Бразілія

Бразілія (Brasil, офіціалнов назвов Бразільска федератівна републіка, República Federativa do Brasil) — федеравітна републіка, найвекшый і найлюднатїшый штат Южной Америкы. На севері сусїдить з Французьсков Ґваянов, Сурінамом, Ґваянов, Венезуелов і Колумбіов, на западї з Перу, Болівіов і Параґваём, на югу з Арґентінов і Уруґваём.

Brazil (orthographic projection)
Бразілія
Кава

Кава є обычайнї гірькый напой з плодів кавовника. Тыж означує порошок, котрых ся на выробу напоя хоснує. Тот ся здобывать помолотём праженого насїня кавовника.

Кава є характерістічна своїм пахом і чорнов фарбов. Обсягує міджі іншым алкалоід кофеін, котрый ободрює роботу сердця і про ёго ободряючі ефекты ся кава пє передовшыткым.

Кава ся фахово горовить як змішаня плодів різных сорт кавовнику. Найчастїше ся стрїчаме з плодами Coffea Robusta і Coffea Arabica (менше хоснованы Excelsa і Liberica ся на торгу находять рідше). На рыхтованя кавы в нашых ґеоґрафічных шырках ся хоснують лем два основны тіпы: кава arabica і robusta. Арабіка (дас 25% світовой продукції) є кава высшой кваліты з меншым обсягом кофеіну і шырокым спектром делікатных смаків і пахів. Пестує ся у векшых надморьскых вышках, часто на сопковім ґрунтї, ці як лїсова флора (напр. Етіопска кава Гарар ці Вайлд Форест). Зерна суть векшы як у робусты тай під час пражіня і самого готовлїня суть дуже чутливы на теплоту. Робуста є менше тяжка сорта на плеканя. Їй дїл на світовій продукції є дас 75%. К найвекшым продуцентам належыть Бразілія, Вєтнам і Індія. Зерна суть меншы, смаково є тота кава веце землиста і міцна. Обсягує двараз веце кофеіну як арабіка. На торгу годен купити і дуже якостны єдносортовы робусты, котры певно годны заінтересовати.

Кава є по ропі друга найважнїша комодіта і на їй плеканю, спрацованю і дістрібуції к спотребителям бере участь на цїлім світї 500 міліонів людей.

Паулінё

Жозе Пауло Безера (пор. José Paulo Bezerra) - є бразільскый професіоналный фотбаліста, стреподіяр, грач ФК Барцелона, де играе под числом 15.

Прапоры незалежных штатів

В ґалерії прапорів незалежных штатів предложені штатні прапоры де факто незалежных штатів.

Рафаель Алькантара

Рафаель Алькантара (пор. Rafael Alcántara) - є бразільскый професіоналный фотбаліста, стрідополяр, грач ФК Барцелона, де играе под числом 12.

Українцї

Українцї (укр. українці) — выходославяньска нація. До 20. стороча, окрім назвы Україна, Вкраїна, Окраїна вжывали Українцї самоназву русь, русини, козаки. Тыж ся называли рутенами (галицькы українцї, черкасами). Їх одгадована кількость во світї є 57 міліонув. Письмо — кіріліця.

Шампіонат світу у фотбалі

Шампіонат світу у фотбалі (анґ. FIFA World Cup) - є найважнїше змаганя в фотбалі.

Южна Америка

Южна Америка є контінент лежачій векшов частёв на южній півкулї. Южнов Америков переходить ровник; контінент є ограніченый Тихым океаном зо западу і Атлантічным океаном з выходу. Южна Америка є споєна із Севернов Америков узков певнинсков ужынов котра ся обвыкло зове Середня Америка. Ку тому пропоїню дішло з ґеолоґічного погляду не барз давно.

Штаты Южной Америкы:

Арґентина

Болівія

Бразілія

Шаблона:Country data Венеcуела

Еквадор

Чіле

Іншыма языками

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.