Dugopolje

Dugopolje (tal. Villa Chiudi, Dugopoglie) je obec v Chorvátsku v Splitsko-dalmatínskej župe. V roku 2001 mala 3 120 obyvateľov. Leží asi 10 kilometrov severne od Splitu. V súčasnosti sú pozemky v okolí Dugopolje veľmi žiadané kvôli veľkému rozvoju tamojšej priemyselnej zóny a rovnako aj z dôvodu blízkosti diaľnice A1.

Väčšina obyvateľov sa živí poľnohospodárstvom a vinárstvom. V blízkosti obce nájdeme aj niekoľko zaujímavých miest - napríklad krásne krapníkové jaskyne. Rovnako atraktívny je aj každoročný rytiersky turnaj Alka či automobilové rely v priemyselnej zóne.

Dugopolje
obec
Dugopolje896
Oficiálny názov: Dugopolje
Štát Chorvátsko Chorvátsko
Región Splitsko-dalmatínska župa
Súradnice 43°34′48″S 16°36′00″V / 43,58000°S 16,60000°V
Rozloha 63,50 km² (6 350 ha)
Obyvateľstvo 3 120 (2001)
Hustota 49 obyv./km²
Časové pásmo SEČ (UTC+1)
 - letný čas SELČ (UTC+2)
PSČ 21204
Predvoľba telefónnych čísel (+385) 021
Evidenčné číslo vozidla ST
Croatia location map
Red pog.svg
Webová stránka: http://www.dugopolje.hr
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:
 Geografický portál

Časti obce

  • Dugopolje - 2 674 obyvateľov
  • Koprivno - 249 obyvateľov
  • Kotlenice - 133 obyvateľov
  • Liska - 64 obyvateľov

Externé odkazy

Oficiálna stránka obce

Cestná infraštruktúra v Chorvátsku

Cestná infraštruktúra v Chorvátsku pozostáva z diaľnic, štátnych, župných a lokálnych ciest. Rýchlostné cesty nemajú zvláštny štatút, sú stavané v rámci štátnych ciest.

Diaľnica A1 (Chorvátsko)

Diaľnica A1 (chorv. Autocesta A1, hovor. Dalmatina, Croatica, Jadranska autocesta, Autocesta Zagreb – Split – Dubrovnik, pôvodne aj Autocesta Kralja Tomislava) je najdlhšia, najvýznamnejšia a počas letnej sezóny i najvyťaženejšia chorvátska diaľnica. Spája hlavné mesto Záhreb s druhým najväčším mestom krajiny Split, ktoré je zároveň metropolou Dalmácie a jedným z najvyhľadávanejších letných turistických lokalít.

Diaľnica predstavuje dôležitý severojužný dopravný koridor Chorvátska a je významnou súčasťou Jadransko-iónskej diaľnice, ktorá v budúcnosti prepojí letoviská na pobreží Jadranského a Iónskeho mora od Terstu až po juh Peloponézskeho polostrova. Diaľnica spája mnohé významné chorvátske mestá a takisto zabezpečuje prístup do viacerých národných i prírodných parkov, pamiatok svetového kultúrneho dedičstva a do podstatnej časti prímorských letovísk. Po jej trase vedú dve európske cesty: E65 na úseku Záhreb – Bosiljevo a Žuta Lokva – Vrgorac a E71 na úseku Záhreb – Dugopolje (Split).

Z celkovej plánovanej dĺžky 569,3 km je v súčasnosti v prevádzke 480,7 km medzi Záhrebom a Ploče, pričom diaľnica spája mestá Karlovac, Gospić, Zadar, Šibenik, Split a Makarska. Najnovším otvoreným je úsek Vrgorac – Ploče dlhý 10,3 km, ktorý bol sprejazdnený koncom roka 2013. V máji 2009 sa začala výstavba na úseku Doli – Dubrovnik, avšak len formálne, tesne pred miestnymi komunálnymi voľbami. Stavebné náklady na výstavbu diaľnice sa doteraz vyšplhali na hodnotu troch miliárd eur.

Na úseku diaľnice medzi Záhrebom a Vrgoracom bolo vybudovaných spolu 361 objektov – mostov, tunelov, nadjazdov, podjazdov, a pod. – ktoré predstavujú okolo 20 percent dĺžky tohto úseku diaľnice.

Diaľnica A1 je na celej svojej dĺžke spoplatnená, pričom mýtne sa vyberá v mýtniciach, ktoré sa nachádzajú na každom výjazde. Priemerná cena za kilometer je približne 0,41 chorvátskej kuny. Úsek diaľnice zo Záhrebu po križovatku Bosiljevo spravuje spoločnosť Autocesta Rijeka-Zagreb (ARZ) a zvyšok Hrvatske autoceste (HAC).

Európska cesta 71

Európska cesta 71 (E71) je 967 km dlhá európska cesta, ktorá vedie z Košíc do Splitu v Chorvátsku.

Tunel Konjsko

Tunel Konjsko je jeden z mnohých tunelov na diaľnici A1 v Chorvátsku a je dlhý 1262 m.

Tunel sa nachádza na úseku diaľnice A1 Vučevica - Dugopolje. Má vybudované oba tubusy, každý z nich má dva jazdné pruhy. Severný portál tunela sa nachádza v nadmorskej výške 343,7 m n. m. a južný 338,7 m n. m. V tuneli je maximálna povolená rýchlosť obmedzená na 100 km/h.

Tunel Stražina

Tunel Stražina je jeden z mnohých tunelov na diaľnici A1 v Chorvátsku a je dlhý 584 m.

Tunel sa nachádza na úseku diaľnice A1 Dugopolje - Šestanovac. Stražina má vybudované oba tubusy, každý z nich má dva jazdné pruhy. Severný portál tunela sa nachádza v nadmorskej výške 278,8 m n. m. a južný 282,5 m n. m. V tuneli je maximálna povolená rýchlosť obmedzená na 100 km/h.

Zoznam geografických článkov/D

Tento index bol automaticky vygenerovaný podľa tejto kategorizácie. Obsahuje 770 článkov. Aby sa nové články zobrazili v tomto indexe, musia byť zaradené aspoň do jednej z vymenovaných kategórii. Nové a upravené kategórie sa zohľadnia pri nasledujúcom generovaní.

Štátna cesta 1 (Chorvátsko)

Štátna cesta 1 (chorv. Državna cesta 1, D1) je 415,8 kilometrov dlhá cesta v Chorvátsku, ktorá vedie od hraničného priechodu Macelj so Slovinskom cez Záhreb, Karlovac, Gračac, Knin, Sinj až do mesta Split na Dalmácii. Po D8 je druhou najdlhšou v krajine.

Pred dokončenín diaľnic A1 a A2 (postupne v rokoch 2005 až 2007), bola D1 najvyťaženejšou trasou k jadranskému pobrežiu počas letnej sezóny. Cesta sa totiž začína na najvyťaženejšom hraničnom priechode (Macelj) a končí sa v meste Split, ktoré je východiskovým bodom pre strednú a južnú Dalmáciu. Po sprejazdnení A1 a A2 sa hustota premávky znížila, avšak cesta naďalej ostáva bezplatnou alternatívou voči spoplatneným diaľniciam.

Štátna cesta 62 (Chorvátsko)

Štátna cesta 62 (chorv. Državna cesta 62, D62) je 89,4 kilometrov dlhá chorvátska štátna cesta, ktorá sa nachádza v horskej oblasti Dalmácie. Vedie od obce Šestanovac juhovýchodným až východným smerom, paralelne s diaľnicou A1 a morským pobrežím, od ktorého je vzdialená priemerne 8 kilometrov a okolo 280 výškových metrov. Cesta pokračuje cez Zagvozd a Ravču, kde preberá prakticky všetku dopravu z diaľnice A1, ďalej cez Vrgorac, Mali Prolog a mesto Metković, kde sa končí a pripája na D9.

Časti obce Dugopolje
Mestá (Gradovi)
Obce (Općine)

V iných jazykoch

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.