Európska cesta 71

Európska cesta 71 (E71) je 967 km dlhá európska cesta, ktorá vedie z Košíc do Splitu v Chorvátsku.

Európska cesta 71
Európska cesta 71
Základné údaje 
Celková dĺžka: 967 km

Štát:

Slovensko Slovensko
Maďarsko Maďarsko
Chorvátsko Chorvátsko 
E71 v Chorvátsku
E71 v Chorvátsku 

Priebeh

Dôležitá cestná komunikácia E71 vedie strednou Európou v smere sever-juh a spája významné regióny Slovenska, Maďarska a Chorvátska.

Slovensko Slovensko

Označenie E71 na Slovensku

Trasa E71 začína na križovatke ciest I/16 (E58) a I/68 pri Východoslovenských strojárňach južne od centra Košíc. Odtiaľ cesta vedie južným smerom cez mestské časti Barca a Šebastovce, za ktorými pokračuje po trase rýchlostnej cesty R4. Územie Slovenska opúšťa na hraničnom priechode Milhosť-Tornyosnémeti a následne vchádza na územie Maďarska.

Maďarsko Maďarsko

Označenie E71 v Maďarsku

Na územie krajiny E71 vstupuje pri obci Tornyosnémeti, ktorá sa nachádza v Boršodsko-abovsko-zemplínskej župe. Pokračuje v trase štátnej cesty 3 juhozápadným smerom cez mestá Encs, Forov a Szikszó až po odbočku do Miškovca, kde prechádza na diaľnicu M30. Po nej pokračuje 28 kilometrov a potom sa napája na diaľnicu M3.

Po nej smeruje západným smerom okolo miest Eger, Gyöngyös, Hatvan a Gödöllő, kde prechádza na M31 a následne na budapeštiansky obchvat M0. Tu sa križuje s viacerými európskymi cestami - E60, E73 a E75.

Juhozápadne od centra Budapešti sa napája na diaľnicu M7 a vedie okolo Stoličného Belehradu (križovatka s E66), Balatonu a mesta Nagykanizsa (peáž s E65) až na hraničný prechod Letenye-Goričan, kde vstupuje na územie Chorvátska.

Chorvátsko Chorvátsko

Označenie E71 v Chorvátsku

Zo štátnej hranice E71 smeruje na juhozápad po trase diaľnice A4 okolo miest Ludbreg a Varaždin až ku Záhrebu, kde prechádza na diaľnicu A3, ktorá tvorí obchvat hlavného mesta. Za mestom sa z obchvatu odpája a najväčšou mýtnou bránou v krajine ZAGREB - LUČKO vstupuje na najvýznamnejšiu a najdlhšiu chorvátsku diaľnicu A1 a po nej smeruje až na juh k Jadranskému moru, pričom míňa mestá Karlovac, Ogulin, Gospić, Zadar, Benkovac a Šibenik. Po zhruba 950 kilometroch, v križovatke Dugopolje sa odpája od A1 a prechádza na štátnu cestu 1, po ktorej smeruje až do prístavného mesta Split, kde sa v križovatke s takzvanou Jadranskou magistrálou E71 končí.[1]

Galéria

Route 3 Hungary Encs

E71 v Maďarsku pri meste Forov

M30 - freeway - bridge

E71 v Maďarsku na trase M30

M3 Kisbagi pihenőhely

E71 v Maďarsku na trase M3

AutobahnHU M0 1

E71 v Maďarsku na trase M0

M7 Letenye közelében

E71 v Maďarsku na trase M7 pri Letenye

Highway A4 Croatia Novi Marof

E71 v Chorvátsku na trase A4

O Draganic A1 0509

E71 v Chorvátsku na trase A1

V Katusin A1 0509

E71 v Chorvátsku na trase A1

Referencie

  1. elbruz.org, [cit. 2019-01-28]. Dostupné online.

Iné projekty

Portal Portál cesty
Slovenský portál
E71

E71 môže byť:

Nokia E71

Európska cesta 71

BMW E-71

Európska cesta

Európska cesta je medzinárodná cesta, rýchlostná cesta alebo diaľnica, zaradená do európskej siete medzinárodných ciest.

Väčšina týchto ciest vedie územiami viacerých štátov. Sieť európskych medzinárodných ciest má na starosti Európska hospodárska komisia OSN (UNECE). Používané číslovanie sa od vnútroštátneho číslovania odlišuje predponou „E-“ (E1 a pod.).

Vo väčšine európskych krajín majú medzinárodné cesty zároveň svoje vnútroštátne číslo. Napríklad E75 prechádza Slovenskom po cestách I. triedy číslo 11 a 18 a po diaľniciach D1, D2 a D3. V niekoľkých krajinách (Švédsko, Nórsko) majú tieto cesty výhradne medzinárodné označenie. Na Slovensku ich označuje dopravná značka „medzinárodná trasa“ – zelená tabuľka s bielym písmenom E a číslom cesty.

Medzinárodné cesty existujú aj v iných častiach sveta, napr. Panamerická magistrála v Severnej a Južnej Amerike a ázijská sieť diaľnic.

Košická rovina

Košická rovina je geomorfologický podcelok Košickej kotliny. Leží južne a juhozápadne od Košíc.

Európske cesty
Hlavná sieť Európskych ciest
Európske cesty východne od E99
Medzisieť európskych ciest
Cestná infraštruktúra na Slovensku I
Diaľnice a diaľničné privádzače
Rýchlostné cesty
Cesty I. triedy
Zaniknuté cesty a diaľnice
Európske cesty na Slovensku
Súvisiace šablóny

V iných jazykoch

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.