Astrofotografia

Astrofotografia je špecializovaný typ fotografie, ktorý sa zameriava na tvorbu fotografií astronomických objektov na nočnej oblohe ako planét, hviezd a veľmi ďalekých objektov ako sú hviezdne zoskupenia a galaxie.

Moonfromoakland04052006
Mesiac odfotografovaný pri 1/250 sekundy, f/11 s ohniskovou vzdialenosťou 800 mm.

Referencie

  • LODRIGUSS, Jerry. Catching the Light: Astrophotography [online]. [Cit. 2006-08-24]. Dostupné online. (English)

Pozri aj

Externé odkazy (v angličtine)

Bulb

Bulb (skratka B) je fotografická funkcia, ktorá umožňuje dlhé expozície pod priamou kontrolou fotografa. S touto funkciou ostane uzávierka otvorená tak dlho, pokiaľ je spúšť stlačená. Alternatívne nastavenie spoločné aj pre filmové kamery je Time (skrátene T), kde je spúšť stlačená prvýkrát na otvorenie uzávierky a druhýkrát na jej zavretie.

Hvezdáreň v Banskej Bystrici

Hvezdáreň v Banskej Bystrici je „špecializované kultúrno-vzdelávacie zariadenie, ktorého cieľom je šíriť a propagovať astronómiu a príbuzné prírodné a technické vedy medzi širokou verejnosťou s dôrazom na deti a mládež.“ V rokoch 2005 sa stala organizačnou súčasťou Krajskej hvezdárne a planetária Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom. Svoju činnosť vyvíja na pozorovateľni na Vartovke, ale aj inde.

NGC 3718

NGC 3718 (tiež Arp 214) je galaxia v súhvezdí Veľká medvedica, ktorú objavil William Herschel 12. apríla 1789. Je členom skupiny galaxií Velká medvedica.

Astronómovia si pôvodne mysleli, že je to je šošovková galaxia. Neskôr detailné snímky ukázali, že je skôr špirálová. Má tvar písmena S, čo môže byť spôsobené interakciou s NGC 3729. Halton Arp ju zaradil do svojho katalógu podivných galaxií medzi galaxie s nepravideľnosťmi, absorpciou a zrnitým vzhľadom. Podľa Arpa to je špirálovú galaxiu s priečkou, s ostrým jadrom a tenkými absorpčnými pásami cez centro. Niektorí astronómovia ju radia medzi galaxie s aktívnym jadrom, niektorí medzi Seyfertovy galaxie.Jej zdanlivá hviezdna veľkosť je 10,6.

Nekonvenčná astrofotografia

Nekonvenčná astrofotografia je zachytávanie astrofotografií použitím fotoaparátov nie špecificky určených na tento účel.

Jeden z príkladov je použitie webkamier. Neupravená webkamera je vo všeobecnosti schopná zachytenia obrázkov planét a mesiaca. Niektoré webkamery môžu byť upravené, aby boli schopné dlhých expozičných časov a tým aj zachytávania obrazu objektov z hlbokého vesmíru. Prvou z takýchto webkamier bola Connectix čiernobiela webkamera, ktorej úprava vyžadovala len prestrihnutie jedného drôtu spôsobom, ktorého pionierom bol Dave Allmon.

Orión (hmlovina)

Hmlovina Orión alebo Veľká hmlovina v Orióne, známa tiež ako M42 a NGC 1976, je žiariaca emisná hmlovina v súhvezdí Orión pod Oriónovým pásom. Je to jedna z najjasnejších hmlovín a je viditeľná voľným okom. Od Slnka je vzdialená asi 1350 svetelných rokov a jej šírka je 33 svetelných rokov.

V skutočnosti je to len najjasnejšia a k nám bližšia časť obrovského molekulárneho mraku, ktorý pokrýva väčšinu Orióna. Vďaka polohe vo výraznom Oriónovom meči ju možno nájsť veľmi ľahko, aj keď pri pohľade voľným okom môžu pozorovatelia považovať za hmlovinu len skupinu veľmi slabých hviezd ležiacich veľmi blízko seba. M42 je našou najbližšou emisnou hmlovinou a hviezdotvornou oblasťou a preto je významným predmetom výskumov. Leží v rovnakom špirálovom ramene našej Galaxie, ako Slnko – v ramene Orióna.

Zoznam astronomických článkov/A

Tento index bol automaticky vygenerovaný podľa tejto kategorizácie. Obsahuje 320 článkov. Aby sa nové články zobrazili v tomto indexe, musia byť zaradené aspoň do jednej z vymenovaných kategórii. Nové a upravené kategórie sa zohľadnia pri nasledujúcom generovaní.

Zoznam astronomických článkov/N

Tento index bol automaticky vygenerovaný podľa tejto kategorizácie. Obsahuje 7449 článkov. Aby sa nové články zobrazili v tomto indexe, musia byť zaradené aspoň do jednej z vymenovaných kategórii. Nové a upravené kategórie sa zohľadnia pri nasledujúcom generovaní.

V iných jazykoch

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.