Arabčina

Arabčina je semitský jazyk. Kedysi ňou nehovorili iba Arabi, ale slúžila ako medzinárodný jazyk, podobne ako latinčina v stredovekej Európe. Arabčina je predmetom štúdia arabistiky.

Arabčina
(العربية al-Arabíja)
ŠtátyMauritánia, Maroko, Alžírsko, Líbya, Egypt, Sudán, Izrael a Palestína, Sýria, Irak, Jordánsko, Saudská Arábia, Kuvajt, Katar, Bahrajn, Spojené arabské emiráty, Omán, Jemen
RegiónArabské krajiny
Počet hovoriacich225 miliónov
Poradie5
KlasifikáciaAfroázijské jazyky
PísmoArabské písmo
Postavenie
Úradný jazykMauritánia Mauritánia, Maroko Maroko, Alžírsko Alžírsko, Líbya Líbya, Egypt Egypt, Sudán Sudán, Izrael Izrael a Palestína, Sýria Sýria, Irak Irak, Jordánsko Jordánsko, Saudská Arábia Saudská Arábia, Kuvajt Kuvajt, Katar Katar, Bahrajn Bahrajn, Spojené arabské emiráty Spojené arabské emiráty, Omán Omán, Jemen Jemen
OSN jeden zo 6 jazykov OSN
RegulátorZa spisovnú arabčinu sa považuje modernizovaná verzia jazyka Koránu.
v Egypte: Akadémia Arabčiny (مجمع اللغة العربية) v Káhire
Jazykové kódy
ISO 639-1ar
ISO 639-2ara
SILara
Wikipédia
Adresaar.wikipedia.org
Pomenovanieويكيبيديا الموسوعة الحرة
Pozri aj: JazykZoznam jazykov
 Jazykový portál

Regionálne rozdiely

Nárečia sa značne odlišujú od spisovného jazyka. Spisovná arabčina sa len málo odlišuje od jazyka Koránu. V jednotlivých hovorových jazykoch sa objavujú podobné odstredivé tendencie, aké rozdelili románske jazyky od kedysi jednotnej latinčiny.

Na rozdiel od románskych jazykov sa však rozdiely len v malej miere prejavujú v písanej forme jazyka, a to napriek tomu, že niektorí spisovatelia píšu v regionálnych variantoch. Hlavným dôvodom je skutočnosť, že nevokalizované arabské písmo nezachytí zmeny v krátkych samohláskach a pozmenené spoluhlásky si zase ponechávajú pôvodný zápis. Napríklad písmeno /ج/ (žím), ktoré sa prepisuje ako J a štandardne sa číta [ž] alebo [dž], sa v Egypte vyslovuje [g], ale píše sa stále rovnako.

Vzorový text

Všeobecná deklarácia ľudských práv

Po arabsky

يولد جميع الناس أحرارًا متساوين في الكرامة والحقوق. وقد وهبوا عقلاً وضميرًا وعليهم أن يعامل بعضهم بعضًا بروح الإخاء.

Prepis do latinky

Júladu džamí’a an-nás ahráran mutasáwín fí al-karáma wa-l-huqúq. Wa-qad wuhibú aqlan wa-damíran wa-’alajhim an ju’ámila ba’duhum ba’dan birúhi l-ichá’.

Slovný preklad

يولَدُ = júladu = narodí sa
جَمِيع = džamí’a = každý
ناس = nás = ľudská bytosť
أحرارًا= ’ahráran = slobodný
متساوين = mutasáwín = seberovný
في = fí = v
كَرَامَة = karáma = dôstojnosť
حُقُوقِ = huqúq = práva

وَقَد = wa-qad = a bolo
وهِبوا = wuhibú = obdarení
عَقْل = ’aql = intelekt, rozum
ضَمِير = damír = vedomie
عَلَيهم أن = ’alajham an = a mali by
يعامل = ju’ámal = správať sa
بَعْض = ba’d = pár, niekoľko, malé množstvo
رُوح = rúh = duša
إِخَاء = ichá’ = bratstvo

Po slovensky

Všetci ľudia sa rodia slobodní a sebe rovní, čo sa týka ich dôstojnosti a práv. Sú obdarení rozumom a majú navzájom konať v bratskom duchu.

Pozri aj

Iné projekty

  • Spolupracuj na Wikiknihách Wikiknihy ponúkajú texty a príručky na tému Arabčina
  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Arabčina
  • Spolupracuj na Wikislovníku Wikislovník ponúka heslo Arabčina
Arabi

Arabi alebo arabské národy (arab. عربي – Arabí ) môže byť:

spoločenstvo národov a etník, ktoré majú ako materský jazyk arabčinu a ako spoločné kultúrne a náboženské vyznanie väčšinou islam;

príslušníci jednotlivych arabských národov, národností a kmeňov na Arabskom polostrove a v severnej Afrike (najmä krajiny Maghribu), respektíve

pôvodné obyvateľstvo Arabského polostrova.

Bahrajn

Bahrajn, dlhý tvar Bahrajnské kráľovstvo (arab.: مملكة البحرين – Mamlaka al-Bahrajn), je ostrovný štát v Perzskom zálive. Na západ od Bahrajnu leží Saudská Arábia, ktorá je s ním spojená Mostom kráľa Fahda (oficiálne otvorený 25. novembra 1986), a Katar južne cez Bahrajnský záliv. Plánovaný Katarsko-bahrajnský most priateľstva medzi Bahrajnom a Katarom bude najdlhšie pevné spojenie na svete.

Grécke jazyky

Grécke jazyky alebo nepresne gréčtina je súhrnné označenie pre jazyky starovekého, stredovekého a súčasného Grécka. Je to samostatná vetva indoeurópskej jazykovej rodiny.

Irak

Irak, dlhý tvar Iracká republika, je štát v juhozápadnej Ázii.

Jemen

Jemen (arab. اليمن – al-Jaman ), dlhý tvar Jemenská republika (arab. الجمهورية اليمنية – al-Džumhúríja al-Jamaníja ), je štát ležiaci na Arabskom polostrove v juhozápadnej Ázii. Republika má viac ako 27 miliónov obyvateľov (odhad z r. 2016) a je ohraničená Saudskou Arábiou na severe, Červeným morom na západe a Arabským morom a Adenským zálivom na juhu a Ománom na východe.

Celková rozloha pevninského Jemenu je menej ako 530 000 km². Medzi jeho teritóriá patrí viac ako 200 ostrovov. Najväčší ostrov je Sokotra, ktorá leží 415 km južne od pevniny pri pobreží Somálska. Jemen je jediný štát na Arabskom polostrove, ktorý má čisto republikovú formu vlády. Hlavným mestom Jemenu je Saná.

Ekonomicky patrí Jemen medzi chudobné krajiny Blízkeho východu.

Jordánsko

Jordánsko, dlhý tvar Jordánske hášimovské kráľovstvo, je štát ležiaci na Blízkom východe.

Katar (štát)

Katar (arab. قطر), dlhý tvar Katarský štát (arab. دولة قطر – Dawla Katar ), je emirát ležiaci na Arabskom polostrove v juhozápadnej Ázii. Na juhu hraničí so Saudskou Arábiou (60), zvyšok emirátu obklopuje Perzský záliv.

Komory

Komory, dlhý tvar Komorský zväz (do roku 2001 Komorská federatívna islamská republika), je ostrovný štát v Afrike. Nachádza sa v Mozambickom prielive v Indickom oceáne a je súčasťou Komorských ostrovov.

Hlavné ostrovy:

Grande Comore (N'gazidja)

Anjouan (Ndzuwani)

Moheli (Mohéli, Mwali)

nárokovaný je aj Mayotte (Maoré)Hlavné a najväčšie mesto je Moroni (26 300 obyv. v r. 2000) na ostrove Grande Comore.

Jazyky: komorčina (šáfí islam, dialekt svahilčiny), malgaština, francúzština a arabčina.

Vierovyznanie: sunnitský islam (86%) a rímskokatolícke (14%).

Na základe referenda z roku 2001 je od roku 2002 je oficiálnym názvom štátu Komorský zväz (fr. Union des Komores, arab. الاتحاد القمر' al-Ittihád al-Qamar). Jednotlivé ostrovy získali v novom zväzku čiastočnú autonómiu s vlastnou vládou a vlajkou.

Kuvajt (štát)

Kuvajt, dlhý tvar Kuvajtský štát, je štát na Arabskom polostrove v juhozápadnej Ázii. Rozkladá sa na severozápadnom brehu Perzského zálivu a susedí so Saudskou Arábiou na juhu a na severe s Irakom.

Hlavné mesto je Kuvajt.

Libanon

Libanon (arab. لبنان‎ – Lubnán), dlhý tvar Libanonská republika, je štát na Blízkom východe, pri východnom pobreží Stredozemného mora. Hraničí na severe a východe so Sýriou, na juhu s Izraelom.

Maldivčina

Maldivčina, divehi alebo dhivehi (ދިވެހި) je indoárijský jazyk používaný približne 371 000 hovoriacimi na Maldivách a ostrove Maliku. Pravdepodobne sa vyvinul z jazyka elu alebo starej sinhalčiny. Jeho vývoj ovplyvnilo mnoho ostatných jazykov, predovšetkým arabčina. Vplyv na nej však mala i sinhalčina, tamilčina, hindčina, francúzština, portugalčina a angličtina.

Vďaka veľkej rozlohe územia na ktorom sa jednotlivé ostrovy nachádzajú sa predovšetkým medzi severnými a južnými atolmi vyvinuli rozdiely vo výslovnosti aj v slovnej zásobe. Obyvatelia Malé tak často nerozumejú dialektu z Addu.

Maldivčina používa zvláštne písmo tána písané sprava doľava. Skôr bola zapisovaná písmom Divehi Akuru písaným zľava doprava. Používané bolo až do príchodu islamu v 16. storočí. Až do konca 18. storočia bolo bežne používané v oficiálnych korešpondenciách s atolom Addu. Do roku 1960 potom bolo používané na niektorých izolovaných ostrovoch a dedinských komunitách. Posledný pôvodný používateľ zomrel v roku 1990. Dnes sa ju Maledivci učia ako druhé písmo.

Z maldivčiny prešlo do angličtiny napríklad slovo atholu, v anglickej aj medzinárodnej podobe známe ako atol.

Mauritánia

Mauritánia, dlhý tvar Mauritánska islamská republika (bývalý slovenský názov Mauretánia), je štát v západnej Afrike.

Quebec

Quebec (- z angl.) alebo Québec (- z fr.), výslovnosť pozri nižšie, je jedna z desiatich kanadských provincií a zároveň jediná frankofónna.

Semitské jazyky

Semitské jazyky sú vetva semitsko-hamitskej jazykovej rodiny v Prednej Ázii a severnej Afrike.

Mnohé zo semitských jazykov už vyhynuli a patria k jazykom, ktoré v kultúrnej histórii Európy a Ázie zohrali nezastupiteľnú úlohu. Semitské jazyky študuje semitológia.

Sudán

Sudán, dlhý tvar Sudánska republika, je štát v subsaharskej Afrike.

Hlavné mesto je Chartúm.

Najrozľahlejšia krajina Afriky patrí zároveň k jej najchudobnejším. Dlhotrvajúce konflikty na juhu krajiny a v Dárfúre prispeli k situácii, keď veľa ľudí čelí hladomoru a krajina má veľmi vysoký zahraničný dlh.

Tuaregovia

Tuaregovia alebo zriedkavo Tuáregovia (často nesprávne Tuarégovia; fr. Touareg) je etnikum v Afrike, hlavná časť Berberov. Žijú v severovýchodnom Mali (Azawad), severnej Burkine, v západnom Nigeri, južnom Alžírsku a juhozápadnej Líbyi. Typicky sú to kočovní pastieri žijúci na Sahare. V minulosti sa venovali doprave tovaru karavánami.

Ich jazyk nazývame tuaregčina, patrí do berberčiny. Ovládajú však často aj jazyky arabčina, hauština a songhajčina. Ich náboženstvom je islam.

Tunisko

Tunisko, dlhý názov Tuniská republika, je štát v Severnej Afrike. Krajina je členom AfDB, GATT, IBRD, IBD, LORCS, MMF, NAM, OAPEC, OAS, OAU, OSN, UNCTAD, WHO.

Zoznam jazykov

Zoznam jazykov nachádzajúcich sa v ISO 639-1 (uvedený je neoficiálny preklad do slovenčiny; štandard neobsahuje všetky známe jazyky sveta):

abcházština

acehčina

ačoli

adangme

adygčina; adygejčina

afarčina

afrihili

afrikánčina

afroázijské jazyky (iné)

ainčina

akančina

akkadčina

albánčina

aleutčina

algonkinské jazyky

altajské jazyky

amharčina

angika

angličtina

angličtina, stará (ca. 450 – 1100)

angličtina, stredná (1100 – 1500)

apačské jazyky

arabčina

aragónčina

arapaho

araukánčina; mapudingun; mapuche

arawačtina

arménčina

arumunčina; macedónska rumunčina

ásámčina

astúrčina; bable

athabaské jazyky

austrálske jazyky

austronézske jazyky (iné)

avadhčina

avarčina

avestčina

aymarčina

azerbajdžančina

balijčina

baltské jazyky (iné)

balúčtina

bambara

bamileke

banjarčina

bantuské jazyky (iné)

barmčina

basa

baskičtina

baškirčina

batacké jazyky

bedža

bemba

bengálčina

berberské jazyky (iné)

bhódžpurčina

bieloruština

bihárske jazyky

bikol

bini; edo

bislama

blin; bilin

bosniačtina

bradžčina

bretónčina

bugiština

bulharčina

buriatčina

cebuánčina

cirkevná slovančina; slovienčina; staroslovenčina; staroslovienčina

čagatajčina

čamaské jazyky

čamorčina

čečenčina

čejenčina

čerokí

čeština

čibča

čičewa; čewa; ňandža

čínština

činucký žargón

čipevajčina

čoktavčina

čuangčina; šuongčina

čuvaština

čwančina

dakotčina

dánčina

darginčina

delawarčina

dinka

divehi; maldivčina

dógrí

dogribčina

dolná nemčina; dolná saština; nemčina, dolná; saština, dolná

dolnolužická srbčina

drávidské jazyky (iné)

duala

ďula

dzongkä

efik (ibibio)

egyptčina (staroveká)

ekadžuk

elamčina

erzjančina

esperanto

estónčina

etiópčina

ewe

ewondo

faerčina

fangčina

fanti

feničtina

fidžijčina

filipínčina

filipínske jazyky (iné)

fínčina

fončina

francúzština

francúzština, stará (842 – ca. 1400)

francúzština, stredná (ca. 1400 – 1600)

friulčina

fulbčina

ga

gaelčina; škótska gaelčina

gálibská karibčina

galícijčina

gamilaraay

ganda

gayo

gbaja

germánske jazyky (iné)

góndčina

gorontalo

gótčina

grebo

grónčina

gruzínčina

guaraní

gudžarátčina

gwich'in

haida

haitská francúzska kreolčina

hauština

havajčina

hebrejčina

hererčina

hiligajnončina

himačalské jazyky

hindčina

hiri motu

holandčina, stredná (ca. 1050 – 1350)

holandčina; flámčina

hornolužická srbčina

hupčina

chantyjčina

chetitčina

chorvátčina

ibančina

ido

igboština

ilokánčina

inariská sámčina

indiánske jazyky južnej Ameriky (iné)

indiánske jazyky severnej Ameriky

indiánske jazyky strednej Ameriky (iné)

indické jazyky (iné)

indoeurópske jazyky (iné)

indonézština

inguština

interlingua (International Auxiliary Language Association)

interlingue

inuktitut

inupiaq

iránske jazyky (iné)

írčina

írčina, stará (do 900)

írčina, stredná (900 – 1200)

irokézske jazyky

islandčina

jakutčina

jao

japčina

japončina

jávčina

jazyky banda

jazyky idžo

jazyky kru

jazyky manobo

jazyky tupi

jidiš

jorubčina

juitsko-jupické jazyky

južná altajčina

južná sámčina

kabardčina

kabylčina

kačjinčina

kaddo

kalmyčtina; ojračtina

kamba

kambodžská khmérčina

kannadčina

kanurijčina

karačajevsko-balkarský jazyk

karakalpačtina

karelčina

karenské jazyky

kašmírčina

kašubčina

katalánčina; valencijčina

kaukazské jazyky (iné)

kawi

kazaština

kečuánčina

keltské jazyky (iné)

khasijčina

khoisanské jazyky (iné)

kikuju

kimbundu

kirgizština

kiribatčina

klasická nevárčina; stará nevárčina

klingónčina; tlhIngan-Hol

komijčina

kónkánčina

konžština

koptčina

kórejčina

kornčina

korzičtina

kotčina

kpelle

kreolské jazyky a pidžiny (iné)

kreolské jazyky a pidžiny na základe angličtiny (iné)

kreolské jazyky a pidžiny na základe francúzštiny (iné)

kreolské jazyky a pidžiny na základe portugalčiny (iné)

krí

kríkčina

krymská tatárčina; krymská turečtina

kuaňama

kumyčtina

kurdčina

kurukhčina

kusaie

kušitské jazyky (iné)

kutenajčina

lahandčina

lamba

laoština

latinčina

lezginčina

limburčina

lingalčina

litovčina

lojban (umelý jazyk)

lotyština

lozi

luba-katančina

luba-luluánčina

luiseňo

luleská sámčina

lunda

luo (Keňa a Tanzánia)

lušáí

luxemburčina

lužickosrbské jazyky

macedónčina

maďarčina

madurčina

magadhčina

maithilčina

makasarčina

malajálamčina

malajčina

malgaština

maltčina

mančina

mandarčina

mandingo

mandžuština

manípurčina

mansijčina

maorčina

maráthčina

marawari

marijčina

maršalčina

masajčina

mayské jazyky

meänkieli

mendi

miaočina

mikmakčina

minangkabaučina

mirandčina

mohawk

mokšiančina

moldavčina

mongo

mongolčina

monsko-khmérske jazyky (iné)

mossi

mundské jazyky

N'ko

nahuaské jazyky

ňamwezi

ňankole

nauruština

navajo; navaho

ndebelčina, južná; južná ndebelčina

ndebelčina, severná; severná ndebelčina

ndonga

neapolčina

nemčina

nemčina, stará horná (ca. 750 – 1050)

nemčina, stredná horná (ca. 1050 – 1500)

nepálčina

nevárčina

niasánčina

nigersko-kordofánske jazyky (iné)

nílsko-saharské jazyky (iné)

niueština

nogajčina

nórčina

nórčina, stará

ňoro

nórsky bokmål; bokmål, nórsky

nórsky nynorsk; nynorsk, nórsky

novogréčtina (po 1453)

núbijské jazyky

nzima

odžibwa

okcitánčina (po roku 1500); provensalčina

oromčina

osagčina

osetčina

oto-pameské jazyky okrem pameských jazykov

pahlaví

palaučina

pálí

pampangančina

pandžábčina

pangasinančina

papiamento

papuánske jazyky (iné)

paštčina

perzština

pohnpeičina

poľština

portugalčina

posunkové reči

prakrity

provensalčina, stará (do 1500)

radžastančina

rapanujčina

rarotongská maorijčina; maorijčina Cookových ostrovov

románske jazyky (iné)

romanši

rómčina

rumunčina

rundčina

ruština

rwandčina

s’čchuanská ioština

saamske jazyky (iné)

sališské jazyky

samaritánska aramejčina

samojčina

sandawe

sango

sanskrit

santalčina

sardínčina

sasačtina

selkupčina

semitské jazyky (iné)

serer

severná frízština

severná sámčina

severná sothčina, pedi; sepedi

sicílčina

sidamo

siksika

sindhčina

sinhalčina

sino-tibetské jazyky (iné)

siouské jazyky

skoltská sámčina

slavejčina (athabaský jazyk)

slovanské jazyky (iné)

slovenčina

slovinčina

sogdčina

somálčina

songhajské jazyky

soninke

sothčina, južná

sranan

srbčina

starogréčtina (do 1453)

staroperzština (ca. 600 – 400 pred Kr.)

sukuma

sumerčina

sundčina

susu

svahilčina

swati

sýrčina

šančina

škótčina

šona

španielčina; kastílčina

švajčiarska nemčina; alemančina

švédčina

tadžičtina

tagalčina

tahitčina

taliančina

tamašek

tamilčina

tatárčina

telugčina

temne

tereno

tetumčina

thajčina

thajské jazyky (iné)

tibetčina

tigrejčina

tigriňa

tiv

tlingitčina

tok pisin

tokelaučina

tongčina (Malawi)

tongčina (Zambia)

tongčina (Tongské ostrovy)

truk

tsimshijské jazyky

tsonga

tumbuka

turečtina

turečtina, osmanská (1500 – 1928)

turkménčina

tuvalčina

tuviančina

twi

udmurtčina

ugaritčina

ugrofínske jazyky (iné)

ujgurčina

ukrajinčina

umbundu

umelé jazyky (iné)

urdčina

uríjčina

uzbečtina

vajčina

valónčina

venda

viaceré jazyky

vietnamčina

vnútrozemská dajačtina

vodčina

volapük

východná frízština

wakašské jazyky

walamčina

waleština

waray

washo

wolof

xhosa

zandské jazyky

západná frízština

zapotéčtina

zázá; dimili; dimli; kirdki; kirmančki; zazak

zenaga

zuluština

zuniština

židovská arabčina

židovská perzština

židovská španielčina

Zoznam jazykov podľa počtu hovoriacich

Cieľom tohoto čláku je zobraziť zoznam jazykov podľa počtu rodených hovoriacich. Je nutné si uvedomiť, že takéto zoznamy sa môžu odlišovať podľa definície niektorých pojmov. Presnejšie, definícia "dialektu" a "jazyka" je často dôležitá a môže zmeniť poradie. Ako príklad možno zobrať arabčinu, ktorú možno považovať za jeden jazyk alebo skupinu príbuzných jazykov. Encyklopédia World Book a CIA World Factbook, zdroje uvádzaných tabuliek, ich považujú za rôzne jazyky. Ak by sme ich považovali za jeden jazyk, objaví sa v prvej päťke. Podobná situácia platí pre čínštinu.

V skutočnosti sa rôzne prieskumy odlišujú, často sa ich výsledky rozchádzajú úplne.

V iných jazykoch

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.