Bosiljevo

Bosiljevo je obec v Chorvátsku v Karloveckej župe. Má 43 častí a v roku 2001 tam žilo 1 486 obyvateľov.

Obec sa nachádza neďaleko významnej križovatky diaľnic A1 a A6, kde sa rozdeľuje doprava na Istriu a Dalmáciu.

Bosiljevo
obec
Oficiálny názov: Bosiljevo
Štát Chorvátsko Chorvátsko
Región Karlovecká župa
Rieka Dobra
Súradnice 45°24′42″S 15°17′19″V / 45,41167°S 15,28861°V
Rozloha 111,00 km² (11 100 ha)
Obyvateľstvo 1 486 (2001)
starosta Josip Korenić
Časové pásmo SEČ (UTC+1)
 - letný čas SELČ (UTC+2)
PSČ 47251
Croatia location map
Red pog.svg
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:
 Geografický portál
Cestná infraštruktúra v Chorvátsku

Cestná infraštruktúra v Chorvátsku pozostáva z diaľnic, štátnych, župných a lokálnych ciest. Rýchlostné cesty nemajú zvláštny štatút, sú stavané v rámci štátnych ciest.

Diaľnica A1 (Chorvátsko)

Diaľnica A1 (chorv. Autocesta A1, hovor. Dalmatina, Croatica, Jadranska autocesta, Autocesta Zagreb – Split – Dubrovnik, pôvodne aj Autocesta Kralja Tomislava) je najdlhšia, najvýznamnejšia a počas letnej sezóny i najvyťaženejšia chorvátska diaľnica. Spája hlavné mesto Záhreb s druhým najväčším mestom krajiny Split, ktoré je zároveň metropolou Dalmácie a jedným z najvyhľadávanejších letných turistických lokalít.

Diaľnica predstavuje dôležitý severojužný dopravný koridor Chorvátska a je významnou súčasťou Jadransko-iónskej diaľnice, ktorá v budúcnosti prepojí letoviská na pobreží Jadranského a Iónskeho mora od Terstu až po juh Peloponézskeho polostrova. Diaľnica spája mnohé významné chorvátske mestá a takisto zabezpečuje prístup do viacerých národných i prírodných parkov, pamiatok svetového kultúrneho dedičstva a do podstatnej časti prímorských letovísk. Po jej trase vedú dve európske cesty: E65 na úseku Záhreb – Bosiljevo a Žuta Lokva – Vrgorac a E71 na úseku Záhreb – Dugopolje (Split).

Z celkovej plánovanej dĺžky 569,3 km je v súčasnosti v prevádzke 480,7 km medzi Záhrebom a Ploče, pričom diaľnica spája mestá Karlovac, Gospić, Zadar, Šibenik, Split a Makarska. Najnovším otvoreným je úsek Vrgorac – Ploče dlhý 10,3 km, ktorý bol sprejazdnený koncom roka 2013. V máji 2009 sa začala výstavba na úseku Doli – Dubrovnik, avšak len formálne, tesne pred miestnymi komunálnymi voľbami. Stavebné náklady na výstavbu diaľnice sa doteraz vyšplhali na hodnotu troch miliárd eur.

Na úseku diaľnice medzi Záhrebom a Vrgoracom bolo vybudovaných spolu 361 objektov – mostov, tunelov, nadjazdov, podjazdov, a pod. – ktoré predstavujú okolo 20 percent dĺžky tohto úseku diaľnice.

Diaľnica A1 je na celej svojej dĺžke spoplatnená, pričom mýtne sa vyberá v mýtniciach, ktoré sa nachádzajú na každom výjazde. Priemerná cena za kilometer je približne 0,41 chorvátskej kuny. Úsek diaľnice zo Záhrebu po križovatku Bosiljevo spravuje spoločnosť Autocesta Rijeka-Zagreb (ARZ) a zvyšok Hrvatske autoceste (HAC).

Diaľnica A6 (Chorvátsko)

Diaľnica A6 (chorv. Autocesta A6, Primorsko-goranska autocesta, Autocesta Rijeka-Zagreb) je 80,8 km dlhá diaľnica v severnom Chorvátsku, ktorá spája mesto Rijeka s diaľnicou A1 pri obci Bosiljevo. Po jej trase vedie európska cesty E65.

Diaľnica A6 je spoplatnená na dĺžke asi 70 km, od začiatku diaľnice po výjazd Kikovica. Mýtne poplatky sa vyberajú v mýtniciach, ktoré sa nachádzajú na každom výjazde, respektíve na konci spoplatneného úseku. Priemerná cena za kilometer je približne 0,41 chorvátskej kuny. Diaľnicu A6 spravuje na celej jej dĺžke štátna spoločnosť Autocesta Rijeka-Zagreb (ARZ).

Diaľnica je vybavená automatickým monitorovacím systémom na celej svojej dĺžke, najmä na miestach s premenlivou hustotou dopravy a s vysokým rizikom nehôd. Systém zahrňuje aj premenlivé dopravné značenie, pomocou ktorého správa diaľnice upravuje maximálnu povolenú rýchlosť vzhľadom na dopravnú a poveternostnú situáciu.

Hrvatske autoceste d.o.o.

Hrvatske autoceste d.o.o. (HAC) (doslova Chorvátske diaľnice, spol. s r. o.) je najväčší chorvátsky prevádzkovateľ diaľnic. Spoločnosť bola založená v roku 1991 po osamostatnení Chorvátska so 100% vlastníctvom ministerstva dopravy.

Spoločnosť spravuje diaľnicu A1 na úseku Bosiljevo-Ravča a diaľnice A3, A4, A5, A11, A12 na celej ich dĺžke. Takisto má na starosti projektovú prípravu a výstavbu diaľnic A10 a A13.

Tunel Mala Kapela

Tunel Mala Kapela je jeden zo známych tunelov na diaľnici A1 v Chorvátsku a je dlhý 5,801 km (najdlhší v krajine).

Tunel nesie meno podľa rovnomenného pohoria, ktoré prekonáva, a to na úseku Bosiljevo–Jezerane. Je projektovaný celkom ako tri tunely; dva pre každý smer a jeden servisný. Severný portál Malej Kapely sa nachádza v nadmorskej výške 562 m n. m. a južný v 573 m n. m.. Prvý tubus bol otvorený v roku 2005, druhý v roku 2009.

Zoznam geografických článkov/B

Tento index bol automaticky vygenerovaný podľa tejto kategorizácie. Obsahuje 2330 článkov. Aby sa nové články zobrazili v tomto indexe, musia byť zaradené aspoň do jednej z vymenovaných kategórii. Nové a upravené kategórie sa zohľadnia pri nasledujúcom generovaní.

Zoznam štátnych ciest v Chorvátsku

Toto je zoznam štátnych ciest v Chorvátsku.

Časti obce Bosiljevo
Mestá (Gradovi)
Obce (Općine)

V iných jazykoch

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.