Evrei sefarzi

Sefarzii sunt evreii de rit spaniol ce au emigrat la sfârșitul secolului al XV-lea din Spania și Portugalia în nordul Africii, în Italia, în Orientul Apropiat, în peninsula Balcanică și în Sudul României, ulterior și în Anglia, Olanda și America.

Sinagoga Romaniotă
Sinagoga din Constanţa unde se întruneau evreii sefarzi și romanioți din oraș (demolată în 1985).

Au vorbit vreme de sute de ani limba ladino sau iudeo-spaniola, bazată pe graiul castilian din Evul Mediu.

Recunoașterea oficială a obștei evreilor sefarzi în Țara Românească a avut loc în 1730 prin întărirea dată de domnitorul muntean Nicolae Mavrocordat către sfetnicii săi Daniel Fonseca și Menteș Bally.[1] Din 1865 există Cimitirul evreiesc Sefard din București.

Evreii sefarzi
יהדות ספרד (Yahadut Sfarad)
Jews mosaic

primul rând: MaimonidesClaude Cohen-TannoudjiJacques Derrida
al doilea rând: Baruch Spinoza • Jacques Attali • Jean-Pierre Bacri

al treilea rând: Alain Chabat • Patrick Bruel • Enrico Macias
Populație totală

1.500.000 - 2.000.000
peste 20% din populația totală de evrei din lume

Regiuni cu populație semnificativă
Israel Israel 673,000-725,000
Franța Franța 310,000-350,000
Statele Unite ale Americii SUA 50,000-80,000
Argentina Argentina 37,500-60,000
Canada Canada 30,000-60,000
Brazilia Brazilia 20,000-60,000
Turcia Turcia 25,000-30,000
Spania Spania 12,000
Grecia Grecia > 8,500
Maroc Maroc 5,500
Bulgaria Bulgaria 5,000
Columbia Columbia <5,000
Guatemala Guatemala 1,200
Cuba Cuba 3,500
Tunisia Tunisia 2000
Țările de Jos Olanda 1,000
Portugalia Portugalia 500
Bosnia și Herțegovina Bosnia și Herțegovina 500
Italia Italia necunoscut
Mexic Mexic necunoscut
Limbi vorbite
ebraică, ladino, iudeo-portugheză, iudeo-catalană, shuadit
Religii
Iudaism

Note

  1. ^ Bucureștiul sefard, între Orient și Occident

Vezi și

Bibliografie

  • DEX '98
  • Felipe Torroba Bernaldo de Quirós „Evreii spanioli”, traducere din limba spaniolă de Esdra Alhasid, Editura Hasefer, București, 2004
Baruj Benacerraf

Baruj Benacerraf (n. 29 octombrie 1920, Caracas, Venezuela – d. 2 august 2011, Boston, SUA) a fost un medic american de origine venezueleană, profesor universitar la New York și Boston, laureat al Premiului Nobel pentru medicină sau fiziologie în anul 1980 împreună cu Jean Dausset și George D. Snell.

Claude Cohen-Tannoudji

Claude Cohen-Tannoudji (n. 1 aprilie 1933, Constantina, Algeria franceză) este un fizician francez, laureat al Premiului Nobel pentru Fizică în 1997 împreună cu Steven Chu și William Phillips pentru dezvoltarea metodelor de răcire și captare a atomilor cu ajutorul laserilor.

David Emmanuel

David Emmanuel (n. 31 ianuarie 1854, București - d. 4 februarie 1941, București) a fost matematician român. Este considerat drept întemeietorul școlii matematice moderne din România. A fost membru de onoare (din 1936) al Academiei Române.

David Ricardo

David Ricardo (n. 18 aprilie 1772; d. 11 septembrie 1823) a fost un economist englez, reprezentant al Școlii Clasice de Economie. David Ricardo a provenit dintr-o familie de evrei sefarzi, originară din Olanda. Se naște însă la Londra, unde tatăl său activa în postul de curtier de mărfuri. Căsătorindu-se, își schimbă religia, fapt ce aduce după sine ruptura cu familia. Se implică pe cont propriu în afaceri, reușind să adune o avere considerabilă, de circa 40 de milioane de franci (cifră nu o dată apreciată ca exagerată).

Publică prima sa lucrare la 38 de ani, în 1810, cu titlul Despre marele preț al monedei ca probă a deprecierii biletului de bancă. Îi urmează, în 1817, Principiile de economie politică, lucrarea ce îl va face celebru.

În 1819 este ales în Camera Comunelor, fără a avea însă o carieră politică strălucită, în special datorită timidității sale oratorice. În 1821 fondează clubul de Economie Politică, primul de acest fel din Marea Britanie. Moare trei ani mai târziu, la numai 51 de ani.

Elias Canetti

Elias Canetti (n. 25 iulie 1905, Ruse, Bulgaria – d. 14 august 1994, Zürich) a fost un scriitor de limbă germană, evreu sefard originar din Bulgaria, laureat în 1981 al Premiului Nobel pentru Literatură. El a trăit și activat mai ales în Austria, Anglia și Elveția.

Eliette Abécassis

Éliette Abécassis (n. 27 ianuarie 1969, Strasbourg, Franța) este o scriitoare franceză, născută într-o familie de evrei originari din Maroc.

Este profesoară de filozofie la Caen.

Este fiica filozofului Armand Abécassis, autor al lucrării La pensée juive ("Gândirea ebraică").

Pentru activitatea sa, a primit Prix des écrivains croyants în 2001 și Prix Alberto-Benveniste în 2010.

Eliza Campus

Eliza Campus (nume la naștere: Eskenazy; n. 1908, București, România – d. 2004, București, România) a fost o profesoară, istoric, autor de cărți de istorie și roman istorice și popularizator a istoriei prin cărțile de istorie și ficțiune istorică pe care le-a publicat.

Esdra Alhasid

Esdra Alhasid sau Ezra Alhasid (n. 5 februarie 1912, Silistra - d. octombrie 2005, București) a fost un traducător și scriitor evreu român, hispanist, care a îndeplinit în ultimii săi ani de viață funcția de președinte al micii comunități sefarde rămase în București.

Esdra Alhasid s-a născut într-o familie de evrei sefarzi, vorbitori ai limbii iudeo-spaniole, judezmo (sau ladino), originari din Edirne (Adrianopol), Turcia europeană. El a copilărit la Silistra, unde a învățat să vorbească, în afară de ladino și româna, pe atunci limba oficială a regiunii, și turca și bulgara.

La 17 ani s-a stabilit la București, unde locuia o soră a sa. A urmat studii economice și a lucrat în timpul regimului comunist la Editura muzicală.

S-a căsătorit cu sora Amaliei Ruckenstein, viitoarea soție a șef-rabinului Moses Rosen, cu care a avut un fiu, Ramon.

Alhasid s-a distins prin contribuția sa la difuzarea literaturii și culturii spaniole și latino-americane în România, printr-un mare număr de traduceri de cărți de beletristică și de non-ficțiune, între care biografii de muzicieni, eseuri, cărți de istorie. A tradus lucrări și în domeniul culturii și istoriei evreilor sefarzi.

Alhasid a fost membru al Uniunii Scriitorilor din România.

Franco Modigliani

Franco Modigliani (n. 18 iunie 1918, Roma, Italia – d. 25 septembrie 2003, Cambridge, Massachusetts, SUA) a fost un economist american, laureat al Premiului Nobel pentru economie (1985).

Hank Azaria

Henry Albert "Hank" Azaria (n. 25 aprilie 1964) este un actor și producător american.

Este cunoscut ca fiind una din vocile principale ale serialului Familia Simpson.

A mai jucat în filme ca: Godzilla (1998), "O noapte la muzeu 2" (2009), "Ștrumpfii (film)" (2011), The Birdcage (1996), Mystery Men (1999), America's Sweethearts (2001), Shattered Glass (2003), Along Came Polly (2004), Run Fatboy Run (2007).

S-a născut într-o familie de evrei sefarzi vorbitoare de limbă ladino, bunicii săi fiind din Salonic, Grecia.

A studiat actoria la Tufts University din Medford (Comitatul Middlesex).

Aici îl cunoaște pe Oliver Platt al cărui talent l-a inspirat și cu care joacă în diverse piese ca Neguțătorul din Veneția".

După o relație cu actrița Julie Warner, în 1994 începe o relație cu Helen Hunt cu care se căsătorește în vara lui 1999 printr-o ceremonie de tip evreiesc.

Pentru activitatea sa a primit numeroase premii.

Astfel, pentru rolul din "Familia Simpson" a primit Primetime Emmy Award, pentru rolul din Anastasia (1997) a obținut Annie Award.

Pentru participarea în "O noapte la muzeu 2", i s-a decernat 'Teen Choice Awards.

Ițhak Navon

Itzhak Navon (în ebraică יצחק נבון, n. 9 aprilie 1921, Ierusalim, Palestina sub mandat britanic – d. 7 noiembrie 2015, Ierusalim, Israel) a fost un om politic, diplomat și om de litere israelian. A fost președinte al Israelului în perioada 19 aprilie 1978 - 5 mai 1983.

Jacques M. Elias

Jacques Menachem Elias (n. 1844, București - d. 14 mai 1923, București) a fost un industriaș, bancher, moșier și filantrop evreu, cetățean român, ales post-mortem (1993) membru al Academiei Române.

Limba ladino

Limba ladino este un grai castilian vechi vorbit vreme de peste un mileniu de evreii din Peninsula Iberică, și cristalizat și conservat de ei în țările de exil unde au ajuns după izgonirea lor de către regii catolici în 1492 (din Spania) și 1498 (din Portugalia). Este cunoscută și ca limba iudeo-spaniolă sau judezmo.

Nu trebuie confundată cu limba ladină, o limbă romanică retică (rețiană) vorbită în zona munților Dolomiți din Italia.

Murray Perahia

Murray Perahia (n. 19 aprilie 1947, New York, SUA) este un pianist concertist american, evreu sefard, stabilit în Marea Britanie. Înregistrările sale sunt caracterizate prin sunetul de calitate, tehnică și interpretare consistentă și o atenție deosebită la detaliile stilistice și dinamice. Este și un respectat dirijor de orchestră.

Orly Castel - Bloom

Orly Castel - Bloom, născută Castel , la 26 noiembrie 1960 la Tel Aviv, este o scriitoare israeliană, considerată inovatoare prin stilul simplu, uzual (limba numită de unii "subțire" sau "slabă", apropiată de limbajul cotidian, gazetăresc și familial) al prozei ei și prin ironia ei dureroasă.

Reuven Baruch

Reuven Baruch sau Reuven ben Yehuda Baruch (n. 1811, Timișoara, Imperiul Austriac - d. 1875, Viena, Imperiul Austro-Ungar) a fost un rabin sefard originar din Banat, rabinul comunității sefarde (a evreilor turci) din Viena.

Reuven Baruch s-a născut la Timișoara ca fiu al rabinului evreilor spanioli sau turci din localitate.

El a făcut studii talmudice la Livorno, Istanbul și Izmir.

În anul 1840 Reuven Baruch a fost ales rabin sefard la Viena.

În timpul activității sale a încurajat presa în limba iudeo-spaniolă Judezmo sau ladino, promovată la Viena de către Shem Tov Semo și alții.

Rabinul Baruch s-a numărat printre cei care au colaborat la volumul Nahala le Israel al rabinului Moshe Israel Hazan din Roma, care a fost publicat la Viena în 1851.

Atât el, cât și fiul său Yaakov Baruch au scris texte literare în limba ladino, care au apărut în periodicul „Guerta de Estorya” din Viena. Printre ele se poate menționa o poezie a sa despre boală și moarte, publicată postum. Yaacov Baruch a publicat de asemenea traduceri și adaptări din limba germană sau din alte surse - ca de exemplu, „Războiul dintre Grecia și Persia” și „Neguțătorul din Veneția” (El Merkader de Venetsyia)

Reuven Baruch a murit la Viena în 1875.

Rita Levi-Montalcini

Rita Levi-Montalcini (n. 22 aprilie 1909, Torino, Regatul Italiei – d. 30 decembrie 2012, Nomentano[*]​, Italia), a fost un om de știință italian care împreună cu Stanley Cohen, a fost laureată a Premiului Nobel pentru Fiziologie sau Medicină în anul 1986 pentru descoperirea factorilor de creștere (în cazul ei factorul de creștere al nervului - în engleză nerve growth factor, abreviat NGF).

Serge Haroche

Serge Haroche (n. 11 septembrie 1944, Casablanca, Maroc) este un fizician francez, laureat al Premiului Nobel pentru Fizică în 2012, împreună cu David J. Wineland, pentru „metode experimentale inovative care permit măsurarea și manevrarea sistemelor cuantice individuale”. Haroche a dezvoltat o metodă bazată pe capcanele Paul pentru măsurarea fotonilor capturați trimițând atomi în locul în care se află ei.Din 2001, Haroche este profesor la Collège de France și este șef al catedrei de mecanică cuantică. În 1971 și-a susținut teza de doctorat în fizică la Universitatea din Paris VI, cercetarea sa fiind realizată sub conducerea lui Claude Cohen-Tannoudji.

Solomon ibn Gabirol

Solomon ibn Gabirol (în ebraică, שלמה בן יהודה אבן גבירול, Shelomo ben Yehouda ibn Gabirol; în arabă, أبو أيوب سليمان بن يحيى بن جبيرول, Abou Ayyoūb Souleiman ibn Yahya ibn Jabirūl; în latină Avicebron, formă derivată de la Ibn Gabirol) (1021 - 1058) a fost poet, filozof, teolog evreu.

În alte limbi

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.