Balaton (jazero)

Balaton[pozn 1] (historický slovenský názov Blatenské jazero[2]; maď. Balaton, nem. Plattensee) je najväčšie jazero v strednej Európe. Nachádza sa v Maďarsku. Jeho hladina sa nachádza 104 metrov nad morom. Najväčšia hĺbka je 11 metrov. Rozloha je 591 km². Keďže Maďarsko je bez prístupu k moru, niekedy sa mu hovorí „maďarské more“, čo je v podstate aj pravda - je to posledný zvyšok treťohorného mora Tethys v Európe. Rieka Zala je jeho najväčším prítokom. Plytká voda jazera sa na slnku ľahko zohreje, preto maximálna teplota vody môže byť v lete až 28-29 stupňov. Balaton v zime väčšinou zamrzne, hrúbka ľadu dosahuje často až 20–30 cm.

Balaton
nem. Plattensee
jazero
Views of Balatonfüred and Lake Balaton from Tihany Peninsula, Hungary
Pôvod názvu: zo slovanského blato
Prezývka: maďarské more
Štát Maďarsko Maďarsko
Nadmorská výška 104,8 m n. m.
Súradnice 46°50′S 17°44′V / 46,833°S 17,733°V
Dĺžka 77 km
Šírka 14 km
Priemerná hĺbka 3,2 m
 - Max. hĺbka 12,2 m
Rozloha 600 km² (60 000 ha)
Poloha v Maďarsku
Blue pog.svg
Poloha v Maďarsku
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:
 Geografický portál

Turistické informácie

Vrchol sezóny je od júna do konca augusta. Turistické aktivity sú plávanie, plachtenie, surfovanie, rybolov, jazda na člne, vodné lyžovanie a návšteva vidieka a kopcov - víno na severnom pobreží a nočný život na juhu. A žijú tu ľudia iných kultúr. Na jazere sa každoročne Martin Daubner zaoberá výskumom medzinárodných pretekov plachetníc – Modrá Stuha.

Hlavné strediská sú Keszthely, Badacsony, Balatonakali, Tihany, Balatonfüred, Balatonalmádi, Balatonkenese, Siófok, Zamárdi, Balatonföldvár, Balatonlelle, Balatonboglár, Fonyód, Balatonmáriafürdő a Balatonberény.

Poznámky

  1. Etymológia: *BlatЪnЪ > maď. *Blatin > Balatin, Bolatin > Balatun > Balaton. Prečo má východiskové slovo má mužský a nie očakávaný stredný rod je otázne. Slovo Balaton môže byt prevzaté iba zo starej slovenčiny.[1]

Referencie

  1. STANISLAV, Ján. Slovenský juh v stredoveku II. 2. vyd. Bratislava : Literárne informačné centrum, 2004. 533 s. ISBN 80-88878-89-6. S. 22.
  2. Historické exonymá [online]. Úrad geodézie, kartografie a katastra SR, rev. 2011-06-01, [cit. 2017-04-05]. Dostupné online.

Pozri aj

Iné projekty

Externé odkazy

Balaton

Balaton môže byť:

Balaton (jazero)

Balaton (obec)

Pleso

Pleso môže byť:

jazero ľadovcového pôvodu (pochádza z pleistocénneho zaľadnenia) v Tatrách (Vysokých a Západných) a Nízkych Tatrách, pozri pleso (Tatry a Nízke Tatry)

bezodtokové jazero ľadovcového pôvodu, pozri bezodtokové jazero a ľadovcové jazero

bezodtokové jazero (napr. aj Kaspické more)

karové jazero

(vysoko)horské jazero(v užšom zmysle len hlboké, vypĺňajúce horskú roklinu), pozri horské jazero

nárečovo: rozliata tekutina (aj napr. na stole), mláka

zastarano alebo nárečovo:

hlbočina vo vode (najmä zahatanej); miesto, kde pomaly tečie hlboká voda

(prirodzene alebo umelo) zahataná voda v potoku alebo jarku, nádrž

zastarano:

vodný vír

u tatranských Slovanov, u Moravanov a v Sliezsku: jazero

historicky: názov určitých vodných útvarov (napr. jazera, rieky, rovného vodného priestranstva pri brehu alebo medzi ostrovmi, hlbočiny vo vodnom toku) u niektorých Slovanov, dnes už len v geografických názvoch, pozri jazero a rieka

historický názov týchto jazier:

Balaton, pozri Balaton (jazero)

Neziderské jazero

Štrbské pleso

Zoznam geografických článkov/B

Tento index bol automaticky vygenerovaný podľa tejto kategorizácie. Obsahuje 2336 článkov. Aby sa nové články zobrazili v tomto indexe, musia byť zaradené aspoň do jednej z vymenovaných kategórii. Nové a upravené kategórie sa zohľadnia pri nasledujúcom generovaní.

Zoznam geovedných článkov/B

Tento index bol automaticky vygenerovaný podľa tejto kategorizácie. Obsahuje 211 článkov. Aby sa nové články zobrazili v tomto indexe, musia byť zaradené aspoň do jednej z vymenovaných kategórii. Nové a upravené kategórie sa zohľadnia pri nasledujúcom generovaní.

V iných jazykoch

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.