Eduard Gombala

Eduard Gombala (* 1. marec 1932, Detvianska Huta) je literárny vedec, básnik, vysokoškolský pedagóg.

Eduard Gombala
literárny vedec, básnik, vysokoškolský pedagóg
Narodenie1. marec 1932 (87 rokov)
Detvianska Huta, Česko-Slovensko
 Biografický portál

Životopis

V roku 1949-1953 študoval na gymnáziách v Malackách a v Lučenci, 1953-1957 slovenský jazyk a literatúru na Vysokej škole pedagogickej v Bratislave. Po štúdiách bol stredoškolským profesorom, v Púchove, v Žiline, od 1960 asistentom na Pedagogickom inštitúte v Martine, od 1965 na Pedagogickej fakulte, potom prof. na Fakulte humanitných vied Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, v súčasnosti na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Venuje sa výskumu slov. literatúry 2. polovice 19. storočia, autor obsiahlej monogarfie o živote a diele Viliama Paulinyho-Tótha (1975) a monografie o Petrovi Tomkuliakovi (1994), spoluautor Teórie literatúry (1975) a Slovníka literárnovedných termínov (1979). Ako básnik sa predstavil zbierkou reflexívnej a prírodnej lyriky Čierny drozd (1986) a duchovne inšpirovanými básnickými skladbami Ježiš Kristus (Via crusis, 1992) a Zdravas Mária (1998).

Literatúra

  • Slovenský literárny kalendár

Externé odkazy

Detvianska Huta

Detvianska Huta je obec na Slovensku v okrese Detva.

Zoznam literárnych článkov/E

Tento index bol automaticky vygenerovaný podľa tejto kategorizácie. Obsahuje 223 článkov. Aby sa nové články zobrazili v tomto indexe, musia byť zaradené aspoň do jednej z vymenovaných kategórii. Nové a upravené kategórie sa zohľadnia pri nasledujúcom generovaní.

Zoznam slovenských článkov/E

Tento index bol automaticky vygenerovaný podľa tejto kategorizácie. Obsahuje 232 článkov. Aby sa nové články zobrazili v tomto indexe, musia byť zaradené aspoň do jednej z vymenovaných kategórii. Nové a upravené kategórie sa zohľadnia pri nasledujúcom generovaní.

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.