spadá pod Medzinárodnú automobilovú federáciu (FIA - Fédération internationale de l'Automobile), ktorá je najvyššou organizačnou zložkou. Slovo "formula" predstavuje súbor pravidiel, ktoré musia všetci účastníci a autá spĺňať. Majstrovstvá sveta F1 pozostávajú zo série pretekov, ktoré sú označované ako Grand Prix (Veľká cena). Súťaží sa na uzavretých tratiach vybudovaných na tieto účely a mestských okruhoch rôznych tvarov a dĺžok. Výsledky pretekov sa sčítavajú a po skončení sezóny určia Majstra sveta medzi pilotmi a držiteľa Pohára konštruktérov. Od roku 1950 sa konajú Majstrovstvá sveta jazdcov a od roku 1958 aj Pohár konštruktérov. Účastníci šampionátu pritom musia byť držiteľmi platnej Superlicencie.

Takzvané monoposty sú jednomiestne na tento účel špeciálne vyrobené pretekárske autá, ktorých technické parametre sa menia vzhľadom na každoročne upravované pravidlá. Ich maximálne rýchlosti prevyšujú 350 km/h a v niektorých zákrutách musia pretekári zvládať preťaženie až 5 g. V priebehu histórie prešli monoposty formuly 1 veľkou evolúciou.

Európa je tradičným operačným centrom formuly 1 a najvýznamnejším reklamným trhom. Taktiež tu sídlia továrne všetkých tímov. Časom si však táto športová disciplína získala popularitu a presadila sa vo všetkých končinách sveta. Súčasný trend je sťahovanie Veľkých cien na východ od starého kontinentu. V záujme Bernieho Ecclestona bolo rozšírenie aktivít smerom na Blízky východ a do Ázie. V USA, kde sa uskutočnilo nespočetné množstvo Veľkých cien, sa formula 1 neteší takej popularite ako v Európe. Motoršport v Spojených štátoch je primárne rozdelený do troch sérií a je silne ovplyvňovaný politickým a komerčným bojom.

Celosvetovo sa formula 1 teší veľkej popularite, o čom svedčí aj 600 miliónov divákov každej Grand Prix. F1 je riadená Medzinárodnou automobilovou federáciou – FIA, so sídlom v Paríži, na Place de la Concorde. Súčasným prezidentom je Jean Todt. Finančné a obchodné toky sú riadené spoločnosťou Formula One Group, ktorá až do roku 2005 spadala pod spoločnosť SLEC Holdings, ktorá predala začiatkom roka 2006 časť akcií CVC Capital Partners. Šport a televízne práva kontroluje Formula One Management a tú ovláda Chase Carey prostredníctvom spoločnosti Liberty media.

Nemecký pilot Michael Schumacher je rekordmanom v počte titulov medzi jazdcami (7) a Ferrari získalo najviac Pohárov konštruktérov (16).

Formula 1 v roku 2007

Sezóna 2007 šampionátu formuly 1 bola 58. ročníkom svetového šampionátu jazdcov a 48. ročníkom pohára konštruktérov. Začala sa Grand Prix Austrálie 18. marca a skončila Grand Prix Brazílie 21. októbra po sedemnástich pretekoch. Majstrom sveta sa stal Kimi Räikkönen, titul medzi konštruktérmi si po diskvalifikácii McLarenu zabezpečila stajňa Ferrari.

Grand tourer

Grand tourer (Tal: gran turismo) (GT) je vysoko-výkonný luxusný automobil určený pre jazdu na dlhé vzdialenosti. Najbežnejší typ karosérie je 2-dverové kupé, buď s dvomi sedadlami alebo 2+2 usporiadaním sedadiel.

Termín pochádza z talianskeho výrazu gran turismo, čo je poctou k tradícii Grand tour, kde sa používali reprezentačné automobily považované za „grand tourery“, ktoré boli schopné prejsť veľké vzdialenosti vo vysokých rýchlostiach a s mierou komfortu a štýlu. Anglický preklad je grand touring.

Hungaroring

Hungaroring je pretekársky okruh, ktorý leží pri obci Mogyoród dvadsať kilometrov severovýchodne od Budapešti. Nachádza sa uprostred mierne členitej krajiny, ktorá je typická vysokou prašnosťou a vnútrozemsky výrazne teplým letom. Úzka kľukatá trať s pomalými zákrutami, vyžadujúcimi vysoký prítlak, dáva len minimálne možnosti na predbiehanie a spolu s mestským okruhom v Monaku patrí k najpomalším tratiam v kalendári šampionátu formuly 1.

Kimi Räikkönen

Kimi-Matias Räikkönen (* 17. október 1979, Espoo, Fínsko) prezývaný „Ice Man“ je fínsky pilot formuly 1, ktorý v sezóne 2019 jazdí pre tím Alfa Romeo Racing (bývalý tím Sauber). V roku 2007 získal titul majstra sveta.

Michael Schumacher

Michael Schumacher (* 3. január 1969, Hürth, Severné Porýnie-Vestfálsko) je bývalý nemecký pilot Formuly 1. Štatisticky je najúspešnejší pilot Formuly 1 vôbec, pretože získal sedem titulov majstra sveta (v rokoch 1994, 1995, 2000, 2001, 2002, 2003 a 2004).

Jeho brat Ralf je bývalým pilotom F1.

Modena

Modena je mesto v Taliansku, ktoré sa nachádza v Pádskej nížine v provincii Modena v regióne Emilia-Romagna. V roku 2007 malo mesto 179 937 obyvateľov (31. decembra 2007).

Modena je historické mesto známe ako sídlo biskupa. Je známe aj výrobou automobilov, pretože v meste majú továrne známe talianske značky ako Ferrari, De Tomaso, Lamborghini, Pagani a Maserati. V roku 1175 bola v meste založená univerzita. V meste je známa aj výroba balzamikového octu.

Medzi významné a navštevované pamiatky patrí Dóm, ktorý je spolu so zvonicou Torre Civica a námestím Piazza Grande, zapísaný do zoznamu Svetového dedičstva UNESCO.

Scuderia Ferrari

Scuderia Ferrari je taliansky automobilový tím formuly 1, ktorý založil Enzo Ferrari v roku 1929 v mestečku Maranello. (Scuderia znamená stajňa.) Súčasným prezidentom pretekárskeho oddelenia spoločnosti Ferrari je Louis Camilleri.

Symbolom Ferrari je čierny vzpínajúci sa kôň na žltom poli. Scuderia Ferrari pretekala od svojho založenia až do roku 1939 (10 rokov) pre značku Alfa Romeo a až v roku 1948 sa objavuje na pretekoch formuly 1 ako značka Ferrari s vozidlom F 125.

História stajne je fascinujúca a Scuderia Ferrari je so ziskom 15. titulov majstra sveta formuly 1 a 16. titulov Majstrovstiev sveta konštruktérov F1 najúspešnejším tímom.

So značkou Ferrari sa na zoznam šampiónov F1 zapísali piloti:

Alberto Ascari – 1952, 1953

Juan Manuel Fangio – 1956

Mike Hawthorn – 1958

Phil Hill – 1961

John Surtees – 1964

Niki Lauda – 1975, 1977

Jody Scheckter – 1979

Michael Schumacher – 2000, 2001, 2002, 2003, 2004

Kimi Räikkönen – 2007V sezónach 2019 jazdia za stajňu piloti Sebastian Vettel z Nemecka a Charles Leclerc z Monaka. Testovacími pilotmi je štvorica Antonio Fuoco, Brendon Hartley, Davide Rigon a Pascal Wehrlein.

Sebastian Vettel

Sebastian Vettel (* 3. júl 1987, Heppenheim, Nemecko) je nemecký pilot Formuly 1, v súčasnosti jazdiaci za stajňu Scuderia Ferrari. V roku 2010 získal titul majstra sveta za stajňu Red Bull Racing, ktorý následne obhájil i v rokoch 2011, 2012 a 2013. Patrí medzi najúspešnejších pilotov F1 všetkých čias. Je jedných zo štyroch jazdcov, ktorí majú na konte štyri alebo viac titulov majstra sveta. Do konca roka 2020 má podpísanú zmluvu so Scuderiou Ferrari.Vettel začal svoju kariéru vo Formule 1 ako testovací jazdec BMW Sauber a debutoval na Veľkej cene USA 2007, kde nahradil zraneného Roberta Kubicu. Počas sezóny prešiel k tímu Toro Rosso (v tom čase bol súčasťou programu pre Red Bull), kde súťažil do roku 2008. Na veľkej cene Talianska 2008 zaznamenal úspech, kedy sa stal (vtedajším) najmladším víťazom pole-position a tiež aj víťazom pretekov. V priebehu prvého roka svojho pôsobenia v Red Bulle (2009) sa stal najmladším jazdcom vôbec, ktorý sa umiestnil na druhej priečke šampionátu jazdcov. Nasledujúci rok, vo veku 23 rokov, sa stal najmladším majstrom sveta. V rom istom roku tiež pomohol získať pre svoj tím Red Bull ich prvý konštruktérsky titul. Vettel titul majstra sveta obhájil ešte ďalšie tri razy, čím sa stal najmladším dvojnásobným, trojnásobným aj štvornásobným majstrom sveta F1. O tituloch z roku 2010 a 2012 sa rozhodlo v posledných pretekoch sezóny, pričom v roku 2010 prekonal Fernanda Alonsa z Ferrari v bitke štyroch jazdcov o titul. V roku 2012 ho porazil o tri body. Tituly z roku 2011 a 2013 boli odzrkadlením Vettelovej dominancie už v priebehu sezóny.

Vettel ukončil svoj kontrakt s tímom Red Bull po sezóne 2014, kedy nezaznamenal žiadne víťazstvo. Čoskoro bolo oznámené, že podpísal trojročnú zmluvu so Scuderiou Ferrari, kde bude pôsobiť od sezóny 2015. Počas prvého roku vo Ferrari vyhral 3 preteky a bol tak najbližším pretekárom pilotov dominantného tímu Mercedes. V roku 2016 tiež nevyhral ani jedny preteky a v šampionáte skončil na štvrtom mieste. Vettel a Ferrari sa tešili zlepšeniu v roku 2017, pričom popri štyroch víťazstvách sa tešili z vedenia viac ako polovice sezóny. Po páde na druhé miesto v poradí, reťazec zlej spoľahlivosti a výsledkov využil Lewis Hamilton, kedy Vettel prišiel o svoje nádeje na titul už v Mexiku.

Superšportový automobil

Superšportový automobil alebo superšport je spravidla veľmi luxusný „exotický“ automobil, ktorého výkon je oveľa vyšší ako je výkon súčasných športových automobilov. Collins English Dictionary ho definuje ako „veľmi drahý, rýchly alebo silný automobil s centrálne umiestneným motorom“. Vo všeobecnej rovine sa uvádza: „musí byť veľmi rýchly, s odpovedajúcim športovým riadením“, „mal by byť elegantný a pútavý“ a jeho cena by mala byť „jednou vo svojej vlastnej povýšenej atmosfére“.Správne použitie termínu je však subjektívne a sporné, obzvlášť medzi nadšencami. Superšportový automobil môže mať veľa podôb, vrátane obmedzenej výroby špeciálov „elitnej“ automobilky, ktorá štandardne vyrába automobily, ktoré skrývajú veľkú silu a výkony, rovnako ako modely, ktoré sa odvolávajú na „hardcore nadšencov“ z „automobiliek na okraji automobilového priemyslu“.

Zoznam majstrov sveta formuly 1

Toto je zoznam majstrov sveta formuly 1.

V iných jazykoch

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.