Dunaj

Dunaj (nem. Donau, chorv. Dunav, maď. Duna, srb. a bulh. Дунав, rum. Dunărea) je druhá najdlhšia európska rieka a najdlhšia rieka v Európskej únii. V meste Donaueschingen vzniká sútokom zdrojníc Breg a Brigach prameniacich vo Schwarzwalde (Nemecko), preteká južným Nemeckom, Rakúskom, Slovenskom, Maďarskom, Srbskom, potom tvorí po mnoho desiatok kilometrov rumunsko-bulharskú hranicu a ústi deltou do Čierneho mora na hraniciach medzi Rumunskom a Ukrajinou, pričom pri ukrajinskom meste Reni hraničí s teritóriom Moldavska.

Starí Rimania poznali rieku, ktorá z veľkej časti tvorila severnú hranicu ich impéria, pod latinským názvom Danubius. Podľa legendy vyslal rímsky vojvodca svojich vojakov hľadať prameň rieky. Tí na úpätí Čierneho lesa narazili na silný minerálny prameň (v miestach, kde dnes leží mesto Donaueschingen), ktorý tu síce do rieky vyviera, ale nie je jej počiatkom. Vojakom sa podľa povesti nechcelo predierať čiernymi lesmi ku skutočnému prameňu a označili toto miesto za prameň Dunaja. Toto pojatie sa vžilo a dodnes nesie rieka svoje meno až od mesta Donaueschingen, kde je žriedlo obstavané ako jej symbolický prameň. V skutočnosti vzniká Dunaj sútokom potokov Breg a Brigach, ktoré sa tiež stretávajú na území mesta.

Dunaj je pre menšie plavidlá splavný od mesta Ulm, kde prijíma vodnatý alpský prítok Iller a vstupuje do Bavorska. V skutočnosti je však z ekologických dôvodov možná plavba bez zvláštneho povolenia až od mesta Kelheim, pri ktorom cez ústie rieky Altmühl odbočuje do povodia Rýna Mohansko-dunajský prieplav.

Priemerný prietok Dunaja je v ústí 6 500 m³/s, v Budapešti 2 350 m³/s, v Bratislave 2 025 m³/s a vo Viedni 1 900 m³/s.

Dunaj preteká, respektíve dotýka sa 10 nasledovných krajín (v smere od prameňa do ústia): Nemecko, Rakúsko, Slovensko, Maďarsko, Chorvátsko, Srbsko, Rumunsko, Bulharsko, Moldavsko a Ukrajina.

Dunaj
rieka
Bratislava New Bridge from castle hill
Dunaj v Bratislave, v pozadí Most SNP
Štáty
Mestá
Hlavná zdrojnica Breg
 - poloha Furtwangen, Schwarzwald, Nemecko
 - výška 1 078 m
 - dĺžka 49 km
 - súradnice 48°5′44″S 8°9′18″V / 48,09556°S 8,15500°V
Sekundárna
zdrojnica
Brigach
 - poloha St. Georgen, Schwarzwald, Nemecko
 - výška 940 m
 - dĺžka 43 km
 - súradnice 48°6′24″S 8°16′51″V / 48,10667°S 8,28083°V
Sútok zdrojníc
 - poloha Donaueschingen
 - súradnice 47°57′3″S 8°31′13″V / 47,95083°S 8,52028°V
Ústie Čierne more (delta Dunaja)
 - súradnice 45°13′3″S 29°45′41″V / 45,21750°S 29,76139°V
Dĺžka 2 860 km
Povodie 795 686 km² (79 568 600 ha) [1]
Prietok pred deltou
 - priemerný 6 500 /s
 - Passau 580 /s 30 km pred mestom
 - Viedeň 1 900 /s
 - Budapešť 2 350 /s
 - Belehrad 4 000 /s
Mapa rieky
Mapa rieky
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:
 Geografický portál

Názov

Názov Dunaj (a príbuzné tvary v iných jazykoch) pochádza z latinského mena rímskeho boha Danubia. Toto slovo môže byť keltského, skytského alebo sarmatského pôvodu. Dunaj bol označovaný tiež ako Tonach, neskôr tiež Donaw. Starým menom (najmä) dolného Dunaja bolo latinské Hister, Ister, pochádzajúce z gréckeho Ἴστρος (Ístros). Grécku podobu zmieňuje Hesiodos vo svojej Theogonii, označuje ním syna Okeáne a Téthydy (Theogonia 339).

Prítoky

Prítoky Dunaja (a strana, z ktorej pritekajú):

Významné mestá

Dunaj preteká nasledujúcimi mestami:

Delta Dunaja

Delta rieky Dunaj je druhá najväčšia európska riečna delta (po Volge) a od roku 2001 je zapísaná na zozname Svetového dedičstva UNESCO.

Splavnosť Dunaja

Dunaj je splavný od svojej delty až do nemeckého mesta Ulm.

Galéria

Donaueschingen

Začiatok Dunaja pri obci Donaueschingen. Spojením riek Breg (vľavo) a Brigach (vpravo) vzniká Dunaj

Passau aerial view 1

Sútok Dunaja a Innu v Passau

Donau-Wien-UNOcity

Dunaj vo Viedni

Bratislava view from Crown Tower

Dunaj z veže Bratislavského hradu

Mária Valéria´s bridge

Pohľad na Dunaj z Ostrihomu

Budapest-Donau

Dunaj v Budapešti

Denube Delta Pelicans

Mokrade v delte

Panoráma Dunaja v Belehrade

Referencie

  1. Watersheds of the World: Europe - Danube Watershed World Resources Institute

Pozri aj

Iné projekty

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Dunaj

Externé odkazy

Belehrad

Belehrad (srbsky Beograd, Београд vypočuť) je hlavné a najväčšie mesto Srbska. Medzi rokmi 1918 až 1941/5 bolo tiež hlavným mestom Kráľovstva Srbov, Chorvátov a Slovincov (Kraljevina Srba, Hrvata i Slovenaca), neskôr hlavným mestom Juhoslávie. V roku 2011 tu žilo 1 659 440 obyvateľov. Mesto leží na sútoku riek Dunaj (Dunav) a Sáva (Sava).

Bratislava

Bratislava ( slovenská výslovnosť, nem. Pressburg, maď. Pozsony, gr. Istropolis (tzn. Mesto na Dunaji) do roku 1919 Prešporok/Prešporek, iné názvy pozri nižšie) je hlavné a rozlohou i počtom obyvateľov najväčšie mesto Slovenska. Podľa Štatistického úradu tu na konci roka 2017 žilo približne 430-tisíc obyvateľov, iný zdroj však hovorí, že tu reálne žije až približne 666-tisíc obyvateľov a ďalších 100-tisíc sem dochádza za prácou.Nachádza sa na úpätí pohoria Malé Karpaty, medzi Záhorskou a Podunajskou nížinou. Mestom preteká rieka Dunaj, mimo centra aj rieka Morava. Bratislava leží na hranici s Rakúskom a Maďarskom, čím sa stáva jediným hlavným mestom na svete ležiacim na hranici troch suverénnych štátov.

Je sídlom prezidenta, parlamentu i vlády; samosprávneho kraja. Od októbra 2019 bude Bratislava sídlom nového Európskeho orgánu práce ELA. Bratislava je tiež sídlom niekoľkých miestnych centrál medzinárodných organizácií, ako aj viacerých divadiel, múzeí, galérií, univerzít a ďalších inštitúcií.

Dominantou mesta je Bratislavský hrad s charakteristickými štyrmi vežičkami a Dóm svätého Martina. Spomedzi moderných stavieb je najvýraznejší Most SNP na Dunaji. V historickom centre je vyhlásená pamiatková rezervácia. V mestskej časti Devín leží zrúcanina rovnomenného hradu.

Bratislava II (okres)

Bratislava II je okres v Bratislavskom kraji na Slovensku. Má rozlohu 92,49 km², žije tu 115 653 obyvateľov a priemerná hustota zaľudnenia je 1 250 obyvateľov na km² (údaje k 31. 12. 2018).

Nachádza sa vo východnej časti Bratislavy a svojou veľkosťou je tretím najväčším okresom a počtom obyvateľov je druhým najväčším bratislavským okresom. Leží na ľavom brehu rieky Dunaj a zahŕňa 3 mestské časti, pričom mestská časť Ružinov so 70.000 obyvateľmi tvorí viac ako polovicu celého obyvateľstva okresu Bratislava II.

Bratislava V (okres)

Bratislava V je okres v Bratislavskom kraji na Slovensku. Má rozlohu 94,2 km², žije tu 110 942 obyvateľov a priemerná hustota zaľudnenia je 1 178 obyvateľov na km² (údaje k 31. 12. 2018).

Je to najľudnatejší okres Bratislavského kraja. Väčšia časť obyvateľstva žije v najväčšom bratislavskom sídlisku Petržalka, kde žije takmer celá časť obyvateľstva okresu Bratislava V. Nachádza sa v južnej časti Bratislavy na pravom brehu rieky Dunaj a bezprostredne hraničí s Rakúskom na západe a Maďarskom na juhu. Zahŕňa 4 mestské časti a je to jediná časť Slovenska, ležiaca na pravom brehu Dunaja.

Veľkú časť okresu tvorí lužný les, nachádzajú sa tu aj chránené krajinné oblasti, napríklad chránená krajinná oblasť Dunajské luhy.

Budapešť

Budapešť (po maďarsky Budapest, v staršej slovenčine aj Pešťbudín) je hlavné a najväčšie mesto Maďarska, hospodárske, dopravné a kultúrne centrum krajiny. Je mestom so župným právom a tiež správnym centrom Peštianskej župy. Veľkomesto vzniklo v roku 1873 zlúčením troch dovtedy samostatných miest Budína (maď. Buda, nem. Ofen), Starého Budína (maď. Óbuda) a Pešti (maď. Pest). Do roku 1918 bolo hlavným mestom Uhorského kráľovstva, v rokoch 1919 – 1945 Maďarského kráľovstva, po roku 1945 Maďarskej republiky. Rozprestiera sa po oboch brehoch rieky Dunaj na ploche 525 km², má 1,733 milióna obyvateľov (2011).

Bulharsko

Bulharsko (po bulharsky: България), dlhý tvar Bulharská republika (po bulharsky: Република България) je štát v juhovýchodnej Európe na Balkánskom polostrove, z ktorého zaberá 22 %.

Nachádza sa v geografickej a geostrategickej zóne, ktorá spája Európu s Áziou a Čiernomorským regiónom. To predurčilo bohatú a rôznorodú históriu krajiny, ktorej územie je jedným z prvých osídlených človekom na európskom kontinente.

Krajina susedí na severe s Rumunskom (dĺžka hraníc 608 km), na západe so Srbskom (258 km) a s Severným Macedónskom (248 km), na juhu s Gréckom (493 km) a na juhovýchode s Tureckom (259 km). Východnú hranicu tvorí Čierne more (378 km). Riečnu hranicu tvorí 686 km.

Chránená krajinná oblasť Dunajské luhy

Chránená krajinná oblasť Dunajské luhy je najmladšia zo 14 chránených krajinných oblastí na Slovensku. Oblasť pozostáva z piatich samostatných častí Podunajskej nížiny, ktoré sa tiahnu od Bratislavy juhovýchodne v smere toku rieky Dunaj k hraniciam s Maďarskom k Veľkolélskemu ostrovu v okrese Komárno. Prvé dve časti ležia takmer oproti sebe, na oboch brehoch Dunaja, na južnom okraji Bratislavy a zahŕňajú aj časť vodnej plochy Hrušovskej zdrže. Tretia časť je najrozsiahlejšia, leží medzi obcami Dobrohošť a Sap. Štvrtá časť leží medzi obcami Sap a Číčov. Piatou časťou je samotný Veľkolélsky ostrov.Oblasť sa rozkladá na území troch krajov, Bratislavského, Trnavského a Nitrianskeho. Celkovo má rozlohu 122,84 km² záplavových území, mokradí a rôznych vodných telies, napríklad jazier, rybníkov a tokov. Bola vyhlásená vyhláškou MzP SR č. 81/1998 Z. z. o Chránenej krajinnej oblasti Dunajské luhy z 3. marca 1998 s účinnosťou od 1. mája 1998.

Chránená krajinná oblasť Dunajské luhy obsahuje rôznu flóru a faunu, vrátane endemických druhov.

Horné Rakúsko

Horné Rakúsko (nem. Oberösterreich, kedysi známe ako Rakúsko nad Enžou - Österreich ob der Enns, a v čase národného socializmu 1938 – 1945 Horný Dunaj -"Oberdonau") je rakúska spolková krajina. Predstavuje severnú časť stredného Rakúska. Hraničí s Nemeckom a Českom. Má rozlohu okolo 11982 km² a približne 1,425 milióna obyvateľov (2014). Metropolou je Linz, ďalšími väčšími mestami sú Steyr a Wels.

Ingolstadt

Ingolstadt (lat. Auripolis) je bavorské samosprávne veľkomesto s viac než 120-tisíc obyvateľmi. Je druhým najväčším bavorským mestom ležiacim na rieke Dunaj. V roku 2006 slávilo 1 200 rokov od svojho založenia. Mesto je známe okrem iného aj kvôli automobilke Audi.

Linz

Linz (slovenský historický názov Linec) je štatutárne mesto v severnom Rakúsku pri rieke Dunaj.

Je to hlavné mesto spolkového štátu Horné Rakúsko (Oberösterreich). Má rozlohu 196 km² a viac ako 200 tisíc obyvateľov, s okolitými predmestiami a aglomeráciami až vyše 270-tisíc. Linz je tretie najväčšie mesto Rakúska.

Malý Dunaj

Malý Dunaj je nížinná rieka a rameno Dunaja s dĺžkou 128 km. Malý Dunaj tečie stálym, miernym prúdom. Od hlavného toku Dunaja sa oddeľuje za stavidlami pri Slovnafte v Bratislave v nadmorskej výške 126 m n. m. Meandruje nížinnou krajinou. Pri Kolárove sa vlieva do Váhu a spolu s ním pri Komárne v nadmorskej výške 106,5 m n. m. do Dunaja.

Na toku ležia obce Kolárovo, Vrakuňa, Most pri Bratislave, Malinovo, Zálesie, Tomášov, Jelka, Jahodná a Trstice. Malý Dunaj vytvára najrozsiahlejší riečny ostrov v Európe, Žitný ostrov, ktorý je jednou z najväčších zásobární pitnej vody. Okolie Malého Dunaja tvoria poväčšine lúky a polia, ktoré sú však od samotného toku oddelené niekoľko desiatok metrov širokým pásom lužného lesa. Do Malého Dunaja sa vlievajú väčšie prítoky Blatina, Čierna Voda a Klátovské rameno. Plocha povodia Malého Dunaja je 3 173 km² a priemerný prietok pri Trsticiach 27,8 m³/s.

Most SNP

Most SNP (od roku 1993 do 28. augusta 2012 Nový most) je jednopylónový, oceľový, cestný, zavesený most vejárového dizajnu cez Dunaj v Bratislave. Je to jediný most v Bratislave, ktorý nemá žiadny pilier v prúde rieky Dunaj, čím je to bratislavský most s najväčším hlavným rozpätím a tým vo všeobecnosti klasifikovaný ako najväčší v Bratislave. V roku 2001 bol vyhlásený za stavbu storočia na Slovensku v kategórii mostné stavby. Most patrí do asociácie World Federation of Great Towers, pričom je to 28. a najnižšia stavba tejto asociácie a súčasne jediná stavba tejto asociácie, ktorá slúži ako pylón mosta. Od 16. mája 2018 je most národná kultúrna pamiatka.

Regensburg

Regensburg (historický slovenský názov Rezno; po česky Řezno; po latinsky: Ratisbona, pôvodne Castra Regina - pevnosť na rieke Regen) je bavorské mesto, ktoré leží na najsevernejšom ohybe rieky Dunaj. Na východ od mesta leží Bavorský les. Mesto má postavenie mesta bez okresu (Kreisfreie Stadt) a zároveň je správnym strediskom bavorského vládneho obvodu Horné Falcko a krajinského okresu Regensburg.

Historické centrum mesta je od roku 2006 zapísané na Zozname svetového dedičstva UNESCO.

Tolnianska župa

Tolnianska župa je župa v Maďarsku pri brehu Dunaja.

Hraničí so Šomodskou, Stoličnobelehradskou, Báčsko-malokumánskou a Baraňskou župou. Na maďarské pomery je jej územie pomerne hornaté, nachádzajú sa tu pahorky Völgység na juhu, pri Dunaji sú aj močiare Sárköz. Okrem riek, ktorými sú Dunaj, tvoriaci východnú hranicu alebo Stó a Kapos sú tu aj plavebné kanály. Žije tu asi 250-tisíc ľudí na území s rozlohou 3 704 km², väčšinou Maďari. Hlavné a najväčšie mesto je Szekszárd, existujú tu však aj iné mestá s porovnateľnou veľkosťou. Cestné a železničné spojenie so zvyškom Maďarska je dobré, vedú sem hlavné železničné trate priamo z Budapešti.

Ulm

Ulm je nemecké univerzitné mesto v spolkovej krajine Bádensko-Württembersko vo vládnom obvode Tübingen na rieke Dunaj. Prvýkrát je o ňom zmienka v roku 854. V Ulme je gotická katedrála, ktorá má najvyššiu kostolnú vežu na svete (161,5 m) a univerzita. Je to taktiež rodisko Alberta Einsteina.

Viedeň

Viedeň (nem. Wien, lat. Vindobona, maď. Bécs, čes. Vídeň, slovin. Dunaj, chorv. Beč, angl. Vienna) je hlavné a najväčšie mesto Rakúska, ležiace na rieke Dunaj.

Viedeň má takmer 2 mil. obyvateľov a metropolitná oblasť, ktorú vytvára, viac ako 2,5 milióna. Je politickým, priemyselným, hospodárskym a kultúrnym centrom štátu. Mesto leží na úpätí Viedenského lesa („Wiener Wald“). Pre zaujímavú polohu, históriu a impozantnú výstavbu mesto nazývajú aj Dunajskou metropolou. Spolu s Bratislavou, ktorá sa nachádza iba 60 km východne od Viedne, vytvára najtesnejšie zoskupenie dvoch hlavných miest v Európe.

Je sídlom mnohých medzinárodných organizácií OSN a iných inštitúcií, napr. UNIDO, OPEC, IAEA, CTBTO, OSCE, ako aj UNCITRAL. Historické centrum Viedne bolo v roku 2001 zapísané na Zoznam svetového dedičstva UNESCO.V rebríčku Economist Intelligence Unit miest najlepších pre život z roku 2019, ktorý hodnotil 140 miest sa Videň umiestnila na 1. mieste. Zopakovala tým úspech z roku 2018.

Váh

Váh je najdlhšia slovenská rieka. Tečie od Tatier smerom na západ a pri Žiline sa stáča na juh a smeruje ku Komárnu, kde ústi do Dunaja.

Zoznam prítokov Dunaja

Toto je zoznam významnejších prítokov Dunaja v poradí, v akom sa doň vlievajú.

Dunaj je druhá najdlhšia európska rieka a vzniká v Donaueschingene v nemeckom Čiernom lese sútokom riek Brigach a Breg. Odtiaľto tečie Dunaj 2850 km prevažne východným smerom, prechádzajúc niekoľkými hlavnými mestami Strednej a Východnej Európy. Pred ústím do Čierneho mora vytvára v Rumunsku rozsiahlu Dunajskú deltu.

Dunaj tečie - alebo tvorí časť hranice - desiatimi krajinami: Nemeckom, Rakúskom, Slovenskom, Maďarskom, Chorvátskom, Srbskom, Rumunskom, Bulharskom, Moldavskom a Ukrajinou; jeho povodie zasahuje na územie ďalších desiatich krajín: Poľsko, Švajčiarsko, Česko, Slovinsko, Bosna a Hercegovina, Čierna Hora, Severné Macedónsko, Moldavsko a Albánsko.

V iných jazykoch

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.